Viss, izņemot ieročus (EBA)

Uzziniet, kā gūt labumu no ES shēmas “Viss, izņemot ieročus” (EBA).

Īsumā

EBA shēma atceļ tarifus un kvotas visam preču (izņemot ieročus un munīciju) importam, ko ES ieved no vismazāk attīstītajām valstīm (VAV).

No 2019. gada janvāra EBA valstis ir

Afganistāna

Angola

Bangladeša

Benina

Butāna

Burkinafaso

Birma/Mjanma

Burundi

Kambodža

Centrālāfrikas Republika

Čada

Komoru salas

Kongo, Demokrātiskā Republika

Džibuti

Austrumtimora

Ekvatoriālā Gvineja

Eritreja

Etiopija

Gambija

Gvineja

Gvineja-Bisava

Haiti

Kiribati

Laosa

Lesoto

Libērija

Madagaskara

Malāvija

Mali

Mauritānija

Nepāla

Nigēra

Ruanda

Santome un Prinsipi; Prinsipi

Senegāla

Sjerraleone

Zālamana salas

Somālija

Dienvidsudāna

Sudāna

Tanzānija

Togo

Tuvalu

Uganda

Vanuatu

Jemena

Zambija

 

Tarifi

EBA shēma atceļ tarifus un kvotas visam preču (izņemot ieročus un munīciju) importam, ko ES ieved no vismazāk attīstītajām valstīm (VAV).

 • meklēt visu informāciju par jūsu preces tarifiem
 • šaubu gadījumā sazinieties ar savas valsts muitas dienestiem

Izcelsmes noteikumi

Pirms eksportēšanas/importēšanas pārliecinieties, ka

 • sazinieties ar jūsu muitas dienestiem
 • Pārbaudiet jaunāko informāciju par konkrētiem produktiem no konkrētām valstīm VPS lapā un manā tirdzniecības asistentā

Iecietība

Ir izteikta pielaide

 • zvejniecības un rūpniecības produktu galaproduktu cenā
 • lauksaimniecības produktu galaproduktu svars

Pielaides, kas iekļautas VPS, ir iecietīgākas nekā parastās pielaides. Tie veido 15 % no galaprodukta ražotāja cenas, nevis 10 %.

Īpašas pielaides attiecas arī uz tekstilizstrādājumiem un apģērbu, un tās ir aprakstītas 22-03. pielikuma ievadpiezīmēs.

Sk. arī vispārējo noteikumu par pielaidi vai de minimis.

Kumulācija

ES EBI ietvaros tirdzniecībā darbojas šādi kumulācijas veidi:

 • divpusēji
 • reģionāla
 • paaugstināts
 • kumulācija ar Norvēģiju, Šveici un Turciju
Divpusēja kumulācija

ES izcelsmes materiālus var integrēt produktos, ko ražo EBA valstī, un pēc tam tos var uzskatīt par šīs EBA valsts izcelsmes materiāliem, ja vien apstrāde, ko veic EBA valstī, pārsniedz minimālo līmeni.

Reģionālā kumulācija

I grupa

II grupa

III grupa

IV grupa

Bruneja – Darusalama

Bolīvija

Bangladeša*

Argentīna

Kambodža*

Kolumbija

Butāna*

Brazil

Indonēzija

Kostarika

Indija

Paragvaja

Laosa*

Salvadora

Nepāla*

Urugvaja

Malaizija

Gvatemala

Pakistāna

 

Mjanma*

Hondurasa

Šrilanka

 

Filipīnas

Nikaragva

 

 

Vjetnama

Panama

 

 

 

Peru

 

 

 

Venecuēla

 

 

*Valstis, kas pašlaik ir EBA saņēmējvalstis

 • ir atļauts izmantot sastāvdaļas starp vienas grupas valstīm (piemēram, Bangladeša var izmantot Butānas sastāvdaļas, jo tās abas ir III grupā), lai gan ir jāņem vērā daži svarīgi noteikumi:
 • reģionālo kumulāciju starp vienas grupas valstīm piemēro tikai tad, ja kumulācijas procesā iesaistītās valstis brīdī, kad ražojums tiek eksportēts uz Eiropas Savienību, ir saņēmējvalstis, nevis vienkārši atbilstīgas valstis.
 • ja preces, kuru izcelsme ir vienā saņēmējā valstī, tālāk pārstrādā citā minētās grupas dalībvalstī, tad var uzskatīt, ka preces izcelsme ir pēdējā minētajā valstī (ja pārstrāde pārsniedz minimālās darbības).
 • lai noteiktu izejvielu izcelsmi (ja izejvielas no viena grupas dalībnieka nosūta citam grupas dalībniekam), pareizais izcelsmes noteikums ir tas, ko piemērotu tiešam eksportam no piegādātājas valsts uz ES.
 • kumulācija ir iespējama arī starp atsevišķām kumulācijas I un III grupas saņēmējvalstīm. Tas notiek tikai pēc pieprasījuma un ar zināmiem nosacījumiem.

Jāņem vērā, ka daži izstrādājumi ir izslēgti no kumulācijas, ja pastāv atšķirības vienas un tās pašas grupas VPS valstu (VPS/VPS+/EBI) statusā. Attiecīgo produktu saraksts ir iekļauts 13.b pielikumā.

Paplašināta kumulācija

Ar zināmiem nosacījumiem EBA valstis var lūgt ES atļauju kumulēt ar valstīm, ar kurām ES ir tirdzniecības nolīgums.

 • Šī iespēja attiecas tikai uz rūpniecības ražojumiem un pārstrādātiem lauksaimniecības produktiem.
 • ja dati no trešās valsts, ar kuru ES ir BTN, tiek nosūtīti VPS valstij, pareizais izcelsmes noteikums ir tas, ko piemērotu tiešam eksportam no piegādātājas valsts uz ES.
Kumulācija ar Norvēģijas, Šveices un Turcijas izcelsmes precēm

Saņēmējvalstis var kumulēt izcelsmi ar harmonizētās sistēmas 25. līdz 97. nodaļas precēm, kuru izcelsme ir Norvēģijā, Šveicē un Turcijā.

 • Norvēģijas, Šveices vai Turcijas izcelsmes materiālus, ar kuriem saņēmējvalstī veic vairāk nekā minimālu darbību, uzskata par tādiem, kuru izcelsme ir minētajā saņēmējā valstī, un tos var eksportēt uz ES, Norvēģiju, Šveici vai Turciju.
 • iepriekš minētais noteikums neattiecas uz lauksaimniecības produktiem vai produktiem, uz kuriem attiecas atkāpe.
 • lai piemērotu šādu kumulāciju, ES, Norvēģijai, Šveicei un Turcijai ir jāpiešķir tāds pats preferenciāls režīms produktiem, kuru izcelsme ir EBA valstīs.

Manipulāciju neveikšana

VPS izcelsmes noteikumos ietvertais noteikums par tiešo transportu ir aizstāts ar manipulāciju neveikšanas klauzulu (Komisijas Regulas Nr. 1063/2010 74. pants).

 • galvenā atšķirība no tiešā transporta noteikumiem ir tā, ka importētājiem ES nebūs jāpierāda atbilstība nosacījumiem.
 • tomēr ES dalībvalsts muitas pārvalde var pieprasīt šādu pierādījumu, ja tai ir iemesls uzskatīt, ka nosacījumi nav izpildīti.

Nodokļu atmaksa

Nodokļu atmaksa ir atļauta.

Kuģa nosacījumi

Lai zvejas kuģi varētu uzskatīt par tādu, kura izcelsme ir saņēmējā valstī, kas nozīmē, ka šā kuģa nozvejotās zivis ir arī ārpus teritoriālajiem ūdeņiem, piemērojamie kritēriji attiecas ne tikai uz reģistrācijas valsti un kuģa karoga valsti, bet arī uz tā īpašumtiesībām. Jāņem vērā, ka saskaņā ar VPS izcelsmes noteikumiem nav īpašu prasību par apkalpes vai virsnieku valstspiederību.

Minimālās darbības

Ir divi tā dēvēto “minimālo” darbību kopumi, kas nekad nav pietiekami, lai piešķirtu izcelsmi:

 • tie, kas minēti 76. pantā
 • un tie noteikumi, kas piemērojami tikai tekstilizstrādājumiem un tikai reģionālās kumulācijas nolūkā un iekļauti 16. pielikumā

Konkrētiem ražojumiem piemērojamie noteikumi

To pārstrādes darbību saraksts, kas jāveic attiecībā uz materiāliem, lai iegūtu noteiktas izcelsmes statusu, ir iekļauts minētās regulas 13.a pielikumā. Sarakstā ir divas slejas:

 • vienu piemēro vismazāk attīstītajām VPS saņēmējvalstīm
 • vienu piemēro visām pārējām VPS saņēmējvalstīm

Gradācija

Dažas jaunattīstības valstis eksportē ļoti konkurētspējīgus produktus, kuriem nav vajadzīgas preferences, lai sekmīgi piekļūtu pasaules tirgiem. Šajā gadījumā VPS šīm produktu nozarēm tiek atcelta, izmantojot gradācijas mehānismu:

 • ja VPS saņēmējvalsts importa vidējā vērtība (kas sadalīta pēc attiecīgās sadaļas VPS importa kopējās vērtības) 3 gadu laikā pārsniedz vispārējo 57 % robežvērtību
 • augu produktiem, dzīvnieku vai augu eļļām, taukiem, vaskiem un minerālproduktiem gradāciju piemēro, ja minētā procentuālā daļa pārsniedz 17,5 %
 • tekstilizstrādājumiem gradāciju piemēro, ja minētā procentuālā daļa pārsniedz 47,2 %

ES ik pēc trim gadiem pārskata diferencēto produktu sarakstu, pieņemot īstenošanas regulu un pamatojoties uz objektīviem kritērijiem.

Šeit atrodams pašreizējais graduēto produktu saraksts.

Atkāpes

Ievērojot konkrētus nosacījumus, var piešķirt īpašu atkāpi, lai pieļautu elastīgākus izcelsmes noteikumus, kas piemērojami konkrētiem ražojumiem, kuru izcelsme ir konkrētās valstīs. Kaboverdei ir piešķirta šāda atkāpe. Skatīt Kaboverdes atkāpi un piemērojamos izcelsmes noteikumus

Lūdzu, pārbaudiet arī ES paziņojumu importētājiem, informējot uzņēmējus par konkrētiem elementiem, kas attiecas uz Bangladešu.

Konkrētu ražojumu izcelsmes noteikumi

Produktiem piemērojamās prasības

Tehniskie noteikumi un prasības

 • Izmantojiet savu tirdzniecības asistentu
  • uzziniet par tehniskajām prasībām, noteikumiem un procedūrām, kurām jāatbilst Eiropas Savienībā importētajām precēm
  • meklējiet konkrētus noteikumus, kas attiecas uz jūsu produktu un tā izcelsmes valsti.

Lai aplūkotu prasības attiecībā uz jūsu preci, vispirms norādiet tās muitas kodu. Jūs varat to meklēt ar sava produkta nosaukumu iebūvētajā meklētājprogrammā.

Veselības un drošības prasības VMS

 • Izmantojiet savu tirdzniecības asistentu
  • uzziniet par veselības, drošības, dzīvnieku un augu veselības un higiēnas (sanitārie un fitosanitārie – sanitārie) standartiem, kuriem jāatbilst Eiropas Savienībā importētajām precēm.
  • meklējiet veselības, drošības un SPS noteikumus, kas attiecas uz jūsu produktu un tā izcelsmes valsti.

Lai aplūkotu prasības attiecībā uz jūsu preci, vispirms norādiet tās muitas kodu. Ja nezināt muitas kodu, varat to meklēt ar sava produkta nosaukumu iebūvētajā meklētājprogrammā.

Muitošanas dokumenti un procedūras

Izcelsmes apliecinājumi

Lai varētu pretendēt uz preferenciālām nodokļu likmēm, produktiem, kuru izcelsme ir ES EBA saņēmējvalstīs, jāpievieno izcelsmes apliecinājums.

Izcelsmes apliecinājums var būt viens no šādiem:

Sertifikāts jādara pieejams eksportētājam, tiklīdz eksports ir noticis (vai ir nodrošināts). Izņēmuma kārtā, ievērojot konkrētus nosacījumus, sertifikātu var izsniegt pēc eksportēšanas.

Izcelsmes apliecinājums ir derīgs 10 mēnešus pēc izdošanas.

* Lai sagatavotu rēķindeklarāciju, uz rēķina, pavadzīmes vai cita tirdzniecības dokumenta ir jānorāda, jāapzīmogo vai jāizdrukā šāda deklarācija (angļu vai franču valodā): “to produktu eksportētājs, uz kuriem attiecas šis dokuments (muitas atļauja Nr.... ) deklarē, ka, ja vien nav skaidri norādīts citādi, šiem produktiem ir... preferenciāla izcelsme saskaņā ar Eiropas Kopienas vispārējās preferenču sistēmas izcelsmes noteikumiem.” Rēķindeklarācija ir jāparaksta ar roku.

Citi dokumenti

Atrast citus muitošanas dokumentus un procedūras.

Intelektuālais īpašums un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes

 • Konkrēta informācija par ES tiesību aktiem par
  • Intelektuālā īpašuma tiesības
  • Ģeogrāfiskās norādes

  attiecībā uz vismazāk attīstītajām un jaunattīstības valstīm

 • Vispārīga informācija par intelektuālā īpašuma tiesībām un ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm

Tirdzniecība ar pakalpojumiem

Publiskais iepirkums

Investīcijas

Citi (konkurence, tirdzniecība un ilgtspējīga attīstība)

ES piešķir EBA statusu valstīm, kuras Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības politikas komiteja ir iekļāvusi sarakstā kā vismazāk attīstītās valstis (VAV).

 • valstīm nav jāpiesakās, lai tās gūtu labumu no EBA, ES tās pievieno vai atceļ, pamatojoties uz savu vismazāk attīstīto valstu statusu.
 • dažos ārkārtas apstākļos, piemēram, nopietnos un sistemātiskos to principu pārkāpumos, kas noteikti starptautiskajās konvencijās par cilvēka pamattiesībām un darba tiesībām, ES var atsaukt EBA preferences.
 • atšķirībā no standarta VPS valstis nezaudē EBA statusu, parakstot brīvās tirdzniecības nolīgumu ar ES.
 • atšķirībā no standarta VPS EBA nav “klasifikācijas mehānisma” produktiem.
 • EBI darbības termiņš nav beidzies

Noderīgas saites un dokumenti

Dalīties ar šo lapu:

Tiešās saites