Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) līgums
Uzziniet vairāk par EEZ līgumu starp 27 ES dalībvalstīm un trim Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas (EBTA) valstīm: Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.
Īsumā
Ar Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) līgumu Islande, Lihtenšteina un Norvēģija (EEZ EBTA valstis) tiek iekļautas ES iekšējā tirgū, garantējot preču, pakalpojumu, personu un kapitāla brīvu apriti, kā arī vienotu saistīto politiku (konkurence, transports, enerģētika, ekonomiskā un monetārā sadarbība).
- Vieni un tie paši noteikumi un nosacījumi attiecas uz visiem uzņēmumiem EEZ. ES tiesību akti, kas attiecas uz iekšējo tirgu, ir daļa no EEZ valstu tiesību aktiem.
Uz ko attiecas EEZ līgums?
Papildus saistībām, kas attiecas uz iekšējo tirgu un ar to saistītajām politikas jomām, EEZ līgums nodrošina šo trīs valstu dalību vairākās ES programmās un aģentūrās šādās jomās:
- pētniecība un izstrāde (pētniecība un izstrāde; D)
- izglītība
- sociālā politika
- vide
- patērētāju aizsardzība
- tūrisms
- kultūra
Norvēģijai, Islandei un Lihtenšteinai nav oficiālas piekļuves ES lēmumu pieņemšanas procesam. Tomēr tās var sniegt ieguldījumu sagatavošanas posmos. Piemēram, tām ir tiesības piedalīties ekspertu grupās, Komisijas komitejās un iesniegt komentārus par gaidāmajiem tiesību aktiem, kas jāiekļauj EEZ līgumā.
Uz ko neattiecas EEZ līgums?
EEZ līgums neattiecas uz šādām ES politikas jomām:
- Kopējā lauksaimniecības un zivsaimniecības politika (lai gan nolīgumā ir noteikumi par dažādiem lauksaimniecības un zivju produktu tirdzniecības aspektiem);
- muitas savienība;
- kopējā tirdzniecības politika;
- kopējā ārpolitika un drošības politika;
- tieslietas un iekšlietas (lai gan EBTA valstis ietilpst Šengenas zonā);
- Ekonomikas un monetārā savienība (EMS).
Preču tirdzniecība
EEZ līgums paredz augstu tirdzniecības liberalizācijas pakāpi lielākajā daļā nozaru. Tomēr EEZ līgums neattiecas uz lauksaimniecību un zivsaimniecību.
Lauksaimniecības produkti
EEZ līguma 3. protokolā ir noteikta cenu kompensācijas sistēma pārstrādātiem lauksaimniecības produktiem. Šīs sistēmas mērķis ir kompensēt lauksaimniecības pamatproduktu cenu atšķirības EEZ. Tas tiek panākts, piešķirot subsīdijas eksportam un iekasējot muitas nodokļus par importu. Subsīdijas un muitas nodokļus aprēķina, pamatojoties uz salīdzināmajām cenām, par kurām vienojušās Līgumslēdzējas puses. 3. protokols neattiecas uz Lihtenšteinu.
Zivis
EEZ EBTA valstis nepiedalās ES kopējā zivsaimniecības politikā. Islande un Norvēģija pašas nosaka zvejas kvotas un saglabā noteiktus ierobežojumus attiecībā uz īpašumtiesībām un uzņēmējdarbības veikšanu zivsaimniecības nozarē.
Pamatojoties uz EEZ līgumu un papildu divpusējiem nolīgumiem, muitas nodokļi lielākajai daļai balto zivju produktu veidu ir atcelti. Turklāt ir ievērojami samazināti muitas nodokļi citām zivīm un zivju pārstrādes produktiem. Tomēr EEZ līgumā nav paredzēti muitas nodokļu samazinājumi dažām svarīgākajām sugām Islandē un Norvēģijā.
Tādējādi EEZ līgums neliedz ES zivju produktiem piemērot aizsardzības pasākumus, piemēram, antidempinga maksājumus un kompensācijas pasākumus.
Tarifi
- Visus EEZ izcelsmes produktus, izņemot konkrētas zivis un lauksaimniecības produktus un saskaņā ar izcelsmes noteikumiem, var tirgot bez tarifiem EEZ.
- Tomēr ES un EEZ EBTA valstis importam no trešām valstīm piemēro atšķirīgus tarifus.
- Pārbaudiet tarifus, kas attiecas uz jūsu produktu sadaļā Mans tirdzniecības asistents
Izcelsmes noteikumi
Lai produktam varētu piemērot preferenciālu režīmu (zemāku muitas nodokli vai bez tā) saskaņā ar EEZ līgumu, jūsu produktam ir jāatbilst konkrētiem noteikumiem, kas nosaka tā izcelsmi, proti, izcelsmes noteikumiem, kas izklāstīti Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu konvencijā.
Pārbaudiet interaktīvo “Izcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīku (ROSA)” sadaļā “Mans tirdzniecības asistents”, lai novērtētu, vai jūsu ražojums atbilst izcelsmes noteikumiem, un uzzinātu, kā sagatavot pareizos dokumentus. Plašāka informācija par ROSA lietošanu ir pieejama.
Produktam izvirzītās prasības
Preces var būt brīvā apritē starp ES un citām EEZ valstīm. Prasības produktiem starp EEZ valstīm (tostarp ES) ir vai nu:
- Saskaņoti un identiski, jo Eiropas līmenī pieņemtie noteikumi, kas ir piemērojami visā EEZ, ir aizstājuši valstu noteikumus par ražojumiem. Tāpēc preces var cirkulēt bez papildu apstiprinājuma vai testēšanas.
- Nesaskaņota, bet piemērojama savstarpēja atzīšana. Tāpēc vienā EEZ valstī likumīgi tirgotus ražojumus var tirgot visās pārējās EEZ valstīs, pat ja ražojums pilnībā neatbilst importētājas EEZ valsts tehniskajiem noteikumiem.
Tehniskie noteikumi un prasības
- Uzziniet par tehniskajām prasībām, noteikumiem un procedūrām, kurām precēm jāatbilst, lai tās varētu importēt Eiropas Ekonomikas zonā.
- Meklējiet īpašos noteikumus, kas piemērojami jūsu produktam un tā izcelsmes valstij sadaļā Mans tirdzniecības asistents. Lai apskatītu prasības jūsu produktam, jums vispirms būs jāidentificē tā muitas kods. Ja nezināt muitas kodu, varat to meklēt ar sava produkta nosaukumu iebūvētajā meklētājprogrammā.
Veselības aizsardzības un drošības prasības SPS
- Uz veterinārajiem un fitosanitārajiem jautājumiem attiecas EEZ līguma I pielikums, un uz pārtikas aprites tiesību aktiem attiecas II pielikuma XII nodaļa. Tiesību akti pārtikas un veterinārijas jomā neattiecas uz Lihtenšteinu, kura, ņemot vērā tās muitas savienību ar Šveici, piemēro Šveices un ES Lauksaimniecības nolīgumā paredzētos veterināros noteikumus.
- ES un EEZ EBTA valstīm nav pilnībā saskaņotu tiesību aktu attiecībā uz augiem. EEZ līgumā ir iekļauti tiesību akti par augu sēklām, uz kuriem attiecas I pielikuma III nodaļa (fitosanitārie jautājumi), izņemot noteikumus, kas attiecas uz importu un robežkontroli.
- Uzziniet par veselības, drošības, sanitārajiem un fitosanitārajiem standartiem, kuriem precēm jāatbilst, lai tās varētu importēt Eiropas Savienībā.
- Atrodiet veselības, drošības un sanitāros un fitosanitāros noteikumus, kas piemērojami jūsu produktam un tā izcelsmes valstij, sadaļā “Mans tirdzniecības asistents”. Lai apskatītu prasības jūsu produktam, jums vispirms būs jāidentificē tā muitas kods. Ja nezināt muitas kodu, varat to meklēt ar sava produkta nosaukumu iebūvētajā meklētājprogrammā.
Muitošanas dokumenti un procedūras
- ES muitas savienība neattiecas uz Norvēģiju, Lihtenšteinu un Islandi. Starp šīm valstīm un ES joprojām pastāv muitas robežas un procedūras.
- Attiecībā uz dažiem ražojumiem, kurus uzskata par augsta riska ražojumiem, atbilstības novērtēšanas iestādei (CAB) ir jānovērtē, vai ražojums atbilst piemērojamajai ražojuma sertifikācijai, ko veikusi vienas EEZ valsts izraudzīta ANS, un vai tā ir atzīta visā EEZ.
- Uzziniet vairāk par citiem muitošanas dokumentiem un procedūrām, kas nepieciešamas importam Eiropas Ekonomikas zonā.
- Intelektuālais īpašums (IĪ) un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes (ĢIN)
- EEZ līgums ietver saskaņotus noteikumus par intelektuālā īpašuma tiesībām un nodrošina augstu aizsardzības līmeni rūpnieciskām tiesībām (izgudrojumiem, dizainparaugiem, preču zīmēm utt.) un autortiesībām (mūzikai, filmām, drukātiem plašsaziņas līdzekļiem, programmatūrai utt.) visās EEZ valstīs.
- Noteikumos ir ietverts arī intelektuālā īpašuma tiesību reģionālas izsmelšanas princips, kas piemērojams visā EEZ. Praksē, tiklīdz tiesību subjekts (vai ar viņa piekrišanu) produktu ir laidis tirgū EEZ, pēdējais vairs nevar atsaukties uz savām ekskluzīvajām tiesībām, lai novērstu šādu produktu importu no citas EEZ valsts.
- Pamatojoties uz EEZ līguma 65. panta 2. punktu, intelektuālā īpašuma tiesību akti ir iekļauti XVII pielikumā. Tomēr ne visas ES iniciatīvas šajā jomā ir iekļautas.
- Uzziniet vairāk par intelektuālā īpašuma un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu tiesību aktiem ES, kā arī par ES intelektuālā īpašuma tiesību politiku attiecībā uz tirdzniecību.
Pakalpojumu tirdzniecība
Uzziniet vairāk par pakalpojumu tirdzniecības noteikumiem, regulējumu un iespējām
Publiskais iepirkums
Ar EEZ līgumu tika izveidots vienots publiskā iepirkuma tirgus, kura vērtība ir aptuveni 18 % no EEZ IKP. Tādēļ EEZ uzņēmumiem ir ievērojamas iespējas, jo tie var konkurēt par valdības līgumiem visā iekšējā tirgū.
Iepazīstieties ar vispārīgu informāciju par publiskā iepirkuma tiesību aktiem, noteikumiem un piekļuvi dažādiem tirgiem. Īpaša informācija par ES publiskā iepirkuma tirgu.
Investīcijas
Atrodiet vispārīgu informāciju, lai varētu veikt ieguldījumus ārvalstīs. Ja veicat ieguldījumus EEZ no ārvalstīm, atrodiet konkrētu informāciju.
Cits (konkurence, RDD)
Konkurence
Lai nodrošinātu viendabīgu EEZ ar vienādiem konkurences nosacījumiem, uz visiem uzņēmumiem visā EEZ attiecas vienādi konkurences noteikumi. Noteikumi par konkurenci iekšējā tirgū aptver četras galvenās jomas un ir identiski trijās EEZ EBTA valstīs un ES dalībvalstīs. Šie noteikumi ir šādi:
- Tādu nolīgumu atcelšana, kas ierobežo konkurenci, un dominējošā stāvokļa ļaunprātīga izmantošana (piemēram, nolīgumi par cenu noteikšanu starp konkurentiem)
- Uzņēmumu apvienošanās kontrole (piemēram, divu lielu grupu apvienošanās, kuras rezultātā tās dominē tirgū)
- Monopolitisku ekonomikas nozaru (piemēram, telekomunikāciju) liberalizācija
- Aizliegums – ar dažiem izņēmumiem – piešķirt valsts atbalstu, kas kropļotu konkurenci, selektīvi dodot priekšroku konkrētiem uzņēmumiem vai valsts rūpniecības nozarēm.
EEZ līgumā iekļauto stingro konkurences noteikumu rezultātā starp EEZ valstīm parasti ir aizliegti antidempinga pasākumi, kompensācijas maksājumi un citi tirdzniecības pasākumi.
Valsts atbalsts
Saskaņā ar ES līgumiem EEZ līgums kopumā aizliedz jebkādus pasākumus, ko var uzskatīt par valsts atbalstu, tostarp dotācijas, aizdevumus ar atvieglotiem nosacījumiem un nodokļu koncesijas, kas var izkropļot tirdzniecību. Tomēr daži politiski, ekonomiski un sociāli apsvērumi var radīt izņēmumus no šā aizlieguma.
Noderīgas saites un dokumenti
- Iepazīstieties ar īpašajiem noteikumiem un tarifiem, kas attiecas uz preci, kuru vēlaties importēt/eksportēt, sadaļā “Mans tirdzniecības asistents”.
- Līgums par Eiropas Ekonomikas zonu – Nobeiguma akts