Sporazum o Europskom gospodarskom prostoru (EGP)
Saznajte više o Sporazumu o EGP-u između 27 država članica EU-a i triju zemalja Europskog udruženja slobodne trgovine (EFTA): Island, Lihtenštajn i Norveška.
Na prvi pogled
Sporazumom o Europskom gospodarskom prostoru (EGP) Island, Lihtenštajn i Norveška (države EFTA-e koje su članice EGP-a) uvode se na unutarnje tržište EU-a, čime se jamči sloboda kretanja robe, usluga, ljudi i kapitala te jedinstvene povezane politike (tržišno natjecanje, promet, energetika, gospodarska i monetarna suradnja).
- Ista pravila i uvjeti primjenjuju se na sva poduzeća unutar EGP-a. Zakonodavstvo EU-a koje se odnosi na unutarnje tržište dio je zakonodavstva država EGP-a.
Što obuhvaća Sporazum o EGP-u?
Osim obveza u okviru unutarnjeg tržišta i povezanih politika, Sporazumom o EGP-u osigurava se sudjelovanje triju država u nizu programa i agencija EU-a u sljedećim područjima:
- istraživanje i razvoj (R&D)
- obrazovanje
- socijalna politika
- okoliš
- zaštita potrošača
- turizam
- kultura
Norveška, Island i Lihtenštajn nemaju službeni pristup postupku donošenja odluka EU-a. Međutim, mogu dati svoj doprinos tijekom pripremnih faza. Na primjer, imaju pravo sudjelovati u stručnim skupinama i odborima Komisije te podnijeti primjedbe o predstojećem zakonodavstvu koje će se uključiti u Sporazum o EGP-u.
Što Sporazum o EGP-u ne obuhvaća?
Sporazumom o EGP-u nisu obuhvaćene sljedeće politike EU-a:
- Zajednička poljoprivredna i ribarstvena politika (iako Sporazum sadržava odredbe o različitim aspektima trgovine poljoprivrednim i ribljim proizvodima);
- carinska unija;
- zajednička trgovinska politika;
- zajednička vanjska i sigurnosna politika;
- pravosuđe i unutarnji poslovi (iako su zemlje EFTA-e dio schengenskog područja);
- Gospodarska i monetarna unija (EMU).
Trgovina robom
Sporazumom o EGP-u predviđa se visok stupanj liberalizacije trgovine u većini sektora. Međutim, poljoprivreda i ribarstvo nisu obuhvaćeni Sporazumom o EGP-u.
Poljoprivredni proizvodi
Protokolom 3. uz Sporazum o EGP-u utvrđuje se sustav naknade cijena za prerađene poljoprivredne proizvode. Cilj je tog sustava nadoknaditi razlike u cijenama osnovnih poljoprivrednih proizvoda unutar EGP-a. To se postiže dodjelom subvencija za izvoz i naplatom uvoznih carina. Subvencije i carine izračunavaju se na temelju referentnih cijena koje su dogovorile ugovorne stranke. Protokol 3. ne primjenjuje se na Lihtenštajn.
Riba
Države EFTA-e koje su članice EGP-a ne sudjeluju u zajedničkoj ribarstvenoj politici EU-a. Island i Norveška izdaju vlastite ribolovne kvote i zadržavaju određena ograničenja u pogledu vlasništva i poslovnog nastana u sektoru ribarstva.
Na temelju Sporazuma o EGP-u i dodatnih bilateralnih sporazuma ukinute su carine na većinu vrsta proizvoda od bijele ribe. Osim toga, znatno su smanjene carine za drugu ribu i prerađene riblje proizvode. Međutim, Sporazumom o EGP-u nisu predviđena smanjenja carina za neke od najvažnijih vrsta na Islandu i u Norveškoj.
Stoga Sporazum o EGP-u ne sprečava EU da na riblje proizvode primjenjuje zaštitne mjere, kao što su antidampinške i kompenzacijske mjere.
Tarife
- Svim proizvodima podrijetlom iz EGP-a, osim određene ribe i poljoprivrednih proizvoda te u skladu s pravilima o podrijetlu, može se trgovati bez carina unutar EGP-a.
- Međutim, države članice EU-a i države EFTA-e koje su članice EGP-a primjenjuju različite carine na uvoz iz trećih zemalja.
- Provjerite tarife koje se primjenjuju na vaš proizvod u odjeljku Moj asistent za trgovinu
Pravila o podrijetlu
Kako bi se na proizvod primjenjivao povlašteni tretman (niža ili nikakva carinska pristojba) na temelju Sporazuma o EGP-u, vaš proizvod mora biti u skladu s određenim pravilima kojima se definira njegovo podrijetlo, pravilima o podrijetlu, koja su utvrđena u Paneuromediteranskoj konvenciji.
Provjerite interaktivni „Alat za samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)” u odjeljku Moj asistent za trgovinu kako biste procijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i saznali kako pripremiti ispravne dokumente. Više informacija o tome kako koristiti ROSA je dostupno.
Zahtjevi za proizvode
Roba se može slobodno kretati između EU-a i drugih zemalja EGP-a. Zahtjevi za proizvode među zemljama EGP-a (uključujući EU) su:
- Usklađena i identična jer su pravila donesena na europskoj razini koja se primjenjuju u cijelom EGP-u zamijenila nacionalne propise o proizvodima. Stoga se roba može kretati bez dodatnog odobrenja ili ispitivanja.
- Neusklađeno, ali primjenjuje se uzajamno priznavanje. Stoga se proizvodi koji se zakonito stavljaju na tržište u jednoj državi EGP-a mogu stavljati na tržište u svim drugim državama EGP-a, čak i ako proizvod nije u potpunosti u skladu s tehničkim pravilima države EGP-a uvoznice.
Tehnička pravila i zahtjevi
- Saznajte više o tehničkim zahtjevima, pravilima i postupcima koje roba mora ispuniti kako bi se mogla uvesti u Europski gospodarski prostor.
- Posebna pravila i propise koji se primjenjuju na vaš proizvod i njegovu zemlju podrijetla potražite u odjeljku Moj asistent za trgovinu. Da biste vidjeli zahtjeve za svoj proizvod, prvo ćete morati utvrditi njegovu carinsku oznaku. Ako ne znate carinski broj, možete ga potražiti s imenom proizvoda u ugrađenoj tražilici.
Zdravstveni i sigurnosni zahtjevi SPS
- Veterinarska i fitosanitarna pitanja obuhvaćena su Prilogom I. Sporazumu o EGP-u, a zakonodavstvo o hrani obuhvaćeno je poglavljem XII. Priloga II. Zakonodavstvo o hrani i veterinarskim pitanjima ne primjenjuje se na Lihtenštajn, koji zbog svoje carinske unije sa Švicarskom primjenjuje veterinarske odredbe utvrđene u Sporazumu o poljoprivredi između Švicarske i EU-a.
- EU i države EFTA-e koje su članice EGP-a nemaju potpuno usklađeno zakonodavstvo o postrojenjima. Sporazum o EGP-u sadržava zakonodavstvo o biljnom sjemenu obuhvaćeno poglavljem III. Priloga I. (fitosanitarna pitanja), uz iznimku odredaba koje se odnose na uvoz i graničnu kontrolu.
- Saznajte više o zdravstvenim, sigurnosnim, sanitarnim i fitosanitarnim standardima koje roba mora ispuniti kako bi se mogla uvesti u Europsku uniju.
- Potražite zdravstvena, sigurnosna i sanitarna i fitosanitarna pravila koja se primjenjuju na vaš proizvod i njegovu zemlju podrijetla u odjeljku Moj trgovinski asistent. Da biste vidjeli zahtjeve za svoj proizvod, prvo ćete morati utvrditi njegovu carinsku oznaku. Ako ne znate carinski broj, možete ga potražiti s imenom proizvoda u ugrađenoj tražilici.
Dokumenti i postupci za carinjenje robe
- Carinska unija EU-a ne obuhvaća Norvešku, Lihtenštajn i Island. Carinske granice i postupci između tih zemalja i EU-a i dalje su na snazi.
- Za neke proizvode koji se smatraju visokorizičnima tijelo za ocjenjivanje sukladnosti mora ocijeniti je li proizvod u skladu s primjenjivim certificiranjem proizvoda koje provodi tijelo za ocjenjivanje sukladnosti koje je imenovala jedna država EGP-a i koje je priznato u cijelom EGP-u.
- Saznajte više o drugim carinskim dokumentima i postupcima potrebnima za uvoz u Europski gospodarski prostor.
- Intelektualno vlasništvo i oznake zemljopisnog podrijetla
- Sporazum o EGP-u sadržava usklađene odredbe o pravima intelektualnog vlasništva i osigurava visoku razinu zaštite industrijskih prava (izumi, dizajni, žigovi itd.) i autorskih prava (glazba, filmovi, tiskani mediji, softver itd.) u svim državama EGP-a.
- Pravila sadržavaju i načelo regionalnog iscrpljenja prava intelektualnog vlasništva koje se primjenjuje u cijelom EGP-u. U praksi, nakon što nositelj prava (ili uz njegov pristanak) stavi proizvod na tržište EGP-a, on se više ne može pozivati na svoje isključivo pravo da spriječi uvoz takvih proizvoda iz druge države EGP-a.
- Na temelju članka 65. stavka 2. Sporazuma o EGP-u zakonodavstvo o intelektualnom vlasništvu uključeno je u Prilog XVII. Međutim, nisu uključene sve inicijative EU-a u tom području.
- Saznajte više o zakonodavstvu EU-a o intelektualnom vlasništvu i oznakama zemljopisnog podrijetla te o trgovinskoj politici EU-a u području prava intelektualnog vlasništva.
Trgovina uslugama
Više informacija o pravilima, propisima i objektima za trgovinu uslugama
Javna nabava
Sporazumom o EGP-u uspostavljeno je jedinstveno tržište javne nabave u vrijednosti od približno 18 % BDP-a EGP-a. Stoga postoje znatne mogućnosti za poduzeća unutar EGP-a jer se mogu natjecati za javne ugovore na cijelom unutarnjem tržištu.
Pronađite opće informacije o zakonodavstvu o javnoj nabavi, pravilima i pristupu različitim tržištima. Pronađite posebne informacije o tržištu javne nabave EU-a.
Ulaganja
Pronađite opće informacije kako biste omogućili ulaganje u inozemstvo i. Ako ulažete iz inozemstva u EGP, pronađite konkretne informacije.
Ostalo (tržišno natjecanje, trgovina i održivi razvoj)
Tržišno natjecanje
Kako bi se osigurao homogen EGP s jednakim uvjetima tržišnog natjecanja, ista pravila tržišnog natjecanja primjenjuju se na sve poduzetnike u cijelom EGP-u. Pravila o tržišnom natjecanju na unutarnjem tržištu obuhvaćaju četiri glavna područja i identična su u trima državama EFTA-e koje su članice EGP-a i državama članicama EU-a. Ta su pravila sljedeća:
- Ukidanje sporazuma kojima se ograničava tržišno natjecanje i zlouporaba vladajućeg položaja (npr. sporazumi o određivanju cijena između konkurenata)
- Kontrola koncentracija između poduzeća (npr. koncentracija između dvije velike grupe koja rezultira njihovom dominacijom na tržištu)
- Liberalizacija monopolističkih gospodarskih sektora (npr. telekomunikacije)
- Zabrana – uz određene iznimke – državnih potpora kojima bi se narušilo tržišno natjecanje selektivnim stavljanjem određenih poduzeća ili nacionalnih industrijskih sektora u povoljniji položaj.
Kao rezultat strogih pravila tržišnog natjecanja uključenih u Sporazum o EGP-u, antidampinške mjere, kompenzacijske pristojbe i druge trgovinske mjere u pravilu su zabranjene među državama EGP-a.
Državne potpore
U skladu s Ugovorima EU-a Sporazumom o EGP-u općenito se zabranjuju sve mjere koje se mogu utvrditi kao državne potpore, uključujući bespovratna sredstva, povoljne zajmove i porezne olakšice, koje mogu narušiti trgovinu. Međutim, određena politička, gospodarska i socijalna pitanja mogu dovesti do iznimaka od te zabrane.
Korisni linkovi i dokumenti
- Provjerite posebna pravila i tarife koje se primjenjuju na robu koju želite uvoziti/izvoziti u odjeljku Moj asistent za trgovinu
- Sporazum o Europskom gospodarskom prostoru – završni akt