Zapadni Balkan
Od pokretanja procesa stabilizacije i pridruživanja EU je postupno sklapao bilateralne sporazume o slobodnoj trgovini, koji se nazivaju „sporazumi o stabilizaciji i pridruživanju” sa svakim od partnera sa zapadnog Balkana.
- Albanija (2009.)
- Sjeverna Makedonija (2004.)
- Crna Gora (2010.)
- Srbija (2013.)
- Bosna i Hercegovina (2015.)
- Kosovo* (2016.)
* Ovim se nazivom ne dovode u pitanje stajališta o statusu te je on u skladu s RVSUN-om 1244/1999 i mišljenjem Međunarodnog suda o proglašenju neovisnosti Kosova.
Sporazumi o stabilizaciji i pridruživanju instrumenti su kojima se osigurava gospodarski razvoj i politička stabilizacija zemalja u regiji te stvaranje bliskog, dugoročnog pridruživanja između EU-a i zapadnog Balkana. Sporazumi o stabilizaciji i pridruživanju zapravo su pravni instrument za usklađivanje s pravnom stečevinom EU-a i postupnu integraciju na tržište EU-a.
SSP-ovi su uspostavili područje slobodne trgovine tijekom prijelaznog razdoblja koje je sada završilo za sve osim Kosova (2026.).
Sporazumima je predviđeno ukidanje carina i necarinskih ograničenja bilateralne trgovine te je njima obuhvaćena roba u svim poglavljima Harmoniziranog sustava. Samo nekoliko iznimaka, koje se odnose na neke poljoprivredne proizvode i proizvode ribarstva, nije u potpunosti liberalizirano te podliježu smanjenim carinama i/ili povlaštenim količinskim koncesijama.
Osim toga, sporazumi uključuju odredbe o pitanjima tržišnog natjecanja, visokoj razini zaštite prava intelektualnog vlasništva i pojačanoj suradnji u carinskim pitanjima. Uključuju i dodatna pravila koja se posebno odnose na javnu nabavu, usklađivanje zakonodavstva u mnogim područjima, uključujući normizaciju, kao i odredbe o uslugama i poslovnom nastanu.
Pravila o podrijetlu
Kako bi ispunjavao uvjete za povlašteno postupanje (niža ili nikakva carina), vaš proizvod mora biti u skladu s određenim pravilima kojima se definira njegovo podrijetlo, pravilima o podrijetlu, koja su utvrđena u Paneuromediteranskoj konvenciji.
Provjerite interaktivni alat „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)” u odjeljku Moj asistent za trgovinu kako biste procijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i saznali kako pripremiti ispravne dokumente. Više informacija dostupno je o načinu primjene ROSA-e.