Zahodni Balkan
EU je od začetka stabilizacijsko-pridružitvenega procesa postopoma sklenila dvostranske sporazume o prosti trgovini, t. i. stabilizacijsko-pridružitvene sporazume (SPS), z vsako od partneric z Zahodnega Balkana.
- Albanija (2009)
- Severna Makedonija (2004)
- Črna gora (2010)
- Srbija (2013)
- Bosna in Hercegovina (2015)
- Kosovo* (2016)
* To poimenovanje ne posega v stališča o statusu ter je v skladu z RVSZN 1244 in mnenjem Meddržavnega sodišča o razglasitvi neodvisnosti Kosova.)
Stabilizacijsko-pridružitveni sporazumi so orodja, ki zagotavljajo gospodarski razvoj in politično stabilizacijo držav v regiji ter vzpostavitev tesne in dolgoročne povezave med EU in Zahodnim Balkanom. Stabilizacijsko-pridružitveni sporazumi so dejansko pravni instrument za prilagajanje pravnemu redu EU in postopno vključevanje na trg EU.
Stabilizacijsko-pridružitveni sporazumi so vzpostavili območje proste trgovine v prehodnem obdobju, ki se je zdaj končalo za vse razen Kosova (2026).
Sporazuma predvidevata odpravo dajatev in netarifnih omejitev za dvostransko trgovino ter zajemata blago v vseh poglavjih harmoniziranega sistema. Le nekaj izjem v zvezi z nekaterimi kmetijskimi in ribiškimi proizvodi ni v celoti liberaliziranih in zanje veljajo znižane dajatve in/ali preferencialne količinske koncesije.
Poleg tega sporazumi vključujejo določbe v zvezi s konkurenco, visoko raven varstva pravic intelektualne lastnine in okrepljeno sodelovanje v carinskih zadevah. Vključujejo tudi dodatna pravila, ki se nanašajo zlasti na javna naročila, približevanje zakonodaje na številnih področjih, vključno s standardizacijo, ter določbe v zvezi s storitvami in ustanavljanjem.
Preberi več
Pravila o poreklu
Za upravičenost do preferencialne obravnave (nižja carinska dajatev ali brez nje) mora vaš izdelek izpolnjevati nekatera pravila, ki opredeljujejo njegovo poreklo, tj. pravila o poreklu, ki so določena v panevro-mediteranski konvenciji.
Preverite interaktivnoorodje za samoocenjevanje pravil o poreklu (ROSA) v aplikaciji My Trade Assistant, da ocenite, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila o poreklu, in ugotovite, kako pripraviti pravilne dokumente. Več informacij o uporabi sistema ROSA je na voljo.