Trgovinski sporazumi
EU ima trenutno največjo mrežo trgovinskih sporazumov na svetu z več kot 40 posameznimi sporazumi z več kot 70 državami. Ti sporazumi olajšujejo trgovino z blagom in storitvami med EU in njenimi zunanjimi partnerji.
V mrežo se še naprej dodajajo novi sporazumi, medtem ko se starejši sporazumi pregledujejo, o posodobitvah pa se pogajajo s partnerskimi državami.
Odprava tarif
Nekateri sporazumi se osredotočajo predvsem na odpravo tarif:
- Pridružitveni sporazumi z osmimi sredozemskimi državami (Alžirija, Egipt, Izrael, Jordanija, Libanon, Maroko, Palestinsko zasedeno ozemlje in Tunizija)
- Sporazumi z Mehiko in Čilom
- Sporazumi o gospodarskem prostoru z Islandijo, Lihtenštajnom in Norveško;
- Carinske unije s Turčijo, Andoro in San Marinom
- Stabilizacijsko-pridružitveni sporazumi s šestimi državami Zahodnega Balkana (Albanijo, Bosno in Hercegovino, Kosovom, Črno goro, Severno Makedonijo in Srbijo), ki vsebujejo dodatne določbe za pripravo na njihovo postopno vključevanje na trg EU
- Sporazumi s Švico in Ferskimi otoki.
Celovitejši dostop do trga
Drugi sporazumi vključujejo veliko širše zaveze o odpiranju trgovine z blagom in storitvami, pa tudi o naložbah, javnih naročilih, konkurenci, subvencijah in regulativnih vprašanjih:
- Kanada
- Srednja Amerika (Kostarika, Salvador, Gvatemala, Honduras, Nikaragva in Panama)
- Kolumbija, Ekvador in Peru
- Singapur
- Južna Koreja
- Vietnam.
Cilj teh sporazumov je razviti močnejše trgovinske režime z zadevnimi trgovinskimi partnerji, ki temeljijo na pravilih in vrednotah, ter vključiti posebne določbe o trgovini in trajnostnem razvoju.
Nedavni sporazumi vsebujejo tudi posebne določbe za reševanje izzivov, s katerimi se soočajo sodobna gospodarstva in družbe, kot je sporazum o gospodarskem partnerstvu z Japonsko, ki vključuje poglavje o malih in srednjih podjetjih ter posebne določbe o informacijskih in telekomunikacijskih storitvah ter e-trgovanju.
Približevanje zakonodaje
Posebna vrsta sporazumov se osredotoča na krepitev gospodarskih vezi med EU in njenimi sosedami s približevanjem njihovih regulativnih okvirov pravu EU, zlasti na področjih, povezanih s trgovino. To na primer velja za sporazume z:
Razvoj
Druga posebna vrsta sporazuma ima izrecen razvojni cilj. To so asimetrični trgovinski sporazumi, s katerimi zadevne afriške, karibske in pacifiške države (AKP) liberalizirajo približno 80 % trgovine v obdobju 15 do 20 let, EU pa od prvega dne zagotavlja dostop brez dajatev in kvot.
Večina teh sporazumov zajema trgovino z blagom in razvojno sodelovanje. Sporazum o gospodarskem partnerstvu s Karibi vključuje tudi določbe o storitvah, naložbah in drugih temah, povezanih s trgovino.
V okviru teh sporazumov EU zagotavlja znatno pomoč, povezano s trgovino, da bi partnerskim državam pomagala pri izvajanju sporazumov, krepitvi izvozne konkurenčnosti in razvoju gospodarske infrastrukture. Zadevne države pripadajo skupini AKP:
- Zahodna Afrika (Gana, Slonokoščena obala)
- Osrednja Afrika (Kamerun)
- Vzhodna in južna Afrika (Komori, Madagaskar, Mauritius, Sejšeli in Zimbabve)
- Južnoafriška razvojna skupnost (Bocvana, Esvatini, Lesoto, Mozambik, Namibija in Južna Afrika)
- Cariforum (Antigva in Barbuda, Bahami, Barbados, Belize, Dominika, Dominikanska republika, Grenada, Gvajana, Jamajka, Sveti Kitts in Nevis, Sveta Lucija, Sveti Vincent, Surinam ter Trinidad in Tobago)
- Pacifik (Fidži, Papua Nova Gvineja, Samoa in Salomonovi otoki).