Tarife

Ali vaše podjetje načrtuje uvoz blaga v EU? Ta razdelek vam bo pomagal razumeti nekatere tarife, kvote in druge dajatve, ki se lahko uporabljajo.

Razvrstitev proizvoda in ZTI

Kako najdem tarifo za določen uvožen izdelek?

  • Vsak izdelek, uvožen v EU, je uvrščen v tarifno nomenklaturo. Koda izdelka vam pomaga razumeti, katere tarife veljajo za vaš določen izdelek. Prvi korak je identifikacija kode vašega izdelka. Več informacij o razvrstitvi izdelkov je na voljo tukaj.
  • Ko najdete ustrezno kodo za določen izdelek, lahko preverite tarifno stopnjo v aplikaciji My Trade Assistant.

Zavezujoče tarifne informacije o tarifni uvrstitvi blaga

  • Sistem zavezujočih tarifnih informacij (ZTI) EU lahko določi pravilno tarifno uvrstitev blaga, ki ga želite uvoziti. To vam bo omogočilo, da razumete, katera tarifa se uporablja za vaše blago in ali potrebujete posebno uvozno dokumentacijo. Odločba ZTI vam zagotavlja pravno varnost glede te tarifne uvrstitve.
  • Od 1. oktobra 2019 so vsi postopki, povezani z ZTI, elektronski, gospodarski subjekti pa morajo zahtevke vložiti elektronsko. Vse že izdane odločbe ZTI so na voljo tukaj.

Carinsko vrednotenje

  • Carinsko vrednotenje je izračun ekonomske vrednosti blaga, prijavljenega za uvoz.
  • Carinske tarife (in DDV) se izračunajo kot odstotek vrednosti blaga – ko je vrednost blaga določena, se lahko carinska tarifa in poreklo blaga upoštevata pri izračunu skupnih carin na izdelek.

Za več informacij o izračunu carinske vrednosti v EU kliknite tukaj.

Oprostitev in opustitev dajatev

Na splošno za večino uvoženih izdelkov veljajo uvozne dajatve. Vendar lahko v nekaterih posebnih primerih velja izjema in dajatev ni treba plačati.

Dajatve skupne carinske tarife se uporabljajo za blago, uvoženo iz tretjih držav prek zunanjih meja EU. V nekaterih posebnih okoliščinah se te uvozne dajatve lahko oprostijo.

Glej vse primere, v katerih se lahko odobri oprostitev dajatev (Uredba Sveta št. 1186/2009).

V nekaterih okoliščinah se lahko začasno (v celoti ali delno) opustijo tudi uvozne dajatve za nekatero blago. To ne posega v protidampinške dajatve, ki se prav tako lahko uporabljajo.

  • Blago, uvoženo pod režimom odloga plačila trošarine, lahko še naprej prosto kroži na trgu EU na enak način kot drugo zakonito uvoženo blago.
  • Opustitve se običajno odobrijo za surovine, polizdelke ali sestavne dele, ki niso na voljo v EU, nikoli pa se ne odobrijo za končne izdelke.

Več informacij

Tarifne kvote

Tarifne kvote omogočajo uvoz določenih količin blaga po znižani dajatvi ali dajatvi nič. To ne vpliva na morebitne protidampinške dajatve.

Tarifne kvote omogočajo proizvodom, uvoženim v okviru določene kvote, vstop na trg Evropske unije po nižji tarifni stopnji kot za količine zunaj kvote. Potrošnikom omogočajo večjo izbiro in spodbujajo države, ki niso članice EU, da odprejo svoje trge za evropsko blago.

Preferencialne tarifne kvote

  • Tovrstne kvote se pogosto pojavljajo v trgovinskih sporazumih in preferencialnih ureditvah med EU in nekaterimi drugimi državami.
  • Ta vrsta kvote pomeni, da se lahko določena količina blaga iz določene države uvozi v EU po preferencialni stopnji dajatve.

Avtonomne tarifne kvote

  • Te kvote se lahko v nekaterih sektorjih odprejo za spodbujanje konkurence v EU – običajno se uporabljajo erga omnes (odprto za vse konkurente) in se običajno dodelijo za surovine, polizdelke ali sestavne dele, ki v EU niso na voljo v zadostnih količinah.
  • Tarifne kvote se ne dodelijo za končne izdelke.

Več informacij o tarifnih kvotah je na voljo tukaj.

Upravljanje kvot

Kako izvedeti več o tarifnih kvotah?

Rezultati iskanja za vaš izdelek v My Trade Assistant zagotavljajo informacije o tarifnih kvotah in standardnih uvoznih vrednostih. Na voljo je tudi sklic na veljavno zakonodajo.

Protidampinški ukrepi

Protidampinške dajatve

Poleg rednih uvoznih dajatev lahko za izdelek ob uvozu v EU veljajo tudi protidampinški ukrepi ali drugi instrumenti trgovinske zaščite.

  • Proizvajalci EU lahko pri Evropski komisiji vložijo pritožbo, če menijo, da proizvajalci iz držav zunaj EU nepošteno uvažajo izdelek na trg EU. Proizvajalci Skupnosti, ki razmišljajo o vložitvi protidampinške pritožbe, naj se obrnejo na Evropsko komisijo.
  • Evropska komisija lahko začne preiskavo dampinga tudi na lastno pobudo ali na zahtevo države članice EU.

Protidampinški postopek

Komisija po prejemu pritožbe proizvajalcev zadevnega izdelka v EU v Uradnem listu EU objavi obvestilo o začetku protidampinškega postopka. Najdaljši rok za preiskavo v okviru tega postopka je 15 mesecev. Podrobne ugotovitve so objavljene v Uradnem listu. Te ugotovitve lahko na primer vključujejo uredbo o uvedbi protidampinških dajatev ali zaključek postopka brez uvedbe dajatev.

Osnovna protidampinška uredba EU je v skladu z mednarodnimi obveznostmi EU, zlasti s Protidampinškim sporazumom STO.

Glej tudi diagram poteka postopka protidampinške preiskave.

Pogoji za protidampinške ukrepe

Preiskava mora pokazati, da

  • proizvajalci izvozniki v zadevni državi/zadevnih državah izvajajo damping
  • prizadeta industrija EU je utrpela znatno škodo
  • obstaja vzročna zveza med dampingom in ugotovljeno škodo
  • uvedba ukrepov ni v nasprotju z interesom EU

Za podrobne informacije o pogojih za uvedbo protidampinškega ukrepa glej pogoje.

Če se s preiskavo ugotovi, da so navedeni štirje pogoji izpolnjeni, se lahko uvedejo protidampinški ukrepi za uvoz zadevnega izdelka.

Ti ukrepi so običajno v obliki enega od naslednjih

  • dajatev ad valorem (obdavčena glede na transakcijsko vrednost)
  • posebne dajatve (obdavčene za določen znesek izdelka)
  • cenovne zaveze (izvoznik iz države nečlanice EU se strinja, da bo svoje izdelke prodajal po najnižji ceni v EU)

Dajatve plača uvoznik v EU, poberejo pa jih nacionalni carinski organi zadevne države članice EU.

Prosimo, upoštevajte: če EU sprejme proizvajalčevo cenovno zavezo (prostovoljno zvišanje cene), se protidampinške dajatve na uvoz ne bodo pobirale. Komisiji ni treba sprejeti ponudbe zaveze.

Pravilo "nižje dajatve"

Uvede se lahko dajatev za odpravo učinkov dampinga na uvoz določenega izdelka. Oceni se stopnja dajatve, ki je potrebna za odpravo škodljivih učinkov dampinga. Ukrepi bodo uvedeni na ravni dampinga ali škode, katera koli je nižja.

Protidampinški ukrepi in ladje

Predpisi EU vključujejo uredbo o prodaji novozgrajenih ladij po prenizkih cenah. Za več podrobnosti glej ladjedelništvo.

Trajanje ukrepov in pregledov

Ukrepi se običajno uvedejo za pet let. V tem obdobju se lahko pregledajo, če:

Ukrepi bodo prenehali veljati po petih letih, razen če se začne pregled zaradi izteka ukrepov.

Komisija spremlja ukrepe, da zagotovi, da so učinkoviti ter da jih izvozniki in uvozniki spoštujejo.

Sedanje protidampinške dajatve

Informacije o vseh zaključenih in tekočih protidampinških preiskavah so na voljo tukaj.

Protisubvencijski ali izravnalni ukrepi

  • poleg protidampinških dajatev se lahko za vaš uvozni izdelek uporabljajo protisubvencijski ukrepi, ki se imenujejo tudi izravnalni ukrepi in so namenjeni izravnavi učinkov nepoštene subvencije trgovinskega partnerja.
  • obstajajo pravila o tem, kdaj so take subvencije dovoljene in kdaj jih lahko EU prepreči – več o teh pravilih o protisubvencijskih pravilih EU
  • Izravnalni ukrepi so lahko sestavljeni iz različnih vrst orodij, vendar se običajno uporabljajo v obliki višjih dajatev - izravnalni ukrep je lahko sestavljen iz dodatne dajatve ad valorem ali posebne dajatve in se lahko uporablja v obliki minimalne uvozne cene ali pa je lahko sestavljen iz "cenovne zaveze", pri kateri se izvoznik zaveže, da bo izdelek prodajal nad minimalno ceno.
  • podobno kot v protidampinških postopkih lahko industrija EU vloži pritožbo pri Komisiji, če meni, da je uvoz izdelka iz države, ki ni članica EU, subvencioniran in povzroča škodo industriji EU, ki proizvaja isti izdelek.

Več informacij o protisubvencijskih ukrepih je na voljo tukaj.

Informacije o vseh zaključenih in tekočih protisubvencijskih preiskavah so na voljo tukaj.

Zaščitne dajatve

  • zaščitni ukrepi se lahko uporabijo, kadar na industrijo EU vpliva nepredvideno, močno in nenadno povečanje uvoza
  • takšni ukrepi se uporabljajo zelo redko in le v zelo posebnih okoliščinah;
  • zaščitni ukrepi so lahko količinske uvozne omejitve (trgovinske kvote) ali povečanja dajatev – uporabljajo se lahko za ves uvoz zadevnega izdelka od vseh trgovinskih partnerjev ali od blaga posebnega porekla.

Več o zaščitnih ukrepih v EU si lahko preberete tukaj.

 

Hitre povezave