Vrste naložb
Obstajata dve vrsti tujih naložb
- neposredne tuje naložbe,
- neposredne naložbe (naložbe v vrednostne papirje)
Neposredne tuje naložbe se izvajajo, ko podjetje, večnacionalna družba ali posameznik iz ene države vlaga v sredstva druge države ali prevzame lastniški delež v svojih družbah. Običajno je v obliki pridobitve deleža v obstoječem podjetju v tuji državi ali pri ustanovitvi hčerinske družbe za razširitev delovanja obstoječega podjetja v tej državi.
Neposredne tuje naložbe so lahko v dveh oblikah: „greenfield“ ali „združitve“ („greenfield“) ali „združitve“ („M & As“).
- Nova naložba vključuje ustanovitev nove družbe ali ustanovitev objektov v tujini. Povsem nova naložba je oblika vstopa na trg, ki se običajno uporablja, ko želi podjetje doseči najvišjo stopnjo nadzora nad tujimi dejavnostmi.
- Združitve in prevzemi pomenijo prenos lastništva obstoječih sredstev na lastnika v tujini. Pri združitvi se dve družbi združita v eno, medtem ko eno podjetje prevzame drugo.
Neneposredne naložbe, imenovane tudi „tuje naložbe v vrednostne papirje“, se izvedejo, ko podjetja, finančne institucije ali posamezniki kupijo deleže v družbah na tuji borzi. Ta vrsta naložbe ni izvedena z namenom pridobitve kontrolnega deleža v izdajateljski družbi. Običajno so tovrstne naložbe kratkoročne in se izvajajo tako, da se izkoristijo ugodne spremembe menjalnih tečajev ali da se ustvarijo kratkoročni dobički zaradi razlik v obrestnih merah. Vlagateljem ponuja priložnost, da razpršijo svoje portfelje in bolje upravljajo s tem povezano tveganje.
Tuje portfeljske naložbe lahko prispevajo tudi h krepitvi domačih kapitalskih trgov s povečevanjem likvidnosti in prispevajo k izboljšanju njihovega delovanja. To bo privedlo do optimalne dodelitve kapitala in virov v domačem gospodarstvu. Za hitro razvijajoče se gospodarstvo se lahko izkaže, da tuje naložbe v vrednostne papirje pomembno prispevajo k njegovemu razvoju, kar ustvarja veliko bogastvo.