Investeeringute liigid
Välisinvesteeringuid on kahte liiki
- välismaised otseinvesteeringud,
- muu kui otseinvesteering (portfelliinvesteering)
Välismaised otseinvesteeringud tehakse siis, kui ühe riigi äriühing, hargmaine ettevõte või üksikisik investeerib teise riigi varasse või omandab selle äriühingutes osaluse. Üldjuhul toimub see osaluse omandamisena välisriigis asuvas olemasolevas ettevõttes või tütarettevõtja asutamisena, et laiendada selle riigi olemasoleva ettevõtte tegevust.
Välismaised otseinvesteeringud võivad esineda kahel erineval kujul: Uued valdkonnad või ühinemised ja omandamised (M&As).
- Greenfieldi investeering hõlmab uue ettevõtte loomist või rajatiste rajamist välismaal. Uus investeering on turule sisenemise vorm, mida tavaliselt kasutatakse, kui äriühing tahab saavutada suurima kontrolli välismaise tegevuse üle.
- Ühinemised ja omandamised tähendavad olemasoleva vara omandiõiguse üleandmist välismaal asuvale omanikule. Ühinemisel liidetakse kaks äriühingut üheks äriühinguks, samal ajal kui ühinemisel võtab ühe äriühingu üle teine.
Mitteotseinvesteeringud, mida nimetatakse ka „välismaisteks portfelliinvesteeringuteks“, toimuvad siis, kui äriühingud, finantseerimisasutused või üksikisikud ostavad osalusi äriühingutes välisbörsil. Sellist investeeringut ei tehta kavatsusega omandada emiteerivas äriühingus kontrolliv osalus. Tavaliselt on selline investeering lühiajaline ja seda tehakse selleks, et kasutada ära soodsaid muutusi vahetuskurssides või teenida lühiajalist kasumit intressimäärade erinevustest. See annab investoritele võimaluse oma portfelle mitmekesistada ja seonduvat riski paremini juhtida.
Välismaine portfelliinvesteering võib samuti aidata tugevdada siseriiklikke kapitaliturge, suurendades likviidsust ja aidates kaasa nende toimimise parandamisele. See omakorda toob kaasa kapitali ja ressursside optimaalse jaotuse kodumaises majanduses. Tärkava turumajandusega riikide jaoks võib välismaine portfelliinvesteering olla oluline panus selle arengusse, luues märkimisväärset jõukust.