ELi ja Moldova põhjalik ja laiaulatuslik vabakaubanduspiirkond

EL ja Moldova Vabariik allkirjastasid assotsieerimislepingu 2014. aasta juunis ning leping on täielikult jõustunud alates 2016. aasta juulist. Põhjalik ja laiaulatuslik vabakaubanduspiirkond on lepingu lahutamatu osa. Sellega vähendatakse tariife, millega Euroopa ettevõtjad Moldovasse eksportimisel kokku puutuvad, ja tõhustatakse tolliprotseduure. Lisaks hõlbustab leping kaubandust veelgi, ühtlustades järk-järgult Moldova õigusakte, eeskirju ja menetlusi, sealhulgas standardeid, ELi omadega.

Kokkulepe lühidalt

Euroopa Liidu ja Moldova Vabariigi vaheline assotsieerimisleping allkirjastati 2014. aasta juunis ja see jõustus täielikult 2016. aasta juulis.

Vt lepingu täistekst ja lisad.

Millised on teie ettevõtte eelised?

Assotsieerimisleping

  • lihtsustab Moldova Vabariiki (edaspidi „Moldova“) eksportimist ja sealt importimist;
  • alandab tariife ning võimaldab tolliprotseduuride tõhusat ja kiiret läbiviimist

Lisaks kehtestatakse lepinguga järkjärguline protsess Moldova õigusaktide, eeskirjade ja menetluste ühtlustamiseks ELi omadega, näiteks standardite valdkonnas, hõlbustades seega veelgi kauplejate tegevust.

Kes võivad ELi-Moldova assotsieerimislepingu alusel eksportida EList Moldovasse?

Kui olete ELi liikmesriigis registreeritud äriühing, kes on saanud kehtiva tollideklaratsiooni ja vajaduse korral ekspordilitsentsi, võite eksportida ELi-Moldova assotsieerimislepingu alusel.

Kes võivad ELi-Moldova assotsieerimislepingu alusel Moldovast ELi eksportida?

ELi-Moldova lepingu alusel ELi eksportimiseks peate olema Moldova Vabariigis registreeritud äriühing.

EL on üks Moldova suurimaid kaubanduspartnereid. Peamised ELi ja Moldova vahelised kaubanduskaubad on masinad ja seadmed, taimsed tooted, tekstiil ja tekstiiltooted ning mitteväärismetallid.

Tariifid

Tööstuskaubad

Lepingu ajutise jõustumise kuupäeval kaotas EL kõik Moldovast pärit tööstustoodete tariifid ning Moldova hakkas järk-järgult kaotama teatavate toodete tariife 3–5 aasta pikkuse üleminekuperioodi jooksul, näiteks:

  • teatavat liiki plast- ja samalaadsed tooted
  • mööbel
  • mitmesugused tekstiiltooted (nt vaibad ja rõivad)

Moldova kaotas nende toodete tariifid täielikult 1. septembriks 2019.

Põllumajandustooted

Lepinguga vähendatakse ka põllumajandustoodete tariife.

Moldova nõustus kaotama enamiku oma põllumajandustoodete tollimaksud pärast kuni kümneaastast üleminekuperioodi. See on asjakohane näiteks järgmistel juhtudel:

  • veinid
  • Mõned toiduvalmistised

Lisaks on Moldova võtnud kohustuse kaotada eritariifikvootide kohased tariifid mitmele tundlikule tootele, nagu

  • sealiha
  • kodulinnud
  • piimatooted
  • töödeldud lihatooted
  • suhkruid

Tariifikvoodid, mis on antud nende toodete EList Moldovasse eksportimiseks, on määratletud XV-D lisa kontsessioonide loendis järgmiselt:

Moldova – tariifikvoot (tonnides)

 

2020

2021

2022

1. Sealiha *

4500

5000

5 500

2. Kodulinnud *

5000

5 500

6000

3. Piim ja piimatooted *

1500

2000

 

4. Töödeldud liha

1700

   

5. Suhkrud *

7000

8000

9000

6. Magusained

640

   

* sealiha, linnuliha, piimatoodete ja suhkru kvoodid vaadati läbi 2020. aastal

EL omakorda kaotas esimesest päevast alates oma põllumajandustoodete tariifid, välja arvatud konkreetsed tundlikud tooted, mille jaoks ta kehtestas ka tariifikvoodid. See tähendab, et igal aastal saab tollimaksuvabalt kaubelda ainult piiratud koguse tundlike toodetega. Täpsed summad on kindlaks määratud assotsieerimislepingu lisas 15A.

Tariifikvoodid, mis on antud nende toodete Moldovast ELi eksportimiseks, on määratletud XV-A lisas „Tooted, mille suhtes kohaldatakse iga-aastaseid tollimaksuvabasid tariifikvoote (liit)“ järgmiselt:

ELi tariifikvoot (tonnides)*

Tomatid 2000
Küüslauk 220
Lauaviinamarjad 20 000
Õunad 40 000
Värsked kirsid 1 500 000
Ploomid 15 000
Viinamarjamahl 500

*Kõnealuseid kvoote hallatakse põhimõttel „kes ees, see mees“. Taotluste esitamise tähtaeg on 1. jaanuar kuni 31. detsember. Enne eksportimist kontrollige iga kohaldatava kvoodi saldot.

Kui ELi saabuv import ületab neid tariifikvoote, kohaldatakse enamsoodustusrežiimi tollimaksu. Lisaks juhime tähelepanu sellele, et teatavate puu- ja köögiviljade eest tuleb ELis maksta sisenemishinda. Nii on see näiteks tomatite puhul. See tähendab, et teie kauba impordimaksudele võib lisada lisatasusid, kui selle impordihind on sätestatud sisenemishinnast madalam.

Lisaks sisaldab XV-C lisa loetelu põllumajandustoodetest, mille suhtes EL võib kohaldada „kõrvalehoidmise vastast mehhanismi“. See tähendab, et kui import Moldovast ületab teatava taseme, on ELil lubatud kuueks kuuks peatada madalamad tollimaksud nendele toodetele.

Leping ei luba ekspordile tollimakse kehtestada. See sisaldab ka nn standstill-klauslit. See klausel tähendab, et ei EL ega Moldova ei saa tõsta tollimakse ega kehtestada uusi tollimakse, mis on suunatud teise poole kaupadele. Lepinguga keelatakse ka koguselised impordi- ja ekspordipiirangud (välja arvatud WTO eeskirjade, näiteks GATTi XI artiklikohaselt lubatud piirangud).

Leidke oma toote suhtes kohaldatav tariifimäär rubriigist „Minu kaubandusassistent“.

Päritolureeglid

Sooduskohtlemise (madalama tollimaksuga või tollimaksuvabalt) saamiseks peab teie toode vastama teatavatele päritolureeglitele, mis on sätestatud Euroopa – Vahemere piirkonna konventsioonis.

 

Palun kontrollige minu kaubandusassistendiinteraktiivset päritolureeglite enesehindamisvahendit (ROSA), et hinnata, kas teie toode vastab päritolureeglitele, ja uurige, kuidas koostada õigeid dokumente. Lisateave ROSA kasutamisekohta

Kui te ei ole teemaga varem kokku puutunud, leiate põhimõistete tutvustuse kaupade jaotisest.

Tootenõuded

Tehnilised eeskirjad ja nõuded

Moldova on astunud samme tehnilisi kaubandustõkkeid käsitlevate õigusaktide, standardite ja menetluste ühtlustamiseks ELi omadega. See lihtsustab Moldova ja ELi vahelist kaubandust.

Moldova on ühtlustanud õigusnorme, sealhulgas:

  • toodete akrediteerimist ja turustamist. Selles sätestatakse vastavushindamismenetluste moodulid.
  • üldine tooteohutus, milles sätestatakse kriteeriumid selle kohta, mida tuleb arvesse võtta toote ohutuks tunnistamisel, ning määratakse kindlaks, millal toode keelata, kuna see kujutab endast tõsist ohtu tervisele ja ohutusele;

Loetelu kõnealustest määrustest ja muudest õigusaktidest, mida Moldova on rakendanud, on esitatud ELi ja Moldova assotsieerimislepingu XVI lisas.

Moldova on samuti kokku leppinud, et lähendatakse

  • mitmesuguste toodete, sealhulgas masinate, liftide, mänguasjade, meditsiiniseadmete ja lihtsate surveanumate ohutusnõuded
  • tooted, mis ei vaja Conformité Européenne’i (CE) märgist, nt kosmeetikatooted, mootorsõidukid, kemikaalid ja farmaatsiatooted

Standardite osas on Moldoval

  • on vastu võtnud rahvusvahelisi ja Euroopa standardeid vastavalt parimatele tavadele
  • lubas kõik vastuolulised riiklikud standardid kehtetuks tunnistada. See hõlmab mis tahes vastuolus olevaid GOST-standardeid (Gosudarstvenny Standart),mida kasutatakse endistes Nõukogude Liidu riikides – Moldova riiklik standardiorganisatsioon moodustas seitse tehnilist komiteed, et teha kindlaks vastuolulised standardid, mis tuleb kehtetuks tunnistada.

 

Kui soovite importida kaupu ELi Moldovast tootjalt, kes on otsustanud kasutada oma spetsifikatsioone Moldovast, peate hankima ELi vastavusdeklaratsiooni, mille on allkirjastanud tootja.

ELi vastavusdeklaratsiooniga tõendatakse ja kinnitatakse, et asjaomased tooted vastavad asjakohastele nõuetele ja standarditele. Pärast selle lõpuleviimist võib tootja kinnitada oma kaupadele märgise Conformité Européenne (CE), mis näitab, et toode vastab ELi standarditele.

Kui teie tootja otsustab tõendada vastavust ELi vastavusdeklaratsiooniga, võib see maksta rohkem raha ja aega kui samaväärsust tagavate ühtlustatud ELi standarditega töötamine.

Vaadake harmoneeritud standardeid, mis on rühmitatud olemasolevate valdkondlike tooteid käsitlevate direktiivide alusel.

Kontaktandmed tehniliste nõuete täitmiseks

Kuidas ma tean, et kaubad, mida ma ELi impordin, vastavad ELi määrustele ja standarditele?

Kui impordite ELi kaupu, mis kujutavad endast suurt ohtu avalikele huvidele (nt surveanumad, liftid ja teatavad masinad), peab vastavushindamise tegema teavitatud asutus (mis on tavaliselt konkreetne organisatsioon, nagu laborid või Moldova valitsuse akrediteeritud kontrolli- ja sertifitseerimisasutused).

Majandus- ja taristuministeerium jälgib allasutusi, kes vastutavad selliste ülesannete eest nagu vastavushindamismenetlused, metroloogilised kontrollid ja ettevõtete akrediteerimine. Nende asutuste hulka kuuluvad

Pange tähele, et suure hulga kaupade puhul peate hankima kohustusliku sertifitseerimise, mille võib anda üks akrediteeritud vastavushindamisasutustest.

EL ja Moldova töötavad praegu välja vastastikuse tunnustamise lepingut, mis võimaldab lasta teatavaid vastavusnõuetele vastavaid tööstustooteid turule ilma täiendavate katsete või vastavusmenetlusteta.

Tervise- ja ohutusnõuded – ühtne otsemaksete kava

Toiduohutus, looma- ja taimetervis

Seoses taimede, põllumajandustoodete ja toiduainetega kauplemisega, mis on teadlik inimeste ja loomade tervisest ja ohutusest, nõustus Moldova ühtlustama ELi õigusakte, sealhulgas:

  • põllumajanduslike toiduainete ohutuse eeskirjad
  • loomasööta käsitlevad erieeskirjad
  • geneetiliselt muundatud organisme käsitlevad eeskirjad
  • veterinaarias kasutatavaid meditsiinikaupu käsitlevad eeskirjad

Kõigi hõlmatud toodete loetelu on esitatud ELi ja Moldova assotsieerimislepingu XVII-A lisas.

Kas kavatsete importida kaupu Moldovast ELi?

  • teie kaup peab olema registreeritud riiklikus toiduohutusametis (ANSA)
  • peate esitama deklaratsiooni, milles teavitatakse ANSAt konkreetsetest kaupadest, mida impordite
  • peate hankima Moldovas välja antud fütosanitaarsertifikaadi, mis võimaldab teie kaubal ELi siseneda;

Pange tähele

  • kui impordite ELi kaupu, mis on loetletud liikidena ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) alusel, on teil lubatud seda teha üksnes Moldova põllumajandus-, regionaalarengu- ja keskkonnaministeeriumi loa alusel. Kas teie headus on nimekirjas? Tutvu lähemalt siin
  • kui impordite ELi toksilisi keemilisi aineid ja materjale, peate hankima impordiloa Moldova põllumajandusministeeriumilt.
  • kui impordite mürgiseid kemikaale, peate võtma ühendust oma riigi ametliku kontaktpunktiga

Moldovas vastutab elusloomade veterinaarkontrolli eest riiklikule toiduohutusametile määratud loomatervishoiu osakond. Üksikasjalikud sätted looma-, taime- ja kalahaiguste käsitlemise kohta on esitatud ELi ja Moldova assotsieerimislepingu XVIII-A lisas.

Sanitaar-/fütosanitaarnõuete (SPS) kontaktid

Tehnilised kaubandustõkked

Kuigi tehnilised eeskirjad on olulised, võivad need mõnikord takistada rahvusvahelist kaubandust ja olla seega teile kui eksportijale märkimisväärseks koormaks.

  • kui arvate, et seisate silmitsi kaubandustõkkega, mis aeglustab teie äritegevust või takistab eksportimist, võite meile öelda
  • teatage veebivormi kasutades, mis peatab teie ekspordi Moldovasse – EL analüüsib teie olukorda ja võtab asjakohaseid meetmeid

Võtke meiega ühendust

Tollivormistusdokumendid ja -protseduurid

Lepinguga tagatakse läbipaistvamad ja lihtsamad tolliprotseduurid, et hõlbustada kaubandust ja vähendada ettevõtjate kulusid.

Dokumendid

Sammsammulistes juhendites kirjeldatakse eri liiki dokumente, mida peaksite oma toodete tollivormistuseks ette valmistama.

Sõltuvalt teie tootest võib toll nõuda kõiki allpool loetletud elemente või mõnda neist.

  • faktuurarve (konkreetsed nõuded selle vormi ja sisu kohta leiate minu kaubandusassistendilt)
  • pakkeleht
  • teatavate kaupadeimpordilitsentsid
  • sertifikaadid, mis näitavad, et teie toode vastab kohustuslikele tooteeeskirjadele, nagu tervishoiu- ja ohutusnõuded, märgistamine ja pakendamine.
  • päritolutõend päritoludeklaratsioon

Suurema kindluse huvides võite soovida taotleda siduvat tariifiinformatsiooni ja/või siduvat päritoluinformatsiooni eelnevalt.

Üksikasjalikku teavet selle kohta, millised dokumendid peate oma toote tollivormistuseks esitama, leiate veebisaidilt Minu kaubandusassistent.

Päritolu tõendamise ja kontrollimise kord

Kirjeldused selle kohta, kuidas tõendada oma toodete päritolu soodustariifide taotlemiseks, ja eeskirjade kohta, mis on seotud päritolu kontrollimisega tolliasutuste poolt, on esitatud eespool päritolureegleid käsitlevas jaos.

Teavet impordi ja ekspordi tolliprotseduuride kohta üldiselt leiate maksunduse ja tolliliidu peadirektoraadi veebisaidilt.

Intellektuaalomand ja geograafilised tähised

Leping kaitseb teie intellektuaalomandi õigusi kaupade importimisel ja/või eksportimisel Moldovasse.

Kaubamärgid ja autoriõigused

ELi-Moldova lepinguga nähakse ette õiglane ja läbipaistev kaubamärkide registreerimise süsteem. Kui kaubamärgiamet lükkab teie taotluse tagasi, tuleb otsusest teile kirjalikult teatada, põhjendades keeldumist.

Disainilahendused ja patendid

Teie sõltumatult loodud disainilahendused, mis on eristatavad, on registreerimisel kaitstud kuni 25 aastat. See annab teile ainuõiguse disainilahenduse kasutamiseks ja takistab kolmandaid isikuid, kellel ei ole teie nõusolekut, seda kasutamast, taasloomast, müümast või importimast ja/või eksportimast.

Geograafilised tähised

ELi ja Moldova lepingu alusel loodud geograafiliste tähiste erikomitee jälgib lepingu rakendamist seoses geograafiliste tähistega ja annab aru kaubanduskomiteele. Lisateavet põllumajandustoodete, toiduainete, veiniliikide ja piiritusjookide geograafiliste tähiste kohta leiab ELi ja Moldova vahelise lepingu XXX lisast.

Kuidas saada kaitset?

Moldova autoriõiguse kaitse amet on riiklik intellektuaalomandi amet (AGEPI). Amet töötab selle nimel, et parandada õigusraamistikku ja kohandada seda ELi normidega, samuti suurendada üldsuse teadlikkust ja suurendada õiguskaitsealast suutlikkust.

Võite taotleda intellektuaalomandi registreerimist AGEPI-s veebis. Moldovas intellektuaalomandi õiguste kaitse saamiseks kuluv aeg sõltub taotletava kaitse liigist

  • autoriõigus: 15–30 päeva
  • kaubamärgid: 10–12 kuud
  • taimede patent: 1,5–3 aastat
  • lühiajaline leiutise patent: 7-8 kuud
  • leiutise pikaajaline patent: 17–18 kuud
  • tööstusdisainilahendus: 10–12 kuud
  • geograafilised tähised, päritolunimetused või traditsioonilised eritunnused: 10–12 kuud

Teenustekaubandus

Nii Moldova valitsus kui ka EL on esitanud oma olemasolevad piirangud või reservatsioonid seoses teenuste osutamisega, tagades läbipaistvuse kõrge taseme. Moldova erireservatsioonide loetelu on esitatud ELi-Moldova assotsieerimislepingu XXVII-E lisas –G.

Kuidas te lisade vahel navigeerite?

ELi ja Moldova assotsieerimisleping sisaldab kolme lisa koos Moldova reservatsioonidega, mis võivad teie ettevõtet mõjutada

  • Kas soovite alustada äritegevust Moldovas? XXVII-E lisas on esitatud negatiivne loetelu kõigist teenustesektoritest, millele teil puudub juurdepääs. See tähendab, et saate kasutada võimalusi kõigis teistes sektorites, mida ei ole loetletud.
  • olete huvitatud oma teenuste piiriülesest kaubandusest? XXVIII-F lisas on esitatud positiivne loetelu teenustesektoritest, millele teil on juurdepääs. Selles loendis on loetletud kõik sektorid, kus teil on lubatud kaubelda.
  • otsite kõrgharidusega praktikanti või võtmetöötajate võimalusi? XXVII-G lisas on loetletud sektorid või allsektorid, kus kohaldatakse piiranguid.
  • Kas olete sõltumatu professionaalne või lepinguline teenuseosutaja? XXVII-H lisas on loetletud kohaldatavad reservatsioonid.
Kes saab Moldovas ettevõtte asutada?

Kui olete

  • ELi-Moldova leping võimaldab teil asutada või omandada oma ettevõtte filiaale või esindusi Moldovas või ELis
  • üksikisiku puhul annab ELi ja Moldova vaheline leping teile võimaluse luua ja asutada oma ettevõte füüsilisest isikust ettevõtjana või teie kontrolli all olevate ettevõtete kaudu.

Need toetused tagavad teile Moldova kodanikega võrdse kohtlemise.

Piiriülene teenuste osutamine

Sektorites, millele on antud juurdepääs Moldovale, kaotatakse lepinguga järgmised piirangud:

  • teenusetehingute või vara koguväärtuse kohta
  • teenustega seotud toimingute koguarvu või teenuste väljundite koguarvu kohta

Samuti on teil lubatud osutada Moldovale teenuseid Moldova kodanikega samadel tingimustel.

Ajutised viibimised

ELi ja Moldova vaheline leping võimaldab teil ajutiselt asuda elama Moldovasse (või ELi), et töötada selles riigis kõrgharidusega praktikandi, ettevõtjast müüja või ettevõtte võtmeisikuna.

Ajutise viibimise perioodid on järgmised:

  • ettevõtjasiseselt üleviidud töötaja (Moldovas (või ELis) asuva äriühingu juhtivtöötajad või kõrgharidusega praktikandid) – kuni 3 aastat;
  • ärivisiidil olev isik (nt reisimine ettevõtte asutamiseks Moldovas (või ELis) või ettevõtte müüja) – kuni 90 päeva mis tahes 12-kuulise ajavahemiku jooksul
  • kõrgharidusega praktikant, kes ei ole ettevõtjasiseselt üleviidud töötaja – kuni 1 aasta

ELi ja Moldova leping loob võimalusi ka kummagi riigi konkreetsete sektorite lepingulistele teenuseosutajatele. Teenuseosutaja peab siiski

  • osutama kõnealust teenust ajutiselt sellise üksuse töötajana, kes on sõlminud teenuslepingu, mis ei ületa ühte aastat;
  • omama vähemalt 3-aastast erialast töökogemust sektoris
  • omama akadeemilist kraadi või kvalifikatsiooni, mis tõendab samaväärsel tasemel teadmisi ja asjakohast kutsekvalifikatsiooni;

Lisateavet töötajatele, kõrgharidusega praktikantidele, müüjatele ja lepingulistele teenuseosutajatele kehtestatud piirangute kohta vt ELi-Moldova assotsieerimislepingu XXVII-G lisast ja XXVII-H lisast.

Riigihanked

EL ja Moldova näevad ette vastastikuse juurdepääsu riigihanketurgudele igas riigis riiklikul, piirkondlikul ja kohalikul tasandil. See puudutab riigihankelepinguid ja kontsessioone nii traditsioonilistes sektorites kui ka kommunaalteenuste sektoris.

ELi-Moldova lepinguga tagatakse ka see, et mõlemas riigis kaalutakse pakkumistaotlusi õiglaselt ning kohalikke ja välismaiseid taotlejaid koheldakse võrdselt.

Lepinguga kohustatakse nii ELi kui ka Moldovat tagama, et

  • kõik kavandatavad hanked avalikustatakse – seda tehakse selleks, et avada turg konkurentsile ja anda teile juurdepääs kavandatavat hanget käsitlevale teabele enne lepingu sõlmimist;
  • lepingu eset on kirjeldatud mittediskrimineerivalt ja esitatud on asjakohased tähtajad, mis on kättesaadavad kõigile ettevõtjatele;
  • Teid kui ettevõtjat ei diskrimineerita, mis võib takistada Teil hankemenetluses osalemast.
  • lepingu sõlmimise protsess kuni eduka pakkumuse väljakuulutamiseni on läbipaistev;
  • lõplik otsus edastatakse kõigile taotlejatele – taotluse korral saavad mitteedukad taotlejad selgituse, mis võimaldab teil otsust analüüsida

MTenderi võrgustiku elektrooniline hankeplatvorm pakub hõlpsamini kättesaadavat hanketeavet, sealhulgas kavandatavatest hanketegevustest teatamist, elektrooniliste pakkumisdokumentide kättesaadavust, automatiseeritud riigihankebülletääni ja elektroonilise pakkumuste vormi loomist elektroonilistele ettevõtjatele.

Lingid, kontaktid, dokumendid

Riiklikud asutused

Esindused, kaubanduskojad ja ettevõtjate ühendused

Kontaktandmed tehniliste nõuete täitmiseks

Sanitaar-/fütosanitaarnõuete (SPS) kontaktid

Riiklikud asutused

Moldova peaministri majandusnõukogu

Veebileht: https://consecon.gov.md/en/misiune/

Majandus- ja taristuministeeriumi kahesuguse kasutusega kaupadega kauplemise kontrolli osakond

Moldova on rahvusvahelise keemiarelvade keelustamise konventsiooni (CWC) osaline ja jälgib selliste ainete importi, mida võidakse kasutada selliste relvade tootmiseks. Seega võib impordiks vaja minna eriluba.

Secţia kontrolli all al circulaţiei mărfurilor cu dubla destinaţie al Ministerul Economiei si Infrastructurii

Bd. Piata Marii Adunari Nationale 1, MD-2033 Chisinau, Moldova

Telefon: +373 22 250669

Faks: +373 22 234064

Moldova keskpank (BNM)

Valuutakontrolli ja stabiilsuse eest vastutab Moldova keskpank (BNM). Riiklik finantsstabiilsuse komitee allub BNMile.

Rumeenia keskpank (BNM)

Bd. Grigore Vieru No. 1, MD-2005 Chisinau, Moldova

Telefon: +373 22 822348, 822502, 822606

Moldova toll

Serviciul Vamal al Republicii Moldova

Str. N. Starostenco 30, MD-2065 Chisinau, Moldova

Telefon: +373 22 574201, 574206

Kõnekeskus: +373 22 574111

Faks: +373 22 273061

E-post: vama@customs.gov.md

Veebileht: http://www.customs.gov.md/

Põllumajandusministeeriumi saastuse vältimise ja jäätmekäitluse direktoraat

Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chisinau, Moldova

Telefon: +373 22 204512, 204525, 204526

Faks: +373 22 226858

Esindused, kaubanduskojad ja ettevõtjate ühendused

Euroopa Liidu delegatsioon Moldova Vabariigis

Eesti Uniunii Europene în Republica Moldova

Str. M. Kogalniceanu 12, MD-2001 Chișinău, Moldova

Telefon: +373 22505210

Faks: +373 22272622

E-post: Delegatsioon-Moldova@eeas.europa.eu

Moldova Vabariigi esindus Euroopa Liidu juures

Avenue Franklin Roosevelt 55/Franklin Rooseveltlaan 55
1050 Brüssel, Belgia

Telefon: +32 27400660

Faks: +32 27400669

E-post: missioon.bru@mfa.gov.md

Veebileht: mrmue.mfa.gov.md

Moldova Vabariigi Kaubandus- ja Tööstuskoda

Camera de Comert si Industrie a Republicii Moldova

151, Stefan cel Mare blv., Chișinău, MD2004, Moldova Vabariik

Telefon: +373 22 22 15 52

Faks: +373 22 2 44 25

E-post: camera@chamber.md

Euroopa Ettevõtete Assotsiatsioon Moldova

Asociaţia Businessului Euroopa (EBA)

30, Vlaicu Pârcălab str., asukoht: 7, Chișinău, MD2012, Moldova

Telefon: +373 22 90 70 25

Mobiiltelefon: +373 79 025 999

E-post: info@eba.md

EU4Business

EU4Business sekretariaat

De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Belgia

Telefon: +32 27491851

E-post: secretariat@eu4business.eu

Kontaktandmed tehniliste nõuete täitmiseks

Moldova Standardiinstituut (ISM)

Institutul de Standardizare din Moldaavia (ISM)

Str. Eugen Coca 28, MD-2064 Chisinau, Moldova

Telefon: +373 22 905300

Faks: +373 22 905310

Ühe teise nimetatud ministeeriumi kontrolli all oleva organisatsioonina määratakse Moldova Vabariigi ainsaks riiklikuks akrediteerimisasutuseks Moldova Vabariigi riiklik akrediteerimiskeskus (MOLDAC).

Moldova standardite ja tehniliste normide kataloog: www.estandard.md

Tervishoiu-, töö- ja sotsiaalkaitseministeerium

Ministerul Sǎnǎtǎții, Muncii si Protectiei Sociale

Str. Vasile Alecsandri 2, MD-2009 Chisinau, Moldova

Telefon: +373 22 729907, 268818

Faks: +373 22 738781

Avalike teenuste amet

Uued imporditud mootorsõidukid peavad olema kantud avalike teenuste ameti transpordivahendite registrisse. Lisaks peab importija deklareerima ja identifitseerima mootorsõidukite tehnilised tingimused.

Agenţia Servicii Publice

Str. Puškin 42, MD-2012 Chisinau, Moldova Vabariik

Telefon: +373 22 257070

Faks: +373 22 212259

Riiklik maanteetranspordi amet

Autovedusid käsitlevate õiguslike meetmete kontrollimise ja järelevalve eest vastutab riiklik maanteetranspordi amet.

Agenţia Naţionala Transport Auto (ANTA) lennujaam Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor

Str. Alecu Russo 1, MD-2068 Chisinau, Moldova

Telefon: +373 22 498810

Faks: +373 22 220657

Sanitaar-/fütosanitaarnõuete (SPS) kontaktid

Riiklik taimekaitseorganisatsioon / taimetervise kaitse direktoraat

Direcţia Protecţia şi Sănătatea Plantelor atribuite Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA)

Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Chișinău, Moldova

Telefon: +373 22 264674, 294730

Faks: +373 22294730

Riiklikule toiduohutusametile määratud loomatervishoiu osakond

Departamentul de sănătate animală atribuit celei Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA)

Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Chișinău, Moldova

Telefon: +373 22 210178, 294730

Faks: +373 22 294730

Põllumajandus-, regionaalarengu- ja keskkonnaministeerium

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chisinau, Moldova

Telefon: +373 22 204579

Faks: +373 22 220748

Mürgiste kemikaalide ametlik kontaktpunkt

Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chisinau, Moldova

Telefon: +373 22 204512, 204525, 204526

Faks: +373 22 226858

Riiklik bioloogilise julgeoleku komisjon

Comisia Naţională pentru Securitate Biologică

Str. Mitropolit Dosoftei 156 A, MD-2004 Chisinau, Moldova

Telefon ja faks: +373 22 226874

Täiendavad lingid

Jagage seda lehte: