Riisi klassifitseerimine

Käesolev juhend aitab teil mõista riisi ja sellega seotud toodete klassifitseerimist, et määrata kindlaks teie toodete suhtes kohaldatavad tollimaksumäärad ja mittetariifsed meetmed.

Seda kohaldatakse otsetarbimiseks ettenähtud kooritud riisi, kroovitud riisi ja aurutatud riisi suhtes, mis on pakendatud või tarbijale lahtiselt esitatud. Seda kohaldatakse ka muude riisist valmistatud toodete suhtes.

Riisi klassifitseerimine ja kasutatud mõisted

Rubriik 1006 jaguneb neljaks alamrubriigiks.

1006 10 – koorimata riis (paddy-riis või toorriis)

Riisi, mille teradel on pärast vilja peksmist säilinud terakest, nimetatakse koorimata või töötlemata riisiks. See tähendab, et riisiterad on endiselt terakestaga tihedalt ümbritsetud.

1006 20 – Hulgitud (pruun) riis

Kooritud (pruun) riis, mille teradelt on eemaldatud ainult terakest.Pruun riis on poleerimata riis, mis on kroovitud, et eemaldada tuumast kroovitud riisikest, kuid milles on säilinud riisikliid ja idud, mis annavad riisile pähklise ja nuhkja tekstuuri. Pruuni riisi pikad terad kipuvad olema vähem heledad ja õrnad ning lühikesed terad vähem kleepuvad. Pruuni riisi küpsetamine kestab kaks korda kauem ja selle säilivusaeg on palju lühem (sest õli on idus).

Selle määratluse alla kuuluvad näiteks sellised riisid, mille kaubanduslikud kirjeldused on „pruun riis“, „cargo riis“, „loonzain“ ja „riso sabamato“. Kooritud pruun riis (cargo riis), mille kest on mehaaniliste kestadega eemaldatud, on endiselt kesta sees. Kooritud riisi hulgas on siiski alati väike kogus koorimata riisiteri.

1006 30 – poolkroovitud või kroovitud riis, poleeritud või poleerimata, glaseeritud või glaseerimata

Riisi võib kroovida ka viljakesta eemaldamiseks (riisi väliskiht, mida pruunis riisis ikka veel esineb).Seda liiki riis on kas poolkroovitud või kroovitud (ka pleegitatud riis).

Poolkroovitud riis on riis, mille teradelt on eemaldatud terakest, osa idust ja kogu viljakesta välimine kiht või osa sellest, kuid mitte sisemised kihid.

Kroovitud riis koosneb tervest riisist, mille viljakest on täielikult eemaldatud, läbides spetsiaalsed koonusekujulised silindrid. Kroovitud riisi saab ka poleerida ja seejärel glasuurida, et parandada selle välimust. Lihvimine (mis on ette nähtud tavalise kroovitud riisi mati pinna katmiseks) toimub harjamasinates või „poleerimiskoonustes“. Glasuurimine seisneb terade katmises glükoosi ja talgi seguga spetsiaalsetes klaastrumlites. Sellesse rubriiki kuulub ka „Camolino“ riis, mis koosneb kroovitud riisist, mis on kaetud õlikilega.

Riisi võib nimetada ka aurutatud riisiks. See tähendab, et koorimata riisiterad, mida ei ole muul viisil töödeldud (nt koorimine, jahvatamine jne), on leotatud kuumas vees või aurutatud ja seejärel kuivatatud. Aurutatud riisi terade struktuuri muudetakse töötlemisprotsessi käigus vaid vähesel määral ja seda ei liigitata keedetud riisiks. Sellise riisi täielik küpsetamine võtab pärast jahvatamist, poleerimist jne aega 20-35 minutit. Aurutatud riis on tavaliselt paisutatud välimusega.

1006 40 – Brokitud riis

Purustatud riis on riknenud valge riis, mis on töötlemisel purustatud. Jahvatamise käigus eraldatakse valgest riisst, mille kuju jääb muutumatuks, teraosad, mille pikkus ei ületa kolme neljandikku tervete terade keskmisest pikkusest. See liigitatakse purustatud riisiks. Purustatud riisi tera annab väikese kiukoostise ja toitainete sisalduse, säilitades samas kõrge energiasisalduse. Purustatud riis sisaldab rohkem teraosakesi. Seda liiki riis on madalama kvaliteediga ja seda kasutatakse tavaliselt imiku piimasegudes, riisiteraviljades, lemmikloomatoitudes, riisiveinis ja riisijahus ning kinnispakis või konserveeritud toodetes.

Väljaarvamine 1006. aastast

Rubriiki 1006 kuulub ainult kuumtöötlemata ja töötlemata riis. See tähendab, et riisi jahvatamisel saadud tooted ei kuulu gruppi 11.
Rubriiki 1006 ei kuulu ka riis, mida on töödeldud viisil, mis on oluliselt muutnud tera struktuuri. Eelnevalt kuumtöödeldud riis, mis koosneb täielikult või osaliselt kuumtöödeldud ja seejärel veetustatud teradest, kuulub rubriiki 1904. Osaliselt eelkuumutatud riisi tarbimiseks ettevalmistamiseks kulub 5-12 minutit, samas kui täielikult eelkuumutatud riisi tuleb enne tarbimist ainult vees leotada ja keeta. Paisutamise teel saadud ja tarbimisvalmis täidisega riis klassifitseeritakse samuti rubriiki 1904.

Liigitamine vastavalt tera suurusele

Riis liigitatakse tavaliselt vastavalt tera suurusele.

Arvesse võetakse ka tera pikkuse ja laiuse suhet (selle arvutamiseks jagatakse tera keskmine pikkus keskmise laiusega).

Teine võimalus on paigutada neli riisitükki. Kui piki ülemist osa on lühem kui ülejäänud kolm, on pikkuse/laiuse suhe väiksem kui kolm, kui see on sama pikk või pikem, on pikkuse/laiuse suhe võrdne kolmega või sellest suurem.

Lühikeseteraline riis (tuntud ka kui ümar riis) on peaaegu ümmargune, niiskete teradega, mis kuumutades kokku ja mida tavaliselt kasutatakse riisipudingite jms valmistamiseks. Seda liiki riisi terad ei ole pikemad kui 5,2 mm ning tera pikkuse ja laiuse suhe on väiksem kui 2. Lühikeseteralise riisi tera on lühike, kreemjas, peaaegu ümarateraline.

Keskmiseteraline riis on lühem ja põlev ning toimib hästi sellistes roogades nagu Paella ja Risotto. Seda liiki riisi terade pikkus on üle 5,2 mm, kuid mitte üle 6,0 mm ning tera pikkuse ja laiuse suhe on väiksem kui 3.

Pikateraline riis on pikk ja peeneteraline, terad jäävad pärast keetmist eraldatuks. Seda liiki riis, mille terade pikkus on üle 6,0 mm.

Keedetud riis

Kuumtöödeldud riisitoidud klassifitseeritakse rubriiki 1904. Allpool on esitatud mõned näited hõlmatud toodete kohta.

 • jaemüügikomplektis valmistoidud, mis koosnevad kahest eraldi pakitud komponendist: A) eelnevalt kuumtöödeldud riis (150 g) ja b) karri (200 g), mis koosneb kookospiimast (72 %), kanalihast (20 %), vürtside (7 %), sidrunheina (0,5 %) ja anšooviseekstrakti (0,5 %) segust.
 • jaemüügikomplektis valmistoidud, mis koosnevad kahest eraldi pakitud komponendist: A) eelnevalt kuumtöödeldud riis (150 g) ja b) karri (200 g), mis koosneb kookospiimast (50 %), veiselihast (20 %), kartulitest (15 %), vürtside (7 %), maapähklite (3 %), anšooviseekstrakti (3 %) ja sibulate (2 %) segust.
 • mikrolainega kiirpraetud riis, millel on roheline karri ja liha. Koostisosade hulka kuuluvad lahustuv riis, liha (16 %), maitseainete pakend.

Kui valmis riisijahu sisaldab üle 20 % mis tahes liha, kala, koorikloomi või molluskeid (arvutatud protsendina kogu roost), tuleks see klassifitseerida selle liha või kala valmistisena gruppi 16.

Riisi liigid, sordid ja vormid

Praegu on saadaval palju riisisorte, alates tuttavast valgest või pruunist pikateralisest riisist kuni eritoodeteni, nagu basmati riis ja Jaapanis sushi valmistamiseks kasutatav n-ö liimriis. Riisi turustatakse ka mitmesugustes mugavuspakendites. Mõned neist on loetletud allpool.

Della, Delrose ja Delmont - nendel sortidel on tavalise pikateralise riisi ja basmati riisi omadused ning basmati riisiga sarnane lõhn. Keedetud terad, nagu ka tavaline pikateraline riis, paisuvad siiski nii pikkuselt kui ka laiuselt.

Must japonica - see on tumeda musta kliidega aromaatne riis. Nagu pruun riisgigi, töödeldakse seda kliikihtide säilitamiseks minimaalselt ja ettevalmistamiseks kulub 45-50 minutit. Keedetud terad on kergelt närivad ja kergelt magusad.

Pruun pikateraline riis - see riis säilitab loodusliku kliide kihi, mis on rikas paljude vitamiinide ja mineraalainete, sealhulgas riisikliiõli poolest. Pikateraline riis on tihke tekstuuriga, kergelt pähkline.

Valge pikateraline riis - pikateraline riis on terade eraldamine, mis on paljudes Aasia, India ja Hispaania rahvusvahelistes roogades delikaatne.

Valge keskmiseteraline riis, mida tuntakse paremini Risotto või Arborio riisina. See on pehmem keskmiseteraline köögiriis, mille eeliseks on võime kanda hästi helbeid ja värve. Pehme ja kreemjas tekstuur muudab toote ideaalseks magustoitudele, nagu kreemjas riisipuding. See imendub vedelikus viis korda.

Arborio riis - Itaalias traditsiooniliselt kasvatatav ja risotto tootmiseks kasutatav lühikeseteraline riis. Arborio riisi kõrge tärklisesisaldus annab risottole iseloomuliku kreemja tekstuuri.

Kergelt keedetud pikateraline valge või pruun riis, mida mõnikord nimetatakse aurutatud või eelkuivatatud riisiks. Enne jahvatamist aurutatakse see rõhu all, mis tera kallutab, vähendades üleküpsemise võimalust. See protsess aitab säilitada ka suure osa looduslikust vitamiini- ja mineraalainesisaldusest.

Jasmiin ehk Tai aromaatne riis - sellel pikateralisel valgel riisil on õrn jasmiinne lõhn. Tais populaarne pikateraline sort, mida hinnatakse magusa aroomi ja pähklise flavoori poolest. Seda kasutatakse odava basmati riisi asendajana.

Kalijira riis - seda väga aromaatset riisi kasvatatakse Bangladeshis kiiresti ja seda kasutatakse eriti riisipudingites.

Basmati - pikateraline riis. Tegemist on aromaatse, hapra ja hapra riisiga, mis ei ole kleepuv riis. Keedetud toode paisub ainult pikuti, mille tulemuseks on pikad peened terad, mis on väga kuivad, kerged ja eristatavad, mitte kleepuvad. Pakistan ja India on suurimad riisikasvatajad ja -eksportijad; seda kasvatatakse peamiselt karjamaal Punjabi piirkonnas. Basmati terad on pikemad kui enamik muid riisiliike. Keedetud basmati riisi terad on iseloomulikud pigem vabalt voolavad kui kleepuvad. Nagu enamiku pikateralise riisi puhul, on ka keedetud basmati riis oma lõhna poolest üheselt eristatav. Basmati riisi turustatakse kas valge või pruunina. Basmati riisi heakskiidetud sordid on:

 • Basmati 370
 • Basmati 386 (India)
 • Tüüp 3 (Dehradun India)
 • Taraori Basmati (HBC-19 India)
 • Basmati 217 (India)
 • Ranbir Basmati (India)
 • Tuumad (Basmati Pakistan)
 • Pusa Basmati
 • Super Basmati

Looduslik riis - Põhja-Ameerika kõrge vesihein teradega, mis on kaks või enam korda pikemad Aasia pikateralistest riisisortidest (Oryza). Nimetus „looduslik riis“ on eksitav, sest tegelikult on tegemist Põhja-Ameerika madaljärve piirkonnas kasvava metsiku rohu (Zinania aquatica) seemnega. Pikad peenikesed seemned on tumepruunid, mis keetmisel muudavad need lillaks. Hoolimata nimetusest ei ole see seotud kodustatud riisiga (oryza).

Jagage seda lehte: