Tolliliidud

Kas ekspordite tolliliitu või impordite sealt? Selles osas tuuakse esile maailma tolliliidud ja kirjeldatakse nende mõju teie kaubandusele seoses tariifide ja tolliprotseduuridega.
Mis on tolliliidud?
Tolliliidud on riikide rühmad, kes kohaldavad ühtset protseduuride, eeskirjade ja tariifide süsteemi kõigi või peaaegu kõigi oma imporditavate, eksporditavate ja transiitkaupade suhtes. Tavaliselt on tolliliitudes osalevatel riikidel ühine kaubandus- ja konkurentsipoliitika.
Tollimaksudväljastpoolt tolliliitu tulevalt kaubalt tasutakse üks kord kauba esmakordsel sisenemisel. Pärast seda ei ole enam midagi maksta ja kaubad liiguvad tolliliidus vabalt.
Tolliliidus
Kõigile väljastpoolt tolliliitu mis tahes liikmesriiki imporditavatele kaupadele ja teenustele kehtib ühtne välistariif.
Kaup liigub vabalt tolliliidu kahe osa vahel (kas täielikult liidus toodetud või pärast kolmandatest riikidest importimist vabasse ringlusse lubatud) ilma tollimaksudeta sisepiiridel.
Kaubanduspoliitika ja tolliseadused on ühtlustatud ning riikidel on ühised standardid mitmes valdkonnas, nagu intellektuaalomand, konkurents, maksustamine jne.
Millised on tolliliidud maailmas?
- Andide Ühendus (CAN)
- Kariibi Ühendus (CARICOM)
- Kesk-Ameerika ühisturg (CACM)
- Ida-Aafrika Ühendus (EAC)
- Kesk-Aafrika majandus- ja rahaühendus (CEMAC)
- Lepinguperiood algab 2. juunil 2025 (eesmärk) ja kehtib kuni edasise teatamiseni.
- Euroopa Liidu tolliliit (EUCU)
- ELi ja Andorra tolliliit
- ELi ja San Marino tolliliit
- ELi ja Türgi tolliliit
- Pärsia lahe koostöönõukogu (GCC)
- Euraasia tolliliit (EACU)
- Lõunapoolne ühisturg (MERCOSUR)
- Lõuna-Aafrika tolliliit (SACU)
- Šveits-Liechtenstein (CH-FL)
- Lääne-Aafrika majandus- ja rahaliit (WAEMU)