Investeeringud
EL on välismaiste otseinvesteeringute peamine allikas ja peamine sihtkoht maailmas. Välismaistel otseinvesteeringutel on oluline roll jätkusuutliku majanduskasvu, ärivõimaluste, tööhõive, tehnoloogilise arengu ja innovatsiooni loomisel. Suuremate välismaiste otseinvesteeringute voogude ligimeelitamine on väga oluline ka kestliku arengu eesmärkide saavutamiseks, eelkõige arenguriikides. Lisaks on Aafrikasse tehtavate kestlike investeeringute hoogustamine üks meetmetest, mis on esitatud ELi teatises „Tervikliku Aafrika strateegia suunas“.
ELil on üks maailma avatumaid ja läbipaistvamaid välismaiste otseinvesteeringute režiime. Kolmandate riikide investorite välismaiste otseinvesteeringute maht ELis on ligikaudu 6,295 miljardit eurot. Ettevõtted või üksikisikud investeerivad teise riiki, et paigutada oma tootmine kulutõhusatesse või kõrget kvalifikatsiooni nõudvatesse asukohtadesse, hankida komponente või toorainet või jõuda oma klientidele lähemale. ELi puhul tähendab see juurdepääsu tugevalt integreeritud ühtsele turule, mis koosneb 500 miljonist tarbijast.
EL säilitab oma territooriumil investeeringute kaitsmisel kõrged standardid ning püüab vastutasuks luua sarnast atraktiivset investeerimiskeskkonda ELi investeeringutele ja investoritele välismaal.
Investeerimine Euroopa Liitu
Kui soovite ELis investeerida, leiate siit asjakohased lingid ELi liikmesriikide investeeringute edendamise asutuste veebisaitidele, kus on esitatud teave investeerimisvõimaluste, võetavate meetmete ja kohaldatavate eeskirjade kohta.
Välismaale investeerimine
ELi residentidest investorite välismaiste otseinvesteeringute maht mujal maailmas oli 2017. aasta lõpus 7412 miljardit eurot. ELi investeerimispoliitika elluviimisel peetakse läbirääkimisi (nt Austraalia, Hiina, Indoneesia ja Jaapan) ja rakendatakse kahepoolseid lepinguid või tehakse koostööd rahvusvahelistel foorumitel (nt OECD, UNCTAD, energiaharta leping ja WTO). ELi investeerimispoliitika eesmärk on:
- võrdsete võimaluste tagamine, et ELi investorid pääseksid välisturgudele, et neid ei diskrimineeritaks ega väärkoheldaks
- lihtsustada investeerimist, et ELi investorid saaksid välismaal kasu prognoositavamast ja läbipaistvamast ettevõtluskeskkonnast;
- kestlikku arengut, inimõiguste austamist ning kõrgeid töö- ja keskkonnastandardeid toetavate investeeringute edendamine