Detaljno i sveobuhvatno područje slobodne trgovine između EU-a i Moldove
EU i Republika Moldova potpisali su Sporazum o pridruživanju u lipnju 2014., a on u potpunosti proizvodi učinke od srpnja 2016. Područje produbljene i sveobuhvatne slobodne trgovine (DCFTA) sastavni je dio Sporazuma. Njime se smanjuju carine s kojima se europska poduzeća suočavaju pri izvozu u Moldovu i povećava učinkovitost carinskih postupaka. Osim toga, sporazumom se dodatno olakšava trgovina postupnim približavanjem moldavskog zakonodavstva, pravila i postupaka, uključujući standarde, zakonodavstvu, pravilima i postupcima EU-a.
Ukratko o dogovoru
Sporazum o pridruživanju između Europske unije i Republike Moldove potpisan je u lipnju 2014. i u potpunosti je na snazi od srpnja 2016.
Vidjeti cjeloviti tekst i priloge sporazumu.
Koje su koristi za vaše poslovanje?
Sporazum o pridruživanju
- olakšava izvoz u Republiku Moldovu i uvoz iz Republike Moldove (dalje u tekstu „Moldova”)
- snižava tarife i omogućuje učinkovito i brzo provođenje carinskih postupaka
Osim toga, sporazumom se uspostavlja postupni postupak usklađivanja moldavskog zakonodavstva, pravila i postupaka sa zakonodavstvom, pravilima i postupcima EU-a, primjerice u području normi, čime se dodatno olakšava trgovanje.
Tko može izvoziti iz EU-a u Moldovu na temelju Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Moldove?
Ako ste poduzeće registrirano u državi članici EU-a i stekli ste valjanu carinsku deklaraciju i, prema potrebi, izvoznu dozvolu, možete izvoziti na temelju Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Moldove.
Tko može izvoziti u EU iz Moldove na temelju Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Moldove?
Za izvoz u EU u skladu sa Sporazumom između EU-a i Moldove morate biti trgovačko društvo registrirano u Republici Moldovi.
EU je jedan od najvećih trgovinskih partnera Moldove. Ključna trgovačka roba između EU-a i Moldove uključuje strojeve i uređaje, biljne proizvode, tekstil i tekstilne proizvode te osnovne metale.
Tarife
Industrijski proizvodi
Na dan privremenog stupanja sporazuma na snagu EU je ukinuo sve carine na industrijske proizvode iz Moldove, dok je Moldova počela postupno ukidati carine za određene proizvode tijekom prijelaznog razdoblja od tri do pet godina, kao što su
- određene vrste plastike i sličnih proizvoda
- pokućstvo
- različiti tekstilni proizvodi (npr. tepisi i odjeća)
Moldova je do 1. rujna 2019. u potpunosti ukinula carine na te proizvode.
Poljoprivredni proizvodi
Sporazumom se smanjuju i carine na poljoprivredne proizvode.
Moldova je pristala ukinuti carine za većinu svojih poljoprivrednih proizvoda nakon prijelaznog razdoblja od najviše deset godina. To je važno, na primjer, za
- vina
- neki prehrambeni proizvodi
Osim toga, Moldova se obvezala ukinuti carine u okviru posebnih carinskih kvota za niz osjetljivih proizvoda kao što su
- svinjetina
- peradi
- mliječni proizvodi
- prerađeni mesni proizvodi
- šećeri
Carinske kvote odobrene za izvoz tih proizvoda iz EU-a u Moldovu definirane su u Rasporedu koncesija iz Priloga XV.D kako slijedi:
Moldova – carinska kvota (u tonama)
2020 |
2021 |
2022 |
|
1. Svinjetina * |
4 500 |
5 000 |
5 500 |
2. Perad * |
5 000 |
5 500 |
6 000 |
3. Mliječni * |
1500 |
2000 |
|
4. Prerađeno meso |
1700 |
||
5. Šećeri * |
7 000 |
8 000 |
9 000 |
6. Zaslađivači |
640 |
*kvote za svinjetinu, perad, mliječne proizvode i šećere preispitane su 2020.
S druge strane, EU je od prvog dana ukinuo carine na poljoprivredne proizvode, uz iznimku određenih osjetljivih proizvoda, za koje je također uspostavio carinske kvote. To znači da se svake godine samo ograničenom količinom osjetljivih proizvoda može trgovati bez carina. Točni iznosi utvrđeni su u Prilogu 15.A Sporazumu o pridruživanju.
Carinske kvote odobrene moldavskom izvozu tih proizvoda u EU definirane su u Prilogu XV.A za proizvode na koje se primjenjuju godišnje carinske kvote (Unija) kako slijedi:
EU – carinska kvota (u tonama)*
Rajčice | 2000 |
Češnjak | 220 |
Stolno grožđe | 20 000 |
Jabuke | 40 000 |
Svježe trešnje | 1 500 000 |
Šljive | 15 000 |
Sok od grožđa | 500 |
*Ovim se kvotama upravlja na temelju načela „prvi po redoslijedu”. Razdoblje za podnošenje zahtjeva je od 1. siječnja do 31. prosinca. Prije izvoza provjerite stanje svake primjenjive kvote.
Ako uvoz koji stigne u EU premaši te carinske kvote, primjenjivat će se carina utvrđena prema načelu najpovlaštenije nacije. Osim toga, imajte na umu da je za određeno voće i povrće potrebno platiti ulazne cijene u EU-u. To je, na primjer, slučaj s rajčicama. To znači da se dodatne naknade mogu dodati uvoznim naknadama za vašu robu ako je njezina uvozna cijena niža od propisane ulazne cijene.
Osim toga, Prilog XV.C sadržava popis poljoprivrednih proizvoda na koje EU može primijeniti „mehanizam za sprečavanje izbjegavanja mjera”. To znači da ako uvoz iz Moldove premaši određenu razinu, EU može suspendirati niže carine za te proizvode na razdoblje od šest mjeseci.
Sporazumom se ne dopuštaju carine na izvoz. Uključuje i takozvanu klauzulu o mirovanju. Ta klauzula znači da ni EU ni Moldova ne mogu povećati carine ili uvesti nove carine usmjerene na robu iz druge stranke. Sporazumom se zabranjuju i količinska ograničenja uvoza i izvoza (uz iznimku ograničenja dopuštenih u skladu s pravilima WTO-a, kao što je članak XI. GATT-a).
Pronađite carinsku stopu koja se primjenjuje na vaš proizvod u odjeljku Moj trgovinski asistent.
Pravila o podrijetlu
Kako bi ispunjavao uvjete za povlašteno postupanje (niža ili nikakva carina), vaš proizvod mora biti u skladu s određenim pravilima kojima se definira njegovo podrijetlo, odnosno pravilima o podrijetlu, koja su utvrđena u Paneuromediteranskoj konvenciji.
Provjerite interaktivni alat „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)”u odjeljku Moj asistent za trgovinu kako biste procijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i saznali kako pripremiti ispravne dokumente. Više informacija o tome kako koristiti ROSA
Ako ste novi u temi, možete pronaći uvod u glavne pojmove u odjeljku o robi.
Zahtjevi za proizvode
Tehnička pravila i zahtjevi
Moldova je poduzela korake za usklađivanje svojeg zakonodavstva, standarda i postupaka u vezi s tehničkim preprekama trgovini sa zakonodavstvom, standardima i postupcima EU-a. Time vam se olakšava trgovina između Moldove i EU-a.
Moldavija je približila propise, uključujući
- akreditacije i stavljanja proizvoda na tržište. U njemu se utvrđuju moduli postupaka ocjenjivanja sukladnosti.
- opća sigurnost proizvoda kojom se utvrđuju kriteriji o tome što treba uzeti u obzir pri određivanju proizvoda kao sigurnog i određivanju kada treba zabraniti proizvod jer predstavlja ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost
Za popis tih uredbi i drugog zakonodavstva koje je Moldova provela vidjeti Prilog XVI. Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Moldove.
Moldova je također pristala na približavanje
- sigurnosni zahtjevi za širok raspon proizvoda, uključujući strojeve, dizala, igračke, medicinske proizvode i jednostavne tlačne posude
- proizvodi za koje nije potrebna oznaka Conformité Européenne (CE), npr. kozmetički proizvodi, motorna vozila, kemikalije i farmaceutski proizvodi
Kad je riječ o standardima, Moldova je
- usvaja međunarodne i europske standarde u skladu s najboljom praksom
- obvezala se staviti izvan snage sve proturječne nacionalne standarde. To uključuje sve proturječne norme GOST-a (GosudarstvennyStandart)koje se upotrebljavaju u postsovjetskim državama – moldavsko nacionalno tijelo za normizaciju osnovalo je sedam tehničkih odbora kako bi utvrdilo proturječne norme koje treba staviti izvan snage.
Ako želite uvoziti robu u EU iz Moldove od proizvođača koji je odlučio upotrebljavati vlastite specifikacije iz Moldove, morate dobiti EU izjavu o sukladnosti koju je potpisao proizvođač.
EU izjavom o sukladnosti potvrđuje se i izjavljuje da predmetni proizvodi ispunjavaju odgovarajuće zahtjeve i norme. Nakon što to dovrši, proizvođač može svojoj robi pričvrstiti oznaku Conformité Européenne (CE), što znači da je u skladu sa standardima EU-a.
Ako vaš proizvođač odluči dokazati sukladnost EU izjavom o sukladnosti, to može biti skuplje u smislu novca i vremena od rada s usklađenim normama EU-a kojima se osigurava jednakovrijednost.
Pogledajte usklađene norme grupirane prema postojećim sektorskim direktivama o proizvodima.
Kako ću znati da je roba koju uvozim u EU u skladu s propisima i standardima EU-a?
Ako u EU uvozite robu koja predstavlja visok rizik za javni interes (npr. tlačne posude, dizala i određene strojeve), ocjenjivanje sukladnosti mora provesti prijavljeno tijelo (koje je obično posebna organizacija kao što su laboratoriji ili inspekcijska i certifikacijska tijela koja je akreditirala moldavska vlada).
Ministarstvo gospodarstva i infrastrukture nadzire podređene institucije odgovorne za zadaće kao što su postupci ocjenjivanja sukladnosti, mjeriteljske provjere i akreditacije poduzeća. Te institucije uključuju:
- Institut za normizaciju Moldove (ISM), koji je odgovoran za razvoj nacionalne politike u području normizacije i održavanje kataloga moldavskih tehničkih propisa i normi
- moldavsko Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne zaštite, koje je odgovorno za standarde i norme za prehrambene proizvode i duhanske proizvode. U tom je pogledu zadužen za prilagodbu nacionalnog pravnog okvira međunarodnim ili regionalnim propisima.
Imajte na umu da ćete za velik broj robe morati dobiti obveznu potvrdu koju može dodijeliti jedna od akreditiranih institucija za ocjenjivanje sukladnosti.
EU i Moldova trenutačno rade na vrsti sporazuma o uzajamnom priznavanju kojim će se omogućiti stavljanje na tržište određenih industrijskih proizvoda koji ispunjavaju zahtjeve sukladnosti bez daljnjih postupaka ispitivanja ili sukladnosti.
Zdravstveni i sigurnosni zahtjevi – SPS
Sigurnost hrane, zdravlje životinja i bilja
Kad je riječ o trgovini biljkama, poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima koja je svjesna zdravlja i sigurnosti ljudi i životinja, Moldova je postigla dogovor o usklađivanju zakonodavstva EU-a, uključujući
- pravila za sigurnost poljoprivredno-prehrambenih proizvoda
- posebna pravila za hranu za životinje
- pravila o genetski modificiranim organizmima
- pravila o medicinskim proizvodima za veterinarske potrebe
Za popis svih obuhvaćenih proizvoda vidjeti Prilog XVII.A Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Moldove.
Planirate li uvoziti robu u EU iz Moldove?
- vaša roba mora biti registrirana pri Nacionalnoj agenciji za sigurnost hrane (ANSA)
- morate podnijeti izjavu kojom ANSA-u obavješćujete o određenoj robi koju uvozite
- morate dobiti fitosanitarni certifikat izdan u Moldovi kojim se omogućuje ulazak vaše robe u EU
Imajte na umu
- ako u EU uvozite robu koja je navedena kao vrsta u skladu s Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama (CITES), to će vam biti dopušteno samo uz dozvolu Ministarstva poljoprivrede, regionalnog razvoja i okoliša Moldove. Je li ti dobro na popisu? Saznajte ovdje
- ako u EU uvozite otrovne kemijske tvari i materijale, morate dobiti uvoznu dozvolu Ministarstva poljoprivrede Moldove
- ako uvozite otrovne kemikalije, morate se obratiti svojoj nacionalnoj službenoj kontaktnoj točki (OCP)
Odjel za zdravlje životinja koji je dodijeljen Nacionalnoj agenciji za sigurnost hrane odgovoran je za veterinarske kontrole živih životinja u Moldovi. Za popis detaljnih odredaba o postupanju s bolestima životinja ili biljaka i riba vidjeti Prilog XVIII.-A Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Moldove.
Kontakti za sanitarne/fitosanitarne zahtjeve (SPS)
Tehničke prepreke u trgovini
Iako su tehnička pravila važna, ponekad mogu djelovati kao prepreke međunarodnoj trgovini i stoga mogu biti znatno opterećenje za vas kao izvoznika.
- ako mislite da ste suočeni s trgovinskom preprekom koja usporava vaše poslovanje ili vas sprječava u izvozu, možete nam reći
- prijavite što je zaustavilo vaš izvoz u Moldovu s pomoću internetskog obrasca – EU će analizirati vašu situaciju i poduzeti odgovarajuće mjere
Dokumenti i postupci za carinjenje
Sporazumom se osiguravaju transparentniji i pojednostavnjeni carinski postupci kako bi se olakšala trgovina i smanjili troškovi za poduzeća.
Dokumenti
U vodičima korak po korak opisuju se različite vrste dokumenata koje biste trebali pripremiti za carinjenje svojih proizvoda.
Ovisno o vašem proizvodu, carinska tijela mogu zahtijevati sve ili neke od elemenata navedenih u nastavku
- trgovački račun (nađite posebne zahtjeve u pogledu njegova oblika i sadržaja u odjeljku Moj asistent za trgovinu)
- popis pakiranja
- uvozne dozvole za određenu robu
- certifikati koji pokazuju da je vaš proizvod u skladu s obveznim propisima o proizvodima, kao što su zdravstveni i sigurnosni zahtjevi, označivanje i pakiranje.
- dokaz o podrijetlu – izjava o podrijetlu
Radi veće sigurnosti možete unaprijed podnijeti zahtjev za obvezujuće tarifne informacije i/ili obvezujuće informacije o podrijetlu.
Detaljne informacije o tome koje dokumente morate predočiti za carinjenje svojeg proizvoda potražite u odjeljku Moj asistent za trgovinu.
Postupci za dokazivanje i provjeru podrijetla
Opise načina dokazivanja podrijetla vaših proizvoda za podnošenje zahtjeva za povlaštene carine i pravila koja se odnose na provjeru podrijetla koju provode carinska tijela potražite u prethodnom odjeljku o pravilima o podrijetlu.
Za informacije o carinskim postupcima za uvoz i izvoz općenito posjetite internetske stranice Glavne uprave za oporezivanje i carinsku uniju.
Intelektualno vlasništvo i oznake zemljopisnog podrijetla
Sporazumom se štite vaša prava intelektualnog vlasništva pri uvozu i/ili izvozu vaše robe u Moldovu.
Zaštitni znakovi i autorska prava
Sporazumom između EU-a i Moldove osigurava se pravedan i transparentan sustav registracije žigova. Ako uprava za žigove odbije vašu prijavu, odluka vam se mora priopćiti u pisanom obliku, uz navođenje razloga za odbijanje.
Dizajni i patenti
Vaši neovisno stvoreni dizajni koji imaju individualni karakter zaštićeni su registracijom u razdoblju do 25 godina. To će vam pružiti isključivo pravo korištenja dizajna i spriječiti treće strane koje nemaju vaš pristanak da ga koriste, ponovno stvaraju, prodaju ili uvoze i/ili izvoze.
Oznake zemljopisnog podrijetla
Posebni odbor za oznake zemljopisnog podrijetla osnovan na temelju Sporazuma između EU-a i Moldove prati provedbu sporazuma u pogledu oznaka zemljopisnog podrijetla i podnosi izvješća Odboru za trgovinu. Za više informacija o oznakama zemljopisnog podrijetla poljoprivrednih proizvoda, prehrambenih proizvoda, vrsta vina i jakih alkoholnih pića vidjeti Prilog XXX. Sporazumu između EU-a i Moldove.
Kako dobiti zaštitu?
Agencija za zaštitu autorskih prava u Moldovi je Državna agencija za intelektualno vlasništvo (AGEPI). Ta agencija radi na poboljšanju pravnog okvira i njegovoj prilagodbi normama EU-a, kao i na podizanju javne svijesti i izgradnji kapaciteta u području izvršavanja zakonodavstva.
Možete se prijaviti za registraciju intelektualnog vlasništva putem AGEPI online. Vrijeme potrebno za dobivanje zaštite prava intelektualnog vlasništva u Moldovi razlikuje se ovisno o vrsti zaštite koju tražite
- autorska prava: 15 – 30 dana
- žigovi: 10 – 12 mjeseci
- patent za biljke: 1,5 – 3 godine
- kratkoročni patent za izum: 7 – 8 mjeseci
- dugoročni patent za izum: 17 – 18 mjeseci
- industrijski dizajn: 10 – 12 mjeseci
- oznake zemljopisnog podrijetla, oznake izvornosti ili tradicionalne specijalitete: 10 – 12 mjeseci
Trgovina uslugama
I moldavska vlada i EU utvrdili su svoja postojeća ograničenja ili rezerve u pogledu pružanja usluga, uz visoku razinu transparentnosti. Za popis posebnih rezervi Moldove vidjeti Prilog XXVII.E Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Moldove.
Kako se snalazite u prilozima?
Sporazum o pridruživanju između EU-a i Moldove sadržava tri priloga sa zadrškama Moldove koje bi mogle utjecati na vaše poslovanje
- Želite osnovati poduzeće u Moldaviji? Prilog XXVII.E sadržava negativan popis svih uslužnih sektora kojima nemate pristup. To znači da možete iskoristiti mogućnosti u svim drugim sektorima koji nisu navedeni.
- zainteresirani ste za prekograničnu trgovinu svojim uslugama? U Prilogu XXVIII.F nalazi se pozitivan popis uslužnih sektora kojima imate pristup. Ovaj popis navodi sve sektore u kojima vam je dopušteno trgovati.
- Tražite diplomiranog pripravnika ili ključne kadrovske mogućnosti? U Prilogu XXVII.G navode se sektori ili podsektori u kojima se primjenjuju ograničenja.
- jeste li neovisni profesionalni ili ugovorni pružatelj usluga? U Prilogu XXVII.H navedene su primijenjene rezerve.
Tko može osnovati poduzeće u Moldovi?
Ako jesi
- poduzeće, na temelju sporazuma između EU-a i Moldove možete osnovati ili steći podružnice svojeg poduzeća ili predstavništva u Moldovi ili EU-u
- pojedinac, sporazum između EU-a i Moldove pruža vam mogućnosti za osnivanje i osnivanje poduzeća samozapošljavanjem ili poduzećima koja su pod vašom kontrolom
Tim se naknadama osigurava da se prema vama postupa jednako kao prema državljanima Moldove.
Prekogranično pružanje usluga
U sektorima kojima je odobren pristup Moldovi sporazumom se uklanjaju sljedeća ograničenja:
- o ukupnoj vrijednosti uslužnih transakcija ili imovine
- o ukupnom broju uslužnih djelatnosti ili ukupnoj količini pruženih usluga
Bit će vam dopušteno i pružanje usluga Moldovi pod istim uvjetima kao i državljanima Moldove.
Privremeni boravci
Sporazum između EU-a i Moldove omogućuje vam da se privremeno preselite u Moldovu (ili EU) kako biste radili kao diplomirani pripravnik, prodavatelj robe ili ključno osoblje poduzeća u toj zemlji.
Razdoblja privremenog boravka su sljedeća:
- osoba premještena unutar društva (ključno osoblje poduzeća u Moldovi (ili EU-u) ili diplomirani vježbenici) – do tri godine
- poslovni posjetitelj (npr. putovanje radi osnivanja poduzeća u Moldovi (ili EU-u) ili prodavatelj robe ili usluga) – do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 12 mjeseci
- diplomirani vježbenik koji nije osoba premještena unutar društva – do 1 godine
Sporazumom između EU-a i Moldove stvaraju se i mogućnosti za ugovorne pružatelje usluga u određenim sektorima u objema zemljama. Međutim, u tom pogledu pružatelj usluga mora:
- pružanje predmetne usluge na privremenoj osnovi u svojstvu zaposlenika subjekta koji je sklopio ugovor o pružanju usluga u trajanju od najviše jedne godine
- imati najmanje 3 godine radnog iskustva u struci
- imati sveučilišnu diplomu ili kvalifikaciju kojom se dokazuje znanje jednakovrijedne razine i odgovarajuće stručne kvalifikacije
Za više informacija o ograničenjima za osoblje, diplomirane vježbenike, prodavatelje poslovnih usluga i ugovorne pružatelje usluga vidjeti Prilog XXVII.G i Prilog XXVII.H Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Moldove.
Javna nabava
EU i Moldova predviđaju uzajamni pristup tržištima javne nabave u svakoj zemlji na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. To se odnosi na ugovore o javnoj nabavi i koncesije u tradicionalnim sektorima, kao i u sektoru komunalnih usluga.
Sporazumom između EU-a i Moldove osigurava se i pravedno razmatranje zahtjeva za podnošenje ponuda u objema zemljama, uz jednako postupanje prema domaćim i stranim podnositeljima zahtjeva.
Sporazumom se EU i Moldova obvezuju osigurati sljedeće:
- objavljuju se sve planirane nabave – to se čini kako bi se tržište otvorilo za tržišno natjecanje i kako bi vam se omogućio pristup informacijama o planiranoj nabavi prije dodjele ugovora
- postoji nediskriminirajući opis predmeta ugovora s odgovarajućim rokovima, dostupan svim gospodarskim subjektima
- ne postoji diskriminacija vas kao gospodarskog subjekta koja bi vas mogla onemogućiti u ispunjavanju uvjeta za sudjelovanje u natječaju
- postoji transparentnost u postupku dodjele ponude do objave odabrane ponude
- konačna odluka bit će priopćena svim podnositeljima zahtjeva – na zahtjev, neuspješni podnositelji zahtjeva dobit će objašnjenje koje će vam omogućiti da analizirate odluku
Platforma za mrežnu elektroničku nabavu MTender pruža lakše dostupne informacije o nabavi, uključujući najavu planiranih aktivnosti nabave, dostupnost elektroničke natječajne dokumentacije, automatizirani bilten o javnoj nabavi i izradu elektroničkog predloška za ponude za elektroničke operatere.
Poveznice, kontakti, dokumenti
Predstavništva, gospodarske komore i poslovna udruženja
Kontakti za sanitarne/fitosanitarne zahtjeve (SPS)
Nacionalne institucije
Gospodarsko vijeće predsjednika vlade u Moldovi |
Web-mjesto: https://consecon.gov.md/en/misiune/ |
Odjel za kontrolu trgovine robom s dvojnom namjenom u okviru Ministarstva gospodarstva i infrastrukture |
Moldova je stranka Međunarodne konvencije o kemijskom oružju (CWC) i prati uvoz tvari koje se mogu upotrijebiti za proizvodnju takvog oružja. Uvoz stoga može zahtijevati posebno odobrenje. Secţia kontrola al circulaţiei mărfurilor cu dubla destinaţie al Ministerul Economiei si Infrastructurii Bd. Piata Marii Adunari Nationale 1, MD-2033 Kišinjev, Moldova Tel.: +373 22 250669 telefaks: +373 22 234064 |
Moldavska narodna banka (BNM) |
Tijelo odgovorno za kontrolu i stabilnost valute jest Narodna banka Moldove (BNM). Nacionalni odbor za financijsku stabilnost podređen je BNM-u. Banca Naţională a Moldovei (BNM) Bd. Grigore Vieru No. 1, MD-2005 Kišinjev, Moldavija Tel.: +373 22 822348, 822502, 822606 |
Moldavija Carina |
Serviciul Vamal al Republicii Moldavija Str. N. Starostenco 30, MD-2065 Kišinjev, Moldova Tel.: +373 22 574201, 574206 Pozivni centar: +373 22 574111 telefaks: +373 22 273061 E-pošta: vama@customs.gov.md Web-mjesto: http://www.customs.gov.md/ |
Uprava za sprječavanje onečišćenja i gospodarenje otpadom pri Ministarstvu poljoprivrede |
Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišinjev, Moldavija Tel.: +373 22 204512, 204525, 204526 telefaks: +373 22 226858 |
Predstavništva, gospodarske komore i poslovna udruženja
Delegacija Europske unije u Republici Moldovi |
Delegaţia Uniunii Europene în Republika Moldova Str. M. Kogalniceanu 12, MD-2001 Kišinjev, Moldova Tel.: +373 22505210 telefaks: +373 22272622 E-pošta: Delegacija-Moldova@eeas.europa.eu |
Službeno putovanje Republike Moldove u Europsku uniju |
Avenija Franklin Roosevelt 55/Franklin Rooseveltlaan 55 Tel.: +32 27400660 telefaks: +32 27400669 E-pošta: mission.bru@mfa.gov.md Web-mjesto: mrmue.mfa.gov.md |
Gospodarska i industrijska komora Republike Moldove |
Camera de Comert si Industrie Republika Moldavija 151, Stefan cel Mare blv., Kišinjev, MD2004, Moldova Tel.: +373 22 22 15 52 telefaks: +373 22 2 44 25 E-pošta: camera@chamber.md |
Europsko poslovno udruženje Moldavija |
Asociaţia Businessului Europska (EBA) 30, Vlaicu Pârcălab str., od. 7, Kišinjev, MD2012, Moldova Tel.: +373 22 90 70 25 Mobilni uređaji: +373 79 025 999 E-pošta: info@eba.hr |
EU4Business | EU4Business Tajništvo De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Belgija Tel.: +32 27491851 E-pošta: secretariat@eu4business.eu |
Kontakti za tehničke zahtjeve
Institut za standardizaciju Moldavije (ISM) |
Institutul de Standardizare din Moldavija (ISM) Str. Eugen Coca 28, MD-2064 Kišinjev, Moldova Tel.: +373 22 905300 telefaks: +373 22 905310 Kao druga organizacija pod kontrolom navedenog ministarstva, Nacionalni centar za akreditaciju Republike Moldove (MOLDAC) imenovan je jedinstvenim nacionalnim akreditacijskim tijelom u Moldovi. Katalog moldavskih normi i tehničkih propisa: www.estandard.md |
Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne zaštite |
Ministerul Sǎnǎtǎții, Muncii si Protectiei Sociale Str. Vasile Alecsandri 2, MD-2009 Kišinjev, Moldova Tel.: +373 22 729907, 268818 telefaks: +373 22 738781 |
Agencija za javne službe |
Novouvezena motorna vozila moraju biti upisana u registar prijevoznih sredstava Agencije za javne usluge. Osim toga, uvoznik mora deklarirati i identificirati tehničke uvjete za motorna vozila. Agenţia Servicii Publice Str. Puškin 42, MD-2012 Kišinjev, Moldavija Tel.: +373 22 257070 telefaks: +373 22 212259 |
Nacionalna agencija za cestovni promet |
Tijelo nadležno za kontrolu i praćenje pravnih mjera u cestovnom prijevozu jest Nacionalna agencija za cestovni prijevoz. Agenţia Naţionala Transport Auto (ANTA) subordonat Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor Str. Alecu Russo 1, MD-2068 Kišinjev, Moldavija Tel.: +373 22 498810 telefaks: +373 22 220657 |
Kontakti za sanitarne/fitosanitarne zahtjeve (SPS)
Nacionalna organizacija za zaštitu bilja (NPPO) / Uprava za zaštitu zdravlja bilja |
Direcţia Protecţia şi Sănătatea Plantelor atribuite Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA) Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Kišinjev, Moldova Tel.: +373 22 264674, 294730 telefaks: +373 22294730 |
Odjel za zdravlje životinja dodijeljen Nacionalnoj agenciji za sigurnost hrane |
Departamentul de sănătate animală atribuit celei Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA) Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Kišinjev, Moldova Tel.: +373 22 210178, 294730 telefaks: +373 22 294730 |
Ministarstvo poljoprivrede, regionalnog razvoja i zaštite okoliša |
Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišinjev, Moldavija Tel.: +373 22 204579 telefaks: +373 22 220748 |
Službena kontaktna točka (OCP) za otrovne kemikalije |
Direcţia prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Kišinjev, Moldavija Tel.: +373 22 204512, 204525, 204526 telefaks: +373 22 226858 |
Nacionalno povjerenstvo za biološku sigurnost |
Comisia Naţională pentru Securitate Biologică Str. Mitropolit Dosoftei 156 A, MD-2004 Kišinjev, Moldavija Tel. i telefaks: +373 22 226874 |
Dodatne poveznice
- Više informacija o Sporazumu o pridruživanju i trgovinskim odnosima između EU-a i Moldove možete pronaći na internetskim stranicama Glavne uprave za trgovinu.
- ako ste zainteresirani za informacije o provedbi DCFTA-e u Moldovi, pogledajte ovdje. EU Monitor pruža i informacije o tekućem radu Odbora za pridruživanje u sastavu zaduženom za trgovinu.
- Europska služba za vanjsko djelovanje (ESVD) također pruža detaljne informacije o odnosima EU-a i Moldove. Pregled možete pronaći i u informativnom članku.
- Regionalne službe za pomoć u trgovini