Digitalna trgovina u trgovinskim sporazumima EU-a
Želite li trgovati i poslovati digitalnim putem?Ovdje možete saznati više o odredbama o digitalnoj trgovini u trgovinskim sporazumima EU-a i dobiti informacije za poduzeća zainteresirana za digitalno trgovanje.
Jeste li znali da je digitalna trgovina sve istaknutija tema trgovinskih sporazuma EU-a i da se nedavnim sporazumima EU-a o slobodnoj trgovini rješava sve širi raspon pitanja digitalne trgovine?
- prvi trgovinski sporazum EU-a koji uključuje poglavlje o e-trgovini bio je Sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i CARIFORUM-a potpisan 2008.
- otada EU dosljedno obrađuje to pitanje kao važan element svoje trgovinske politike i pregovora s trećim stranama.
- posljednjih nekoliko godina EU je razvio ambiciozan naslov digitalne trgovine koji predlaže u svim pregovorima o sporazumima o slobodnoj trgovini
- cilj je tih pravila osigurati predvidljivost i pravnu sigurnost za poduzeća te sigurno internetsko okruženje za potrošače – cilj im je i uklanjanje neopravdanih prepreka digitalnoj trgovini.
Ključni elementi pristupa EU-a digitalnoj trgovini uključuju:
- nema carina na elektroničke prijenose
- protok podataka i zabrana zahtjeva u pogledu lokalizacije podataka
- zaštita potrošača i zaštita od neželjenih izravnih marketinških komunikacija
- odredbe o sklapanju ugovora elektroničkim putem i elektroničkim potpisima
- zaštita izvornog koda softvera
- suradnja i regulatorni dijalog
EU je u svoje bilateralne trgovinske sporazume tradicionalno uključio upućivanja na regulatorni dijalog.One mogu doprinijeti olakšavanju razvoja elektroničke trgovine, posebno u korist malih i srednjih poduzeća.
U sljedećem odjeljku nalazi se pregled drugih važnih odredbi o e-trgovini uključenih u bilateralne trgovinske sporazume EU-a.
- ukloniti neopravdane prepreke e-trgovini, među ostalim zabranom carina, pristojbi i naknada za elektroničke prijenose – time se ne zabranjuje uvođenje unutarnjih davanja, kao što su unutarnji porezi
- trgovinski sporazumi EU-a uključuju načelo zabrane prethodnog odobrenja kojim se zabranjuju postupci izdavanja odobrenja koji su posebno usmjereni na internetske usluge iz protekcionističkih razloga.
- obuhvaćaju metode elektroničke provjere autentičnosti i elektroničke potpise koji su potrebni za potvrđivanje internetskih transakcija i stoga predstavljaju ključni čimbenik koji omogućuje digitalnu trgovinu
- uspostaviti dijalog o regulatornim pitanjima, npr. o priznavanju elektroničkih potpisa – u nedavnom sporazumu između EU-a i Singapura obje strane ispituju i potencijalni budući sporazum o uzajamnom priznavanju elektroničkih potpisa
- nekoliko mjera zaštite potrošača na internetu, uključujući zaštitu od neželjene pošte. Sporazumi EU-a dosljedno sadržavaju odredbe čiji je cilj održavanje regulatornog dijaloga o postupanju s takvim neželjenim komunikacijama
- obuhvaćaju područja suradnje i rješavanja sporova – naglasak stavljaju na regulatorni dijalog u ključnim područjima politike, uključujući, na primjer, posredničku odgovornost pružatelja usluga u pogledu elektroničkog prijenosa i pohrane informacija.
Olakšavanje izgradnje kapaciteta
- sporazum o gospodarskom partnerstvu između EU-a i CARIFORUM-a uključuje obveze pružanja potpore za tehničku pomoć, osposobljavanje i izgradnju kapaciteta u različitim područjima u kojima se može izgraditi i kapacitet u digitalnoj trgovini.