Detaljno i sveobuhvatno područje slobodne trgovine između EU-a i Gruzije
EU i Gruzija potpisali su Sporazum o pridruživanju u lipnju 2014., a stupio je na snagu u srpnju 2016. Područje produbljene i sveobuhvatne slobodne trgovine (DCFTA) sastavni je dio Sporazuma. Njime se smanjuju carine s kojima se europska poduzeća suočavaju pri izvozu u Gruziju. Time se povećava učinkovitost carinskih postupaka. Njime se također dodatno olakšava trgovina postupnim približavanjem gruzijskog zakonodavstva, pravila i postupaka, uključujući standarde, zakonodavstvu, pravilima i postupcima EU-a.
Ukratko o dogovoru
Sporazum o pridruživanju između EU-a i Gruzije stupio je na snagu 1. srpnja 2016.
Cjeloviti tekst sporazuma i njegovi prilozi.
Koje su koristi za vaše poslovanje?
Sporazumom se vašem poduzeću olakšava izvoz u Gruziju i uvoz iz nje jer
- ukida većinu tarifa
- omogućuje učinkovitije carinske postupke
Tko može izvoziti iz EU-a u Gruziju na temelju Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Gruzije?
Za izvoz iz EU-a u Gruziju vaše poduzeće mora biti registrirano u jednoj od država članica EU-a te mora imati valjanu carinsku deklaraciju i, prema potrebi, izvoznu dozvolu.
Tko može izvoziti u EU iz Gruzije na temelju Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Gruzije?
Za izvoz u EU na temelju sporazuma između EU-a i Gruzije vaše će društvo morati biti registrirano u Republici Gruziji.
Ključni izvoz robe iz Gruzije
- mineralni proizvodi
- strojevi i aparati
- kemijski proizvodi
- prijevozna sredstva
EU je jedan od glavnih trgovinskih partnera Gruzije. Stoga ta zemlja radi na usklađivanju svojeg zakonodavstva i praksi u području trgovine s onima u EU-u, što posebno koristi MSP-ovima koji se bave trgovinom.
Tarife
Sporazumom se ukida većina carina na robu.
Industrijski proizvodi
Sporazumom o pridruživanju između EU-a i Gruzije ukida se 100 % carina na industrijske proizvode.
Poljoprivredni proizvodi
Sporazumom o pridruživanju između EU-a i Gruzije zabranjuje se primjena carinskih kvota na uvoz i izvoz.
Međutim, za uvoz u EU postoji nekoliko iznimaka za određene osjetljive poljoprivredne proizvode na koje se primjenjuju carinske kvote:
Tarifna kvota za češnjak
Na uvoz češnjaka u EU primjenjuje se godišnja carinska kvota. U skladu sa sporazumom EU prihvaća uvoz iz Gruzije u ukupnom iznosu od 220 tona češnjaka godišnje. Uvoz uključen u ukupni iznos određuje se prema redoslijedu prijave. Nakon što se ukupni iznos premaši, primjenjivat će se carina EU-a prema načelu najpovlaštenije nacije. Prije izvoza provjerite stanje svake primjenjive kvote.
Ulazna cijena određenog voća i povrća
Ako uvozite određeno voće i povrće u EU, npr. rajčice, tikvice ili breskve, na vašu će se robu primjenjivati sustav „ulazne cijene”. Prema sporazumu to znači da će se carina izračunavati kao posebna carina. Ako roba koju uvozite u EU ispunjava zahtjeve u skladu s pravilima o podrijetlu i vrednuje se po cijeni nižoj od iznosa navedenog na posebnoj carini, kao uvoznik snosit ćete razliku između fiksnog iznosa posebne carine i iznosa računa.
Međutim, nećete morati platiti nikakve pristojbe ako je razina carinske vrijednosti robe koju uvozite iz Gruzije jednaka ulaznoj cijeni koju je naveo carinski ured ili viša od nje.
Pogledajte popis robe koja podliježe ulaznoj cijeni.
Morate li platiti ulaznu cijenu na voće i povrće ako uvozite robu iz Gruzije?
U praksi, većina robe uvezene iz Gruzije ima carinsku vrijednost koja je viša od ulazne cijene, tako da u većini slučajeva nećete morati platiti ulaznu cijenu.
Sprječavanje izbjegavanja mjera
Na većinu (prerađenih) poljoprivrednih proizvoda primjenjuje se mehanizam za sprečavanje izbjegavanja mjera, tj. prag za ukupni godišnji obujam uvoza. U Prilogu II.C Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Gruzije naveden je popis poljoprivrednih proizvoda na koje se primjenjuje mehanizam za sprečavanje izbjegavanja mjera.
To znači da ako uvoz iz Gruzije premaši određenu razinu, EU može suspendirati niže carine za te proizvode. Prag se može premašiti samo ako gruzijska vlada može EU-u pružiti utemeljeno obrazloženje da gruzijski proizvođači imaju kapacitet za proizvodnju te robe i/ili kapacitet za izvoz obujma koji premašuje prag. Ako je obrazloženje zadovoljavajuće, ukidaju se carine.
To se čini kako bi se osiguralo da treće zemlje ne iskoriste prednosti sporazuma između EU-a i Gruzije i da prijevarom izvoze u EU preko Gruzije.
Pronađite carinsku stopu koja se primjenjuje na vaš proizvod u odjeljku Moj asistent za trgovinu
Pravila o podrijetlu
Kako bi ispunjavao uvjete za povlašteno postupanje (niža ili nikakva carina), vaš proizvod mora biti u skladu s određenim pravilima kojima se definira njegovo podrijetlo, odnosno pravilima o podrijetlu, koja su utvrđena u Paneuromediteranskoj konvenciji.
Provjerite interaktivni alat „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)”u odjeljku Moj asistent za trgovinu kako biste procijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i saznali kako pripremiti ispravne dokumente. Više informacija o tome kako koristiti ROSA
Ako ste novi u temi, možete pronaći uvod u glavne pojmove u odjeljku o robi.
Zahtjevi za proizvode
Tehnička pravila i zahtjevi
Gruzija je na temelju sporazuma uskladila svoje tehničke standarde i propise s onima EU-a. To znači da će većina tehničkih pravila u Gruziji biti ista kao i u EU-u.
Gruzija usklađuje propise, uključujući
- akreditacije i stavljanja na tržište proizvoda kojima se utvrđuju moduli postupaka ocjenjivanja sukladnosti
- opća sigurnost proizvoda, utvrđivanje kriterija o tome što treba uzeti u obzir pri određivanju proizvoda kao sigurnog i određivanje kada treba zabraniti proizvod jer predstavlja ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost
Za popis tih uredbi i drugog zakonodavstva koje je Gruzija provela vidjeti Prilog III.B Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Gruzije.
Gruzija je također postigla dogovor o približno 21 uredbi koje obuhvaćaju zdravstvene i sigurnosne zahtjeve za širok raspon proizvoda, uključujući strojeve, dizala, igračke, medicinske proizvode i jednostavne tlačne posude. Oni su navedeni u Prilogu III.-A Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Gruzije.
Kad je riječ o standardima, Gruzija donosi međunarodne i europske standarde u skladu s najboljom praksom. Od svih registriranih gruzijskih standarda 98 % su međunarodni i europski, dok se 2 % odnosi na gruzijske.
U Gruziji se mogu primjenjivati sljedeće vrste normi, iako na dobrovoljnoj osnovi:
- međunarodni i regionalni standardi CIS-a
- standardi bilo koje države članice EU-a ili OECD-a
- Gruzijski standardi
- Gruzijski standardi tvrtke
Ako želite uvoziti robu gruzijskog proizvođača koji je odlučio upotrebljavati vlastite specifikacije, morate dobiti EU izjavu o sukladnosti koju je potpisao taj proizvođač.
EU izjavom o sukladnosti potvrđuje se i izjavljuje da predmetni proizvodi ispunjavaju odgovarajuće zahtjeve i norme. Nakon što je to učinio, vaš proizvođač može pričvrstiti oznaku Conformité Européenne (CE) na svoju robu, što znači da je u skladu sa standardima EU-a.
Ako vaš proizvođač odluči dokazati sukladnost EU izjavom o sukladnosti, to može biti skuplje u smislu novca i vremena od rada s usklađenim normama EU-a kojima se osigurava jednakovrijednost.
Pogledajte usklađene norme grupirane prema postojećim sektorskim direktivama o proizvodima.
Kako ću znati da je roba koju uvozim u skladu s propisima i standardima EU-a?
- nakon provedbe postupaka ocjenjivanja sukladnosti relevantni dokumenti koji prate vaš izvoz iz EU-a u Gruziju bit će izdani na engleskom ili ovjerenom gruzijskom prijevodu
- ocjenjivanje sukladnosti mora provoditi prijavljeno tijelo (koje je obično posebna organizacija kao što je laboratorij ili inspekcijsko ili certifikacijsko tijelo)
- ako izvozite robu u Gruziju, ocjenjivanje sukladnosti može provesti tijelo za ocjenjivanje sukladnosti akreditirano u Gruziji
- ako uvozite robu u EU iz Gruzije, pogledajte popis akreditiranih tijela za ocjenjivanje sukladnosti
Gruzija je članica Roterdamske konvencije o postupku prethodnog pristanka za određene opasne kemikalije i pesticide u međunarodnoj trgovini te Stockholmske konvencije o postojanim organskim onečišćujućim tvarima. Zbog toga uvoz kemikalija može podlijegati zabranama ili ograničenjima. Ministarstvo zaštite okoliša i poljoprivrede službena je kontaktna točka za takve kemikalije.
EU i Gruzija trenutačno rade na vrsti sporazuma o uzajamnom priznavanju kojim će se omogućiti stavljanje na tržište određenih industrijskih proizvoda koji ispunjavaju zahtjeve sukladnosti bez daljnjih postupaka ispitivanja ili sukladnosti.
Zdravstveni i sigurnosni zahtjevi – sanitarne i fitosanitarne mjere
Sigurnost hrane, zdravlje životinja i bilja
Sporazumom između EU-a i Gruzije uklanjaju se i zabranjuju i EU-u i Gruziji donošenje neopravdanih propisa. To je posebno korisno ako ste mali poljoprivrednik koji izvozi poljoprivredne proizvode u Gruziju.
To ne znači da će razina zaštite svake od zemalja biti ugrožena. Budući da su standardi EU-a u pogledu sigurnosti hrane vrlo visoki i strogi, gruzijska vlada donosi neke od zakonodavnih mjera EU-a u području sanitarnih i fitosanitarnih mjera.
Sporazumom između EU-a i Gruzije osigurava se i da pravila o dobrobiti životinja i zdravlju bilja odražavaju norme EU-a i razvoj događaja Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE).
Ako Gruzija i dalje usklađuje pravila EU-a, kako izvozite/uvozite?
Ako uvozite bilo kakve biljne i/ili životinjske proizvode u EU, morat ćete dobiti potvrdu od nadležnog tijela Gruzije. Ta bi potvrda trebala jamčiti da vaš proizvod ispunjava relevantne sanitarne i fitosanitarne zahtjeve.
U skladu sa Sporazumom o pridruživanju između EU-a i Gruzije gruzijska vlada obvezna je obavijestiti EU o približavanju pravila koja se odnose na dobrobit životinja te zdravlje i sigurnost bilja. Postupak savjetovanja kako bi se utvrdilo je li postignuto približavanje uredbi može trajati do 360 dana.
Popis nadležnih tijela
- Nacionalna agencija za hranu (NFA) u okviru Ministarstva zaštite okoliša i poljoprivrede odgovorna je za nadzor, praćenje, provedbu planiranih i/ili neplaniranih inspekcija, provedbu dokumentacijskih provjera, uzorkovanje za ispitivanje i nadzor pitanja povezanih sa sigurnošću hrane - to znači i da će u svakoj fazi proizvodnje, prerade i distribucije NFA provoditi državnu kontrolu sukladnosti hrane/hrane za životinje
- NFA ima i veterinarski odjel koji je zadužen za veterinarske kontrole živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla u Gruziji.
- fitosanitarni odjel NFA-a odgovoran je za reguliranje analiza rizika od štetnih organizama u Gruziji
- Ministarstvo rada, zdravstva i socijalnih pitanja odgovorno je za proizvode i mjere povezane sa zdravljem – doprinosi upravljanju krizama u pitanjima sigurnosti hrane i sudjeluje u nastojanjima da se osiguraju norme i parametri sigurnosti hrane
Kako bi se zaštitilo zdravlje ljudi, za kozmetičke proizvode i povezane proizvode mogu se primjenjivati posebni postupci uvoza, uključujući postupak certificiranja higijene i poseban postupak registracije za pristup tržištu u Gruziji. Za informacije o svim potrebnim dokumentima možete se obratiti Ministarstvu rada, zdravstva i socijalne skrbi.
- Porezna uprava odjel je Ministarstva financija koji je odgovoran za usklađenost sa sanitarnim i fitosanitarnim propisima na vanjskim granicama Gruzije.
- laboratoriji su ključan dio institucionalnog sustava sanitarnih i fitosanitarnih mjera. Gruzijski akreditacijski centar akreditira sve laboratorije koji djeluju u skladu s priznatim međunarodnim standardima
Tehničke prepreke u trgovini
Iako su tehnička pravila važna, ponekad mogu biti prepreka međunarodnoj trgovini i stoga mogu biti znatno opterećenje za vas kao izvoznika.
- ako mislite da ste suočeni s trgovinskom preprekom koja usporava vaše poslovanje ili vas sprječava u izvozu, možete nam reći
- prijavite što zaustavlja vaš izvoz u Gruziju s pomoću internetskog obrasca. EU će analizirati vašu situaciju i poduzeti odgovarajuće mjere
Kontakti za sanitarne/fitosanitarne zahtjeve (SPS)
Dokumenti i postupci za carinjenje
Sporazumom se osiguravaju transparentniji i pojednostavnjeni carinski postupci kako bi se olakšala trgovina i smanjili troškovi za poduzeća.
Dokumenti
U vodičima korak po korak opisuju se različite vrste dokumenata koje biste trebali pripremiti za carinjenje svojih proizvoda.
Ovisno o vašem proizvodu, carinska tijela mogu zahtijevati sve ili neke od elemenata navedenih u nastavku
- trgovački račun (nađite posebne zahtjeve u pogledu njegova oblika i sadržaja u odjeljku Moj asistent za trgovinu)
- popis pakiranja
- uvozne dozvole za određenu robu
- certifikati iz kojih je vidljivo da je vaš proizvod u skladu s obveznim propisima o proizvodima, kao što su zdravstveni i sigurnosni zahtjevi, označivanje i pakiranje
- dokaz o podrijetlu – izjava o podrijetlu
Radi veće sigurnosti možete unaprijed podnijeti zahtjev za obvezujuće tarifne informacije i/ili obvezujuće informacije o podrijetlu.
Detaljne informacije o tome koje dokumente morate predočiti za carinjenje svojeg proizvoda potražite u odjeljku Moj asistent za trgovinu.
Postupci za dokazivanje i provjeru podrijetla
Opise načina dokazivanja podrijetla vaših proizvoda za podnošenje zahtjeva za povlaštene carine i pravila koja se odnose na provjeru podrijetla koju provode carinska tijela potražite u prethodnom odjeljku o pravilima o podrijetlu.
Za informacije o carinskim postupcima za uvoz i izvoz općenito posjetite internetske stranice Glavne uprave za oporezivanje i carinsku uniju.
Intelektualno vlasništvo i oznake zemljopisnog podrijetla
Sporazumom se štite vaša prava intelektualnog vlasništva pri uvozu i/ili izvozu vaše robe u Gruziju.
Zaštitni znakovi i autorska prava
Sporazum o pridruživanju između EU-a i Gruzije u skladu je s nekoliko međunarodnih sporazuma kojima se uređuje upravljanje žigovima i autorskim pravima. Ako uprava za žigove odbije vašu prijavu, odluka vam se mora priopćiti u pisanom obliku, uz navođenje razloga za odbijanje.
Dizajni i patenti
Vaši neovisno stvoreni dizajni koji imaju individualni karakter zaštićeni su registracijom na razdoblje do 25 godina. To će vam pružiti isključivo pravo korištenja dizajna i spriječiti treće strane koje nemaju vaš pristanak da ga koriste, ponovno stvaraju, prodaju ili uvoze i/ili izvoze.
Zemljopisni pokazatelji
Posebni odbor za zemljopisne pokazatelje osnovan na temelju Sporazuma između EU-a i Gruzije pratit će provedbu Sporazuma u tom području i podnositi izvješća Odboru za trgovinu. Za više informacija o oznakama zemljopisnog podrijetla poljoprivrednih proizvoda te oznakama zemljopisnog podrijetla prehrambenih proizvoda, vrsta vina i jakih alkoholnih pića vidjeti Prilog XVII.C Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Gruzije.
Kako dobiti zaštitu?
Sakpatenti je gruzijski neovisni pravni subjekt odgovoran za zaštitu cjelokupnog intelektualnog vlasništva u zemlji i za definiranje politike prava intelektualnog vlasništva.
Vi ili vaš zastupnik možete izravno podnijeti zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla. Zahtjev bi se trebao podnositi u papirnatom ili elektroničkom obliku na gruzijskom jeziku i trebao bi upućivati na jednu oznaku izvornosti ili oznaku zemljopisnog podrijetla.
Zahtjev bi trebao uključivati:
- zahtjev za registraciju oznake izvornosti ili oznake zemljopisnog podrijetla
- puno ime (naziv) i adresa podnositelja zahtjeva
- oznaka izvornosti ili oznaka zemljopisnog podrijetla
- naziv proizvoda za koje je zatražena registracija oznake izvornosti ili oznake zemljopisnog podrijetla
Uz zahtjev za oznaku zemljopisnog podrijetla trebali biste priložiti i dokument koji sadržava
- opis robe i sirovine, s naznakom njihovih kemijskih, fizikalnih, mikrobioloških i/ili organoleptičkih i drugih svojstava
- opis lokacije zemljopisnog područja podrijetla robe s naznakom točnih granica
- opis tehnologije proizvodnje robe te uvjete i metode proizvodnje specifične za odgovarajuće zemljopisno područje, u slučaju njihova postojanja;
- podatke koji potvrđuju da su posebna kvaliteta i značajke proizvoda s oznakom izvornosti u osnovi ili isključivo posljedica posebnog zemljopisnog okruženja i ljudskih čimbenika;
- podatke koji potvrđuju da su posebna kvaliteta, ugled ili druga obilježja proizvoda povezani s tim zemljopisnim područjem
- dokument kojim se potvrđuje zemljopisno podrijetlo robe
- punomoć kojom se potvrđuje ovlaštenje zastupnika
Trgovina uslugama
Gruzijska vlada i EU utvrdili su sva svoja postojeća ograničenja ili rezerve u pogledu pružanja usluga, uz visoku razinu transparentnosti. To vam donosi vrijednu pravnu sigurnost kao pružatelju usluga iz EU-a. Za popis rezervi specifičnih za Gruziju vidjeti priloge XIV.E, XIV.F i XIV.G Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Gruzije.
Kako se snalazite u prilozima?
Sporazum između EU-a i Gruzije sadržava sljedeća četiri priloga sa zadrškama Gruzije koje bi mogle utjecati na vas i vaše poduzeće.
- ako ste zainteresirani za osnivanje poduzeća u Gruziji, morate vidjeti Prilog XIV.E koji ima negativan popis svih uslužnih sektora u kojima nemate pristup – to znači da možete iskoristiti mogućnosti u svim drugim sektorima koji nisu navedeni
- ako ste zainteresirani za prekograničnu trgovinu svojim uslugama, morate vidjeti Prilog XIV.F u kojem je naveden pozitivan popis uslužnih sektora kojima imate pristup – na tom su popisu navedeni svi sektori u kojima vam je dopušteno trgovati
- ako tražite diplomirane vježbenike ili ključne mogućnosti za osoblje, vidjeti Prilog XIV.G u kojem se navode sektori ili podsektori u kojima se primjenjuju ograničenja
- ako ste neovisni profesionalni ili ugovorni pružatelj usluga, vidjeti Prilog XIV.H u kojem su navedene rezerve koje se primjenjuju
Tko može osnovati poduzeće u Gruziji?
Ako jesi
- poduzeće, na temelju sporazuma između EU-a i Gruzije možete osnovati ili steći podružnice svojeg poduzeća ili predstavništva u Gruziji
- pojedinac, sporazum između EU-a i Gruzije pruža vam mogućnosti za osnivanje i osnivanje poduzeća samozapošljavanjem ili poduzećima koja su pod vašom kontrolom
Prema pružateljima usluga iz EU-a postupat će se jednako kao prema gruzijskim državljanima. Vidjeti Prilog XIV.-E za popis sektora u kojima su uvedena ograničenja u pogledu poslovnog nastana.
Prekogranično pružanje usluga
Sporazumom između EU-a i Gruzije pružateljima usluga iz EU-a omogućuje se pristup gruzijskom tržištu pod istim uvjetima kao i gruzijskim državljanima. Iznimke od toga navedene su i u prilozima XIV.E, XIV.F i XIV.G Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Gruzije.
Što ako se želite privremeno preseliti u Gruziju radi posla?
Sporazum između EU-a i Gruzije omogućuje vam da se privremeno preselite u Gruziju (ili EU) kako biste radili kao diplomirani pripravnik, prodavatelj poslovnih usluga ili kao jedan od ključnih zaposlenika poduzeća u toj zemlji.
Razdoblja privremenog boravka su sljedeća:
- osoba premještena unutar društva (ključno osoblje poduzeća u Gruziji (ili EU-u) ili diplomirani vježbenici) – do tri godine
- poslovni posjetitelj (npr. putovanje radi osnivanja poduzeća u Gruziji (ili EU-u) ili prodavatelj robe ili usluga) – do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 12 mjeseci
- diplomirani vježbenik koji nije osoba premještena unutar društva – do 1 godine
Sporazumom između EU-a i Gruzije stvaraju se i mogućnosti za ugovorne pružatelje usluga u određenim sektorima u objema zemljama. U tom smislu, međutim, morate
- pružanje predmetne usluge na privremenoj osnovi u svojstvu zaposlenika subjekta koji je sklopio ugovor o pružanju usluga u trajanju od najviše jedne godine
- imati najmanje 3 godine radnog iskustva u sektoru u kojem nudite ugovorne usluge
- imati sveučilišnu diplomu ili kvalifikaciju kojom se dokazuje znanje jednakovrijedne razine i odgovarajuće stručne kvalifikacije
Za više informacija o ograničenjima koja se primjenjuju na osoblje, diplomirane vježbenike, prodavatelje poslovnih usluga i ugovorne pružatelje usluga vidjeti Prilog G Sporazumu o pridruživanju između EU-a i Gruzije.
Gruzijska nacionalna agencija za ulaganja promiče poslovne kontakte između Gruzije i EU-a. Ako tražite gruzijskog partnera, obratite se gruzijskom veleposlanstvu u bilo kojoj državi članici EU-a.
Javna nabava
EU i Gruzija predviđaju uzajamni pristup tržištima javne nabave u svakoj zemlji na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. Taj će se pristup dobiti u fazama za Gruziju. To se odnosi i na ugovore o javnoj nabavi i koncesije u tradicionalnim sektorima, kao i u sektoru komunalnih usluga.
Sporazumom između EU-a i Gruzije osigurava se i pravedno razmatranje zahtjeva za podnošenje ponuda u objema zemljama, uz jednako postupanje prema lokalnim i stranim podnositeljima zahtjeva.
Sporazumom se EU i Gruzija obvezuju osigurati sljedeće:
- objavljuju se sve planirane nabave – to se čini kako bi se tržište otvorilo za tržišno natjecanje i kako bi vam se omogućio pristup informacijama o planiranoj nabavi prije dodjele ugovora
- postoji nediskriminirajući opis predmeta ugovora koji pokazuje odgovarajuće rokove, a dostupan je svim gospodarskim subjektima
- ne postoji diskriminacija vas kao gospodarskog subjekta koja bi vas mogla onemogućiti u ispunjavanju uvjeta za sudjelovanje u natječaju
- postoji transparentnost u postupku dodjele ponude do objave odabrane ponude
- konačna odluka bit će priopćena svim podnositeljima zahtjeva – na zahtjev, neuspješni podnositelji zahtjeva dobit će objašnjenje koje će vam omogućiti da analizirate odluku
Kako se dodjeljuju ugovori?
Gruzijska Agencija za državnu nabavu (SPA) ima vodeću ulogu u koordinaciji, provedbi i praćenju javne nabave. Postoji pet metoda koje se primjenjuju za dodjelu ugovora o javnoj nabavi
- elektronička ponuda – upotrebljava se za kupnju homogenih predmeta čija je vrijednost jednaka ili veća od 75 182 EUR
- pojednostavnjena elektronička ponuda – upotrebljava se za kupnju homogenih predmeta u vrijednosti do 75.182 EUR
- pojednostavnjena nabava – upotrebljava se za nabavu vrijednosti manje od 1 880 EUR (s različitim pragovima za diplomatske misije i nabavu povezanu s obranom, sigurnošću i održavanjem javnog reda)
- projektni natječaji – upotrebljavaju se za nabavu projekata i usluga povezanih s projektom na temelju odluke javnog naručitelja
- konsolidirana ponuda – jedinstveni, centralizirani postupak državne nabave koji provodi SPA za kupnju homogenih nabavljenih predmeta za različite naručitelje
Na internetskim stranicama SPA-aodržava se i „registar bijele i crne liste”. Registar sadržava dva skupa popisa.
- podnositelji zahtjeva uvršteni na crnu listu koji ne pruže jamstvo za provedbu ugovora i/ili odbiju potpisati ugovor s agencijom za nabavu i/ili ne ispune svoje obveze iz ugovora – tim podnositeljima zahtjeva onemogućeno je sudjelovanje u bilo kakvim ponudama za ponude ili im je dodijeljena druga ponuda u roku od godinu dana od stavljanja na crnu listu
- podnositelji uvršteni na popis uspješnih kandidata koji su uspješno ispunili kriterije za prijavu, nisu u postupku u slučaju nesolventnosti, nemaju dugovanja prema državnom proračunu i čiji rezultati za prethodne tri godine ne pokazuju promet manji od 375 940 EUR
Što ako imate prigovor?
SPA ima i Odbor za rješavanje sporova (DRB) koji se sastoji od šest članova. Troje članova odbora imenuje civilno društvo kako bi se osigurala transparentnost i neovisnost nacrta proračuna.
Ako imate bilo kakvih pritužbi na sustav nabave, možete ih uputiti DRB-u. Podnošenje i saslušanje vaših pritužbi neće podlijegati nikakvim naknadama.
Kako podnosite pritužbu?
Pritužbu možete podnijeti elektroničkim putem ispunjavanjem obrasca na stranici za podnošenje ponuda. Nakon što DRB potvrdi zakonitost vaše pritužbe, DRB može u roku od najviše deset dana obavijestiti javnog naručitelja o pogrešci i zatražiti ispravak. Alternativno, DRB može zahtijevati i potpunu reviziju ili poništenje odluke odbora za natječaje ili prijaviti slučaj tijelima za izvršavanje zakonodavstva u slučaju ozbiljnog kršenja. Ako niste zadovoljni odlukom DRB-a, možete se žaliti na odluku na sudu.
E-nabava
Možete se koristiti i Jedinstvenim elektroničkim sustavom, tj. gruzijskim portalom za e-nabavu. Time se omogućuje jednostavan pristup informacijama o nabavi, uključujući najavu planiranih aktivnosti nabave, dostupnost elektroničke natječajne dokumentacije, automatizirani bilten o javnoj nabavi i izradu elektroničkog predloška za ponude za elektroničke operatere.
Poveznice, kontakti i dokumenti
Predstavništva, gospodarske komore i poslovna udruženja
Kontakti za sanitarne/fitosanitarne zahtjeve (SPS)
Nacionalne institucije
Ministarstvo vanjskih poslova |
Gruzija nadzire uvoz tvari koje se mogu upotrijebiti za proizvodnju kemijskog oružja. Za uvoz određenih kemikalija može biti potrebno posebno odobrenje, a Ministarstvo vanjskih poslova imenovano je nacionalno tijelo.
Chitadze Street 4, GE-0118 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2945000 (proširenje: 1207) telefaks: +995 32 2945001 |
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja Gruzije |
Sanapiro Street 2, GE-0114 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2991111 / +995 32 2991105 telefaks: +995 32 2921534 E-pošta: Ministry@moesd.gov.ge |
Gruzijska narodna banka |
GE-0114 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2406120 |
Nacionalni centar za intelektualno vlasništvo Gruzije |
Sakpatenti Ulica Nino Ramishvili 4/31, GE-0179 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2252533 E-pošta: info@sakpatenti.org.ge |
Državni zavod za statistiku Gruzije |
Geostat Tsotne Dadiani Street 30, GE-0180 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2367210 E-pošta: info@geostat.ge |
Poduzetništvo Gruzija |
Marjanishvli Street 5/6 (Uznadze Street 18), GE-0102 Tbilisi, Gruzija Tel.: + 995 32 2960010 E-pošta: info@enterprise.gov.ge |
Predstavništva, gospodarske komore i poslovna udruženja
Delegacija Europske unije u Gruziji |
Nino Chkheidze Street 38, GE-0102 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2943763 E-pošta: delegation-georgia@eeas.europa.eu |
Misija Gruzije pri Europskoj uniji |
Rue Père Eudore Devroye/Pater Eudore Devroyestraat 245, 1150 Bruxelles/Brussel, Belgique Tel.: +995 32 27611190 telefaks: +995 32 27611199 E-pošta: geomission.eu@mfa.gov.ge Web-mjesto: http://www.belgium.mfa.gov.ge
|
Odjel za međunarodne odnose, Gruzijska gospodarska i industrijska komora |
Ulica Berdzeni 25, GE-0101 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2694747 |
Europsko poslovno udruženje Gruzija |
Ulica Rapiel Eristavi 3, IV kat, GE-0179 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 599 25 66 55 E-pošta: info@eba.ge |
EU4Business |
De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Belgija Tel.: +32 27491851 E-pošta: secretariat@eu4business.eu |
Kontakti za tehničke zahtjeve
Gruzijska nacionalna agencija za standarde i mjeriteljstvo |
Chargali Street 67, GE-0178 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2612530 telefaks: +995 32 2613500 E-pošta: geostm@geostm.ge |
Jedinstveno nacionalno akreditacijsko tijelo |
Al. Kazbegi Avenue 42a, GE-0186 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2192233 / +995 32 2181824 E-pošta: gac@gac.gov.ge |
Kontakti za sanitarne/fitosanitarne zahtjeve (SPS)
Nacionalna agencija za hranu (NFA) |
Avenija maršala Gelovanija 6, GE-0159 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2919167 telefaks: +995 32 2919165 |
Fitosanitarni odjel dodijeljen Nacionalnoj agenciji za hranu |
Avenija maršala Gelovanija 6, GE-0159 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2919167 (proširenja: 120., 133.) telefaks: +995 32 2919165 |
Veterinarski odjel dodijeljen Nacionalnoj agenciji za hranu |
Avenija maršala Gelovanija 6, GE-0159 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2919167 (proširenja: 120., 106.) telefaks: +995 32 2919165 |
Ministarstvo zaštite okoliša i poljoprivrede |
Gulua Street 6, GE-0114 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 727231 / +995 32 727232 telefaks: +995 32 727231 |
Odjel za biološku raznolikost Ministarstva zaštite okoliša i poljoprivrede |
Gulua Street 6, GE-0114 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 727231 / +995 32 727232 telefaks: +995 32 727231 |
Ministarstvo rada, zdravstva i socijalnih pitanja |
Ak. Tsereteli Avenue 144, GE-0119 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 272538 |
Porezna uprava, Središnji ured |
Ulica V.Gorgasali 16, GE-0114 Tbilisi, Gruzija Informacijski centar: Tel.: +995 32 2299299 E-pošta: info@rs.ge |
Laboratorij Ministarstva poljoprivrede |
Ulica Godziashvilis 49, GE-0159 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 2530968 telefaks: +995 32 2541016 E-pošta: contact@lma.gov.ge |
Kontakti za javnu nabavu
Državna agencija za nabavu |
Richard Holbrooke Street 8, GE-0113 Tbilisi, Gruzija Tel.: +995 32 22484822 |
Platforma Agencije za državnu nabavu |
Web-mjesto: http://procurement.gov.ge/Home.aspx?lang=en-US Jedinstveni elektronički sustav: |
Dodatne poveznice
- Više informacija o Sporazumu o pridruživanju i trgovinskim odnosima između EU-a i Gruzije možete pronaći na internetskim stranicama Glavne uprave za trgovinu. Ostale informacije o trgovinskim odnosima EU-a i Gruzije možete pronaći ovdje.
- ako vas zanimaju informacije o provedbi DCFTA-e u Gruziji, EU Monitor pruža informacije o tekućem radu Odbora za pridruživanje u sastavu zaduženom za trgovinu
- Europska služba za vanjsko djelovanje (ESVD) također pruža detaljne informacije o odnosima EU-a i Gruzije. Pregled možete pronaći i u informativnom članku.
- Regionalne službe za pomoć u trgovini