EU–Grúzia mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség
Az EU és Grúzia 2014 júniusában társulási megállapodást írt alá, amely 2016 júliusában lépett hatályba. A mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség (DCFTA) a megállapodás szerves részét képezi. Csökkenti azokat a vámokat, amelyekkel az európai vállalkozások szembesülnek, amikor Grúziába exportálnak. Növeli a vámeljárások hatékonyságát. Elősegíti továbbá a kereskedelmet azáltal, hogy fokozatosan közelíti a grúz jogszabályokat, szabályokat és eljárásokat – beleértve a szabványokat is – az uniós jogszabályokhoz, szabályokhoz és eljárásokhoz.
A megállapodás rövid áttekintése
Az EU–Grúzia társulási megállapodás 2016. július 1-jén lépett hatályba.
A megállapodás teljes szövege és mellékletei.
Milyen előnyökkel jár az Ön vállalkozása számára?
A megállapodás megkönnyíti a vállalat számára, hogy Grúziába exportáljon és onnan importáljon
- Megszünteti a legtöbb vámot
- hatékonyabb vámeljárásokat biztosít
Ki exportálhat az EU-ból Grúziába az EU–Grúzia társulási megállapodás keretében?
Az EU-ból Grúziába történő kivitelhez az Ön vállalkozásának valamelyik uniós tagállamban nyilvántartásba kell vetetnie magát, és érvényes vámáru-nyilatkozatot, valamint szükség esetén kiviteli engedélyt kell beszereznie.
Ki exportálhat Grúziából az EU-Grúzia társulási megállapodás keretében az EU-ba?
Az EU–Grúzia megállapodás értelmében az EU-ba irányuló exporthoz az Ön vállalkozásának a Grúz Köztársaságban bejegyzett cégnek kell lennie.
Grúzia legfontosabb áruexportja a következő:
- ásványi termékek
- gépek és berendezések
- vegyipari termékek
- szállítóeszközök
Az EU Grúzia egyik fő kereskedelmi partnere. Ezért az ország arra törekszik, hogy kereskedelmi jogszabályait és gyakorlatait összehangolja az uniós jogszabályokkal és gyakorlatokkal, ami különösen a kereskedelemben részt vevő kkv-k javát szolgálja.
Vámtarifák
A megállapodás eltörli az árukra kivetett vámok többségét.
Ipari termékek
Az EU–Grúzia társulási megállapodás az ipari termékekre kivetett vámok 100%-át eltörli.
Mezőgazdasági termékek
Az EU–Grúzia társulási megállapodás mind az importra, mind az exportra vonatkozóan tiltja a vámkontingensek alkalmazását.
Az EU-ba irányuló behozatal tekintetében azonban van néhány kivétel bizonyos érzékeny mezőgazdasági áruk esetében, amelyekre vámkontingensek vonatkoznak:
A fokhagymára vonatkozó vámkontingens
A fokhagyma EU-ba történő behozatalára éves vámkontingenst alkalmaznak. A megállapodás értelmében az EU évente összesen 220 tonna fokhagymát fogad be Grúziából. A teljes összegben szereplő behozatalt az érkezési sorrendben történő kiszolgálás elve alapján határozzák meg. A teljes összeg túllépését követően az EU legnagyobb kedvezményes vámját kell alkalmazni. Exportálás előtt ellenőrizze az egyes alkalmazandó kontingensek egyenlegét.
Egyes gyümölcsök és zöldségek belépési ára
Ha Ön bizonyos gyümölcsöket és zöldségeket, például paradicsomot, cukkinit vagy őszibarackot importál az EU-ba, az Ön áruira „belépésiár-rendszer” vonatkozik. A megállapodás értelmében ez azt jelenti, hogy a vámot külön vámtételként számítják ki. Ha az Ön által az EU-ba importált áruk megfelelnek a származási szabályok követelményeinek, és értékük alacsonyabb a tételes vámon feltüntetett összegnél, importőrként Ön viseli a rögzített tételes vámösszeg és a számlaösszeg közötti különbséget.
Nem kell azonban díjat fizetnie, ha a Grúziából importált áru vámértéke megegyezik a vámhivatal által megadott belépési árral, vagy magasabb annál.
Lásd a belépési ár hatálya alá tartozó áruk listáját.
Meg kell fizetnie a belépési árat a gyümölcsökre és zöldségekre, ha Grúziából importál árut?
A gyakorlatban a Grúziából importált legtöbb áru vámértéke magasabb, mint a belépési ár, így a legtöbb esetben nem kell belépési árat fizetnie.
Kijátszásellenes intézkedések
A legtöbb (feldolgozott) mezőgazdasági termék kijátszásellenes mechanizmus, azaz az éves teljes behozatali mennyiségre vonatkozó küszöbérték hatálya alá tartozik. Az EU–Grúziatársulási megállapodás II–C. melléklete felsorolja azokat a mezőgazdasági termékeket, amelyekre kijátszásellenes mechanizmust alkalmaznak.
Ez azt jelenti, hogy ha a Grúziából származó behozatal meghalad egy bizonyos szintet, az EU felfüggesztheti az e termékekre vonatkozó alacsonyabb vámokat. A küszöbértéket csak akkor lehet túllépni, ha a grúz kormány megalapozottan igazolni tudja az EU-nak, hogy a grúz termelők képesek előállítani ezeket az árukat, és/vagy képesek a küszöbértéket meghaladó mennyiségeket exportálni. Ha az indokolás kielégítő, a vámokat elengedik.
Ennek célja annak biztosítása, hogy harmadik országok ne használják ki az EU–Grúzia megállapodást, és ne exportáljanak csalárd módon Grúzián keresztül az EU-ba.
Keresse meg a termékére vonatkozó vámtarifát a Saját kereskedelmi asszisztensben
Származási szabályok
A preferenciális elbánásra való jogosultsághoz (alacsonyabb vám vagy vámmentesség) az Ön termékének meg kell felelnie bizonyos, a származását meghatározó szabályoknak, a pán-euromediterrán egyezményben meghatározott származási szabályoknak.
Kérjük, ellenőrizze a „Származásiszabályok – Önértékelési eszköz (ROSA)” elnevezésű interaktív eszközta „Kereskedelmi asszisztensem” alkalmazásban, hogy felmérje, az Ön terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan kell elkészíteni a megfelelő dokumentumokat. További információ a ROSA használatáról
Ha új vagy a témában, akkor az áruk szekcióban bemutatjuk a fő fogalmakat.
Termékkövetelmények
Műszaki szabályok és követelmények
A megállapodás értelmében Grúzia közelítette technikai szabványait és előírásait az uniós szabványokhoz és előírásokhoz. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb technikai szabály Grúziában ugyanaz lesz, mint az EU-ban.
Grúzia közelítette egymáshoz a szabályozást, beleértve a következőket:
- a termékek akkreditálása és forgalmazása, amely meghatározza a megfelelőségértékelési eljárások moduljait
- általános termékbiztonság, kritériumok meghatározása arra vonatkozóan, hogy mit kell figyelembe venni egy termék biztonságosként való meghatározásakor, valamint annak meghatározása, hogy mikor kell betiltani egy terméket azért, mert az súlyos kockázatot jelent az egészségre és a biztonságra nézve;
E rendeletek és a Grúzia által végrehajtott egyéb jogszabályok felsorolását lásd az EU–Grúzia társulási megállapodás III-B. mellékletében.
Grúzia beleegyezett abba is, hogy közelítsen 21 rendeletet, amelyek kiterjednek a termékek széles körének egészségügyi és biztonsági követelményeire, beleértve a gépeket, felvonókat, játékokat, orvostechnikai eszközöket és egyszerű nyomástartó edényeket. Ezeket az EU–Grúzia társulási megállapodás III-A. melléklete sorolja fel.
Ami a szabványokat illeti, Grúzia a bevált gyakorlatoknak megfelelően nemzetközi és európai szabványokat fogadott el. Az összes regisztrált grúz szabvány 98%-a nemzetközi és európai, 2%-a pedig grúz specifikus.
A következő típusú szabványok alkalmazhatók Grúziában, bár önkéntes alapon
- nemzetközi és regionális FÁK-szabványok
- bármely EU- vagy OECD-tagállam szabványai
- Grúz szabványok
- Grúz vállalati szabványok
Ha olyan grúz gyártótól kíván árut importálni, amely a saját specifikációit választotta, be kell szereznie az adott gyártó által aláírt EU-megfelelőségi nyilatkozatot.
Az EU-megfelelőségi nyilatkozat tanúsítja és kijelenti, hogy az érintett termékek megfelelnek a vonatkozó követelményeknek és szabványoknak. Ezt követően a gyártó felhelyezheti az árura a Conformité Européenne (CE) címkét, amely jelzi, hogy az megfelel az uniós szabványoknak.
Ha az Ön gyártója úgy dönt, hogy a megfelelőséget EU-megfelelőségi nyilatkozattal igazolja, ez több pénzbe és időbe kerülhet, mint az egyenértékűséget biztosító harmonizált uniós szabványokkal való munkavégzés.
Tekintse meg a termékekre vonatkozó meglévő ágazati irányelvek szerinti harmonizált szabványokat.
Honnan tudhatom, hogy az importált áruk megfelelnek-e az uniós előírásoknak és szabványoknak?
- a megfelelőségértékelési eljárások elvégzését követően az EU-ból Grúziába irányuló exportot kísérő dokumentumokat angol vagy közjegyző által hitelesített grúz fordításban állítják ki
- a megfelelőségértékelést bejelentett szervezetnek (amely általában egy meghatározott szervezet, például laboratórium, ellenőrző vagy tanúsító szervezet) kell elvégeznie;
- ha Ön Grúziába exportálja áruit, a megfelelőségértékelést a Grúziában akkreditált megfelelőségértékelő testület végezheti el.
- ha Ön Grúziából importálja áruit az EU-ba, tekintse meg az akkreditált megfelelőségértékelő szervezetek listáját
Grúzia tagja a nemzetközi kereskedelemben forgalmazott egyes veszélyes vegyi anyagok és peszticidek előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyási eljárásáról szóló Rotterdami Egyezménynek, valamint a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló Stockholmi Egyezménynek. Ennek eredményeként a vegyi anyagok behozatalára tilalmak vagy korlátozások vonatkozhatnak. Az ilyen vegyi anyagok tekintetében a Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Minisztérium a hivatalos kapcsolattartó pont.
Az EU és Grúzia jelenleg egy olyan típusú kölcsönös elismerési megállapodáson dolgozik, amely lehetővé teszi bizonyos, a megfelelőségi követelményeknek megfelelő ipari termékek forgalomba hozatalát további vizsgálatok vagy megfelelőségi eljárások nélkül.
Műszaki követelményekkel kapcsolatos kapcsolattartók
Egészségügyi és biztonsági követelmények – SPS
Élelmiszer-biztonság, állat- és növényegészségügy
Az EU–Grúzia megállapodás megszünteti és megtiltja mind az EU-nak, mind Grúziának, hogy indokolatlan szabályozást vezessen be. Ez különösen akkor előnyös, ha mezőgazdasági termékeket Grúziába exportáló kistermelő vagy.
Ez nem jelenti azt, hogy az egyes országok védelmi szintje veszélybe kerülne. Tekintettel arra, hogy az EU élelmiszer-biztonsági normái nagyon szigorúak és szigorúak, Grúzia kormánya elfogadja az EU állat- és növényegészségügyi jogalkotási intézkedéseinek egy részét.
Az EU–Grúzia megállapodás azt is biztosítja, hogy az állatjóléti és növényegészségügyi szabályok tükrözzék az uniós normákat és az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) fejleményeit.
Ha Grúzia még mindig közelíti az uniós szabályokat, hogyan exportál/importál?
Ha Ön bármilyen növényi és/vagy állati terméket importál az EU-ba, igazolást kell beszereznie Grúzia illetékes hatóságától. Ennek a tanúsításnak garantálnia kell, hogy az Ön terméke megfelel a vonatkozó SPS-követelményeknek.
Az EU–Grúzia társulási megállapodás értelmében Grúzia kormánya köteles értesíteni az EU-t, ha közelíti az állatjólétre, valamint a növényegészségügyre és -biztonságra vonatkozó szabályokat. Az annak megállapítására irányuló konzultációs folyamat, hogy megvalósult-e a rendeletek közelítése, akár 360 napot is igénybe vehet.
Az illetékes hatóságok jegyzéke
- a Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Minisztérium alá tartozó Nemzeti Élelmiszerügyi Hivatal (NFA) felelős az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos ügyek felügyeletéért, nyomon követéséért, tervezett és/vagy nem tervezett ellenőrzéseinek lefolytatásáért, okmányellenőrzések lefolytatásáért, tesztelési célú mintavételezésért és felügyeletért – ez azt is jelenti, hogy az NFA a termelés, a feldolgozás és a forgalmazás minden szakaszában állami ellenőrzést gyakorol az élelmiszerek/takarmányok megfelelősége felett
- az NFA-nak van egy állat-egészségügyi osztálya is, amely Grúziában az élő állatok és állati termékek állat-egészségügyi ellenőrzéséért felelős
- az NFA növényegészségügyi osztálya felelős a károsítókkal kapcsolatos kockázatelemzések szabályozásáért Grúziában
- a Munkaügyi, Egészségügyi és Szociális Minisztérium felelős az egészséggel kapcsolatos árukért és intézkedésekért – hozzájárul az élelmiszer-biztonsági kérdések válságkezeléséhez, és részt vesz az élelmiszer-biztonsági normák és paraméterek bevezetésének biztosítására irányuló erőfeszítésekben
Az emberi egészség védelme érdekében különleges behozatali eljárások alkalmazhatók a kozmetikumokra és a kapcsolódó árukra, beleértve a higiéniai tanúsítási eljárást és a grúziai piacra jutásra vonatkozó különleges nyilvántartásba vételi eljárást. A szükséges dokumentumokkal kapcsolatos tájékoztatásért forduljon a Munkaügyi, Egészségügyi és Szociális Minisztériumhoz.
- az Adóhivatal a Pénzügyminisztérium egyik szervezeti egysége, amely Grúzia külső határain felel az egészségügyi és növény-egészségügyi szabályoknak való megfelelésért.
- a laboratóriumok az SPS intézményrendszerének kulcsfontosságú részét képezik. A Grúz Akkreditációs Központ minden olyan laboratóriumot akkreditál, amely az elismert nemzetközi szabványoknak megfelelően működik.
A kereskedelem technikai akadályai
Bár a technikai szabályok fontosak, időnként akadályozhatják a nemzetközi kereskedelmet, és így jelentős terhet jelenthetnek az Ön mint exportőr számára.
- ha úgy gondolja, hogy olyan kereskedelmi akadályba ütközik, amely lelassítja vállalkozását vagy megakadályozza az exportálást, elmondhatja nekünk
- az online űrlap segítségével jelentse be, hogy mi akadályozza meg a Grúziába irányuló exportját. Az EU elemezni fogja az Ön helyzetét, és meghozza a megfelelő intézkedéseket
Egészségügyi/növény-egészségügyi követelményekkel (SPS) kapcsolatos kapcsolattartók
Vámkezelési okmányok és eljárások
A megállapodás átláthatóbb és egyszerűbb vámeljárásokat biztosít a kereskedelem megkönnyítése és a vállalkozások költségeinek csökkentése érdekében.
Dokumentumok
A lépésenkénti útmutatók ismertetik azokat a különböző dokumentumtípusokat, amelyeket elő kell készítenie a termékek vámkezelésére.
Az Ön termékétől függően a vámhatóságok megkövetelhetik az alábbi elemek mindegyikét vagy némelyikét:
- kereskedelmi számla (keresse meg a formájával és tartalmával kapcsolatos konkrét követelményeket a My Trade Assistant-ban)
- csomagolási lista
- egyes árukra vonatkozóbehozatali engedélyek
- tanúsítványok, amelyek tanúsítják, hogy a termék megfelel a kötelező termékelőírásoknak, például az egészségügyi és biztonsági követelményeknek, a címkézésnek és a csomagolásnak
- származási igazolás – származási nyilatkozat
Az egyértelműség érdekében érdemes lehet előzetesen kötelező érvényű tarifális felvilágosítást és/vagy kötelező érvényű származási felvilágosítást kérni.
Ha részletes tájékoztatást szeretne kapni arról, hogy milyen dokumentumokat kell benyújtania a termék vámkezeléséhez, látogasson el a „My Trade Assistant” oldalra.
A származás igazolására és ellenőrzésére vonatkozó eljárások
A preferenciális tarifák igénylése céljából a termékek származásának bizonyítására vonatkozó leírások, valamint a származás vámhatóságok általi ellenőrzésére vonatkozó szabályok a származási szabályokról szóló fenti szakaszban találhatók.
A behozatali és kiviteli vámeljárásokkal kapcsolatos általános információkért látogasson el az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság honlapjára.
Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők
A megállapodás védi az Ön szellemi tulajdonhoz fűződő jogait, amikor áruit Grúziába importálja és/vagy exportálja.
Védjegyek és szerzői jogok
Az EU–Grúzia társulási megállapodás megfelel számos, a védjegyek és a szerzői jogok kezelését szabályozó nemzetközi megállapodásnak. Ha a védjegyhivatal elutasítja a bejelentést, a döntést írásban kell közölni Önnel, megadva az elutasítás okait.
Formatervezési minták és szabadalmak
Az egyéni jellegű, önállóan létrehozott formatervezési minták legfeljebb 25 évig részesülnek oltalomban a lajstromozás révén. Ez kizárólagos jogot biztosít Önnek a formatervezési minta használatára, és megakadályozza, hogy az Ön hozzájárulásával nem rendelkező harmadik felek felhasználják, újraalkossák, értékesítsék vagy importálják és/vagy exportálják azt.
Földrajzi mutatók
Az EU–Grúzia megállapodás keretében létrehozott, földrajzi mutatókkal foglalkozó külön bizottság nyomon követi a megállapodás végrehajtását ezen a területen, és jelentést tesz a Kereskedelmi Bizottságnak. A mezőgazdasági termékek földrajzi árujelzőivel, valamint az élelmiszerek, bortípusok és szeszes italok földrajzi árujelzőivel kapcsolatos további információkért lásd az EU–Grúzia társulási megállapodás XVII-C. mellékletét.
Hogyan lehet védelmet szerezni?
A Sakpatenti grúz független jogi személy, amely felelős az ország valamennyi szellemi tulajdonának védelméért és a szellemi tulajdonhoz fűződő jogokkal kapcsolatos politika meghatározásáért.
Ön vagy képviselője közvetlenül kérelmezheti a földrajzi árujelző lajstromozását. A kérelmet papíron vagy elektronikus úton, grúz nyelven kell benyújtani, és egyetlen eredetmegjelölésre vagy földrajzi jelzésre kell hivatkoznia.
A kérelemnek tartalmaznia kell
- eredetmegjelölés vagy földrajzi jelzés bejegyzése iránti kérelem
- a kérelmező teljes neve (címe) és címe
- az eredetmegjelölés vagy földrajzi jelzés
- azon áruk neve, amelyek tekintetében az eredetmegjelölés vagy földrajzi jelzés bejegyzését kérik
Földrajzi árujelző iránti kérelméhez csatolnia kell egy olyan dokumentumot is, amely
- az áruk és a nyersanyag leírása, feltüntetve azok kémiai, fizikai, mikrobiológiai és/vagy érzékszervi és egyéb jellemzőit;
- az áruk származási földrajzi területe helyének leírása, pontos határainak megjelölésével
- az áruk előállítási technológiájának, valamint az adott földrajzi területre jellemző előállítási feltételeknek és módszereknek a leírása, amennyiben léteznek ilyenek
- az azt megerősítő adatok, hogy az eredetmegjelöléssel ellátott áruk különleges minősége és jellemzői alapvetően vagy kizárólag az adott földrajzi környezetnek és emberi tényezőknek tulajdoníthatók
- az azt megerősítő adatok, hogy az áruk különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzői ehhez a földrajzi területhez kapcsolódnak
- az áruk földrajzi származását igazoló okmány
- képviselő meghatalmazását megerősítő meghatalmazás
Szolgáltatáskereskedelem
Mind a grúz kormány, mind az EU nagyfokú átláthatóság mellett ismertette a szolgáltatásnyújtással kapcsolatos valamennyi meglévő korlátozását vagy fenntartását. Ez értékes jogbiztonságot nyújt Önnek uniós szolgáltatóként. A Grúziára vonatkozó fenntartások listáját lásd az EU–Grúzia társulási megállapodás XIV–E., XIV–F. és XIV–G. mellékletében.
Hogyan navigálnak a mellékletek között?
Az EU–Grúzia megállapodás a következő 4 mellékletet tartalmazza Grúzia fenntartásaival, amelyek hatással lehetnek Önre és vállalkozására.
- ha vállalkozást szeretne alapítani Grúziában, meg kell néznie aXIV-E. mellékletet, amely negatív listát tartalmaz az összes olyan szolgáltatási ágazatról, amelyhez nem fér hozzá – ez azt jelenti, hogy kihasználhatja az összes többi, a listán nem szereplő ágazatban rejlő lehetőségeket.
- ha érdeklődik szolgáltatásainak határokon átnyúló kereskedelme iránt, meg kell tekintenie aXIV-F. mellékletet, amely pozitív listát tartalmaz azokról a szolgáltatási ágazatokról, amelyekhez Ön hozzáférhet – ez a lista felsorolja azokat az ágazatokat, amelyekben Ön kereskedhet.
- ha felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornokokat vagy kulcsfontosságú személyzeti lehetőségeket keres,lásd a XIV-G. mellékletet, amely felsorolja azokat az ágazatokat vagy alágazatokat, amelyekre korlátozásokat alkalmaznak
- ha Ön független szakmai vagy szerződéses szolgáltató, lásd a XIV-H. mellékletet, amely felsorolja az alkalmazott fenntartásokat
Ki alapíthat vállalkozást Grúziában?
Ha Ön
- az EU–Grúzia megállapodás lehetővé teszi, hogy Ön fióktelepeket vagy képviseleti irodákat hozzon létre vagy szerezzen be Grúziában.
- az EU–Grúzia megállapodás lehetőséget biztosít Önnek arra, hogy önfoglalkoztatás vagy az Ön irányítása alatt álló vállalkozások révén vállalkozást hozzon létre és alapítson;
Az uniós szolgáltatók ugyanolyan elbánásban részesülnek, mint a grúz állampolgárok. A XIV-E. melléklet felsorolja azokat az ágazatokat, amelyekben a letelepedést korlátozzák.
Határokon átnyúló szolgáltatásnyújtás
Az EU–Grúzia megállapodás lehetővé teszi az uniós szolgáltatók számára, hogy a grúz állampolgárokkal azonos feltételek mellett férjenek hozzá a grúz piachoz. Az ez alóli kivételeket az EU–Grúzia társulási megállapodásXIV–E., XIV–F. és XIV–G. melléklete is felsorolja.
Mi van, ha ideiglenesen Grúziába szeretne költözni?
Az EU–Grúzia megállapodás lehetővé teszi, hogy Ön ideiglenesen Grúziába (vagy az EU-ba) költözzön, hogy diplomás gyakornokként, üzleti értékesítőként vagy az adott országban működő vállalat kulcsfontosságú személyzetének tagjaként dolgozzon.
Az ideiglenes tartózkodási időszakok a következők:
- vállalaton belül áthelyezett személy (egy grúziai (vagy uniós) vállalat kulcsfontosságú személyzete vagy felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornokok) – legfeljebb 3 év
- üzleti látogató (pl. vállalkozás létrehozása céljából utazik Grúziába (vagy az EU-ba) vagy üzleti értékesítő) – bármely 12 hónapos időszakban legfeljebb 90 nap
- felsőfokúképesítéssel rendelkező gyakornok, aki nem vállalaton belül áthelyezett személy – legfeljebb 1 év
Az EU–Grúzia megállapodás emellett mindkét ország meghatározott ágazataiban lehetőségeket teremt a szerződéses szolgáltatók számára. Ebben a tekintetben azonban meg kell
- a szóban forgó szolgáltatást ideiglenesen nyújtja olyan szervezet alkalmazottjaként, amely egy évet meg nem haladó időtartamra szóló szolgáltatási szerződést kötött;
- legalább 3 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik abban az ágazatban, amelyben szerződéses szolgáltatásokat nyújt
- egyetemi végzettséggel vagy azzal egyenértékű tudást bizonyító képesítéssel és megfelelő szakmai képesítéssel rendelkezik
A személyzetre, a felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornokokra, az üzleti értékesítőkre és a szerződéses szolgáltatókra vonatkozó korlátozásokkal kapcsolatos további információkért lásd az EU–Grúzia társulási megállapodás G. mellékletét.
A Grúz Nemzeti Beruházási Ügynökség előmozdítja a Grúzia és az EU közötti üzleti kapcsolatokat. Ha grúz partnert keres, vegye fel a kapcsolatot Grúzia nagykövetségével az EU bármely tagállamában.
Közbeszerzés
Az EU és Grúzia nemzeti, regionális és helyi szinten kölcsönös hozzáférést irányoz elő az egyes országok közbeszerzési piacaihoz. Ezt a hozzáférést Grúzia szakaszosan kapja meg. Ez vonatkozik mind a hagyományos ágazatokban, mind a közüzemi ágazatban a közbeszerzési szerződésekre és koncessziókra.
Az EU–Grúzia megállapodás azt is biztosítja, hogy a pályázatok elbírálása mindkét országban tisztességesen, a helyi és a külföldi pályázókkal azonos bánásmódban részesüljön.
A megállapodás kötelezi mind az EU-t, mind Grúziát annak biztosítására, hogy
- valamennyi tervezett beszerzést nyilvánosságra hozzák – erre azért kerül sor, hogy a piac megnyíljon a verseny előtt, és hogy Ön a szerződés odaítélése előtt hozzáférjen a tervezett beszerzéssel kapcsolatos információkhoz
- a szerződés tárgyának megkülönböztetésmentes, valamennyi gazdasági szereplő számára hozzáférhető leírása, feltüntetve a megfelelő határidőket
- nem alkalmaznak Önnel mint gazdasági szereplővel szemben olyan hátrányos megkülönböztetést, amely megakadályozhatná Önt abban, hogy részt vegyen az ajánlatban
- a nyertes ajánlat kihirdetéséig átlátható az ajánlat odaítélésének folyamata
- a végleges határozatot minden pályázóval közlik – kérésre a sikertelen pályázók magyarázatot kapnak, amely lehetővé teszi a határozat elemzését
Hogyan ítélik oda a szerződéseket?
Grúzia Állami Közbeszerzési Ügynöksége (SPA) vezető szerepet tölt be a közbeszerzés koordinálásában, végrehajtásában és nyomon követésében. A pályázat odaítélésének öt módja van.
- elektronikus pályázat – 75 182 EUR vagy azt meghaladó értékű homogén tárgyak beszerzésére használják
- egyszerűsített elektronikus ajánlattételi eljárás – homogén tárgyak vásárlása esetén, legfeljebb 75 182 EUR értékben
- egyszerűsített beszerzés – 1880 eurónál kisebb értékű beszerzések esetében alkalmazzák (különböző küszöbértékekkel a diplomáciai képviseletek, valamint a védelemmel, a biztonsággal és a közrend fenntartásával kapcsolatos beszerzések esetében)
- tervpályázatok – tervezéssel kapcsolatos projektek és szolgáltatások beszerzésére használt, ajánlatkérő szerv döntésén alapuló tervpályázatok
- konszolidált ajánlattételi felhívás – az SPA által lefolytatott egységes, központosított állami közbeszerzési eljárás homogén beszerzett tárgyak beszerzésére különböző beszerzést végző szervek számára
A KVT honlapján „Fehérés Fekete Lista Nyilvántartást” is vezetnek. Ez a beállításjegyzék két listakészletet tartalmaz.
- feketelistás pályázók, akik nem nyújtanak garanciát a szerződés végrehajtására és/vagy megtagadják a szerződés aláírását a beszerző ügynökséggel, és/vagy nem teljesítik a szerződés szerinti kötelezettségeiket – ezek a pályázók a feketelistára kerülésüktől számított egy éven belül nem vehetnek részt ajánlattételi eljárásban vagy nem kaphatnak másik ajánlatot
- az engedélyezési listán szereplő pályázók, akik sikeresen megfeleltek a pályázati kritériumoknak, nem állnak fizetésképtelenségi eljárás alatt, nem tartoznak az állami költségvetésbe, és akiknek az előző három évben elért árbevétele nem volt kevesebb, mint 375 940 EUR
Mi van, ha panaszod van?
Az SPA-nak van egy Vitarendező Testülete (DRB) is, amely 6 tagból áll. Az igazgatótanács három tagját a civil társadalom nevezi ki, biztosítva a DRB átláthatóságát és függetlenségét.
Ha bármilyen panasza van a közbeszerzési rendszerrel kapcsolatban, forduljon a DRB-hez. Panaszainak benyújtása és meghallgatása nem jár semmilyen díjjal.
Hogyan nyújtja be panaszát?
Panaszát elektronikus úton is benyújthatja az ajánlattételi oldalon található űrlap kitöltésével. Amint a DRB megerősíti az Ön panaszának jogszerűségét, legfeljebb tíz napon belül tájékoztathatja az ajánlatkérő szervet a hibáról, és helyesbítést kérhet. Alternatív megoldásként a DRB a pályázati bizottság határozatának teljes felülvizsgálatát vagy visszavonását is előírhatja, vagy súlyos jogsértés esetén jelentheti az ügyet a bűnüldöző szerveknek. Ha elégedetlen a DRB döntésével, fellebbezhet a határozat ellen a bíróságon.
E-közbeszerzés
Használhatja az Egységes Elektronikus Rendszert is, amely a grúz e-közbeszerzési portál. Ez könnyű hozzáférést biztosít a közbeszerzési információkhoz, beleértve a tervezett közbeszerzési tevékenységek bejelentését, az elektronikus ajánlattételi dokumentumok rendelkezésre állását, az automatizált közbeszerzési közlönyt és az elektronikus ajánlattételi sablon létrehozását az elektronikus szolgáltatók számára.
Linkek, kapcsolatok és dokumentumok
Képviseletek, kereskedelmi kamarák és vállalkozói szövetségek
Kapcsolatok a műszaki követelményekkel kapcsolatban
Egészségügyi/növény-egészségügyi követelmények (SPS)
Nemzeti intézmények
Külügyminisztérium |
Grúzia felügyeli a vegyi fegyverek előállításához felhasználható anyagok behozatalát. Bizonyos vegyi anyagok behozatalához külön engedélyre lehet szükség, és a Külügyminisztérium a kijelölt nemzeti hatóság.
Chitadze Street 4, GE-0118 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2945000 (kiterjesztés: 1207) Fax: +995 32 2945001 |
Grúzia Gazdasági és Fenntartható Fejlődési Minisztériuma |
Sanapiro Street 2, GE-0114 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2991111 / +995 32 2991105 Fax: +995 32 2921534 E-mail cím: Ministry@moesd.gov.ge e-mail-cím |
Grúz Nemzeti Bank |
GE-0114 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2406120 |
Grúz Nemzeti Szellemitulajdon-védelmi Központ |
Sakpatenti Nino Ramishvili Street 4/31, GE-0179 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2252533 E-mail cím: info@sakpatenti.org.ge |
Grúz Nemzeti Statisztikai Hivatal |
Geostat Tsotne Dadiani Street 30, GE-0180 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2367210 E-mail cím: info@geostat.ge |
Enterprise Georgia |
Marjanishvli Street 5/6 (Uznadze Street 18), GE-0102 Tbiliszi, Grúzia Tel.: + 995 32 2960010 E-mail cím: info@enterprise.gov.ge |
Képviseletek, kereskedelmi kamarák és vállalkozói szövetségek
Az Európai Unió grúziai küldöttsége |
Nino Chkheidze Street 38, GE-0102 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2943763 E-mail cím: delegation-georgia@eeas.europa.eu |
Grúzia Európai Unió mellé akkreditált képviselete |
Rue Père Eudore Devroye/Pater Eudore Devroyestraat 245, 1150 Brüsszel, Belgium Tel.: +995 32 27611190 Fax: +995 32 27611199 E-mail cím: geomission.eu@mfa.gov.ge Honlap: http://www.belgium.mfa.gov.ge
|
Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya, Grúz Kereskedelmi és Iparkamara |
Berdzeni Street 25, GE-0101 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2694747 |
European Business Association Georgia |
Rapiel Eristavi Street 3, IV Floor , GE-0179 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 599 25 66 55 E-mail cím: info@eba.ge |
EU4Business |
De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Belgium Tel.: +32 27491851 E-mail cím: secretariat@eu4business.eu |
Kapcsolatok a műszaki követelményekkel kapcsolatban
Grúz Nemzeti Szabványügyi és Mérésügyi Ügynökség |
Chargali Street 67, GE-0178 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2612530 Fax: +995 32 2613500 E-mail cím: geostm@geostm.ge |
Az Egységes Nemzeti Akkreditáló Testület |
Al. Kazbegi Avenue 42a, GE-0186 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2192233 / +995 32 2181824 E-mail cím: gac@gac.gov.ge |
Egészségügyi/növény-egészségügyi követelmények (SPS)
Nemzeti Élelmiszer Ügynökség (NFA) |
Marshal Gelovani Avenue 6, GE-0159 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2919167 Fax: +995 32 2919165 |
A Nemzeti Élelmiszer-ügynökség növény-egészségügyi osztálya |
Marshal Gelovani Avenue 6, GE-0159 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2919167 (Kiterjesztések: (120., 133.) Fax: +995 32 2919165 |
A Nemzeti Élelmiszerügyi Hivatalhoz rendelt állat-egészségügyi osztály |
Marshal Gelovani Avenue 6, GE-0159 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2919167 (kiterjesztések: (120., 106.) Fax: +995 32 2919165 |
Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Minisztérium |
Gulua Street 6, GE-0114 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 727231 / +995 32 727232 Fax: +995 32 727231 |
A Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Minisztérium biológiai sokféleséggel foglalkozó osztálya |
Gulua Street 6, GE-0114 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 727231 / +995 32 727232 Fax: +995 32 727231 |
Munkaügyi, Egészségügyi és Szociális Minisztérium |
Ak. Tsereteli Avenue 144, GE-0119 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 272538 |
Adóhivatal, Központi Hivatal |
V.Gorgasali Street 16, GE-0114 Tbiliszi, Grúzia Információs központ: Tel.: +995 32 2299299 E-mail cím: info@rs.ge |
Földművelésügyi Minisztérium Laboratóriuma |
Godziashvilis Street 49, GE-0159 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 2530968 Fax: +995 32 2541016 E-mail cím: contact@lma.gov.ge |
Közbeszerzési kapcsolattartók
Állami Közbeszerzési Ügynökség |
Richard Holbrooke Street 8, GE-0113 Tbiliszi, Grúzia Tel.: +995 32 22484822 |
Az Állami Közbeszerzési Ügynökség platformja |
Honlap: http://procurement.gov.ge/Home.aspx?lang=hu-US Egységes elektronikus rendszer: |
További linkek
- a társulási megállapodásról és az EU és Grúzia közötti kereskedelmi kapcsolatokról további információk találhatók a Kereskedelmi Főigazgatóság honlapján. Az EU és Grúzia közötti kereskedelmi kapcsolatokról itt is kereshet további információkat.
- ha érdeklik a mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi megállapodás grúziai végrehajtásával kapcsolatos információk, az EU Monitor tájékoztatást nyújt a kereskedelmi formációban ülésező Társulási Bizottságban folyó munkáról
- az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) szintén részletes tájékoztatást nyújt az EU és Grúzia közötti kapcsolatokról. Ha áttekintést szeretne kapni, olvassa el a tájékoztatót is.
- Regionális kereskedelmi információs szolgálatok