Hozzáadottérték-adó
Értékesít-e az Ön vállalkozása árukat vagy szolgáltatásokat? Ez a rész segít megérteni néhány olyan adót, amely az EU-ban alkalmazható.
A hozzáadottérték-adóból (héa) származó bevételek egy bizonyos százalékát – amelyet egységes alapon számítanak ki – az uniós költségvetés finanszírozására fordítják. A héát bármely termék vagy szolgáltatás termelési láncának minden szakaszában a hozzáadott értékre vetik ki, a végső fogyasztásra vetik ki, és törtrészben szedik be
- valamennyi kereskedelmi tevékenységre, nevezetesen: termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás, behozatal és Közösségen belüli ügyletek (egy másik uniós országból egy uniós országba behozott áruk)
- az áru vagy szolgáltatás előállításának és forgalmazásának minden szakaszában az egyes ügyletek árára vetített százalékos arány alkalmazásával. A héát azonban végső soron a végső fogyasztó viseli.
- olyan szabályozás révén, amelyben egyes adóalanyok (a héanyilvántartásban szereplő adóalanyok) az értékesítésük után héát számítanak fel (áthárított adó), és visszaigénylik az üzleti tevékenységük során felhasznált termékek vagy szolgáltatások beszerzése után felszámított héát (előzetes adó). Az áthárított adó és az előzetesen felszámított adó közötti különbség a végül beszedett héa
Alkalmazandó jogszabályok
A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelv a közös hozzáadottértékadó-rendszerre (héa) vonatkozó alapvető európai jogszabály. Az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság felelős a héaszabályok végrehajtásáért.
Adóköteles ügyletek
A héa hatálya alá tartozó fő tevékenységek a következők:
- Adóalany által végzett, kereskedelmi célú termékértékesítés valamely uniós ország területén
- Szolgáltatásnyújtás: A héafizetési kötelezettség abban az uniós országban keletkezik, ahol a szolgáltatás igénybevevője letelepedett.
- Közösségen belüli ügyletek: a különböző uniós országokban rezidens kereskedők közötti vásárlások nem importnak és exportnak, hanem Közösségen belüli ügyletnek minősülnek. A héaalanyként nyilvántartásba vett kereskedők közötti Közösségen belüli termékbeszerzéseket és termékértékesítéseket abban az uniós országban kell elszámolni, amelybe a termékeket feladják.
- Behozatal: A héát az áruk behozatalára vetik ki, és általában akkor számítják fel, amikor a szabad forgalomba bocsátás érdekében vámkezelési eljárásra kerül sor. Ha azonban az árukat az egyik uniós országba importálják, de azokat egy másik tagállamban történő felhasználásra vagy fogyasztásra szánják, akkor azok héafelfüggesztő eljárás alá vonhatók. E rendelkezés értelmében a héát a célországban kell felszámítani, nem pedig az EU-ba való belépés helye szerinti uniós országban.
A héa megfizetése (import)
A behozatali héa-kifizetéseket ugyanúgy kezelik, mint a vámokat.
Az adóalanyoknak ki kell tölteniük és be kell nyújtaniuk a vámhatóságnak az egységes vámokmányt, amelynek tartalmaznia kell az áruk értékét, származási helyét, címzettjét, rendeltetési helyét, árát, súlyát stb.
A héára, a jövedéki adóra és a vámokra vonatkozó információkat a formanyomtatvány 47. rovatában kell megadni.
Adóalap
Az adóalap a vevő, a vevő vagy harmadik személy által ténylegesen kifizetett vagy kifizetendő teljes összeg. Összességében az adóalap a számlázott ár, amely a következőket tartalmazza:
- adók, vámok, illetékek és díjak, kivéve magát a héát
- olyan járulékos költségek, mint a jutalék, a csomagolási, szállítási és biztosítási költségek, amelyeket a szállító a vevőre vagy a vevőre terhel.
Termékimport esetén az adóalap tartalmazza a rendeltetési helyig felmerült járulékos költségeket is:
„Adóalap = Vámérték + vámok és egyéb, behozatal miatt fizetendő adók + a rendeltetési helyig felmerülő többletköltségek.”
Minimális héamértékek
Az adóköteles ügyletekre a termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás helye szerinti uniós ország által jóváhagyott adómértékek és szabályozások vonatkoznak. Az egyes uniós országok a következő határértékeknek megfelelően állapíthatják meg az adókulcsokat:
- az általános adómérték nem lehet kevesebb 15 %-nál. Az uniós országok egy vagy két kedvezményes adómértéket is alkalmazhatnak, amelyek nem lehetnek 5%-nál alacsonyabbak, és csak nagyon konkrét termékértékesítésekre alkalmazhatók.
- az irányelv egyes áruk vagy szolgáltatások esetében legalább 12%-os kedvezményes adómérték („parkolásidíj”)alkalmazását teszi lehetővé.
- lehetővé teszi továbbá egyes uniós országok számára, hogy az 5%-os minimumnál alacsonyabb kedvezményes adómértékeket tartsanak fenn (szuper kedvezményes adómértékek).
Kedvezményes héamérték alá tartozó áruk
A héa-irányelv III. melléklete lehetővé teszi az uniós országok számára, hogy kedvezményes adómértékeket alkalmazzanak a következő kategóriákra:
- emberi és állati fogyasztásra szánt élelmiszerek (beleértve az italokat is, de az alkohol kivételével). Ide tartoznak az élő állatok, a magvak, a növények, az általában élelmiszer-készítésre szánt összetevők és az általában élelmiszer-kiegészítésre vagy -helyettesítésre szánt termékek.
- vízellátás
- általában egészségügyi ellátásra, betegségmegelőzésre, valamint orvosi és állatgyógyászati kezelésre használt gyógyszerészeti termékek, beleértve a fogamzásgátlásra és egészségügyi védelemre használt termékeket is
- általában a fogyatékosság enyhítésére vagy kezelésére szolgáló, kizárólag a fogyatékossággal élő személyek személyes használatára szolgáló orvosi berendezések, segédeszközök és egyéb berendezések. Ez magában foglalja az ilyen áruk javítását, valamint a gyermek autóüléseket
- személyszállítás és az azt kísérő poggyászok szállítása
- könyvek értékesítése (beleértve a könyvtári kölcsönzést is). Ez magában foglalja a brosúrákat, szórólapokat, gyermekképeket, rajz- vagy kifestőkönyveket, nyomtatott vagy kéziratos kottákat, térképeket, vízrajzi térképeket, újságokat és folyóiratokat. A teljes egészében vagy nagyrészt reklámanyagnak szánt anyagok nem tartoznak ide.
- előadásokra, színházakba, cirkuszokba, vásárokra, vidámparkokba, koncertekre, múzeumokba, állatkertekbe, mozikba, kiállításokra, hasonló kulturális eseményekre és létesítményekbe történő belépés, végül műsorszóró szolgáltatások fogadása
- írók, zeneszerzők és előadóművészek által nyújtott szolgáltatások (jogdíjakkal együtt)
- a szociálpolitika keretében biztosított lakások kínálata, építése, felújítása és átalakítása
- általában mezőgazdasági termelésben való felhasználásra szánt termékek értékesítése és szolgáltatások nyújtása, kivéve az olyan tárgyi eszközöket, mint a gépek vagy épületek
- szállodák és hasonló létesítmények által nyújtott szállás, beleértve a nyaralási szálláshelyek biztosítását, valamint a kempingek és lakókocsiparkok bérbeadását
- sporteseményekre való belépés
- sportlétesítmények használata
- az uniós országok által jótékonysági szervezetként elismert, jóléti vagy társadalombiztosítási munkát végző szervezetek által végzett termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás
- temetkezési vállalkozók által nyújtott szolgáltatások és hamvasztási szolgáltatások, valamint kapcsolódó termékek értékesítése
- orvosi és fogászati ellátás, valamint hőkezelés biztosítása
- közterület-tisztítással, hulladékgyűjtéssel és hulladékkezeléssel kapcsolatos szolgáltatások
Felfüggesztő intézkedések és vámszabad területek
Az importált áruk az alább felsorolt vámeljárások valamelyike alá vonhatók:
- átmeneti megőrzésbe helyezett áruk
- aktív feldolgozási vámmentesség (vámfelfüggesztési rendszer) alá tartozó áruk
- vámraktárban vagy vámszabad területen elhelyezett áruk
- ideiglenes behozatal
- árutovábbítási eljárások
- Vámszabad területek, ahol az áruk mentesek a hozzáadottérték-adótól, valamint a behozatali vámoktól és díjaktól
A héa azonban mindaddig nem lesz felszámítható, amíg az áruk be nem lépnek a nyilvános értékesítés piacára.
Héakulcsok az uniós országokban
A jelenlegi héakulcsok (%) az uniós országokban a következők:
(+) Egyes uniós tagállamok a nemzeti jogszabályaikban meghatározott rendelkezésekkel összhangban ideiglenesen csökkentették a Covid19 elleni küzdelem támogatása érdekében bizonyos árukra vonatkozó héakulcsokat.
Különleges területek
Az uniós országok egyes területei kikerülhetnek a héa hatálya alól, vagy különleges adómértékeket alkalmazhatnak.
Az uniós országok azon területei, amelyek nem tartoznak a héa hatálya alá
- Németország: Helgoland szigete és Büsingen területe
- Olaszország: Livigno, Campione d'Italia és a Luganói-tó olasz vizei
- Franciaország: Guadalupe, Guyana, Martinique, Réunion, Mayotte
- Spanyolország: Ceuta, Melilla és a Kanári-szigetek
- Görögország: Athosz-hegy
- Ausztria: Jungholz és Mittelberg
- Dánia: Grönland és a Feröer szigetek
- Finnország: az Åland-szigetek
Különleges díjszabású területek
- Portugália: Azori-szigetek és Madeira
- Görögország: Több sziget az Égei-tengeren
- Franciaország: Corsica
Uniós országként kezelt harmadik területek
A Monacói Hercegségből származó vagy oda irányuló ügyleteket Franciaországból származó vagy oda irányuló ügyletként kell kezelni.
A héa részletezése országonként
Ausztria
Belgium
Bulgária
Horvátország
Ciprus
Cseh Köztársaság
Dánia
Észtország
Finnország
Franciaország
Németország
Görögország
Magyarország
Írország
Olaszország
Lettország
Litvánia
Luxemburg
Málta
Hollandia
Lengyelország
Portugália
Románia
Szlovák Köztársaság
Szlovénia
Spanyolország
Svédország