Az EU-CARIFORUM gazdasági partnerségi megállapodás
A CARIFORUM-EU gazdasági partnerségi megállapodás megkönnyíti a két régió polgárai és vállalkozásai számára, hogy beruházzanak és kereskedjenek egymással, valamint ösztönzi a fejlődést a Karib-térség egészében.Ismerje meg, hogy az EU és 14 karibi állam közötti gazdasági partnerségi megállapodások (GPM) milyen előnyökkel járnak az Ön kereskedelméből.
Rövid áttekintés
A CARIFORUM-EU gazdasági partnerségi megállapodást 2008 októberében írták alá. Nem csupán árukereskedelmi megállapodásról van szó; magában foglalja a szolgáltatások kereskedelmére, a beruházásokra, a kereskedelemmel kapcsolatos olyan kérdésekre vonatkozó kötelezettségvállalásokat, mint a versenypolitika, a kormányzati beszerzések, a szellemi tulajdonjogok, valamint a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos szempontok. A megállapodás:
- segíti a két régiót abban, hogy beruházzanak és kereskedjenek egymással
- kiszámítható piacra jutást biztosít az uniós és karibi kereskedők számára
- fokozatosan megnyitja az uniós szolgáltatási piacot, beleértve a kreatív és szórakoztató iparágakat, valamint a karibi piacot az uniós szolgáltatók előtt
- minden termék számára vám- és kvótamentes piacra jutást biztosít az EU-ban
- Az érzékeny termékek uniós exportját 25 év alatt fokozatosan liberalizálják
- lehetővé teszi a CARIFORUM-államok számára, hogy kereskedelmi jelenlétet létesítsenek az EU-ban
- rendelkezik a Karib-térségen belüli kereskedelem regionális preferenciazáradékáról, amely előmozdítja a regionális integrációt és a regionális értékláncokat.
A megállapodás a kulturális együttműködésről szóló külön jegyzőkönyvet is tartalmaz, amelynek célja a kulturális tevékenységeknek, áruknak és szolgáltatásoknak a CARIFORUM-országok és az EU közötti cseréjére vonatkozó feltételek javítása. A CARIFORUM-EU gazdasági partnerségi megállapodás az első olyan kereskedelmi megállapodás, amelyben az EU kifejezetten átfogó rendelkezéseket tartalmazott a kultúrára vonatkozóan.
Kedvezményezett országok
Összességében 14 CARIFORUM-ország hajtja végre a CARIFORUM-EU gazdasági partnerségi megállapodásokat:
- Dominikai Köztársaság
- A Karibi Közösség államai:
- Antigua és Barbuda
- Bahama-szigetek
- Barbados
- Belize
- Dominika
- Grenada
- Guyana
- Jamaica
- Saint. Lucia
- Saint Vincent és Grenadine-szigetek
- Saint Kitts és Nevis
- Suriname
- Trinidad és Tobago
Haiti 2009 decemberében szintén aláírta a megállapodást, de parlamentje általi megerősítéséig még nem alkalmazza azt.
Aszimmetrikus rendelkezések a karibi országok javára
A gazdasági partnerségi megállapodás olyan aszimmetriákat irányoz elő az AKCS-országok számára, mint az érzékeny termékek kizárása a liberalizációból, a hosszú liberalizációs időszakok, a rugalmas származási szabályok, valamint a mezőgazdaságra, az élelmezésbiztonságra és a fiatal iparágak védelmére vonatkozó különleges biztosítékok és intézkedések.
Miközben az uniós piacok azonnal és teljes mértékben megnyílnak, a CARIFORUM-államoknak 15-25 évük van arra, hogy megnyíljanak az uniós behozatal előtt. Ezenkívül a legérzékenyebb áruk (főként a HR 1-24. árucsoportjából származó áruk) 17 %-át előállító gyártók állandó védelemben részesülnek a versennyel szemben.
Tarifák
- Az EU 100 %-ban vám- és kvótamentes hozzáférést biztosít a Cariforum-államokból érkező valamennyi áru számára. Az uniós piachoz való hozzáférés állandó, teljes körű és ingyenes a CARIFORUM-ból származó valamennyi termék számára.
- A karibi országok fokozatosan, 15-25 év alatt szüntetik meg a vámokat. A termékek és szolgáltatások 17 %-a érzékenynek minősül, és teljes mértékben ki van zárva a liberalizációból. Ha egyes uniós áruk CARIFORUM-országokba irányuló behozatala hirtelen megugr, és veszélyezteti a helyi termelést, akkor olyan biztosítékokat lehet alkalmazni, mint például a behozatali kvóták.
- Valamennyi vám megtalálható a CARIFORUM-EU gazdasági partnerségi megállapodás 1., 2. és 3. mellékletében. Megjegyzendő, hogy nem minden Cariforum-ország követi ugyanazt a liberalizációs ütemtervet.
- Használja a „Kereskedelmi asszisztensem” keresési opciót, hogy megtalálja az Ön adott termékére vonatkozó vámokra és vámtarifákra vonatkozó pontos információkat, figyelembe véve a termék származási és rendeltetési országát. Kétség esetén vegye fel a kapcsolatot az Ön országának vámhatóságaival.
- A Dominikai Köztársaságba irányuló tejpor-behozatalra külön rendelkezések vonatkoznak – preferenciális vámtételekkel járó behozatali kontingensek vannak érvényben.
Származási szabályok
A gazdasági partnerségi megállapodások származási szabályokról szóló fejezete alkalmazandó.
Termékkövetelmények
Műszaki szabályok és követelmények
Ismerje meg azokat a műszaki követelményeket, szabályokat és eljárásokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük az Európai Unióba történő behozatalukhoz.
Keresse meg az Ön termékére és származási országára vonatkozó konkrét szabályokat és rendeleteket a kereskedelmi asszisztensem segítségével. A termékével kapcsolatos követelmények megtekintéséhez először meg kell adnia a termék vámkódját. Ha nem ismeri a vámkódot, a beépített keresőmotorban a termék nevével együtt kereshet rá.
Egészségügyi és biztonsági követelmények SPS
- Ismerje meg azokat az egészségügyi, biztonsági, egészségügyi és növény-egészségügyi (SPS) szabványokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy az Európai Unióba importálhatók legyenek.
- Keresse meg az Ön termékére és származási országára vonatkozó egészségügyi, biztonsági és állat-egészségügyi szabályokat a „Kereskedelmi asszisztensem” menüpontban. A termékével kapcsolatos követelmények megtekintéséhez először meg kell adnia a termék vámkódját. Ha nem ismeri a vámkódot, keresheti azt a termék nevével és a beépített keresőmotorral.
Vámkezelési dokumentumok és eljárások
Származási igazolás
A preferenciális vámtételekre való jogosultsághoz a GPM-országokból származó termékeket származási igazolásnak kell kísérnie. A származási igazolás 10 hónapig érvényes. Ez a következő lehet:
- Az exportáló ország vámhatóságai által kiállított EUR.1 szállítási bizonyítvány. A bizonyítványt kérelmező exportőrnek (vagy meghatalmazott képviselőjének) kérésre be kell nyújtania az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat, és teljesítenie kell a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv egyéb követelményeit. A származó helyzet igazolása a kiállítás napjától számított tíz hónapig érvényes.
- Számlanyilatkozat – legfeljebb 6 EUR értékű szállítmányok esetében exportőr, bármely értékű szállítmány esetében elfogadott exportőr. A számlanyilatkozat kitöltésekor Önnek készen kell állnia arra, hogy benyújtsa a termékei származó helyzetét igazoló okmányokat, és eleget tegyen a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv egyéb követelményeinek.
Kumulatív kezelés
A valamely EPA-partnertől, a CARIFORUM-államtól eltérő AKCS-államtól vagy TOT-tól származó anyagok felhasználására, illetve az ezekben az országokban végzett megmunkálásra vagy feldolgozásra vonatkozó kumulációs kérelmek esetében a vámhatóságoknak benyújtandó bizonyítékok a következők:
- szállított anyagok esetében EUR.1 szállítási bizonyítvány vagy szállítói nyilatkozat;
- az elvégzett megmunkálás vagy feldolgozás esetében külön beszállítói nyilatkozat.
A számlán, szállítólevélen vagy más kereskedelmi okmányon külön beszállítói nyilatkozatot kell benyújtani a szállított anyagok minden egyes szállítmányára vonatkozóan, az anyagok teljes leírásával.
Egyéb dokumentumok
- További információk az Európai Unióba történő behozatalhoz szükséges vámkezelési okmányokról és eljárásokról.
Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők
- A szerzői joggal kapcsolatos rendelkezések célja annak biztosítása, hogy mind az EU-ból, mind a CARIFORUM-államokból származó jogtulajdonosok megfelelő kompenzációban részesüljenek műveik felhasználásáért. Ezért azoknak a CARIFORUM-jogtulajdonosoknak, akik szerzői joggal védett termékeket vagy szolgáltatásokat kívánnak az EU-ba exportálni, könnyebbnek kell találniuk az ilyen termékek és szolgáltatások használatáért járó díjazást.
- A GPM (szolgáltatásokról szóló fejezet) 27 uniós tagállam (Belgium kivételével) piacra jutási kötelezettségvállalását tartalmazza a szórakoztatási szolgáltatások cseréjére, kivéve az audiovizuális szolgáltatásokat. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozásként nyilvántartásba vett CARIFORUM-művészek, zenészek és más kulturális szakemberek 27 uniós tagállamba küldhetik tagjaikat vagy alkalmazottaikat szórakoztatási szolgáltatások – például előadások – nyújtása céljából, amelyeket szerzői és szomszédos jogok védenek.
- A földrajzi jelzések oltalmáról szóló megállapodásról szóló tárgyalások folyamatban vannak
- Konkrét információk a szellemi tulajdonra és a környezetbarát infrastruktúrára vonatkozó uniós jogszabályokról, valamint a szellemi tulajdonhoz fűződő jogokkal kapcsolatos, a legkevésbé fejlett és a fejlődő országokra vonatkozó uniós politikáról
- Általános információk a szellemi tulajdonról és a földrajzi jelzésekről
Szolgáltatások kereskedelme
Mivel a gazdasági partnerségi megállapodás aszimmetrikus a karibi államok javára, a CARIFORUM piacaik 65-75 %-át olyan ágazatokra összpontosítva nyitja meg, amelyek a legnagyobb hatást gyakorolják a fejlődésre, és ahol beruházásokra és technológiaátadásra van szükség, míg az EU szolgáltatási piacának 90 %-át megnyitja.
A két fél jelenleg megbeszéléseket folytat a következőkről:
- idegenforgalom
- a kulturális jegyzőkönyv aktiválása
- a szolgáltatásokkal foglalkozó bizottság létrehozása
Kérjük,
- Konkrét információk a szolgáltatások uniós piacáról
- Általános információk a szolgáltatások kereskedelmére vonatkozó szabályokról, rendeletekről és létesítményekről
Közbeszerzés
- Konkrét információk az EU közbeszerzési piacáról
- Általános információk a közbeszerzési jogszabályokról, szabályokról és a különböző piacokhoz való hozzáférésről
Beruházás
- Konkrét információk a külföldről az EU-ba irányuló befektetésekről
- A külföldibefektetéshez szükséges általános információk keresése
Egyéb (verseny, kereskedelemről és fenntartható fejlődésről szóló irányelv)
A GPM a globális és regionális kereskedelembe való nagyobb fokú integráció és az új piaci lehetőségek révén segíti a Karib-térség fejlődését:
- a szolgáltatáskereskedelem és a beruházások megnyitása
- az üzleti tevékenység megkönnyítése a Karib-térségben – ideértve a tisztességes versenyt biztosító szabályokat is
- pénzügyi támogatás nyújtása az EU-tól az alábbiak elősegítése érdekében:
- a GPM-ben részt vevő vállalkozások végrehajtása a kormányok által
- a gazdasági partnerségi megállapodás felhasználása több exportra és több külső beruházás vonzására
Verseny
2014 óta az EU leállította a gazdasági partnerségi megállapodás hatálya alá tartozó országokba exportált valamennyi termék exporttámogatását.
Az EU minimalizálta a termelést és a kereskedelmet torzító hatásokkal járó intézkedéseket.
Ha az Európából érkező import megugrása miatt veszély fenyegeti a helyi ipart, a gazdasági partnerségi megállapodások lehetővé teszik az ipari ágazatok és a fiatal iparágak védelmét célzó intézkedések elindítását.
Fenntartható fejlődés
A GPM kifejezetten a Cotonoui Megállapodásban meghatározott „alapvető és alapvető” elemeken, azaz az emberi jogokon, a demokratikus elveken, a jogállamiságon és a jó kormányzáson alapul. A gazdasági partnerségi megállapodások így tartalmaznak néhányat az uniós megállapodásokban a jogokkal és a fenntartható fejlődéssel kapcsolatban rendelkezésre álló legerősebb megfogalmazások közül.
- A „végrehajtás megtagadására vonatkozó záradék” azt jelenti, hogy „megfelelő intézkedéseket” lehet hozni (a Cotonoui Megállapodásban meghatározottak szerint), ha bármely fél nem teljesíti kötelezettségeit az alapvető elemek tekintetében. Ez magában foglalhatja a kereskedelmi előnyök felfüggesztését is.
- A közös GPM-intézmények feladata a GPM-ek végrehajtása által a Felek fenntartható fejlődésére gyakorolt hatás nyomon követése és értékelése. A Cotonoui Megállapodással összhangban egyértelmű szerep hárul a civil társadalomra és a parlamenti képviselőkre.
Regionális integráció
A CARIFORUM-országok szorosabban integrálódtak egymással. A GPM segít az áruk és szolgáltatások kivitelének megkönnyítésében az alábbiak között:
- a CARIFORUM-ot alkotó valamennyi ország
- 17 Karib-térség, amely közvetlen kapcsolatban áll az EU országaival (négy francia „legkülső régió” és 13 tengerentúli terület – hat brit, hat holland és egy francia)
- A CARIFORUM-államok kötelezettséget vállaltak arra, hogy ugyanazokat a preferenciákat kínálják egymásnak, mint amelyeket az EU-nak biztosítanak (még nem hajtották végre teljes mértékben).
- 2014 és 2020 között az EU 346 millió eurót biztosított a regionális együttműködési program keretében.
Kapacitásépítés és technikai segítségnyújtás
Az EU a következő módokon segíti a karibi kormányokat kötelezettségvállalásaik teljesítésében:
- Először is, az EU a Karib-térség egészében finanszírozza a GPM végrehajtási struktúráit. Ezek a nemzeti kereskedelmi minisztériumokban és a Karibi Közösség (CARICOM) titkárságán működő CARIFORUM Igazgatóságon találhatók.
- Másodszor, EFA-ja keretében az EU 2012 óta finanszírozza a gazdasági partnerségi megállapodások végrehajtását és a magánszektor fejlesztési programjait a kormányok és a vállalkozások számára. Több karibi és nemzetközi szervvel együttműködve az EU segítséget nyújt a karibi országoknak
- az adók kivetésének és a statisztikai adatgyűjtésnek a modernizálása
- segíti a vállalkozásokat abban, hogy megfeleljenek az uniós egészségügyi, biztonsági és környezetvédelmi előírásoknak
- gazdaságuk diverzifikálása szolgáltatási ágazatuk növekedésének támogatása révén
- A szellemitulajdon-jogok területén technikai segítségnyújtást
biztosító versenyjogi, kereskedelemvédelmi és védintézkedésekkel foglalkozó ügynökségek létrehozása
- Harmadszor, az EU beruházásokat hajt végre annak érdekében, hogy segítse a kormányokat abban, hogy más módokon is integrálódjanak.
- a CARICOM-on belül: az egységes piac és gazdaság (CSME) létrehozásával
- a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Haitin: a két ország közötti szorosabb együttműködés elősegítésével
- a Karib-térség keleti részén: szorosabb integrációra törekedve
- Negyedszer, az EU országspecifikus programjain keresztül is finanszíroz hasonló munkát.
- minden állam rendelkezik GPM-koordinátorokkal és -struktúrákkal
- szinte valamennyi állam végrehajtotta a 2011-ben, 2013-ban, 2015-ben és 2017-ben végrehajtott fokozatos vámcsökkentéseket a gazdasági partnerségi megállapodásban foglaltaknak megfelelően.
- folyamatban van a regionális szabványügyi testület, a CROSQ és a 2010-ben létrehozott regionális élelmiszer-biztonsági ügynökség, a CAHFSA megerősítésére irányuló munka.
Közös intézmények
Az EU azzal is segített a gazdasági partnerségi megállapodás gyakorlati megvalósításában, hogy a karibi országokkal együttműködve több új, közös karib-tengeri-európai intézményt hozott létre.
E testületek célja annak nyomon követése, hogy a két régió milyen módon ülteti át a gyakorlatba a megállapodást. Céljuk továbbá annak biztosítása, hogy a gazdasági partnerségi megállapodás pozitív eredményeket hozzon, és megoldja a felmerülő problémákat.
A hat közös CARIFORUM-EU intézmény:
- Vegyes tanács
- Kereskedelmi és Fejlesztési Bizottság (T&DC)
- Parlamenti Bizottság
- Konzultatív bizottság
- Vámügyi együttműködéssel és a kereskedelem könnyítésével foglalkozó különbizottság
- Mezőgazdasági Különbizottság.
A karibi vállalkozások támogatása
Az EU a Karib-térség exportjával, a régión belüli kereskedelmet és beruházásokat előmozdító, a Karib-térség egészére kiterjedő ügynökséggel való partnersége révén is hozzájárul a GPM gyakorlati megvalósításához.
Az EU finanszírozási programokat dolgoz ki annak érdekében, hogy segítse a karibi exportot a karibi vállalatokkal való szoros együttműködésben, hogy azok jobban ki tudják használni a gazdasági partnerségi megállapodás nyújtotta lehetőségeket termelésük és exportjuk fejlesztésére, más karibi országokba és az EU-ba egyaránt.
Az ügynökség együttműködik az EU legkülső régióival és tengerentúli országaival és területeivel is a Karib-térségben, hogy ösztönözze a közöttük és a régió többi részével folytatott kereskedelmet.
Kulturális együttműködés
A kulturális együttműködésről szóló jegyzőkönyv létrehozza a CARIFORUM és az EU közötti, a kulturális tevékenységekkel, valamint az áruk és szolgáltatások cseréjével kapcsolatos fokozottabb együttműködés keretét.
Hasznos linkek és dokumentumok
- Kereskedelmi asszisztensem — minden szükséges információ, amit az EU-ból/az EU-ba irányuló exporthoz/importhoz tudnia kell
- Karibi export— a karibi exportőröket támogató, egész régióra kiterjedő ügynökség
- Vállalkozásfejlesztési Központ – CDE— a vállalkozások versenyképességének javítását segítő ügynökség
- AKaribi Beruházásösztönzési Ügynökségek Szövetsége—kapcsolatok a CARIFORUM-államok mind az 15 beruházásösztönzési ügynökségével
- Az EU támogatja a karib-tengeri országok kereskedelmi támogatását
- Az EU küldöttséggel rendelkezik a CARIFORUM-államok, valamint a tagállamokba delegált más küldöttségek számára.
- A CARIFORUM-EU gazdasági partnerségi megállapodás szerinti származási szabályok