Általános preferenciarendszer (GSP)

Az Ön vállalata importál-e termékeket fejlődő vagy legkevésbé fejlett országokból? Ez a szakasz segít megérteni az EU GSP-jét.

A GSP-ről

Az EU jelenlegi általános vámkedvezmény-rendszerét (GSP) (a978/2012/EU rendeletet)2014. január 1-je óta alkalmazzák. 2023 novemberében e GSP-rendelet alkalmazását 2027 decemberéig meghosszabbították, amíg az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa jóvá nem hagyja a felülvizsgált GSP-rendeletet.

A rendszer három intézkedését, az általános GSP-rendszert, a GSP+ ösztönzőrendszert és a „fegyver kivételével mindent” (EBA) rendszert megerősíti a kedvezmények kiigazítása és nagyobb hatásuk biztosítása.

A GSP-re jogosult országokat a GSP-rendelet I. melléklete sorolja fel. Az új GSP-kedvezményekben részesülő országokat a II. melléklet sorolja fel. A „fegyver kivételével mindent” kedvezményezettjeit a IV. melléklet sorolja fel.

A fenntartható fejlődésre és a jó kormányzásra vonatkozó különleges ösztönző előírás, a GSP+ alkalmazásának módját a 978/2012/EU rendelet és a 155/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet határozza meg.

Származási szabályok

 

A preferenciális elbánásra való jogosultsághoz az Ön termékének meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, ellenőrizze a „Származásiszabályok – Önértékelési eszköz (ROSA)” elnevezésű interaktív eszközta „Kereskedelmi asszisztensem” alkalmazásban, hogy felmérje, az Ön terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan kell elkészíteni a megfelelő dokumentumokat.

A származási szabályokra és a származási eljárásokra vonatkozó általános információk ebben a szakaszban találhatók.

A származás a forgalmazott áruk "gazdasági állampolgársága". Ha új vagy a témában, akkor az áruk szekcióban bemutatjuk a fő fogalmakat.

Származási szabályok

Hol találom a szabályokat?

A származási szabályokat a következő jogi dokumentumok tartalmazzák:

Kérjük, vegye figyelembe, hogy ezek átfogó rendeletek, amelyek nem csak a származásra vonatkoznak. A Bizottság útmutatója a felhasználók számára a GSP származási szabályairól (AzEurópai Unió GSP származási szabályai: Felhasználói útmutató) tartalmazza a GSP származási szabályokra vonatkozó jogi szöveg nem hivatalos, egységes szerkezetbe foglalt változatát.

A termékem GSP-kedvezményezett országból származik?

Ahhoz, hogy az Ön terméke a GSP szerinti alacsonyabb vagy nulla kedvezményes vámtarifa alá tartozzon, GSP-kedvezményezett országból kell származnia. Egy termék akkor minősül GSP-kedvezményezett országból származónak, ha

  • teljes egészében valamely kedvezményezett országban jött létre vagy került előállításra, vagy
  • az (EU) 2015/2446 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 22-03. mellékletében meghatározott termékspecifikus szabályok értelmében nem teljes egészében létrejött vagy előállított, de kielégítő megmunkáláson vagy feldolgozáson átesett anyagokat tartalmazó kedvezményezett országban állították elő. A 22-03.
    melléklet két szabályrendszert tartalmaz: az egyik a legkevésbé fejlett GSP-kedvezményezett országokra, a másik az összes többi GSP-kedvezményezett országra alkalmazandó.

Példák az uniós kereskedelmi megállapodásokbanszereplő termékspecifikus szabályokfőbb típusaira

  • a hozzáadott érték szabálya – egy termékben az összes nem származó anyag értéke nem haladhatja meg a gyártelepi ár bizonyos százalékát
  • a tarifális besorolás megváltozása – az előállítási folyamat a tarifális besorolás megváltozását eredményezi a nem származó anyagok és a végtermék között – például papír előállítása (a harmonizált rendszer 48. árucsoportja) nem származó cellulózból (a harmonizált rendszer 47. árucsoportja)
  • egyedi műveletek – egyedi gyártási folyamatra van szükség, például szálak fonallá fonására – ezeket a szabályokat többnyire a textil-, ruházati és vegyipari ágazatban alkalmazzák

Tippek a termékspecifikus szabályoknak való megfeleléshez

További rugalmasságot irányoznak elő, hogy segítsenek Önnek megfelelni a termékspecifikus szabályoknak, például a toleranciának vagy a kumulációnak.

Tolerancia

A GSP-ben a tűréshatárra vonatkozó szabály lehetővé teszi a gyártó számára, hogy a termékspecifikus szabály által általában tiltott nem származó anyagokat használjon fel, amennyiben azok nettó tömege vagy értéke nem haladja meg

  • a termék tömegének 15 %-a a Harmonizált Rendszer 2. és 4–24. árucsoportjába tartozó mezőgazdasági és feldolgozott mezőgazdasági termékek esetében, a 16. árucsoportba tartozó feldolgozott halászati termékek kivételével
  • a textil- és ruházati termékektől eltérő ipari termékek esetében a termék gyártelepi árának 15 %-a

Különleges tűréshatárok vonatkoznak a Harmonizált Rendszer szerinti 50–63. árucsoportba besorolt textíliákra és ruházati cikkekre, amelyeket az A. melléklet 6. és 7. megjegyzése tartalmaz. A 22-03. mellékletben szereplő lista bevezető megjegyzései.

Ez a tűréshatár nem használható fel a termékspecifikus szabályokban felsorolt nem származó anyagokra vonatkozó felső határérték túllépésére.

Kumuláció

A GSP a származás kumulációjának alábbi módjait írja elő:

  • Kétoldalú kumuláció, amely lehetővé teszi, hogy az EU-ból származó anyagokat úgy vegyék figyelembe, mintha a GSP-kedvezményezett országból származnának, amikor azokat egy termék gyártásához használják fel
  • Regionális kumuláció, amely meghatározott regionális országcsoportokon belüli kumulációt tesz lehetővé. Ez jelenleg a következőkre vonatkozik:

I. Csoport

  • Kambodzsa
  • Indonézia
  • Laos
  • Mianmar/Burma
  • Fülöp-szigetek
  • Vietnam*

*Vietnam2023. január 1-jétől nem lesz a GSP kedvezményezettje.

III. Csoport

  • Banglades
  • Bhután
  • India
  • Nepál
  • Pakisztán
  • Srí Lanka

Ez a kumuláció lehetővé teszi, hogy az ugyanabba a csoportba tartozó országokból importált anyagok származónak minősüljenek, ha azokat egy termék előállítása során használják fel. A 22-05. mellékletben szereplő textiltermékekre és a 22-04. mellékletben felsorolt, a regionális kumulációból kizárt egyes termékekre bizonyos különleges feltételek vonatkoznak.

  • Keresztregionális kumuláció, amely lehetővé teszi az I. és a III. csoportba tartozó kedvezményezett országok számára, hogy a másik ország anyagát származóként használják fel. Ez a kumuláció kérelem tárgyát képezi, és nem kerül automatikusan engedélyezésre. Jelenleg egy ilyen kumuláció van érvényben.
  • Kiterjesztett kumuláció, amely lehetővé teszi a kedvezményezett ország számára, hogy kumulációt kérelmezzen egy olyan országgal, amellyel az Európai Unió szabadkereskedelmi megállapodást kötött. Jelenleg ez a kumuláció nem alkalmazandó.
  • A Norvégiával, Svájccal és Törökországgal való kumuláció lehetővé teszi, hogy az e három országból származó anyagokat valamely kedvezményezett országból származónak tekintsék, amennyiben azokat egy termék előállításához használják fel. A Harmonizált Rendszer 1–24. árucsoportjába tartozó mezőgazdasági termékek nem tartoznak az ilyen típusú kumuláció hatálya alá.

Eltérések

Meghatározott feltételek mellett egyedi eltérés engedélyezhető annak érdekében, hogy az egyes országokból származó egyes termékekre alkalmazandó származási szabályok enyhébbek legyenek. Ilyen eltérést engedélyeztek a Zöld-foki-szigetek számára, és az jelenleg is érvényben van.

Egyéb követelmények

A terméknek meg kell felelnie a jegyzőkönyv minden egyéb vonatkozó követelményének is (például az elégtelen megmunkálásnak vagy feldolgozásnak, vagy a változtatás tilalmának szabálya).

A változtatás tilalmára vonatkozó szabály

A származó termékeket a GSP-kedvezményezett országból az EU-ba kell szállítani anélkül, hogy harmadik országban további feldolgozásra kerülnének.

Egyes műveletek elvégezhetők harmadik országban, ha a termékek vámfelügyelet alatt maradnak, például:

  • jelölések, címkék, plombák vagy bármely olyan dokumentáció hozzáadása vagy elhelyezése, amely biztosítja az importáló ország sajátos belföldi követelményeinek való megfelelést
  • a termékek tartósítása jó állapotban
  • tárolás
  • a szállítmányok felosztása

A vámhatóságok bizonyítékot kérhetnek a szabálynak való megfelelésről, például:

  • szerződéses fuvarokmányok, például hajóraklevelek
  • a csomagok jelölésén vagy számozásán alapuló tényszerű vagy konkrét bizonyítékok
  • magukkal az árukkal kapcsolatos bármely bizonyíték

Vámvisszatérítés

A preferenciális vámtarifával exportált termék előállításához felhasznált nem származó anyagok után korábban fizetett vámok visszatérítése a GSP-rendszer keretében megengedett.

Származási eljárások

Kedvezményes tarifa igénylése

Az exportőröknek és importőröknek követniük kell a származási eljárásokat. A preferenciális tarifális elbánás iránti kérelemmel kapcsolatos származási eljárásokat és a vámhatóságok általi ellenőrzést az (EU) 2015/2447 bizottsági végrehajtási rendelet 60. és 70–112. cikke határozza meg. Pontosítják például, hogy hogyan kell nyilatkozni a termék származásáról, hogyan kell preferenciákat igényelni, vagy hogyan tudják a vámhatóságok ellenőrizni a termék származását.

Származási nyilatkozat

  • Nincs szükség származási igazolásra az EU-ba irányuló behozatal esetében, ha a szállítmány összértéke kis csomagok esetében nem haladja meg az 500 EUR-t, személyes poggyászok esetében pedig az 1200 EUR-t

Származási igazolások

A kedvezményezett országok exportőrei saját maguk is nyilatkozhatnak arról, hogy termékük származó, ha olyan származásmegjelölő nyilatkozatot nyújtanak be, amelyet a következő személyek állíthatnak ki:

A származásmegjelölő nyilatkozat a regisztrált exportőr által számlán, szállítólevélen, csomagolási listán vagy bármely más, az áruk és az exportőr azonosítását lehetővé tevő kereskedelmi okmányon tett származásmegjelölő nyilatkozat. A származásmegjelölő nyilatkozat szövegét az (EU) 2015/2447 rendelet 22-07. melléklete tartalmazza. A származásmegjelölő nyilatkozatra vonatkozó szabályok tekintetében kérjük, elsősorban az említett rendelet 92. és 93. cikkére hivatkozzanak.

2020. június 30. után a GSP szerinti preferenciális tarifális elbánás igényléséhez szükséges származási igazolás a kedvezményezett országban a regisztrált exportőri rendszerben (REX) regisztrált exportőrök által kiállított származásmegjelölő nyilatkozat. Az "A" formanyomtatványok ezen időpont után már nem fogadhatók el.

Tekintettel azonban a Covid19-világjárvány által okozott fennakadásokra, lehetőség van meghosszabbított átmeneti időszak kérelmezésére. Azok az országok, amelyekben a REX-rendszert a világjárvány miatt nem lehetett telepíteni vagy használni, az (EU) 2020/750 rendelettel létrehozott átmeneti időszak 2020. december 31-ig történő újabb meghosszabbításában részesülhetnek. Rendszeres frissítésekért kérjük, látogasson el a REX honlapjára.

A származásmegjelölő nyilatkozat a kiállításától számított 12 hónapig érvényes.

A származás ellenőrzése

A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy a behozott termék valóban származó-e, vagy megfelel-e más származási követelményeknek. A GSP a következő elveken alapul:

  • az ellenőrzés a kedvezményezett ország vámhatóságai és az EU közötti igazgatási együttműködésen alapul
  • a termékek származásának ellenőrzését a kedvezményezett ország vámhatóságai végzik, de szükség esetén a Bizottság vagy az uniós tagállamok hatóságai részt vehetnek az ilyen vizsgálatokban
  • az ellenőrzés lezárását követően a kedvezményezett ország hatóságai közlik az eredményeket azon uniós tagállam megkereső hatóságaival, amely a származást véglegesen megállapítja

Termékkövetelmények

Műszaki szabályok és követelmények

Termékkövetelmények és kereskedelmi rendszerek, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy behozhatók legyenek az Európai Unióba.

Keresse meg az Ön termékére és származási országára vonatkozó konkrét szabályokat és rendeleteket a „My Trade Assistant” (Kereskedelmi asszisztensem) segítségével.

A termékre vonatkozó követelmények megtekintéséhez először meg kell adnia a termék vámkódját. Ha nem ismeri a vámkódot, akkor a beépített keresőmotorban megkeresheti azt a termék nevével.

Egészségügyi és biztonsági követelmények, egészségügyi és növény-egészségügyi előírások

Ismerje meg azokat az egészségügyi, biztonsági, egészségügyi és növény-egészségügyi (SPS) szabványokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy behozhatók legyenek az Európai Unióba.

Keresse meg az Ön termékére és származási országára vonatkozó egészségügyi, biztonsági és egészségügyi és növény-egészségügyi szabályokat a My Trade Assistant felületen.

Vámkezelési okmányok és eljárások

Származási igazolás

A kedvezményezett országok exportőrei saját maguk is nyilatkozhatnak arról, hogy termékük származó, ha olyan származásmegjelölő nyilatkozatot nyújtanak be, amelyet a következő személyek állíthatnak ki:

A származásmegjelölő nyilatkozat a regisztrált exportőr által számlán, szállítólevélen, csomagolási listán vagy bármely más, az áruk és az exportőr azonosítását lehetővé tevő kereskedelmi okmányon tett származásmegjelölő nyilatkozat. A származásmegjelölő nyilatkozat szövegét az (EU) 2015/2447 rendelet 22-07. melléklete tartalmazza. A származásmegjelölő nyilatkozatra vonatkozó szabályok tekintetében kérjük, elsősorban az említett rendelet 92. és 93. cikkére hivatkozzanak.

2020. június 30. után a GSP szerinti preferenciális tarifális elbánás igényléséhez szükséges származási igazolás a kedvezményezett országban a regisztrált exportőri rendszerben (REX) regisztrált exportőrök által kiállított származásmegjelölő nyilatkozat. Az "A" formanyomtatványok ezen időpont után már nem fogadhatók el.

Tekintettel azonban a Covid19-világjárvány által okozott fennakadásokra, lehetőség van meghosszabbított átmeneti időszak kérelmezésére. Azok az országok, amelyekben a REX-rendszert a világjárvány miatt nem lehetett telepíteni vagy használni, az (EU) 2020/750 rendelettel létrehozott átmeneti időszak 2020. december 31-ig történő újabb meghosszabbításában részesülhetnek. Rendszeres frissítésekért kérjük, látogasson el a REX honlapjára.

A származásmegjelölő nyilatkozat a kiállításától számított 12 hónapig érvényes.

Egyéb dokumentumok

Behozatali és kiviteli vámeljárások.

Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők

  • Uniós szabályok a következőkkel kapcsolatban:
    • Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők
    • Az EU szellemi tulajdonra vonatkozó politikája és a fejlődő országok

Szolgáltatáskereskedelem

Közbeszerzés

Beruházás

Hasznos linkek és dokumentumok

Ellenőrizze az importálni/exportálni kívánt árura vonatkozó konkrét szabályokat és tarifákat a Saját kereskedelmi asszisztensben.

Az általános tarifális preferenciákról szóló 978/2012/EU rendelet.

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások