Bendrųjų muitų tarifų lengvatų sistema (BLS)

Ar jūsų įmonė importuoja produktus iš besivystančių ar mažiausiai išsivysčiusių šalių? Šis skirsnis padeda suprasti ES BLS.

Apie BLS

Dabartinė ES bendroji lengvatų sistema (BLS) (Reglamentas(ES) Nr. 978/2012)taikoma nuo 2014 m. sausio 1 d. 2023 m. lapkričio mėn. šio BLS reglamento taikymas buvo pratęstas iki 2027 m. gruodžio mėn., kol Europos Parlamentas ir ES Taryba patvirtins peržiūrėtą BLS reglamentą.

Trys sistemos priemonės – bendroji BLS sistema, BLS+ paskatų sistema ir sistema „Viskas, išskyrus ginklus“ (VIG) – sustiprinamos koreguojant lengvatas ir užtikrinant didesnį jų poveikį.

BLS reikalavimus atitinkančios šalys išvardytos BLS reglamento I priede. Šalys, kurios naudojasi naujomis BLS lengvatomis, išvardytos II priede. Paramos pagal programą „Viskas, išskyrus ginklus“ gavėjai išvardyti IV priede.

Kaip teikti paraišką dėl specialios darnaus vystymosi ir gero valdymo skatinamosios priemonės, BLS+ nustatyta Reglamente (ES) Nr. 978/2012 ir Komisijos deleguotajame reglamente (ES) Nr. 155/2013.

Kilmės taisyklės

 

Kad jūsų produktui būtų taikomas lengvatinis režimas, jis turės atitikti susitarime nustatytas kilmės taisykles. Norėdami įvertinti, ar jūsų produktas atitinkakilmės taisykles, ir sužinoti, kaip parengti tinkamus dokumentus, pasinaudokite interaktyvia „Mano prekybos asistento“ kilmės taisyklių įsivertinimo priemone (ROSA).

Šiame skirsnyje pateikiama bendra informacija apie kilmės taisykles ir kilmės procedūras.

Kilmė yra prekių, kuriomis prekiaujama, „ekonominė pilietybė“. Jei esate naujas į temą, galite rasti įvadas į pagrindines sąvokas prekių skyriuje.

Kilmės taisyklės

Kur galiu rasti taisykles?

Kilmės taisyklės išdėstytos šiuose teisiniuose dokumentuose:

Atkreipkite dėmesį, kad tai yra išsamios taisyklės, kurios susijusios ne tik su kilme. Tačiau Komisijos vadovas naudotojams dėl BLS kilmės taisyklių (EuroposSąjungos BLS kilmės taisyklės: Naudotojams skirtame vadovepateikiama neoficiali konsoliduota teisės akto, susijusio su BLS kilmės taisyklėmis, redakcija.

Ar mano produkto kilmės šalis yra BLS lengvatomis besinaudojanti šalis?

Kad jūsų produktui būtų galima taikyti mažesnį arba nulinį lengvatinį tarifą pagal BLS, jo kilmės šalis turi būti BLS lengvatomis besinaudojanti šalis. Produktas laikomas kilusiu iš BLS lengvatomis besinaudojančios šalies, jei jis:

  • gautos tik lengvatomis besinaudojančioje šalyje arba
  • gauti lengvatomis besinaudojančioje šalyje, kurių sudėtyje esančios medžiagos nebuvo visiškai gautos, bet buvo pakankamai apdorotos ar perdirbtos, kaip apibrėžta Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2015/2446 22-03 priede nustatytose konkretiems produktams taikomose taisyklėse. 22-03
    priede pateiktos dvi taisyklės: viena taikoma mažiausiai išsivysčiusioms BLS lengvatomis besinaudojančioms šalims, kita – visoms kitoms BLS lengvatomis besinaudojančioms šalims.

Pagrindinių konkretiemsproduktams taikomų ES prekybos susitarimųtaisykliųrūšių pavyzdžiai

  • pridėtinės vertės taisyklė – visų produkto kilmės statuso neturinčių medžiagų vertė negali viršyti tam tikros jo gamintojo kainos (ex-works kainos) procentinės dalies
  • tarifinio klasifikavimo pasikeitimas – dėl gamybos proceso pasikeičia kilmės statuso neturinčių medžiagų ir galutinio produkto tarifinis klasifikavimas, pavyzdžiui, popieriaus gamyba (Suderintos sistemos 48 skirsnis) iš kilmės statuso neturinčios plaušienos (Suderintos sistemos 47 skirsnis).
  • konkrečios operacijos – reikalingas specialus gamybos procesas, pavyzdžiui, pluošto verpimas į verpalus – tokios taisyklės dažniausiai taikomos tekstilės drabužių ir chemijos sektoriuose;

Patarimai, padėsiantys laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių

Numatytas papildomas lankstumas, kad galėtumėte laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių, pvz., leistino nuokrypio arba kumuliacijos.

Leidžiamoji nuokrypa

BLS leidžiamojo nuokrypio taisyklė leidžia gamintojui naudoti kilmės statuso neturinčias medžiagas, kurios paprastai draudžiamos pagal konkrečiam produktui taikomą taisyklę, jei jų neto masė arba vertė neviršija:

  • 15 % produkto masės, jei tai Suderintos sistemos 2 ir 4–24 skirsniams priskiriami žemės ūkio produktai ir perdirbti žemės ūkio produktai, išskyrus 16 skirsniui priskiriamus perdirbtus žuvininkystės produktus
  • 15 % produkto gamintojo kainos (ex-works kainos), jei tai pramoniniai produktai, išskyrus tekstilę ir drabužius

Konkretūs leidžiamieji nuokrypiai taikomi Suderintos sistemos 50–63 skirsniams priskiriamiems tekstilės gaminiams ir drabužiams, nurodytiems 22-03 priedo sąrašo A priedo įvadinių pastabų 6 pastaboje ir 7 pastaboje.

Šis nuokrypis negali būti naudojamas siekiant viršyti kilmės statuso neturinčių medžiagų, išvardytų konkretiems produktams taikomose taisyklėse, didžiausios vertės ribą.

Kaupimas

BLS numato šiuos kilmės sumavimo būdus:

  • Dvišalė kumuliacija, pagal kurią ES kilmės medžiagas galima laikyti BLS lengvatomis besinaudojančios šalies kilmės medžiagomis, kai jos naudojamos produktui gaminti
  • Regioninė kumuliacija, pagal kurią leidžiama kumuliacija konkrečiose regioninėse šalių grupėse. Šiuo metu tai taikoma

I grupė

  • Kambodža
  • Indonezija
  • Laos
  • Mianmaras / Birma
  • Filipinuose
  • Vietnamas*

*Vietnamas nebebus BLS lengvatomis besinaudojantis subjektas nuo2023 m. sausio 1 d.

III grupė

  • Bangladešas
  • Butanas
  • Indija
  • Nepal
  • Pakistan
  • Šri Lanka

Taikant šią kumuliaciją, iš tos pačios grupės šalių importuotos medžiagos laikomos turinčiomis kilmės statusą, kai jos naudojamos produktui gaminti. 22-05 priede tekstilės gaminiams ir tam tikriems 22-04 priede išvardytiems produktams, kuriems netaikoma regioninė kumuliacija, taikomos tam tikros specialios sąlygos.

  • Tarpregioninė kumuliacija, pagal kurią I ir III grupių lengvatomis besinaudojančios šalys gali naudoti kitos šalies medžiagą kaip kilmės medžiagą. Dėl šios kumuliacijos teikiamas prašymas, o ne ji suteikiama automatiškai. Šiuo metu taikoma viena tokia kumuliacija.
  • Išplėstinė kumuliacija, pagal kurią lengvatomis besinaudojanti šalis gali prašyti taikyti kumuliaciją su šalimi, su kuria Europos Sąjunga yra sudariusi laisvosios prekybos susitarimą. Šiuo metu ši kumuliacija netaikoma.
  • Kumuliacija su Norvegija, Šveicarija ir Turkija leidžia šių trijų šalių kilmės medžiagas laikyti lengvatomis besinaudojančios šalies kilmės medžiagomis, kai jos naudojamos produktui gaminti. Šios rūšies kumuliacija netaikoma Suderintos sistemos 1–24 skirsniams priskiriamoms žemės ūkio prekėms.

Nukrypti leidžiančios nuostatos

Tam tikromis sąlygomis gali būti taikoma speciali nukrypti leidžianti nuostata, kad konkretiems konkrečių šalių kilmės produktams būtų galima taikyti švelnesnes kilmės taisykles. Tokia nukrypti leidžianti nuostata suteikta Žaliajam Kyšuliui ir šiuo metu jam taikoma.

Kiti reikalavimai

Jūsų produktas taip pat turi atitikti visus kitus taikytinus Protokolo reikalavimus (pvz., nepakankamą apdorojimą ar perdirbimą arba nekeitimo taisyklę).

Nekeitimo taisyklė

Kilmės statusą turintys produktai turi būti vežami iš BLS lengvatomis besinaudojančios šalies į ES ir toliau neperdirbami trečiojoje šalyje.

Kai kurios operacijos gali būti atliekamos trečiojoje šalyje, jei produktai lieka muitinės priežiūroje, pavyzdžiui:

  • ženklų, etikečių, plombų ar kitų dokumentų, kuriais užtikrinama atitiktis konkretiems importuojančios šalies vidaus reikalavimams, pridėjimas arba tvirtinimas
  • Produktų konservavimas geromis sąlygomis
  • sandėliavimas
  • siuntų skaidymas

Muitinė gali paprašyti pateikti įrodymų, kad laikomasi taisyklės, pavyzdžiui:

  • sutartiniai važtos dokumentai, pvz., konosamentai;
  • faktiniai ar konkretūs įrodymai, pagrįsti pakuočių ženklinimu ar numeracija
  • visus įrodymus, susijusius su pačiomis prekėmis;

Muito grąžinimas

Pagal BLS sistemą leidžiama grąžinti muitus, anksčiau sumokėtus už kilmės statuso neturinčias medžiagas, naudotas pagal lengvatinį tarifą eksportuojamam produktui gaminti.

Kilmės procedūros

Kaip prašyti taikyti lengvatinį tarifą

Eksportuotojai ir importuotojai turi laikytis kilmės procedūrų. Kilmės procedūros, susijusios su prašymu taikyti lengvatinį tarifą, ir muitinės atliekamas tikrinimas nustatyti Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2015/2447 60 ir 70–112 straipsniuose. Juose paaiškinama, pvz., kaip deklaruoti produkto kilmę, kaip prašyti taikyti lengvatas arba kaip muitinė gali patikrinti produkto kilmę.

Kilmės deklaracija

  • Kilmės įrodymo nereikalaujama importuojant į ES, jei bendra siuntos vertė neviršija 500 EUR (mažose pakuotėse) arba 1 200 EUR (asmeniniame bagaže).

Kilmės įrodymai

Lengvatomis besinaudojančių šalių eksportuotojai gali patys deklaruoti, kad jų produktas turi kilmės statusą, pateikdami pareiškimą apie prekių kilmę, kurį gali parengti:

Pareiškimas apie prekių kilmę – tai registruotojo eksportuotojo sąskaitoje faktūroje, pristatymo pranešime, pakuočių sąraše ar bet kuriame kitame komerciniame dokumente surašyta prekių kilmės deklaracija, pagal kurią galima identifikuoti prekes ir eksportuotoją. Pareiškimo apie prekių kilmę tekstas pateiktas Reglamento (ES) 2015/2447 22–07 priede. Dėl taisyklių, susijusių su pareiškimu apie prekių kilmę, daugiausia žr. to reglamento 92 ir 93 straipsnius.

Po 2020 m. birželio 30 d. prekių kilmę įrodantis dokumentas, kuriuo prašoma taikyti lengvatinį muitų tarifų režimą pagal BLS, yra pareiškimas apie prekių kilmę, kurį išduoda eksportuotojai, registruoti lengvatomis besinaudojančioje šalyje registruotųjų eksportuotojų sistemoje (REX). Po šios datos A formos sertifikatai nebepriimami.

Tačiau, atsižvelgiant į COVID-19 pandemijos sukeltus sutrikimus, galima prašyti pratęsti pereinamąjį laikotarpį. Tos šalys, kuriose REX sistema negalėjo būti įdiegta ar naudojama dėl pandemijos, gali pasinaudoti dar vienu pereinamojo laikotarpio pratęsimu iki 2020 m. gruodžio 31 d., kaip nustatyta Reglamentu (ES) 2020/750. Norėdami reguliariai gauti naujausią informaciją, apsilankykite REX skyriaus interneto svetainėje.

Pareiškimas apie prekių kilmę galioja 12 mėnesių nuo jo surašymo dienos.

Kilmės tikrinimas

Muitinė gali patikrinti, ar importuojamas produktas iš tiesų turi kilmės statusą arba atitinka kitus kilmės reikalavimus. BLS grindžiama šiais principais:

  • tikrinimas grindžiamas lengvatomis besinaudojančios šalies ir ES muitinių administraciniu bendradarbiavimu;
  • produktų kilmės patikrinimus atlieka lengvatomis besinaudojančios šalies muitinė, tačiau prireikus tokiuose tyrimuose gali dalyvauti Komisija arba ES valstybių narių institucijos;
  • užbaigus patikrinimą, lengvatomis besinaudojančios šalies institucijos praneša rezultatus ES valstybės narės prašančiosioms institucijoms, kurios priima galutinį sprendimą dėl kilmės.

Gaminiams taikomi reikalavimai

Techninės taisyklės ir reikalavimai

Gaminiams taikomi reikalavimai ir prekybos režimai, kuriuos turi atitikti prekės, kad jas būtų galima importuoti į Europos Sąjungą.

Konkrečių taisyklių ir reglamentų, taikomų jūsų produktui ir jo kilmės šaliai, ieškokite naudodamiesi priemone „Mano prekybos asistentas“ (angl. My Trade Assistant).

Norėdami peržiūrėti savo produktui keliamus reikalavimus, pirmiausia turėsite nustatyti jo muitinės kodą. Jei nežinote muitinės kodo, galite jo ieškoti naudodami savo produkto pavadinimą integruotoje paieškos sistemoje.

Sveikatos ir saugos reikalavimai, sanitarijos ir fitosanitarijos standartai

Sužinokite apie sveikatos, saugos, sanitarijos ir fitosanitarijos (SFS) standartus, kuriuos turi atitikti prekės, kad jas būtų galima importuoti į Europos Sąjungą.

Ieškokite sveikatos, saugos ir sanitarijos bei fitosanitarijos taisyklių, taikomų jūsų produktui ir jo kilmės šaliai, skiltyje „Mano prekybos asistentas“.

Muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros

Kilmės įrodymas

Lengvatomis besinaudojančių šalių eksportuotojai gali patys deklaruoti, kad jų produktas turi kilmės statusą, pateikdami pareiškimą apie prekių kilmę, kurį gali parengti:

Pareiškimas apie prekių kilmę – tai registruotojo eksportuotojo sąskaitoje faktūroje, pristatymo pranešime, pakuočių sąraše ar bet kuriame kitame komerciniame dokumente surašyta prekių kilmės deklaracija, pagal kurią galima identifikuoti prekes ir eksportuotoją. Pareiškimo apie prekių kilmę tekstas pateiktas Reglamento (ES) 2015/2447 22–07 priede. Dėl taisyklių, susijusių su pareiškimu apie prekių kilmę, daugiausia žr. to reglamento 92 ir 93 straipsnius.

Po 2020 m. birželio 30 d. prekių kilmę įrodantis dokumentas, kuriuo prašoma taikyti lengvatinį muitų tarifų režimą pagal BLS, yra pareiškimas apie prekių kilmę, kurį išduoda eksportuotojai, registruoti lengvatomis besinaudojančioje šalyje registruotųjų eksportuotojų sistemoje (REX). Po šios datos A formos sertifikatai nebepriimami.

Tačiau, atsižvelgiant į COVID-19 pandemijos sukeltus sutrikimus, galima prašyti pratęsti pereinamąjį laikotarpį. Tos šalys, kuriose REX sistema negalėjo būti įdiegta ar naudojama dėl pandemijos, gali pasinaudoti dar vienu pereinamojo laikotarpio pratęsimu iki 2020 m. gruodžio 31 d., kaip nustatyta Reglamentu (ES) 2020/750. Norėdami reguliariai gauti naujausią informaciją, apsilankykite REX skyriaus interneto svetainėje.

Pareiškimas apie prekių kilmę galioja 12 mėnesių nuo jo surašymo dienos.

Kiti dokumentai

Importo ir eksporto muitinės procedūros.

Intelektinė nuosavybė ir geografinės nuorodos

  • ES taisyklės dėl
    • Intelektinė nuosavybė ir geografinės nuorodos
    • ES intelektinės nuosavybės politika ir besivystančios šalys

Prekyba paslaugomis

Viešieji pirkimai

Investicijos

Naudingos nuorodos ir dokumentai

Dalyje „Mano prekybos asistentas“ susipažinkite su specialiomis taisyklėmis ir tarifais, taikomais prekei, kurią norite importuoti ir (arba) eksportuoti.

Reglamentas (ES) Nr. 978/2012 dėl bendrųjų muitų tarifų lengvatų.

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos