Pakankamai transformuotos prekės
Produktas taip pat gali būti ES arba šalies partnerės kilmės, nors jis buvo pagamintas naudojant kitų šalių medžiagas arba iš dalies perdirbtas užsienyje, t. y. ne šalyje partnerėje. Taip yra tuo atveju, jei produktas buvo pakankamai transformuotas.
Kriterijai, pagal kuriuos produktas buvo pakankamai transformuotas, yra aprašyti kiekvienam produktui skirtuose ES lengvatinių kilmės taisyklių sąrašuose pagal kiekvieną lengvatinį režimą. Daugumoje susitarimų kriterijai aprašyti tokia forma:
- 1 skiltis: Produktas, įtrauktas į ES produktų klasifikavimo sistemą
- 2 skiltis: produkto aprašymas
- 3 skiltis: reikiamo perdirbimo, kuris turi būti atliktas ES arba šalyje prekybos partnerėje, kad produktas būtų laikomas turinčiu kilmės statusą, aprašymas
- 4 skiltis: galite rasti kitą apdorojimo būdą, aprašytą 4 skiltyje. Jei taip, galite pasirinkti iš 3 arba 4 skilčių, kuria taisykle vadovautis.
3 m. pakankamo pertvarkymo taisyklės
Konkretiems produktams skirtuose sąrašuose (3 ir 4 skiltyse) taikomos trys pagrindinės taisyklės, pagal kurias nustatoma, ar produktas buvo pakankamai transformuotas ES ar šalyje prekybos partnerėje.
Pridėtinės vertės taisyklė
Galite rasti taisyklę, pagal kurią visų kilmės statuso neturinčių medžiagų, kurias naudojo gamintojas (eksportuotojas) ES arba prekybos partnerėje, vertė negali viršyti tam tikros produkto (ex-works) kainos procentinės dalies.
Nurodoma kaip gamyba, kurioje visų panaudotų medžiagų vertė neviršija [X]% produkto ex-works kainos.
Tokiu atveju turite palyginti:
- visų prekių gamybai panaudotų kilmės statuso neturinčių medžiagų muitinę vertę (t. y. remiantis ES arba šalies prekybos partnerės muitinės įstaigai deklaruota tų medžiagų verte, kai jos importuojamos);
kai
- prekės gamintojo kaina EXW sąlygomis (t. y. prekės vertė išvežant iš įmonės, kurioje ji buvo pagaminta)
Taisyklė įvykdoma, jei kilmės statuso neturinčių medžiagų vertė neviršija taisyklėje nurodyto procentinio dydžio.
B) Tarifinės klasifikacijos pakeitimas
Galite rasti taisyklę, pagal kurią negalite turėti prekės, kurios tarifinė klasifikacija būtų tokia pati kaip bet kurios kilmės statuso neturinčios medžiagos, kurias gamintojas ir (arba) eksportuotojas importavo iš trečiosios šalies ir kurios buvo naudojamos produktui gaminti.
Nurodoma, kad gamyba iš bet kuriai pozicijai, išskyrus poziciją, kuriai priskiriamas produktas, priskiriamų medžiagų
Tokiu atveju turite palyginti:
- panaudotų kilmės statuso neturinčių medžiagų tarifinis klasifikavimas (4 skaitmenys)
kai
- prekės, kurią norite eksportuoti arba importuoti, tarifinis klasifikavimas
Ši taisyklė įvykdoma, jei abiejų prekių tarifinis klasifikavimas nėra tapatus.
Gamyba iš tam tikrų produktų
Galite rasti taisyklę, pagal kurią gamintojui ir (arba) eksportuotojui leidžiama gaminant produktą naudoti tam tikrą kilmės statuso neturinčią medžiagą iš trečiųjų šalių (išskyrus ES arba šalį prekybos partnerę) ir ji vis tiek bus laikoma ES arba šalies prekybos partnerės kilmės medžiaga.
Nurodoma, kad gaminys pagamintas iš kiaušinių ir (arba) [verpalų] [mėsos] ir t. t.
Gamintojas ir (arba) eksportuotojas taip pat gali importuoti medžiagą ankstesnėje gamybos stadijoje (pvz., verpalų atveju galite importuoti pluoštus). Tačiau gamintojas ir (arba) eksportuotojas negali importuoti medžiagos vėlesniame gamybos etape (pvz., verpalų atveju negalite importuoti audinio).
Išsamus sąrašas pateikiamas kiekvieno lengvatinio susitarimo priede „Kilmės taisyklės“. (nuoroda į rinkų skirsnį?) Įpraskite, kad kai kuriais atvejais taisyklė gali būti a, b ir (arba) c kriterijų derinys.