Prekių eksporto vadovas

Ar jūsų įmonė planuoja eksportuoti prekes už ES ribų? Šis skirsnis padeda jums suprasti, ar jūsų įmonė yra pasirengusi eksportuoti, ir apibūdina įvairius eksporto proceso etapus.

5 Produkto eksporto etapai

 
 

Prieš pradedant veiklą – ar jūsų įmonė pasirengusi prekiauti?

Ar planuojate eksportuoti produktą pirmą kartą?

Prieš tai patikrinkite, ar jūsų įmonė yra pasirengusi:

  • Ar jūsų produktas jau sėkmingai veikia jūsų vidaus rinkoje, ar kitose ES šalyse?
  • Ar jūsų įmonė turi pajėgumų parduoti produktą užsienio rinkose už ES ribų? Ar ji turi pakankamai darbuotojų, laiko, finansinių ir teisinių išteklių?
  • Ar jūsų įmonės vadovybė yra įsipareigojusi plėstis į eksporto rinkas už ES ribų?
  • Ar jūsų įmonė turi išsamų finansų, rinkodaros ir (arba) verslo planą su aiškiai apibrėžtais tikslais, kuriais remiamas eksportas į rinkas už ES ribų?
  • Ar jūsų bendrovė turi konkrečią strategiją, kaip eksportuoti produktą į jūsų eksporto rinką? Pavyzdžiui, galite eksportuoti savo produktą tiesiogiai savo pirkėjui jūsų eksporto rinkoje, pavyzdžiui, kitai įmonei ar vartotojui, arba netiesiogiai, įdarbinęs trečiąją šalį, pavyzdžiui, agentą ar platintoją. Ir tiesioginį, ir netiesioginį eksportą taip pat gali remti e. prekybos platformos.
  • Jei taikoma, ar su jūsų produktu susijusi intelektinė nuosavybė saugoma jūsų eksporto rinkoje?
  • Ar jūsų įmonė turi pajėgumų ir ekspertinių žinių, kad galėtų pritaikyti savo produktą prie kultūrinių prioritetų ar skirtingų techninių standartų ES nepriklausančiose šalyse?

Prieš tęsdami, atidžiai apsvarstykite pirmiau pateiktus klausimus ir aptarkite juos savo įmonėje, kad nuspręstumėte, ar esate pasirengę prekiauti su ES nepriklausančiomis šalimis, ar kokių veiksmų turite imtis, kad pasirengtumėte tai padaryti.

 

1

Suraskite rinką ir pirkėją

Kad galėtumėte eksportuoti prekes už ES ribų, pirmiausia turėtumėte nustatyti savo produkto rinką ir rasti pirkėją. Svetainėje „Mano prekybos asistentas“pateikta informacija padės jums nustatyti savo produktui tinkamas rinkas. Tai taip pat padės jums nustatyti reikalavimus pirkėjui, pavyzdžiui, registracijos arba licencijų išdavimo reikalavimus, kad būtų galima prekiauti konkrečiomis prekėmis arba dalyvauti tam tikroje ekonomikos sferoje. Kadangi jūsų pirkėjas paprastai yra importuotojas ir prisiima atsakomybę už jūsų produkto pateikimą į paskirties šalį ir į jos rinką, labai svarbu, kad jis galėtų atlikti šį vaidmenį.

Toliau nurodytos institucijos arba veiklos vykdytojai gali padėti nustatyti eksporto rinkos galimybes ir rasti kvalifikuotus pirkėjus.

  • Prekybos rūmai gali jums suteikti informacijos apie įvairias rinkas ir verslo partnerius ir nukreipti jus į atitinkamas ataskaitas.
  • Galibūti naudingi su prekyba susiję naujienų teikėjai arba prekybos skatinimo agentūros jūsų šalyje arba jūsų pasirinktoje eksporto rinkoje, kurios apima rinkos analizę ir verslo galimybių vertinimą. Šios įstaigos dažnai atlieka pagrindinių eksporto sektorių tyrimus.
  • Konsultacijas taip pat gali teikti eksporto konsultantai ir atitinkami bankai.

Kaip pasirinkti tikslines rinkas?

Pasitikrinkite potencialias eksporto rinkas, kad įvertintų, ar jūsų produktas yra paklausus, ir apsvarstykite, ar jūsų produktas būtų konkurencingas eksporto rinkoje.

Patikrinkite savo potencialios tikslinės rinkos prekybos statistiką.

Importo statistiniai duomenys gali parodyti, ar jūsų tikslinė šalis jau importuoja jūsų rūšies produktą, iš kur importuojamas produktas ir ar rinkoje jau yra didelė pasiūla. Maži skaičiai gali rodyti ne tik galimybę, bet ir patekimo į rinką kliūtis ar net kliūtis, kurias galite patikrinti pas „Mano prekybos asistentą“.

Kaip rasti galimus pirkėjus?

Pasirinkę vieną ar daugiau tikslinių rinkų, kitas žingsnis – nustatyti galimus prekybos partnerius ir verslo kontaktus.

Partnerių ir kontaktinių asmenų galima rasti adresu

Tokie renginiai vis dažniau siūlomi internetu ir galbūt būtų tikslinga ieškoti atitinkamų galimybių.

Priešingai nei vidaus sandorių atveju, reikia atidžiai patikrinti, ar pirkėjas atitinka importo sandorio sąlygas ir ar jūsų produktas faktiškai naudojamas arba parduodamas paskirties šalyje.

Taip pat galite pasitikrinti, ar galite parduoti vyriausybei savo potencialioje eksporto rinkoje.

Kas yra viešieji pirkimai?

 

2

Patikrinkite eksporto sąlygas ES ir importo reikalavimus tikslinėje rinkoje

Kad eksportuotumėte savo produktą už ES ribų, turite atitikti tam tikrus pagrindinius reikalavimus.

Kaip galite eksportuoti?

Produktą galite eksportuoti įvairiais būdais.

  • Pavyzdžiui, galite eksportuoti tiesiogiai į pirkėją savo eksporto rinkoje. Tai gali būti kita įmonė arba vartotojas.
  • Kita vertus, ypač labai mažos įmonės dažnai netiesiogiai eksportuoja prekes per e. prekybos platformas.

 

Kas yra elektroninė prekyba?

Kas gali eksportuoti?

  • Paprastai turite būti įsisteigęs ES kaip įmonė arba nuolatinis verslo padalinys. Tai apima ir užsiregistravimą PVM mokėtoju.
  • Paprastai taip pat turite užsiregistruoti nacionaliniame įmonių registre. Daugiau informacijos rasite vietos prekybos rūmuose.
  • Jei esate ne ES gyventojas, turite turėti leidimą dirbti, kad galėtumėte vykdyti nepriklausomą komercinę veiklą; be to, turite rasti ES įsisteigusį asmenį, kuris nori veikti jūsų, kaip eksportuotojo, vardu (pvz., logistikos paslaugų teikėjas arba muitinės tarpininkas).

Kaip užsiregistruoti eksportuotoju?

Kaip ES eksportuotojas, kompetentingoje muitinės administracijoje turite kreiptis dėl vadinamojo ekonominės veiklos vykdytojo registracijos ir identifikavimo (EORI) numerio.

EORI yra visoje ES galiojantis identifikacinis numeris, kurio reikia visoms muitinės eksporto deklaracijoms.

Patarimas: Šiam procesui gali prireikti šiek tiek laiko, kad jis būtų taikomas gerokai anksčiau.

Lengvatinės prekybos susitarimai:

Jei norite eksportuoti į šalį, į kurią ES yra sudariusi lengvatinio prekybos režimo susitarimą su mažesniais muitų tarifais, jums taip pat gali reikėti pateikti prašymą suteikti įgaliotojo eksportuotojo (EA) statusą arba, priklausomai nuo susitarimo, prašyti tapti registruotuoju eksportuotoju (REX). EA ir REX skyrius veikia per jūsų nacionalinę muitinės administraciją.

Kaip įgaliotas asmuo, kaip registruotasis eksportuotojas, galite surašyti kilmės deklaracijas, o „kilmės deklaracijos“ taip pat viršija atitinkamame susitarime nustatytas siuntų vertės ribas. Šiose deklaracijose ar pareiškimuose nurodoma, kad eksportuotini produktai atitinka konkrečiame prekybos susitarime nustatytas kilmės taisykles.

Galimi supaprastinimai

Jei dažnai eksportuojate ir turite kvalifikuotų darbuotojų, taip pat turite patikimą muitinės procesų organizavimą, galite prašyti supaprastintos muitinės deklaracijos, kaip numatyta Sąjungos muitinės kodekse (SMK). Šiuo atžvilgiu labiau patyrę prekybininkai taip pat gali atsižvelgti į įgaliotojo ekonominės veiklos vykdytojo (AEO) statusą.

Ar jūsų produkto eksportas ribojamas ES?

Konkrečių prekių eksportas arba produkto eksportas į tam tikrą paskirties šalį gali būti draudžiamas arba ribojamas. Jums gali reikėti licencijos arba leidimo.

  • Pasidomėkite TARIC ir išsiaiškinkite, ar jūsų produktui reikia eksporto licencijos;
  • Patikrinkite ES sankcijų žemėlapyje nustatytus eksporto apribojimus.
  • Išimties tvarka tam tikriems produktams jūsų valstybėje narėje gali būti taikomi nacionaliniai apribojimai, kuriuos turėtumėte pasiteirauti savo kompetentingose institucijose.

Pagrindinės ribojamų arba draudžiamų produktų rūšys yra šios:

  • kai kurie gyvi gyvūnai, mėsa ir augalai.
  • nykstančios rūšys
  • tam tikri maisto produktai
  • pavojingos cheminės medžiagos
  • vaistai ir vaistai
  • ginklai
  • dvejopo naudojimo prekės
  • atliekos
  • kultūros vertybės (vertinami antikvariniai daiktai ir meno kūriniai)
  • suklastotos arba piratinės prekės
  • nepriekaištingi straipsniai, leidiniai ir vaizdo įrašai

Tokiems produktams patikrinkite, kokios taisyklės taikomos.

Ar jūsų eksporto rinkoje yra kokių nors apribojimų?

Taip pat turite užtikrinti, kad šalis, į kurią norite eksportuoti, jūsų produktui netaikytų jokių draudimų ar apribojimų, dėl kurių jis negalėtų patekti į šalį arba būti pateiktas į jos rinką. Nors jūsų pirkėjas paprastai prisiima atsakomybę už jūsų produkto importą, naudojimą ar pardavimą, už sėkmingus ir tvarius sandorius turėtumėte žinoti apie importo draudimus ir importo apribojimus importo šalyje.

Norėdami išsamiai aprašyti apribojimus įvairiose paskirties šalyse, apsilankykite „Mano prekybos asistente“.

Be to, skirsnyje „Prekės“ galite rasti bendrus įvairių rūšių apribojimų paaiškinimus.

Kokie tarifai taikomi jūsų produktui?

Už jūsų produktągalitekti mokėti tarifus, kai jis pateikiamas eksporto rinkai. Įvairių paskirties šalių taikomus tarifus rasite „Mano prekybos asistentas“

Tai priklauso nuo jūsų susitarimo ir sutarties su pirkėju, tačiau daugeliu atvejų patartina leisti atlikti importo įforminimą pirkėjui, kuris tuomet sumoka muitus, mokesčius ir papildomus muitus, kurie tampa mokėtini importuojant. Atkreipkite dėmesį į tai, kad pastaroji padidins jūsų produkto kainą jūsų eksporto rinkoje. Šios vadinamosios iškrauto produkto sąnaudos vis tiek turėtų būti konkurencingos.

 

Kas yra importo tarifas?

Ar mano įmonei gali būti taikomas ES ir paskirties šalies lengvatinis prekybos susitarimas?

Jei ES yra sudariusi lengvatinio prekybos režimo susitarimą su paskirties šalimi, jūsų produktas gali būti sumažintas arba net visiškai panaikintas. Šie muitai vadinami lengvatinių tarifų normomis.

Svetainėje „Mano prekybos asistentas“ nurodykite lengvatinius muitų tarifus, taikomus produktams, kurių kilmės šalis yra ES iš įvairių paskirties šalių.

Tačiau šie lengvatiniai muitų tarifai taikomi su sąlyga, kad jūsų produktas bus pagamintas lengvatinio prekybos susitarimo partnerių teritorijoje ir laikantis šio susitarimo kilmės taisyklių.

Todėl pirmiausia turėtumėte patikrinti, ar yra nustatyta lengvatinė muito norma ir vadinamasis lengvatinis skirtumas tarp įprastos DPS tarifo normos ir ES lengvatinės normos.

Jei taip, ir norėtumėte pateikti lengvatinės kilmės įrodymą, kad būtų galima taikyti lengvatinį tarifą, turėsite laikytis kilmės taisyklių.

Šiuo tikslu jums reikės tinkamų iš trečiųjų šalių gautų medžiagų kilmės statuso įrodymų. ES tai daroma vadinamosiomis tiekėjo deklaracijomis, kurias šiuo tikslu turėsite surinkti.

Norėdami sužinoti, kokios konkrečios taisyklės taikomos jūsų produktui ir paskirties šaliai, galite kreiptis į „Mano prekybos asistentą“.

ES prekybos susitarimai:

  • nustatykite stabilesnes ir labiau nuspėjamas taisykles, taikomas prekiaujant su užsienio rinkomis.
  • užtikrinti, kad ES nepriklausančių šalių teisės aktais nebūtų diskriminuojami ES produktai.
  • sukurti naujų ir geresnių eksporto galimybių jūsų įmonei ir sudaryti palankesnes sąlygas investuoti užsienyje.

Ar jūsų produktui taikomos kokios nors prekybos apsaugos priemonės?

Prekybos apsaugos priemones jūsų produktui galėtų taikyti importo šalis. Tokios priemonės gali būti susijusios su didelėmis išlaidomis, į kurias reikia atsižvelgti planuojant eksportą. Svarbiausios yra antidempingo priemonės, tačiau taip pat gali būti kompensacinių arba apsaugos priemonių. Nors pagal sutartinį susitarimą jūsų pirkėjas paprastai veiks kaip importuotojas ir padengs tokias papildomas išlaidas, tai gali būti kliūtis sėkmingiems ir tvariems sandoriams.

Tam tikrais atvejais susijusios priemonės, kurias taiko konkreti importo šalis, atsispindi „Mano prekybos asistentas“.

Kokie yra susiję mokesčiai ir papildomi muitai jūsų eksporto rinkoje?

Taip pat patikrinkite, kokie mokesčiai ir tam tikrais atvejais papildomi muitai turi būti sumokėti importuojant jūsų produktą. Su mokesčiais ir papildomais muitais, kurie tampa mokėtini importuojant į įvairias paskirties šalis, taip pat galima susipažinti svetainėje „Mano prekybos asistentas“.

Jas paprastai prisiima pirkėjas, kaip importuotojas, tačiau jos didina iškrauto produkto kainą, taigi ir jūsų produkto konkurencingumą eksporto rinkoje. Pastaruoju atveju apsvarstykite galimybę suderinti teisės aktus su savo importuotoju.

Kai parduodate tiesiogiai vartotojams, išsiaiškinkite, ar jums reikia užsiregistruoti savo eksporto rinkos mokesčių institucijose.

Kokie yra jūsų gaminio sveikatos, saugos ir techniniai reikalavimai?

Reikalavimai priklausys nuo jūsų eksporto rinkos. Už jų laikymąsi paprastai atsako jūsų pirkėjas, kaip importuotojas, tačiau jam reikės jūsų pagalbos, kad įrodytumėte, jog jų laikomasi. Kadangi tai nustatyta sutartyje, turėtumėte būti atsargūs, kad prisiimtumėte atsakomybę tik už reikalavimus, kuriuos galite įvykdyti eidami eksportuotojo pareigas. Derinimas su importuotoju ne tik patartinas, bet ir paprastai būtinas. Svetainėje „Mano prekybos asistentas“pateikta informacija padės jums atskirti objektyvius reikalavimus nuo individualių jūsų pirkėjo interesų.

Reikalavimai priklausys nuo jūsų eksporto rinkos.

Pavyzdys:

Jums gali tekti pateikti sertifikatus, kuriais įrodoma, kad jūsų produktas atitinka šalies sveikatos ir saugos reikalavimus. Jos gali skirtis nuo ES.

Dauguma produktų jūsų eksporto rinkoje turi atitikti techninius arba sveikatos ir higienos reikalavimus (dažnai vadinamus sanitarijos ir fitosanitarijos reikalavimais). Tam gali prireikti įvairių rūšių bandymų ir sertifikavimo.

Tai dažnai taikoma pramonės produktams taikomiems techniniams reikalavimams, taip pat maisto ir žemės ūkio produktams taikomiems sveikatos ir higienos reikalavimams.

Dauguma šalių reikalauja, kad sveikatos sertifikatai būtų išduodami:

  • augalai
  • gyvi gyvūnai
  • gyvūniniai produktai
  • genetinė medžiaga

Pavyzdžiui, prie medicinos prietaisų paprastai taip pat turi būti pridedamas pažymėjimas.

Kaip sertifikuoti savo produktą?

„Mano prekybos asistento“ skyriuje „Mano prekybos padėjėjas procedūrų ir formalumų“ turėtumėte pasiteirauti ir prireikus pasiteirauti su savo klientu:

  • Kokie yra sertifikavimo reikalavimai jūsų eksporto rinkoje.
  • Kokius sertifikatus pripažįsta kompetentingos institucijos.
  • Ar tyrimus gali atlikti akredituota laboratorija ar institucija ES
  • ar sertifikavimas turi būti atliekamas paskirties šalyje.

Kokie yra jūsų produkto pakavimo ir ženklinimo reikalavimai?

Šalys dažnai nustato išsamius produktų pakavimo ir ženklinimo reikalavimus.

Šie reikalavimai gali būti privalomi arba neprivalomi.

  • Privalomi ženklai ir etiketės ant vartojimo gaminių ir jų pakuočių paprastai yra susiję su visuomenės saugos, sveikatos ir (arba) aplinkosaugos problemomis. Jie gali pateikti tokią informaciją kaip sudedamosios dalys arba „Tinka vartoti iki...“ data.

Paprastai yra įvairių agentūrų, atsakingų už įvairias pramonės šakas, pvz., medicinos, elektros, maisto ir chemijos pramonę, kurioms taikomi labai skirtingi reikalavimai.

Norėdami apžvelgti susijusius reikalavimus, kuriuos taiko konkreti importo šalis, susipažinkite su „Mano prekybos asistento “ skyriumi „Procedūra ir formalumai“.

Ar jūsų produktui reikalinga intelektinės nuosavybės apsauga?

Svarbu patikrinti, kaip jūsų produkto intelektinė nuosavybė saugoma šalyje, į kurią norite eksportuoti.

 

  • Patikrinkite, ar turite kreiptis dėl naujų patentų arba kaip jūsų dizainas, autorių teisės ar geografinė nuoroda yra saugomi jūsų eksporto rinkoje.

Jei ES yra sudariusi prekybos susitarimą su šalimi, į kurią norite eksportuoti, susitarimu gali būti suteikta papildoma apsauga.

 

3

Pasirenkite pardavimui ir organizuokite vežimą

Kaip jūs ir jūsų pirkėjas dalijasi įsipareigojimais?

Kaip jau minėta, eksporto ir (arba) importo sandorio šalių atsakomybė nustatyta sutartyje. Išskyrus atvejus, kai yra ypatingų priežasčių, atsakomybę už jūsų produkto importą, tinkamumą naudoti ar pardavimą turėtų prisiimti pirkėjas kaip importuotojas. Tik patyrę prekiautojai turėtų nukrypti nuo šios taisyklės. Priklausomai nuo importo šalies teisės aktų, jums gali būti neįmanoma laikytis tam tikrų reikalavimų, todėl jie turėtų likti pirkėjui.

Šalių sutartiniams įsipareigojimams apibrėžti galite naudoti Incoterms®.

Incoterms® nustatyta pardavėjų ir pirkėjų atsakomybė už prekių pristatymą, draudimą ir vežimą pagal pirkimo-pardavimo sutartis ir nustatoma, kas atsakingas už ES muitinės eksporto formalumus ir importo formalumus paskirties šalyje.

Pavyzdžiai:

  • „Laisva laive“ (FOB) – tai reiškia, kad visas vietos išlaidas turi padengti eksportuotojas arba pardavėjas:
  • prekių vežimas į pakrovimo uostą
  • pakrovimo išlaidos
  • muitinės formalumų atlikimo procedūros eksportuojančioje šalyje.

 

Jūsų klientas yra atsakingas už išlaidas, susijusias su:

  • vežimas iš pakrovimo uosto ir toliau
  • draudimas
  • iškrovimas
  • vežimas iš atvykimo uosto į galutinę paskirties vietą.
  • Išlaidos, draudimas ir frachtas (CIF)– eksportuotojas yra atsakingas už vietos išlaidas pagal FOB ir:
  • krovinių vežimo mokesčiai
  • draudimas

CIF, kol produktai atvežami į paskirties uostą, eksportuotojas yra atsakingas už visas išlaidas.

Reikėtų atsižvelgti į tai, kad dėl Incoterm® EXW negali pasikeisti jūsų, kaip eksportuotojo, atsakomybė jūsų šalies valdžios institucijų atžvilgiu, o DDP kelia riziką prisiimti atsakomybę importo šalyje, kurios eksportuotojas negali įvykdyti.

Kas gali jums padėti eksporto ir transportavimo procese?

Persiuntimo agentas gali padėti:

  • jūsų prekių surinkimo ir pristatymo organizavimas
  • derybos dėl krovinių vežimo tarifų su vežėjais
  • krovinių vietos užsakymas
  • pakavimas
  • draudimas
  • muitinės dokumentų rengimas jūsų vardu

Ieškokite eksporto finansavimo ir eksporto paramos programų, kurias vyriausybės dažnai rengia bendradarbiaudamos su bankais ar draudimo bendrovėmis.

  • Apsvarstykite eksporto draudimą, kurį siūlo privačios šalys arba nacionalinės eksporto ir importo finansų įstaigos.

 

4

Parengti eksporto muitiniam įforminimui ES skirtus dokumentus

Eksportui parengti dokumentai bent iš dalies taip pat naudojami importui paskirties šalyje. Todėl juos ruošiant turėtų būti atsižvelgiama į atitinkamus reikalavimus ir, prireikus, jie turėtų būti suderinti su jūsų pirkėju kaip importuotoju.

Kokius dokumentus reikia parengti muitinei?

 

Pirmiausia turite pateikti elektroninę eksporto deklaraciją savo nacionalinėje muitinėje.

Kiekviena ES šalis turi savo elektroninę duomenų apdorojimo sistemą. Mažų siuntų, kurių vertė mažesnė nei 1 000 EUR, atveju gali pakakti žodinės deklaracijos, pagrįstos transporto dokumentu arba sąskaita faktūra.

Eksporto deklaracijoje pateikiama būtina informacija apie pačias prekes ir gabenimą. Ji apima:

  • prekių kilmė,
  • paskirties šalis,
  • prekių kodai,
  • muitinės procedūrų kodai ir
  • prekių vertė.

Dokumentai, kuriuos turite parengti, yra:

  • Sąskaita faktūra ir transporto dokumentai bei pakuočių sąrašas: Visus dokumentus turite saugoti ne trumpiau kaip trejus metus, jei atliekami patikrinimai po eksporto įforminimo (nacionaliniuose komerciniuose ir fiskaliniuose teisės aktuose dažnai numatyti ilgesni laikotarpiai).
  • PVM ir eksporto įrašai: Kai eksportuojate už ES ribų, jūsų produktas ES neapmokestinamas pridėtinės vertės mokesčiu (PVM), nepriklausomai nuo to, ar jį parduodate įmonei, ar individualiam vartotojui, su sąlyga, kad tvarkote eksporto apskaitą ir muitinės išduotą eksporto įrodymą.
  • Sertifikatai arba licencijos: taip pat gali prireikti fitosanitarinių sertifikatų arba eksporto licencijų eksporto tikslais.

Kas teikia muitinės deklaraciją?

Muitinės deklaraciją galite pateikti patys arba tai gali padaryti paslaugų teikėjas, kuris yra jūsų atstovas muitinėje. Jei įdarbinate persiuntimo įmonę arba muitinės tarpininką, jie gali veikti jūsų vardu.

Kaip pateikti eksporto deklaraciją ir prekes eksportui?

Eksporto procedūrą sudaro du etapai:

  • eksporto deklaracijos ir prekių pateikimo eksporto muitinės įstaigai ir
  • prekių pateikimas ir eksporto deklaracijos pagrindinio registracijos numerio (MRN) nurodymas išvežimo muitinės įstaigoje, po to išleidimas išvežimui.

 

Eksporto deklaracija pateikiama naudojantis jūsų muitinės elektronine sistema.

Paprastai eksporto deklaraciją turite pateikti muitinės įstaigai, atsakingai už jūsų įmonės įsisteigimo vietą, arba, atitinkamais atvejais, muitinės įstaigai, kurioje jūsų prekės supakuojamos arba pakraunamos eksportui iš ES.

Jei vienoje eksporto siuntoje esančių prekių vertė neviršija 3 000 EUR ir prekėms netaikomi draudimai ar apribojimai, eksporto deklaracija gali būti pateikta išvežimo vietos muitinės įstaigai.

 

Nepamirškite, kad eksporto deklaracija turi būti pateikta prieš faktinį momentą, kai prekės bus išvežamos iš ES. Prieš išleisdama prekes eksporto muitinės įstaigai suteikia pakankamai laiko atlikti būtiną rizikos analizę.

Kas atsitiks po to, kai pateiksite eksporto deklaraciją?

Galimi trys atvejai:

  • Jūsų prekės gali būti išleistos eksportui remiantis jūsų pateikta eksporto deklaracija, arba
  • Jūsų prekės gali būti atrinktos dokumentų patikrinimui ir jūsų gali būti paprašyta pateikti papildomų dokumentų prieš atliekant prekių muitinį įforminimą, arba
  • Jūsų eksportas gali būti pasirinktas dokumentui ir fizinei patikrai.

Kad eksportas būtų reguliaresnis, reikėtų apsvarstyti galimybę pateikti supaprastintas muitinės deklaracijas, kaip numatyta Sąjungos muitinės kodekse (SMK).

Daugiau informacijos žr.:

https://ec.europa.eu/taxation_customs/vietos/mokesčiai/bylos/ištekliai/dokumentai/muitinė/customs_code/ guidance_export_en.pdf

 

5

Parengti dokumentus importo muitiniam įforminimui paskirties šalyje.

Kai jūsų prekės pasiekia paskirties šalį, eksportui bus taikomi vietos importo reikalavimai ir procesai. Naudokitės „Mano prekybos asistentu“ tiems reikalavimams nustatyti ir galėsite juos suderinti su savo pirkėju.

Patarimas:

  • Kartais perdirbimas prieš atvykimą yra įmanomas, t. y. atitinkamus dokumentus galite pateikti prieš prekių atvežimą į šalį, į kurią eksportuojate.
  • Turite susitarti su pirkėju, kokius dokumentus turi parengti eksportuotojas, o kuriuos – pirkėjas, kuris, kaip importuotojas, paprastai yra atsakingas už muitinį įforminimą ir muitus, taip pat mokesčius ir papildomus muitus. Eksportuotojo ir importuotojo funkcijos ir atsakomybė yra apibrėžtos sutartimi, dėl kurios šiuo atžvilgiu turėtų būti deramasi atidžiai.

Dokumentai, kurių gali reikalauti paskirties šalies kompetentingos institucijos

  • Komercinė sąskaita faktūra (su specialiais reikalavimais dėl jos formos ir turinio).
  • Pakuočių sąrašas
  • Tam tikrų prekių importo licencijos (automatinės arba neautomatinės).
  • Sertifikatai, iš kurių matyti, kad jūsų produktas atitinka privalomus gaminių teisės aktus, pvz., sveikatos ir saugos reikalavimus, ženklinimą ir pakavimą.
  • Lengvatinės kilmės įrodymas (t. y. EUR.1, EUR-MED, kilmės deklaracija arba pareiškimas apie kilmę), jei yra ES ir paskirties šalies taikomas lengvatinės prekybos susitarimas ir jūsų produktai atitinka atitinkamas kilmės taisykles.
  • Kilmės pažymėjimas, kuriuo įrodoma nelengva jūsų produkto kilmė:
    • Gali būti reikalaujama (nelengvatinės) kilmės sertifikato, jeigu taikomi (tam tikrų) produktų importo iš konkrečių šalių apribojimai, taikomos prekybos apsaugos priemonės arba stebimas specialus importas. Tačiau importuotojas taip pat gali prašyti tokio sertifikato savo reikmėms.
    • Kilmės sertifikatus paprastai išduoda jūsų vietos prekybos rūmai. Kai kuriose šalyse ši atsakomybė taip pat gali būti priskirta ministerijoms ar muitinėms.

Kur gauti daugiau informacijos?

 

Jūsų kontrolinis sąrašas: 5 Gaminio eksporto etapai

Prieš prasidedant

  • Norėdami įvertinti savo įmonės pasirengimą eksportui, susipažinkite su klausimų kontroliniu sąrašu.
  • Aptarkite ir nuspręskite, ar jūsų įmonė yra pasirengusi prekiauti su ES nepriklausančiomis šalimis ir kokių veiksmų reikia imtis rengiantis būsimai prekybos veiklai už ES ribų.

1 etapas. Suraskite rinką ir pirkėją

  • Pasirinkite naują eksporto rinką.
  • Įvertinkite verslo galimybes ir jūsų gaminio konkurencingumą.
  • Apskaičiuodami kainą įtraukite su eksportu susijusias sąnaudas, pvz., muitų tarifus, transporto išlaidas, išlaidas tarpininkams ir pan.
  • Nustatyti galimus pirkėjus.
  • Pasidomėkite, kokia agentūra, institucija ar partneris gali jums padėti sutvarkyti eksporto procesų formalumus. Pavyzdžiui, rengti sutartis, nustatyti mokėjimo sąlygas, patikrinti pirkėjo kreditingumą ir ar importo šalyje yra kokių nors pinigų pervedimo apribojimų.
  • Kruopščiai apibrėžti ir pasidalyti pardavėjo ir (arba) eksportuotojo ir pirkėjo (importuotojo) atsakomybe, kad būtų prisiimama tik ta atsakomybė, kurią iš tiesų galima įvykdyti.

2 etapas. Patikrinkite eksporto sąlygas ES ir įvertinkite reikalavimus jūsų eksporto rinkoje

  • Išsiaiškinkite, kokie teisiniai reikalavimai taikomi eksporto įmonėms.
  • Gaukite ekonominės veiklos vykdytojo registracijos ir identifikavimo kodą (EORI) (paraišką pateikite gerokai iš anksto).
  • Jei ES yra sudariusi prekybos susitarimą su šalimi, į kurią norite eksportuoti, patikrinkite įprastus lengvatinius muitus, kad nustatytų lengvatinę maržą. Priklausomai nuo konkretaus atvejo, įvertinkite, ar jūsų produktas atitinka atitinkamas kilmės taisykles, ir nurodykite taikytiną (lengvatinę) tarifo normą.
  • Prašyti įgaliotojo eksportuotojo leidimo arba užsiregistruoti REX sistemoje, jei norite eksportuoti į šalį, su kuria ES yra sudariusi prekybos susitarimą, ir norite prašyti lengvatinių muitų tarifų.
  • Įvertinkite, ar eksportuojant į jūsų tikslinę šalį arba konkrečiai jūsų gaminio eksportui ES taikomi kokie nors eksporto apribojimai arba draudimai.
  • Išsiaiškinkite, kokie mokesčiai ir papildomi muitai taikomi jūsų eksporto rinkoje.
  • Patikrinkite, ar jūsų gaminiui gali būti taikomos kokios nors prekybos apsaugos priemonės.
  • Patikrinkite, ar turite gauti mokesčių mokėtojo kodą, kad galėtumėte parduoti savo produktą savo eksporto rinkoje (jei parduodate tiesiogiai vartotojams).
  • Išsiaiškinkite, kokie sveikatos, saugos ir techninius reikalavimai taikomi jūsų eksporto rinkoje.
  • Įvertinti sertifikavimo procesą ir dokumentus, kurių reikalaujama paskirties šalyje (įskaitant tyrimams ir sertifikavimui reikalingų laboratorijų tikrinimą).
  • Sužinokite, kokios pakavimo ir ženklinimo taisyklės taikomos eksporto rinkoje.
  • Patikrinkite, ar eksporto rinkoje reikia apsaugoti savo produkto intelektinę nuosavybę.

3 etapas. Pasirenkite pardavimui ir organizuokite vežimą

  • Parengti ir pasirašyti sutartį su pirkėju, įskaitant susitarimą dėl to, kas yra atsakingas už vežimo procesą ir jo organizavimą.
  • Apsvarstykite galimybę apdrausti eksportą
  • Nurodykite institucijas, galinčias jums padėti organizuoti eksporto procesą ir galimas eksporto paramos programas (jei reikia).

4 etapas. Parengti eksporto muitiniam įforminimui ES skirtus dokumentus

  • Užpildykite ir pateikite eksporto deklaraciją.
  • Nustato papildomus dokumentus, kurių gali prireikti, ir planuoja, kad muitinė gali reikalauti papildomų dokumentų arba atlikti fizinius patikrinimus.
  • Pateikite eksportui skirtas savo prekes eksporto ir išvežimo muitinės įstaigoms.

5 etapas. Parengti dokumentus importo muitiniam įforminimui paskirties šalyje

  • Koordinuokite su pirkėju, kokių dokumentų reikalauja paskirties šalies kompetentingos institucijos.

Susitarkite su pirkėju, kas yra atsakingas už šių dokumentų pateikimą ir importo įforminimą, ir kas sumoka muitus, mokesčius bei papildomas rinkliavas. Prisiimkite tik tokius įsipareigojimus, kuriuos galėsite įvykdyti.

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos