Intelektinė nuosavybė

Kas yra intelektinė nuosavybė?

Intelektinė nuosavybė reiškia tokius kūrinius kaip išradimai, literatūros ir meno kūriniai, dizainas ir simboliai, taip pat įmonių naudojami pavadinimai ir vaizdai.

  • Svarbu, kad įmonės apsaugotų savo intelektinę nuosavybę pasinaudodamos intelektinės nuosavybės teisėmis (INT).
  • Intelektinės nuosavybės teisėmis išradėjai, kūrėjai ir įmonės apsaugomi nuo kitų subjektų, kurie nesąžiningai pelnosi iš savo kūrinių ar išradimų.
  • Intelektinės nuosavybės teisės suteikia įmonėms galimybę susigrąžinti pinigus, kuriuos jos investavo į produkto kūrimą, arba savo įmonės reputaciją – kai įmonės idėjos, prekių ženklai ar produktai yra piratiniai ir suklastoti, sumažėja jų galimybės augti ir įdarbinti žmones.
  • Intelektinės nuosavybės teisėmis vartotojams suteikiamos garantijos naudojant prekių ženklus ir geografines nuorodas, pagal kuriuos nustatoma kūrimo vieta ir kurie gali būti kokybės rodikliai.
  • Suklastoti gaminiai gali kelti pavojų piliečių saugai ar sveikatai, pavyzdžiui, transporto priemonių atsarginių dalių ar vaistų atveju.

Intelektinės nuosavybės teisės suteikia teisinę apsaugą jūsų verslui.

Toliau aprašomos pagrindinės intelektinės nuosavybės teisių rūšys.

Patentai

Patentai apsaugo išradimą arba techninį produktą ar procesą. Kitiems draudžiama gaminti, naudoti, parduoti, nuomoti ar tiekti patentuotą gaminį ar procesą. Tačiau patento savininkas gali suteikti kitiems leidimą tai daryti suteikdamas patento licenciją. Patento licencija yra susitarimas tarp patento savininko ir asmens, kuris nori naudoti patentą. Paprastai reikalaujama, kad licenciją išduodantis asmuo sumokėtų.

Autorių teisės

Autorių teisėmis saugomi literatūros, mokslo ir meno kūriniai. Tai apima knygas ir straipsnius, filmus, paveikslus, muziką, žaidimus, nuotraukas ir programinę įrangą. Verslui svarbu prisiminti, kad autorių teisės egzistuoja automatiškai. Tai reiškia, kad nereikia registruotis ar kreiptis dėl jo. Pavyzdžiui, kiekvienas, kuris piešia piešinį, automatiškai turi jo autorių teises.

Kaimyninės arba gretutinės teisės

Be autorių teisių, yra „gretutinių teisių“, kurios kartais vadinamos „gretutinėmis teisėmis“. Gretutinės teisės yra autoriniai atlyginimai už viešą atlikimą, mokėtini, kai viešai atliekamas autorių teisių turėtojo garso įrašas. Kiekviena daina turi du pagrindinius autorių teisių tipus: vienas skirtas dainos sudėčiai, kitas – dainos įrašymui. Kompozicijos autorinės teisės moka dainų autoriui ir leidėjui, o garso įrašymo autorinės teisės moka dainą įrašiusiam menininkui ir įrašų kompanijai. Kaip ir autorių teisės, šios teisės yra automatinės.

Prekių ženklai

Jūsų įmonė gali naudoti prekės ženklą, kad atskirtų jūsų produktus ar paslaugas nuo jūsų konkurentų produktų ar paslaugų. Prekių ženklų teisės saugo prekių ar paslaugų pavadinimus. Jomis taip pat saugomas produkto logotipas ir jo pakuotės dizainas. Jūsų įmonė turi užregistruoti savo prekės ženklą, jei norite jį apsaugoti.

Dizaino teisės

Dizaino teisės apsaugo dvimačių ar trimačių gaminių išvaizdą. Tai apima tapetų modelius, tekstilę ir namų apyvokos daiktų, tokių kaip žadintuvai, žaislai ir kėdės, dizainą. Dizainas turi būti naujas ir originalus. Norint gauti tokią apsaugą, dizainas iš esmės pirmiausia turi būti įregistruotas. Tačiau kai kuriais atvejais dizainas ES automatiškai saugomas be išankstinės registracijos.

Geografinės nuorodos

Geografinė nuoroda (GN) yra žymuo, naudojamas ant produktų, kurie turi konkrečią geografinę kilmę ir turi tai kilmei priskirtinų savybių ar reputaciją.

Pavyzdžiui, "Darjeeling" arbata. Regione, kuriame saugoma GN „Darjeeling“, „Darjeeling“ arbatos gamintojai gali uždrausti vartoti terminą „Darjeeling“ arbatai, kuri neauginama jų arbatos soduose arba gaminama nesilaikant GN praktikos kodekse nustatytų standartų, žymėti.

GN paprastai naudojamos žemės ūkio produktams, maisto produktams, vynams ir spiritiniams gėrimams, amatams ir pramonės produktams. Geografinės nuorodos ženklas turi nurodyti, kad produktas yra kilęs iš tam tikros vietos. Spauskite čia norėdami gauti daugiau informacijos.

Augalų selekcininkų teisės

Augalų selekcininkai gali pasinaudoti augalų selekcininkų teisėmis, kad apsaugotų savo naujas augalų veisles. Kad būtų galima pasinaudoti šiomis išimtinėmis teisėmis, veislė turi būti nauja, išskirtinė, vienoda ir stabili. Šios naujos veislės dažnai yra ilgų ir brangių selekcijos procesų rezultatas.

Augalų selekcininkų teisės suteikia selekcininkui išimtinę naujos veislės dauginamosios medžiagos (kuri apima sėklas, augalų auginius ir dalijimus bei augalų audinių kultūrą) ir surinktos medžiagos (kuri apima skintas gėles, vaisius ir lapus) kontrolę kelerius metus.

Su šiomis teisėmis selekcininkas gali pasirinkti tapti išskirtiniu veislės pardavėju arba licencijuoti veislę kitiems.

Daugelis šalių turi selekcininkų teises prisijungdamos prie Tarptautinės konvencijos dėl naujų augalų veislių apsaugos ir PPO sutarties dėl intelektinės nuosavybės teisių aspektų, susijusių su prekyba (TRIPS).

Teisės į duomenų bazes

Duomenų bazės, kurios yra užsakytų duomenų rinkiniai, gali būti apsaugotos duomenų bazių teisėmis. Bendrovei tokios duomenų bazės kūrimas dažnai reikalauja didelių laiko ir pinigų investicijų. Duomenų bazės savininkas turi teisę neleisti kopijuoti esminių jo duomenų bazės dalių.

Trumpai apie verslą ir intelektinę nuosavybę

Nepriklausomai nuo jūsų verslo ar teikiamos paslaugos, tikėtina, kad naudosite ir sukursite intelektinę nuosavybę.

Pavyzdžiui:

  • Dauguma įmonių turi prekybinį pavadinimą arba vieną ar daugiau prekių ženklų ir turėtų apsvarstyti galimybę juos apsaugoti.
  • Beveik visos įmonės turi vertingos konfidencialios verslo informacijos, pvz., Klientų duomenų bazių ar pardavimo strategijų, kurias jos gali norėti apsaugoti.
  • Daugelis įmonių taip pat kuria originalius kūrybinius dizainus arba išranda ar tobulina produktus ar paslaugas – įmonės taip pat gali gaminti ir platinti autorių teisėmis saugomus kūrinius.

Jūsų verslas turėtų apsvarstyti, kaip geriausiai naudoti IP sistemą jūsų naudai.

  • Jūsų įmonė turėtų apsvarstyti, ko reikia jūsų intelektinei nuosavybei ir komercinėms paslaptims apsaugoti, valdyti ir užtikrinti, kad jūsų turtas duotų kuo geresnių komercinių rezultatų.
  • Kai kurioms bendrovėms intelektinės nuosavybės teisių registravimas gali būti brangus, ypač jei jos yra mažos įmonės.
  • Tačiau atminkite, kad tam tikromis intelektinės nuosavybės teisėmis galima naudotis netaikant jokios oficialios procedūros ir nemokant jokių oficialių mokesčių – taip yra autorių teisių ir neregistruotojo dizaino atveju.

Jūsų verslas gali naudoti intelektinę nuosavybę, kuri priklauso kitiems. Tokiais atvejais teisę ja naudotis galite įgyti įsigydami licenciją – taip išvengiama ginčo ir brangiai kainuojančio bylinėjimosi, kuris gali kilti vėliau.

Kaip užtikrinti savo intelektinės nuosavybės teises

Jei manote, kad jūsų intelektinės nuosavybės teisės buvo pažeistos, turėtumėte apsvarstyti galimybę kreiptis į ekspertą, galbūt į teisinę konsultaciją.

  • Jums gali būti patarta išsiųsti oficialų laišką, vadinamą „nutraukimo ir nutraukimo laišku“, tariamam jūsų INT pažeidėjui.
  • Taip jie turėtų būti informuojami, kad gali kilti konfliktas tarp jūsų įmonės intelektinės nuosavybės teisių ir jos verslo veiklos – jame turėtų būti nurodytas tikslus konfliktas ir taip pat gali būti pasiūlytas galimas problemos sprendimas.
  • Jei pažeidėjas netyčia pažeidžia jūsų teises, nutraukimo ir nutraukimo laiškas gali sustabdyti pažeidimą arba leisti jums derėtis dėl licencinės sutarties nesikreipiant į teismą.
  • Tyčinių INT pažeidimų, pavyzdžiui, klastojimo ir piratavimo, atveju jums gali būti patariama kreiptis pagalbos į teisėsaugos institucijas.

Jei manote, kad jums naudinga išvengti bylinėjimosi, taip pat galite apsvarstyti alternatyvius ginčų sprendimo mechanizmus, pavyzdžiui, arbitražą ir tarpininkavimą.

Koks ryšys tarp prekybos ir intelektinės nuosavybės teisių?

Šiandien įmonės daro daugiau nei tik siunčia prekes į užsienį. Inovacijos, kūrybiškumas ir prekės ženklo kūrimas jų prekybai suteikia daug daugiau vertės nei anksčiau. Jūsų įmonės žinios apie naujas technologijas, idėjas, metodus ir techniką yra svarbus turtas.

Apsaugodamos verslo idėjas veiksmingomis intelektinės nuosavybės teisėmis, vyriausybės skatina verslo inovacijas ir kūrybiškumą, nes tai gali išplėsti jūsų verslą ir kurti darbo vietas.

Daugelis ES įmonių veikia užsienyje. Kadangi jų intelektinė nuosavybė tampa vis svarbesnė tarptautinėje prekyboje, dėl skirtingo intelektinės nuosavybės teisių apsaugos ir gynimo lygio visame pasaulyje gali kilti įtampa.

Šalys, turinčios daug intelektinės nuosavybės užsienyje, stengiasi apginti savo vidaus verslo interesus prašydamos kitų vyriausybių nustatyti veiksmingas taisykles arba užtikrinti intelektinės nuosavybės teisių taisyklių vykdymą savo šalyse.

Susitarti dėl naujų prekybos intelektinės nuosavybės teisėmis taisyklių yra svarbus būdas užtikrinti didesnį tikrumą ir nuspėjamumą, taip pat sistemingiau spręsti ginčus dėl intelektinės nuosavybės teisių užsienyje.

Yra keletas tarptautinių susitarimų dėl intelektinės nuosavybės teisių, įskaitant:

Sparčiosios nuorodos