Ръководство за износ на стоки

Планира ли Вашето дружество да изнася стоки извън ЕС? Този раздел ви помага да разберете дали вашето дружество е готово за износ и очертава различните етапи на процеса на експортиране.

5 стъпки към износ на продукт

 
 

Преди да започнете работа — готова ли е вашата компания да търгува?

Планирате ли да експортирате продукт за първи път?

Преди да направите това, проверете дали вашето дружество е готово:

  • Вашият продукт успешен ли е вече на вашия национален пазар или в други страни от ЕС?
  • Вашето дружество има ли капацитет да продава продукта на чуждестранни пазари извън ЕС? Разполага ли тя с достатъчно персонал, време, финансови и правни ресурси?
  • Ангажирано ли е ръководството на Вашето дружество да разшири дейността си към експортни пазари извън ЕС?
  • Вашето дружество разполага ли с подробен финансов/маркетингов/бизнес план с ясно определени цели в подкрепа на износа към пазари извън ЕС?
  • Вашето дружество има ли конкретна стратегия за това как да изнасяте продукта за вашия експортен пазар? Например можете да изнасяте вашия продукт директно за вашия купувач на вашия експортен пазар, като например друго дружество или потребител, или непряко чрез наемане на трета страна, като например агент или дистрибутор. Както прекият, така и непрекият износ могат да бъдат подпомагани и от платформи за електронна търговия.
  • Ако е приложимо, защитена ли е интелектуалната собственост, свързана с вашия продукт, на вашия експортен пазар?
  • Вашето дружество разполага ли с капацитета и експертния опит да адаптира своя продукт към културните предпочитания или към различни технически стандарти в държави извън ЕС?

Преди да продължите, разгледайте горепосочените въпроси внимателно и ги обсъдете в рамките на Вашето дружество, за да решите дали сте готови да търгувате със страни извън ЕС или какви стъпки трябва да предприемете, за да се подготвите за това.

 

1

Намиране на пазар и купувач

За да изнасяте стоки извън ЕС, първо трябва да идентифицирате пазар и да намерите купувач за вашия продукт. Информацията, предлагана в раздел „Моят търговски асистент“, ще ви помогне да намерите подходящи пазари за вашия продукт. Това също така ще ви помогне да определите изискванията за вашия купувач, като например изискванията за регистрация или лицензиране, за да търгувате с конкретни стоки или да участвате в определена сфера на икономиката. Тъй като вашият купувач обикновено ще бъде вносител и ще поеме отговорност за въвеждането на вашия продукт в държавата по местоназначение и на нейния пазар, неговата квалификация за тази роля е от решаващо значение.

Следните институции или оператори могат да помогнат при идентифицирането на възможностите на експортния пазар и намирането на квалифицирани купувачи.

  • Търговските камари могат да ви дадат информация за различни пазари и бизнес партньори и да ви насочат към съответните доклади.
  • Доставчиците на специфични за търговията новини или агенциите за насърчаване на търговията във вашата страна или на избрания от вас експортен пазар, които обхващат анализ на пазара и оценка на възможностите за бизнес, могат да бъдат от полза. Тези органи често предоставят проучвания относно ключови експортни сектори.
  • Консултантите по износа и съответните банки също могат да предоставят съвети.

Как да изберете целевите си пазари?

Проверка на потенциалните пазари за износ, за да се прецени дали има търсене на вашия продукт, и да се прецени дали вашият продукт би бил конкурентен на експортния пазар.

Проверете търговските статистически данни за вашия потенциален целеви пазар.

Статистическите данни за вноса могат да покажат дали вашата целева държава вече внася вашия вид продукт, откъде идва вносът и дали вече има голямо предлагане на пазара. Малкият брой може да показва възможност, но също така да разкрие пречки пред достъпа до пазара или дори бариери, които можете да проверите при моя търговски асистент.

Как да открием потенциални купувачи?

След като изберете един или повече целеви пазари, следващата стъпка е да определите потенциални търговски партньори и бизнес контакти.

Можете да намерите партньори и контакти на адрес:

  • търговски панаири, организирани специално за среща между купувачи и продавачи. Например Enterprise Europe Network организира редовни прояви за намиране на партньори за конкретни сектори, в които участват и дружества от държави извън ЕС.
  • прояви или помощ, предоставяни от търговски камари за установяване на контакти между потенциални бизнес партньори.

Подобни прояви все по-често се предлагат онлайн и може би е целесъобразно да се разгледат съответните варианти.

За разлика от вътрешните сделки, квалификацията на купувача за сделката за внос и действителното използване или пускане на пазара на вашия продукт в държавата на местоназначение трябва да бъдат внимателно проверени.

Можете също така да проверите дали имате право да продавате на правителството на потенциалния ви експортен пазар.

Какво представляват обществените поръчки?

 

2

Проверете условията за износ в ЕС и изискванията за внос на целевия пазар

За да изнасяте вашия продукт извън ЕС, трябва да отговаряте на определени основни изисквания.

Как можете да експортирате?

Има различни начини, по които можете да експортирате даден продукт.

  • Например можете да изнасяте директно за купувач на вашия експортен пазар. Това може да бъде друго дружество или потребител.
  • Като алтернатива, особено много малките дружества често изнасят непряко чрез платформи за електронна търговия.

 

Какво представлява електронната търговия?

Кой може да изнася?

  • Обикновено трябва да сте установени в ЕС като дружество или постоянно място на стопанска дейност. Това включва регистрирането за целите на ДДС.
  • Като цяло трябва да се регистрирате и в националния търговски регистър. За повече информация вижте вашата местна търговска камара.
  • Ако пребивавате в държава извън ЕС, трябва да имате разрешително за работа, за да извършвате независима търговска дейност; освен това трябва да намерите лице, установено в ЕС, което желае да действа от Ваше име като износител (напр. доставчик на логистични услуги или митнически агент).

Как да се регистрирате като износител?

Като износител от ЕС трябва да кандидатствате в компетентната митническа администрация за т.нар. регистрационен и идентификационен номер на икономическите оператори (EORI номер).

EORI е идентификационен номер, валиден в целия ЕС, от който се нуждаете за всички митнически декларации за износ.

Съвет: Този процес може да отнеме известно време, така че да се приложи много напред.

Преференциални търговски споразумения:

Ако искате да изнасяте в държава, в която ЕС има преференциално търговско споразумение със и да се ползвате от по-ниски тарифи, може да се наложи да кандидатствате и за статут на одобрен износител (ЕА) или, в зависимост от споразумението, за да кандидатствате за регистрация като регистриран износител (REX). ЕА (ОВ) се прилага във и в REX чрез вашата национална митническа администрация.

Като упълномощен от вас можете да изготвяте „декларации за произход „в качеството си на регистриран износител „изявления за произход“ и над праговете за стойност за пратки, определени в съответното споразумение. В тези декларации или изявления се посочва, че изнасяните продукти отговарят на правилата за произход, определени в дадено търговско споразумение.

Потенциални опростявания

Ако често изнасяте и разполагате с компетентен персонал и надеждна организация на митническите процеси, можете да кандидатствате за опростени митнически декларации, както е предвидено в Митническия кодекс на Съюза (МКС). В тази връзка по-опитните търговци могат също така да обмислят статута на одобрен икономически оператор (ОИО).

Износът на вашия продукт ограничен ли е в ЕС?

Износът на конкретни стоки или износът на даден продукт за определена държава на местоназначение може да бъде забранен или ограничен. Може да се нуждаете от лиценз или разрешение.

  • Проверете в ТАРИК дали се нуждаете от лиценз за износ на вашия продукт;
  • Проверете ограниченията за износ в картата на санкциите на ЕС.
  • За някои продукти може по изключение да има национални ограничения на Вашата държава членка, които трябва да проверите пред нейните компетентни органи.

Основните видове продукти, които са ограничени или забранени, са:

  • някои живи животни, месо и растения.
  • застрашени видове
  • някои хранителни продукти
  • опасни химикали
  • лекарства и лекарства
  • оръжия
  • изделия с двойна употреба
  • отпадъци
  • културни ценности (ценни антични предмети и произведения на изкуството)
  • фалшифицирани или пиратски стоки
  • недостойни статии, публикации и видеозаписи

За такива продукти проверете кои правила се прилагат.

Има ли ограничения на вашия експортен пазар?

Трябва също така да гарантирате, че страната, за която желаете да изнасяте, не прилага забрани или ограничения по отношение на вашия продукт, които му забраняват да влиза в страната или да бъде пускана на нейния пазар. Въпреки че обикновено вашият купувач ще поеме отговорност за вноса, както и за използването или пускането на пазара на вашия продукт, за успешни и устойчиви сделки трябва да знаете за забраните за внос, както и за ограниченията за внос в страната на вноса.

За подробно описание на ограниченията в различни държави на местоназначение посетете моя търговски асистент.

Освен това можете да намерите общи обяснения за различните видове ограничения в раздела „ Стоки“.

Какви тарифи се прилагат за вашия продукт?

Можеда е необходимо да се плащат тарифи за вашия продукт, когато той бъде пуснат на експортния пазар. Ще намерите прилаганите тарифи на различните държави по местоназначение в Моя търговски асистент

Зависи от вашето споразумение и договор с купувача, но в повечето случаи е препоръчително да оставите митническото оформяне на вноса на купувача, който след това плаща митата, както и данъците и допълнителните мита, които стават дължими при вноса. Имайте предвид, че последният ще увеличи цената на вашия продукт на експортния ви пазар. Така наречените разходи за разтоварване следва да продължат да бъдат конкурентоспособни.

 

Какво представлява вносната тарифа?

Може ли моето дружество да се възползва от преференциално търговско споразумение между ЕС и държавата на местоназначение?

Ако ЕС има преференциално търговско споразумение с държавата на местоназначение, вашият продукт може да бъде намален или дори напълно елиминиран. Тези мита се наричат преференциални тарифни ставки.

В Моят търговски асистентще посочите преференциалните тарифни ставки, приложими за продукти с произход от ЕС в различни страни по местоназначение.

Тези преференциални тарифни ставки обаче зависят от условието вашият продукт да бъде произведен на територията на партньорите по преференциалното търговско споразумение и в съответствие с правилата за произход по настоящото споразумение.

Поради това първо трябва да проверите дали има преференциална митническа ставка и т.нар. преференциален марж между редовната тарифна ставка за НОН и преференциалната ставка на ЕС.

Ако случаят е такъв и бихте искали да представите доказателство за преференциален произход, което да позволи прилагането на преференциалната ставка, ще трябва да спазвате правилата за произход.

За тази цел ще се нуждаете от подходящи доказателства за произхода на материалите, получени от трети страни. В рамките на ЕС това се извършва чрез т.нар. декларации на доставчика, които ще трябва да събирате за тази цел.

За да научите какви са конкретните правила за вашия продукт и страната на местоназначение, можете да посетите моя търговски асистент.

Търговски споразумения на ЕС:

  • осигурете по-стабилен и предвидим набор от правила за вас, когато търгувате с чуждестранни пазари.
  • гарантиране, че законите на държавите извън ЕС не дискриминират продуктите от ЕС.
  • създайте нови и по-добри възможности за износ за вашето дружество и улеснете инвестирането в чужбина.

Прилагат ли се мерки за търговска защита по отношение на вашия продукт?

По отношение на вашия продукт могат да се прилагатмерки за търговска защита от държавата на внос. Тези мерки могат да представляват значителен разход, който трябва да се вземе предвид при планирането на вашия износ. Най-подходящите са антидъмпинговите мерки, но може да има и изравнителни или защитни мерки. Въпреки че съгласно договорното споразумение вашият купувач обикновено действа като вносител и поема такива допълнителни разходи, това може да бъде пречка за успешните и устойчиви сделки.

Свързаните с това мерки, в зависимост от случая, прилагани от конкретна държава вносител, са отразени в моя търговски асистент.

Какви са съответните данъци и допълнителни мита на вашия експортен пазар?

Проверете също така кои данъци и евентуално допълнителни мита трябва да бъдат платени при вноса на вашия продукт. С данъците и допълнителните мита, които стават дължими при внос в различни държави на местоназначение, може да се направи справка и в моя търговски асистент.

Те обикновено се поемат от купувача в ролята му на вносител, но увеличават разходите за разтоварване, а оттам и конкурентоспособността на вашия продукт на експортния пазар. Що се отнася до последния, обмислете привеждането в съответствие с Вашия вносител.

Когато продавате директно на потребителите, проверете дали е необходимо да се регистрирате пред данъчните органи на вашия експортен пазар.

Какви са изискванията за здраве, безопасност и технически изисквания за вашия продукт?

Изискванията ще зависят от вашия експортен пазар. Спазването им обикновено е отговорност на вашия купувач като вносител, който обаче ще се нуждае от вашето съдействие, за да докаже това съответствие. Тъй като това се определя от договорното споразумение, следва да се внимавате да поемете отговорност само за изискванията, които можете да изпълните в ролята си на износител. Привеждането в съответствие с вносителя е не само препоръчително, но и обикновено необходимо. Информацията в „Моят търговски асистент“ще ви помогне да разграничите обективните изисквания от индивидуалните интереси на вашия купувач.

Изискванията ще зависят от вашия експортен пазар.

За пример:

Може да се наложи да представите сертификати, доказващи, че вашият продукт отговаря на изискванията за здраве и безопасност на страната. Те могат да се различават от тези в ЕС.

Повечето продукти трябва да отговарят на техническите или здравните и хигиенните изисквания (често наричани санитарни и фитосанитарни изисквания) на вашия експортен пазар. Те могат да изискват различни видове изпитвания и сертифициране.

Често такъв е случаят с техническите изисквания за промишлените продукти, както и със здравните и хигиенните изисквания за храните и селскостопанските продукти.

Повечето държави изискват здравни сертификати за:

  • растения
  • живи животни
  • животински продукти
  • генетични материали

Медицинските изделия, например, обикновено също трябва да бъдат придружени от сертификат.

Как да сертифицирате вашия продукт?

Трябва да проверите в раздела „Процедури и формалности „на „Моят търговски помощник“ и, според случая, впоследствие да изясните със своя клиент следното:

  • Какви са изискванията за сертифициране на вашия експортен пазар.
  • Кои сертификати се приемат от компетентните органи.
  • Дали изпитването може да се извърши от акредитирана лаборатория или институция в ЕС
  • или дали сертифицирането трябва да се извърши в държавата на местоназначение.

Какви са изискванията за опаковане и етикетиране на вашия продукт?

Държавите често имат подробни изисквания за опаковането и етикетирането на продуктите.

Тези изисквания могат да бъдат задължителни или доброволни.

  • Задължителните маркировки и етикети върху потребителските продукти и техните опаковки обикновено са свързани с опасения за обществената безопасност, здравето и/или околната среда. Те могат да предоставят информация, като например съставките или датата „използвай преди“.

Обикновено има различни агенции, отговарящи за различните промишлени отрасли, например медицинската, електрическата, хранителната и химическата промишленост, като всички те имат много различни изисквания.

За преглед на съответните изисквания, прилагани от конкретна държава на внос, разгледайте раздела за процедурите и формалностите на моя търговски асистент.

Вашият продукт се нуждае ли от защита на интелектуалната собственост?

Важно е да проверите как интелектуалната собственост на вашия продукт е защитена в страната, в която искате да изнасяте.

 

  • Проверете дали трябва да кандидатствате за нови патенти или как вашият дизайн, авторско право или географско указание са защитени на вашия експортен пазар

Ако ЕС има търговско споразумение с държавата, в която искате да изнасяте, споразумението може да предостави допълнителна защита.

 

3

Подготвяне на продажбата и организиране на транспорта

Как се поделят отговорностите между вас и вашия купувач?

Както вече беше споменато по-горе, отговорността на страните по сделка за износ/внос е определена в договорното споразумение. Освен ако няма специални причини, отговорността за вноса, използваемостта или пускането на пазара на вашия продукт следва да бъде поета от купувача в качеството му на вносител. Само опитни търговци следва да се отклоняват от това правило. В зависимост от правните разпоредби в страната вносител може да не сте в състояние да спазвате определени изисквания там, така че те трябва да останат при купувача.

Можете да използвате Incoterms ® за определяне на договорните задължения на страните.

Incoterms ® определя отговорностите на продавачите и купувачите за доставката, застраховането и превоза на стоки по договори за продажба и определя кой отговаря за митническите формалности по износа в ЕС и за формалностите по вноса в държавата по местоназначение.

Примери:

  • „Свободен борд“ (FOB): означава, че износителят или продавачът е отговорен за плащането на всички местни разходи:
  • транспортиране на стоките до пристанището на изпращане
  • разходи за товарене
  • процедури за митническо оформяне в държавата износител.

 

Вашият клиент е отговорен за разходите за:

  • превоз от пристанището на изпращане нататък
  • застраховане
  • разтоварване
  • транспортиране от пристанището на пристигане до крайното местоназначение.
  • „Стойност, застраховка и навло“ (CIF)означава, че износителят е отговорен за местните разходи по FOB, плюс:
  • такси за почивка
  • застраховане

Съгласно CIF износителят е отговорен за всички разходи до пристигането на продуктите в пристанището на местоназначение.

Следва да се има предвид, че Incoterm ® EXW не може да променя вашата отговорност като износител пред властите във Вашата страна, докато DDP носи риска да поеме отговорности в страната вносител, които не могат да бъдат изпълнени от износителя.

Кой може да ви помогне в процеса на износ и транспорт?

Спедиторът може да помогне за

  • организиране на събирането и доставката на вашите стоки
  • договаряне на тарифи за навло с превозвачите
  • резервиране на товарно пространство
  • опаковане
  • застраховане
  • изготвяне на митнически документи от Ваше име

Търсене на експортно финансиране и програми за подкрепа на износа, които правителствата често предоставят в сътрудничество с банки или застрахователни дружества.

  • Обмислете експортно застраховане, което се предлага или от частни страни, или от национални институции за експортно финансиране.

 

4

Изготвяне на документите за оформяне на износа в ЕС

Документите, изготвени за износ, поне отчасти служат и за внос в държавата по местоназначение. Поради това при изготвянето им следва да се вземат предвид съответните изисквания и, в зависимост от случая, той следва да бъде приведен в съответствие с вашия купувач като вносител.

Какви документи да се подготвят за митниците?

 

Първо трябва да подадете електронна декларация за износ във вашия национален митнически орган.

Всяка страна от ЕС има своя собствена система за електронна обработка. За малки пратки на стойност под 1,000 EUR може да е достатъчна устна декларация, придружена от транспортен документ или фактура.

Декларацията за износ предоставя необходимата информация за самите стоки и за транспорта. Тя включва:

  • произход на стоките,
  • държава на местоназначение,
  • кодове на стоките,
  • кодове на митническите режими, и
  • стойност на стоките.

Документите, които трябва да подготвите, включват:

  • Фактури и транспортни документи и опаковъчен лист: Трябва да съхранявате всички документи най-малко три години в случай на проверки след митническото оформяне на износа (националното търговско и данъчно законодателство често предвижда по-дълги срокове).
  • Регистри за ДДС и износ: Когато изнасяте извън ЕС, вашият продукт е освободен от данък добавена стойност (ДДС) в ЕС, независимо дали продавате на предприятие или на отделен потребител, при условие че водите отчетност за износа и доказателство за износ, издадено от митническия орган.
  • Сертификати или лицензи: може да са необходими и фитосанитарни сертификати или лицензии за износ за целите на износа.

Кой подава митническата декларация?

Можете сами да подадете митническата декларация или да го направите от доставчик на услуги, който е Вашият митнически представител. Ако наемете спедиторско дружество или митнически посредник, те могат да действат от Ваше име.

Как да се представят декларацията за износ и стоките за износ?

Режимът износ се състои от два етапа:

  • подаването на декларацията за износ и представянето на стоките в митническото учреждение на износ, и
  • представянето на стоките и посочването на основния референтен номер (MRN) на декларацията за износ в изходното митническо учреждение, последвано от вдигане за напускане.

 

Декларацията за износ се подава чрез електронната система на вашия митнически орган.

По принцип трябва да подадете декларацията си за износ в митническото учреждение, отговорно за мястото, където е установено Вашето дружество, или, в зависимост от случая, в митническото учреждение, където вашите стоки се опаковат или натоварват за износ извън ЕС.

Ако стойността на стоките в една експортна пратка не надвишава 3,000 EUR и стоките не са предмет на забрани или ограничения, декларацията за износ може да бъде подадена в митническото учреждение на мястото на напускане.

 

Имайте предвид, че декларацията за износ трябва да бъде подадена преди действителния момент, в който стоките ще напуснат ЕС. Предоставя достатъчно време на митническото учреждение на износ да извърши необходимите анализи на риска, преди да разреши вдигането на стоките.

Какво се случва след подаването на вашата декларация за износ?

Съществуват три възможни случая:

  • Вашите стоки могат да бъдат вдигнати за износ въз основа на подадената от Вас декларация за износ, или
  • Вашите стоки могат да бъдат избрани за проверка на документи и от вас може да бъде поискано да представите допълнителни документи, преди стоките да могат да бъдат оформени, или
  • Експортирането ви може да бъде избрано за документ, както и за физическа проверка.

За по-редовен износ следва да се обмислят опростени митнически декларации, както е предвидено в Митническия кодекс на Съюза (МКС).

За повече информация, вж.:

https://ec.europa.eu/taxation_customs /сайтове/данъчно облагане/файлове/ресурси/документи /митници/митнически учреждения _code/ exportance_en.pdf

 

5

Подготвяне на документите за митническо оформяне при внос в получаващата държава.

Когато стоките ви достигнат до държавата на местоназначение, местните изисквания и процеси за внос ще се прилагат за вашия износ. Използвайте своя търговски асистент, за да определите тези изисквания и да бъдете в състояние да ги съгласувате с вашия купувач.

Съвет:

  • Понякога е възможна обработка преди пристигане, което означава, че можете да подадете съответните документи преди пристигането на стоките в страната, в която изнасяте.
  • Трябва да се споразумеете с купувача кои документи трябва да бъдат изготвени от износителя и кои от купувача, който в качеството си на вносител обикновено отговаря за митническото оформяне и митата, както и данъците и допълнителните мита. Ролите и отговорностите на износителя и вносителя са определени в договорното споразумение, което следва да бъде внимателно договорено в това отношение.

Документи, които компетентните органи в получаващата държава могат да изискват

  • Търговска фактура (със специфични изисквания по отношение на формата и съдържанието ѝ).
  • Опаковъчен лист
  • Лицензии за внос (автоматични или неавтоматични) за определени стоки.
  • Сертификатите, показващи, че вашият продукт отговаря на задължителните разпоредби за продуктите, като например изискванията за здраве и безопасност, етикетирането и опаковането.
  • Доказателство за преференциален произход (т.е. EUR.1, EUR-MED, декларация за произход или изявление за произход), при условие че има споразумение за преференциална търговия, прилагано между ЕС и държавата на местоназначение, и вашите продукти отговарят на съответните правила за произход.
  • Сертификат за произход, доказващ непреференциалния произход на вашия продукт:
    • Сертификат за (непреференциален) произход може да се изисква в случай на ограничения върху вноса на (определени) продукти от конкретни държави, прилагане на мерки за търговска защита или наблюдение на специален внос. Вносителят обаче може да поиска такъв сертификат за своите цели.
    • Сертификатите за произход обикновено се издават от вашата местна търговска камара. В някои държави тази отговорност може да бъде възложена и на министерства или митнически органи.

Къде можете да намерите повече информация?

 

Вашият контролен списък: 5 стъпки за експортиране на продукт

Преди да започнете

  • Вижте контролния списък с въпроси за оценка на готовността за износ на Вашето дружество.
  • Обсъдете и решете дали вашето дружество е готово да търгува с държави извън ЕС или какви стъпки трябва да бъдат предприети при подготовката за бъдещи търговски дейности извън ЕС.

Стъпка 1: Намиране на пазар и купувач

  • Изберете вашия нов експортен пазар.
  • Направете оценка на бизнес потенциала и на конкурентоспособността на вашия продукт.
  • Включете в изчисленията на цените експортни разходи, като тарифи, транспортни разходи, разходи за агенти и др.
  • Идентифициране на потенциални купувачи.
  • Определете агенция/институция/партньор за подкрепа по отношение на формалностите, свързани с процедурите по износа. Например да се изготвят договори, да се установят условия за плащане, да се провери кредитоспособността на купувача и дали има ограничения върху паричните преводи в държавата вносител.
  • Внимателно определяне и споделяне на отговорностите между продавача/износителя и купувача/вносителя, така че да се приемат само тези, които действително могат да бъдат изпълнени.

Стъпка 2: Проверете условията за износ в ЕС и оценете изискванията на вашия експортен пазар

  • Проучете правните изисквания за експортна дейност.
  • Вземете регистрационен и идентификационен номер на икономически оператор (EORI) (кандидатствайте на достатъчно ранен етап).
  • Ако ЕС има търговско споразумение със страната, за която искате да изнасяте, проверете редовните и преференциални мита, за да установите преференциалния марж. В зависимост от случая, преценете дали вашият продукт отговаря на съответните правила за произход и определете приложимата (преференциална) тарифна ставка.
  • Да подадете заявление за разрешение за одобрен износител или да се регистрирате в системата REX, ако искате да изнасяте в държава, с която ЕС има търговско споразумение и искате да поискате преференциални тарифи.
  • Проверете дали в ЕС се прилагат някакви ограничения или забрани за износа до целевата държава или за износа на вашия продукт.
  • Проучете кои данъци и допълнителни мита се прилагат на вашия експортен пазар.
  • Проверете дали за вашия продукт могат да се прилагат потенциални мерки за търговска защита.
  • Проверете дали трябва да получите данъчен номер, за да продавате вашия продукт на експортния си пазар (ако продавате директно на потребителите).
  • Установете кои са приложимите изисквания — здравни, свързани с безопасността и технически — на вашия експортен пазар.
  • Оценява процеса на сертифициране и документацията, изисквана в държавата на местоназначение (включително проверка на лабораториите, необходими за изпитванията и сертифицирането).
  • Проверете правилата за опаковане и етикетиране на експортния пазар.
  • Проверете дали трябва да защитите интелектуалната собственост на вашия продукт на експортния пазар.

Стъпка 3: Подготвяне на продажбата и организиране на транспорта

  • Изготвя и подписва договора с купувача, включително споразумение за това кой за какво носи отговорност и за организацията на транспортния процес.
  • Обмислете експортно застраховане
  • Посочете институциите, които могат да ви помогнат да организирате процеса на износ и евентуалните програми за подкрепа на износа (ако е необходимо).

Стъпка 4: Изготвяне на документите за оформяне на износа в ЕС

  • Попълнете и подайте декларацията за износ.
  • Посочете всички допълнителни документи, които могат да бъдат поискани, и планирайте възможността митническите органи да изискат допълнителна документация или да извършат физически проверки.
  • Представете стоките си за износ в митническите учреждения за износ и напускане.

Стъпка 5: Изготвяне на документите за митническо оформяне при внос в получаващата държава

  • Координирайте с вашия купувач какви документи се изискват от компетентните органи в държавата на местоназначение.

Уточнете с купувача кой кои документи ще представи, кой отговаря за оформянето на вноса и кой заплаща митническите такси, данъците и допълнителните мита. Поемайте само отговорности, които можете да изпълните.

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки