Глобално споразумение между ЕС и Мексико

Двустранните търговски отношения между ЕС и Мексико се уреждат от търговския стълб на Споразумението за икономическо партньорство, политическа координация и сътрудничество между ЕС и Мексико (наричано още „Глобалното споразумение“).

Това споразумение влезе в сила през 2000 г. и обхваща политическия диалог, търговските отношения и сътрудничеството. Търговските разпоредби на Глобалното споразумение по-късно прераснаха във всеобхватно споразумение за свободна търговия, обхващащо търговията със стоки и търговията с услуги. Тези разпоредби влязоха в сила съответно през октомври 2000 г. и 2001 г.

През 2016 г. Европейският съюз и Мексико решиха да модернизират глобалното споразумение между ЕС и Мексико по всеобхватен и амбициозен начин. Двете страни постигнаха „принципно споразумение“ по търговската част на осъвремененото глобално споразумение между ЕС и Мексико през април 2018 г. и приключиха окончателните технически подробности относно обществените поръчки през април 2020 г. Осъвремененото глобално споразумение между ЕС и Мексико преминава през необходимите вътрешни процедури и от двете страни.

Прочетете повече за Мексико на страницата на ГД „Търговия“

Правила за произход

 

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивния „Инструментза самооценка на правилата за произход (ROSA)“ в My Trade Assistant, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните документи.

Обща информация относно правилата за произход и процедурите, свързани с произхода, може да бъде намерена в този раздел.

Произходът е "икономическата националност" на търгуваните стоки. Ако сте нов в темата, можете да намерите въведение към основните понятия в раздела за стоки.

Къде мога да намеря правилата за произход?

Правилата за произход са изложени в приложение III към Решение No 2/2000 на Съвместния съвет ЕО—Мексико от 23 март 2000 г. относно определението на понятието „продукти с произход“ и методите на административно сътрудничество (ОВ L 245, 29.9.2000 г., стр. 953).

Специфичните за отделните продукти правила бяха адаптирани към промените в класирането на стоките, въведени с Хармонизираната система от 2002 г. Решение No 5/2002 на Съвместния съвет (ОВ L 44, 18.2.2003 г., стр. 1) съдържа приложимото допълнение II (заедно с няколко други разпоредби), което е публикувано отново в своята цялост.

Приложение III е изменено, за да се вземе предвид разширяването на ЕС от 2004 г. с Решение No 3/2004 на Съвместния съвет (ОВ L 293, 16.9.2004 г., стр. 15). Измененията, свързани с разширяването на ЕС през 2007 г., бяха въведени с Решение No 2/2008 на Съвместния съвет (ОВ L 198, 26.7.2008 г., стр. 55), а измененията, свързани с присъединяването на Хърватия — с Решение No 1/2020 на Съвместния съвет (ОВ L 259 40, 10.8.2020 г., стр. 40—48).

С Решение No 1/2007 на Съвместния комитет ЕС—Мексико (ОВ L 279, 23.10.2007 г., стр. 15) бяха въведени някои изменения на правилата за произход, съдържащи се в приложение III, които се отнасят до следното:

  • Удължаване на временното прилагане на специфичните за отделните продукти правила, определени в допълнение II, буква а) и отнасящи се до кожените изделия, до приключването на текущите преговори в рамките на СТО
  • Промяна на метода на управление, използван за разпределяне на годишните квоти, определени в допълнения II и II, буква а) за текстилни изделия и обувки, изнасяни от ЕС за Мексико, от тръжна система на принципа „пръв пристигнал, пръв обслужен“
  • Промяна на правилото за произход, установено в допълнение II, за продукти, класирани в позиции 1904 и 7601 от Хармонизираната система

С Решение No 1/2019 на Съвместния комитет ЕС—Мексико (ОВ L 3, 7.1.2019 г., стр. 37—40) беше въведено допълнение VI относно третирането на продукти с произход от Андора и Сан Марино и третирането на продукти с произход от Мексико, които се изнасят за тези две държави.

Произхожда ли моят продукт от ЕС или Мексико съгласно Глобалното споразумение между ЕС и Мексико?

За да може вашият продукт да се ползва от по-ниската или нулева преференциална тарифа съгласно Глобалното споразумение между ЕС и Мексико, той трябва да е с произход от ЕС или Мексико.

Даден продукт е с произход от ЕС или от Мексико, ако е

 

Примери за специфични за отделните продукти правила в търговските споразумения на ЕС

  • правилото за добавената стойност — стойността на всички материали без произход в даден продукт не може да надвишава определен процент от цената му франко завода
  • промяната в тарифното класиране — производственият процес води до промяна в тарифното класиране между материалите без произход и крайния продукт — например производството на хартия (глава 48 от Хармонизираната система) от целулоза без произход (глава 47 от Хармонизираната система)
  • специфични операции — изисква се специфичен производствен процес, например предене на влакна в прежда — такива правила се използват предимно в текстилния и шивашкия сектор, както и в химическия сектор

Съвети, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продукта правила

Споразумението предоставя допълнителна гъвкавост, за да ви помогне да спазвате специфични за продукта правила, като например толерантност или кумулация.

Толерантност

  • правилото за допустимо отклонение позволява на производителя да използва материали без произход, които обикновено са забранени от специфичното за продукта правило, до 10 % от цената на продукта франко завода
  • допустимото отклонение не може да се използва за надвишаване на който и да е праг на максималната стойност на материалите без произход, изброени в специфичните за отделните продукти правила.
  • специфични допустими отклонения се прилагат за текстилни изделия и облекла, класирани в глави 50—63 от ХС, които са включени в бележки 5—7 от допълнение I „Уводни бележки“ към специфичните за отделните продукти правила за произход

Кумулация

  • Двустранна кумулация — материалите с произход от Мексико могат да се считат за материали с произход от ЕС (и обратно), когато се използват в производството на даден продукт

Други изисквания

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в протокола, като например недостатъчна обработка или преработка или правилото за директен транспорт. 

Транспортиране през трета държава: правило за директен транспорт

Продуктите с произход трябва да бъдат транспортирани от ЕС до Мексико (и обратно), без да бъдат допълнително преработени в трета държава.

Трансбордирането или временното складиране в трета държава е разрешено, ако продуктите остават под надзора на митническите органи и не претърпяват операции, различни от:

  • разтоварване
  • презареждане
  • всяка операция, предназначена да ги запази в добро състояние

Ще трябва да предоставите доказателство за директния транспорт на митническите органи на държавата вносител.

Недостатък на митото

Съгласно Глобалното споразумение между ЕС и Мексико не е възможно да се получи възстановяване на митата, платени преди това за материали без произход, използвани за производството на продукт, който се изнася по преференциална тарифа.

Процедури във връзка с произхода

Ако искате да поискате преференциална тарифа, ще трябва да следвате процедурите за произход и искането ви да бъде проверено от митническите органи на държавата, в която внасяте стоките си. Процедурите са посочени в дял V относно доказателствата за произход и дял IV относно договореностите за административно сътрудничество.

Как да поискате преференциална тарифа

За да се ползват от преференциална тарифа, вносителите трябва да представят доказателство за произход.

Доказателството за произход може да бъде или

  • сертификат за движение EUR.1, или
  • декларация за произход

Доказателството за произход остава валидно в продължение на 10 месеца от датата на издаване.

Не се изисква доказателство за произход, когато общата стойност на пратката не надвишава

  • 500 евро за малки пакети или
  • 1200 евро за личен багаж

За подробности относно попълването или съставянето на доказателства за произход направете справка с обяснителните бележки към приложение III (включително преработената обяснителна бележка към член 17). 

Сертификат за движение EUR.1

Сертификатите за движение EUR.1 се издават в Мексико от „Secretaría de Economía“ (Министерство на икономиката). Министерството на икономиката отговаря и за

  • предоставяне, наблюдение и отнемане на разрешения на одобрени износители
  • проверки след проверката по искане на митнически орган в държава — членка на ЕС

Митническият орган в Мексико може да поиска от митническите органи в държавите — членки на ЕС, да проверят произхода на стоките или автентичността на доказателството за произход. Износителят, който подава заявление за сертификат, следва да бъде готов да представи документи, доказващи произхода на съответните продукти. По-специално за Мексико 4-цифреното тарифно класиране на изнасяните стоки трябва да бъде посочено в клетка 8 на сертификата за движение EUR. 1

Допълнение III включва образец на сертификат EUR.1 и дава указания за неговото попълване.

Декларация за произход

Износителите могат сами да декларират, че техният продукт е с произход от ЕС или Мексико, като представят декларация за произход. Тя може да бъде направена от

  • одобрен износител, или
  • от всеки износител, при условие че общата стойност на продуктите не надвишава 6000 EUR

За да станете одобрен износител, трябва да можете да удовлетворите компетентните митнически органи („Secretaria Economia“ на Министерството на икономиката от мексиканска страна) относно статута на произход на вашите продукти, както и всички други изисквания, които те могат да наложат. Компетентните органи могат да отнемат вашия одобрен статут, ако злоупотребите с него по какъвто и да е начин. За да научите повече за процедурите, свържете се с компетентните митнически органи („Secretaria Economia“ на Министерството на икономиката от мексиканска страна).

Как да направите декларация за произход

износителят трябва да въведе, подпечата или отпечата следната декларация (на съответния език) върху фактурата, известието за доставка или друг търговски документ, който описва въпросните продукти достатъчно подробно, за да могат те да бъдат идентифицирани.

Износителят на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение No ...), декларира, че освен ако ясно не е посочено друго, тези продукти са с ... преференциален произход.

Текстът на декларацията върху фактура може да бъде изготвен на всеки от официалните езици на ЕС и може да бъде намерен в допълнение IV. Консултирайте се с вашите митнически органи за всякакви допълнителни изисквания, които могат да имат.

Трябва да подпишете декларацията си върху фактура на ръка. Ако сте одобрен износител, вие сте освободен от това изискване, при условие че дадете на своите митнически органи писмено уверение, че поемате пълна отговорност за всяка декларация, която ви идентифицира. Когато попълвате декларация върху фактура, трябва да сте готови да представите документи, доказващи произхода на вашите продукти.

Декларация върху фактура може да бъде изготвена от износителя, когато продуктите, за които се отнася, се изнасят, или след износа, при условие че е представена на митническия орган на държавата вносител не по-късно от срока, установен във вътрешното законодателство на всяка от страните: две години в ЕС и една година в Мексико

Проверка на произхода

Митническите органи могат да проверят дали внасяният продукт действително е с произход или отговаря на други изисквания за произход. Проверката се основава на

  • административно сътрудничество между митническите органи на страната вносител и страната износител
  • проверки, извършвани от местните митници. Не се разрешават посещения на страната вносител при износителя.

Органите на страната износител извършват окончателното определяне на произхода и информират органите на страната вносител за резултатите.

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки