Единен пазар на ЕС
В рамките на единния пазар на ЕС — понякога наричан вътрешен пазар — хората, стоките, услугите и парите могат да се движат свободно. Взаимното признаване гарантира, че всеки продукт, законно продаван в една държава от ЕС, може да бъде продаван във всички останали. Гражданите на ЕС могат да учат, да живеят, да пазаруват, да работят и да се пенсионират във всяка страна от ЕС и да се наслаждават на продукти от цяла Европа.
Ползи
Предприятията от ЕС се възползват от
- „домашен пазар“ от над 450 милиона потребители за техните продукти
- по-лесен достъп до широк кръг доставчици
- по-ниски разходи за единица продукция
- по-големи търговски възможности.
Гражданите на ЕС се възползват от
- по-ниски цени
- повече иновации и по-бързо технологично развитие
- по-високи стандарти за безопасност и опазване на околната среда
Законодателство
Законодателството относно единния пазар на стоки има за цел да гарантира, че продуктите, пуснати на пазара на ЕС, отговарят на високите изисквания за здраве, безопасност и опазване на околната среда и че продуктите, разрешени за продажба в ЕС, могат да се движат без бариери пред търговията, като същевременно се сведе до минимум административната тежест.
Основни елементи
Основните елементи на вътрешния пазар са:
- Безопасност — продуктите, предлагани на пазара в ЕС, трябва да отговарят на високи изисквания за безопасност и опазване на околната среда.
- Стандарти — Стандартите определят технически или качествени изисквания за продукти, производствени процеси, услуги или методи за изпитване. Стандартизацията е инструмент за промишлеността, за да се гарантира функционирането, безопасността и оперативната съвместимост на продуктите. Повече за европейската стандартизация.
- Оценяване на съответствието — процедурата за оценяване на съответствието трябва да се извърши, преди даден продукт да може да бъде пуснат на пазара на ЕС. Производителят може да пусне продукт на пазара на ЕС само ако отговаря на всички приложими изисквания. Повече за процедурата за оценяване на съответствието.
- Акредитация — Акредитацията е крайното ниво на публичен контрол в европейската система за оценяване на съответствието. Тя има за цел да гарантира, че органите за оценяване на съответствието разполагат с технически капацитет да изпълняват задълженията си. Повече за акредитацията.
- Нотифицирани органи — Нотифициран орган е организация, определена от държава от ЕС да оценява съответствието на определени продукти, преди те да бъдат пуснати на пазара. Повече за нотифицираните органи.
- Надзор на пазара — надзорът на пазара гарантира, че нехранителните продукти на пазара на ЕС не излагат на риск европейските потребители и работници и че други обществени интереси, като например околната среда, безопасността и справедливостта на търговията, са защитени. Повече за надзора на пазара.
- Информационната и комуникационна система за надзор на пазара (ICSMS) е ИТ платформа за улесняване на комуникацията между органите за надзор на пазара в ЕС и държавите от ЕАСТ. Повече за ICSMS.
- Маркировката „СЕ“ означава, че даден продукт, продаван в ЕС, отговаря на всички приложими изисквания за безопасност, здраве и опазване на околната среда. Повече за маркировката „СЕ“.
- Законова метрология — прилагане на правните изисквания към измерванията и измервателните уреди. Законодателството на ЕС в областта на метрологията е един от стълбовете на единния пазар на продукти. Изискванията на ЕС имат за цел насърчаване на технологичните иновации, опазване на здравето и околната среда, гарантиране на обществената безопасност и насърчаване на справедливата търговия. Повече за легалната метрология.
- Външни граници — държавите от ЕС проверяват продукти, идващи извън територията на ЕС, на границите на Съюза.
- Нова законодателна рамка — През 2008 г. беше приета нова законодателна рамка за подобряване на вътрешния пазар на стоки и за укрепване на условията за пускане на широка гама от продукти на пазара на ЕС. Прочетете повече за новата законодателна рамка.
Свободно движение на стоки
Много продукти на пазара на ЕС са предмет на хармонизирани правила, които защитават потребителите, общественото здраве и околната среда. Хармонизираните правила предотвратяват приемането на потенциално различаващи се национални правила и гарантират свободното движение на продукти в рамките на ЕС. Някои сектори обаче все още са обект на национални правила. Принципът на свободно движение на стоки гарантира, че тези правила не създават необосновани пречки пред търговията.
Хармонизирани сектори
Хармонизираните сектори са предмет на общи правила в целия ЕС. Те осигуряват на предприятията ясна и предвидима правна рамка. Ако производителите спазват тези правила, техните продукти могат да се продават свободно на пазара.
- В повечето сектори(напр. електронно и електрическо оборудване, машини, асансьори и медицински изделия) законодателството на ЕС е ограничено до съществените изисквания за опазване на здравето, безопасността и опазването на околната среда — за да се докаже съответствие с тези изисквания, производителите могат доброволно да използват стандарти или други технически спецификации.
- В други сектори (например автомобилостроенето и химикалите) в законодателството се определят подробни изисквания, задължаващи определени видове продукти да имат едни и същи технически спецификации.
Нехармонизирани сектори
Нехармонизираните сектори не са предмет на общи правила на ЕС и могат да бъдат обхванати от национални правила. Тези сектори продължават да се ползват от разпоредбите на Договора, уреждащи свободното движение на стоки съгласно чл. 34—36 ДФЕС. Националните правила за тези продукти подлежат на процедура за уведомяване, за да се гарантира, че те не създават неоправдани пречки пред търговията.
За да се гарантира свободното движение на стоки в нехармонизираните сектори, принципът на взаимно признаване, процедурата за нотифициране 2015/1535 и прилагането на членове. 34—36 от ДФЕС са от съществено значение.