Споразумение за свободна търговия между ЕС и Сингапур

Споразумението премахва митата и бюрокрацията, с които се сблъскват европейските предприятия при износ за Сингапур. С него се премахват и други пречки пред търговията и се подобрява търговията с основни стоки като електрониката, хранителните продукти и фармацевтичните продукти. Споразумението също така отваря пазара на Сингапур за износ на услуги от ЕС, например в областта на транспорта и телекомуникациите.

Споразумението накратко

Споразумението за свободна търговия между ЕС и Сингапур (ССТЕСРС) влезе в сила на 21 ноември 2019 г. Вж. пълния текст и приложенията към споразумението.

ЕС и Сингапур подписаха и Споразумение за защита на инвестициите (EUSIPA). Той ще влезе в сила след ратифицирането му от всички държави — членки на ЕС, в съответствие с техните национални процедури.

Какви са ползите за Вашето предприятие?

ССТЕСРС носи значителни ползи за предприятията, включително

  • по-голям достъп до пазара за предприятията от ЕС в Сингапур и обратно
  • по-малко обременяващи технически правила
  • премахване на дублиращите изпитвания за определени продукти
  • митнически процедури и правила за произход, които улесняват търговията
  • защита на правата върху интелектуалната собственост, включително географските указания (ГУ) — специални регионални хранителни продукти и напитки, като шунката Парма и ирландското уиски
  • нови възможности в областта на екологичните услуги и екологосъобразните обществени поръчки
  • премахване на пречките пред търговията и инвестициите в екологосъобразни технологии

Как търговското споразумение ще бъде от полза за земеделските общности в ЕС?

Преди сключването на търговското споразумение Сингапур въведе нулеви мита върху вноса на всички продукти на хранително-вкусовата промишленост, с изключение на бирата. При влизането в сила на споразумението Сингапур също така премахна всички останали мита върху бирата, складирането и самсу.

Споразумението признава и защитава географските означения за вина, спиртни напитки, селскостопански и хранителни продукти с произход от териториите на ЕС или Сингапур.

Освен това мерките, предвидени в санитарната и фитосанитарната част на споразумението, имат за цел да защитят живота и здравето на хората, животните и растенията. Тези мерки се отнасят до признаването на области с ниски/свободни от вредители или болести и гарантират прозрачността и обмена на информация и избягването на пречки пред търговията.

 

Сингапур разполага с много малко земеделска земя, за да задоволи нуждите си от храни с внос.

Селскостопанското производство е малко по мащаб и се ограничава до:

  • цветя
  • някои плодове (предимно дураци и рамбуци)
  • яйца
  • зеленчуци
  • домашни птици
  • свинско месо

През 2019 г. ЕС-27 изнесе за Сингапур продукти на хранително-вкусовата промишленост на стойност 1.9 милиарда евро, което е повече от два пъти повече от 10 години по-рано. Днес Сингапур е 5-ият по големина пазар на ЕС за износ на селскостопански хранителни продукти в Азия и 18-ият му световен пазар.

Колко голям е сингапурският пазар? Каква е търговията между ЕС и Сингапур?

С население от 5.6 милиона души Сингапур е ключов търговски, транспортен и финансов център в Азия. Тъй като разполага с широка мрежа от търговски споразумения с над 30 партньори, всяка година страната търгува с останалата част от света над 550 милиарда евро.

За ЕС Сингапур е 14-ият по големина партньор в търговията със стоки в света и първият в Югоизточна Азия (SEA). Тъй като е силно ориентирана към услугите икономика, Сингапур е също така 5-ият по големина партньор на ЕС в областта на търговията с услуги в световен мащаб.

С над 10,000 европейски дружества, които създадоха свои офиси/регионални центрове в Сингапур, страната стана 6-ата световна дестинацияна ЕС за изходящи преки инвестиции и представлява две трети от преките инвестиции на ЕС в SEA.

Тарифи

За износ за Сингапур

Преди споразумението почти всички стоки с произход от ЕС вече можеха да влязат в Сингапур без мита. След влизането в сила на споразумението Сингапур е задължен да прилага безмитен достъп за всички стоки с произход от ЕС, включително за тези, които преди това са били предмет на мита (като бира и изпражнения).

За внос в ЕС

Към 21 ноември 2019 г. приблизително 84 % от вноса от Сингапур в ЕС става безмитен.

Примери за сектори, които се възползват от незабавното премахване на митата, включват:

  • електроника
  • фармацевтични изделия
  • повечето нефтохимични продукти (някои мита върху нефтохимичните продукти ще бъдат премахнати постепенно след 3 години)
  • преработени селскостопански продукти (с изключение на химически чиста фруктоза и сладка царевица)

Почти всички останали мита, приложими за сингапурски стоки, влизащи в ЕС, ще бъдат премахнати постепенно преди ноември 2024 г.

ЕС ще продължи да прилага мита за няколко продукта дори след края на периода на постепенно премахване, включително за някои рибни продукти (Tilapia, Skipjack) и преработеното селско стопанство, както и за химически чиста фруктоза и сладка царевица.

Премахване на митата

Търговското споразумение описва подробно поетапните категории за премахване на митата за период от 5 години в приложение 2-А към споразумението.

 

Графикът за премахване на митата за вашия конкретен продукт можете да намерите в „Моят търговски асистент“.

Правилата за произход

 

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивнияинструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA) в Моят търговски асистент, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да изготвите правилните документи.

Обща информация относноправилата за произходи процедурите, свързани с произхода, може да бъде намерена в този раздел.

Произходът е „икономическата националност“ на търгуваните стоки. Ако сте нов по темата, можете да намерите въведение към основните понятия в раздела за стоките.

Правилата за произход

Къде мога да намеря правилата за произход?

Правилата за произход са определени в протокол 1 към ССТЕСРС.

Моят продукт произхожда ли от ЕС или Сингапур?

За да имате право на по-ниска или нулева преференциална тарифа съгласно Споразумението за свободна търговия между ЕС и Сингапур, вашият продукт трябва да е с произход от ЕС или Сингапур. Даден продукт се счита за продукт с произход от ЕС или Сингапур, ако е

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в главата (например недостатъчна обработка или преработка, правилото за непромяна). Съществуват и някои допълнителни възможности за гъвкавост, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продуктите правила (например толерантност и кумулация).

 

Примери за основните видове специфични за продуктите правила в търговските споразумения на ЕС

  • правилото за добавена стойност — стойността на всички материали без произход в даден продукт не може да надхвърля определен процент от цената му франко завода
  • промяна в тарифното класиране — производственият процес води до промяна в тарифното класиране на материалите без произход и крайния продукт — например производство на хартия (глава 48 от Хармонизираната система) от целулоза без произход (глава 47 от Хармонизираната система)
  • специфични операции — изисква се специфичен производствен процес, например изпридане на влакна в прежда — такива правила се използват предимно в текстилния и химическия сектор.

Съвети за спазване на специфичните за продуктите правила

Предвижда се допълнителна гъвкавост, която да Ви помогне да спазвате специфичните за продукта правила, като например допустими отклонения или натрупване.

Толеранс

В Споразумението за свободна търговия между ЕС и Сингапур правилото за толерантност позволява на производителя да използва материали без произход, които обикновено са забранени от специфичното правило за продукта, стига тяхното нетно тегло или стойност да не надвишават

  • 10 % от теглото на продукта за селскостопански и преработени селскостопански продукти, включени в глави 2 и 4—24 от Хармонизираната система, различни от преработените продукти от риболов от глава 16
  • 10 % от цената на продукта франко завода за промишлени продукти, различни от текстил и облекло

Специфични допустими отклонения се прилагат за текстилните изделия и облеклото, класирани в глави 50—63 от Хармонизираната система, които са включени в бележка 6 и бележка 7 от приложение А Уводни бележки към списъка в приложение Б

Това допустимо отклонение не може да се използва за надвишаване на който и да е праг на максималната стойност на материалите без произход, изброени в специфичните за отделните продукти правила.

Кумулация

Споразумението за свободна търговия между ЕС и Сингапур предвижда три начина за кумулиране на произхода. Моля, имайте предвид обаче, че понастоящем се прилага само първата (двустранна кумулация).

  • двустранна кумулация — материалите с произход от Сингапур могат да се считат за материали с произход от ЕС, когато се използват за производството на продукт в ЕС (и обратно)
  • кумулация с държава от АСЕАН, която има преференциално споразумение с ЕС, което позволява материалите с произход от тези държави да се считат за материали с произход от Сингапур или от ЕС, когато се използват за производството на продукт.
    Моля имайте предвид, че материалите, изброени в приложение В към Протокола относно правилата за произход, са изключени от тази кумулация. Понастоящем тази кумулация не се прилага.
  • кумулация с държава от АСЕАН, която няма преференциално споразумение с ЕС, което позволява материалите с произход от тези държави да се считат за материали с произход от ЕС или Сингапур, когато се използват за производството на продуктите, изброени в приложение Г към Протокола за правилата за произход.
    Понастоящем тази кумулация не се прилага.

Други изисквания

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в Протокола относно правилата за произход, като например правилото за непромяна.

Транспорт през трета държава: правило за непромяна

Продуктите с произход трябва да бъдат транспортирани от ЕС до Сингапур (и обратно), без да бъдат допълнително преработени в трета държава.

Някои операции могат да се извършват в трета държава, ако продуктите остават под митнически надзор, като например:

  • добавяне или поставяне на маркировки, етикети, пломби или всякаква документация, за да се гарантира спазването на специфичните национални изисквания на страната вносител
  • консервиране на продукти в добро състояние
  • съхранение
  • разделяне на пратки

В случай на съмнение митническите органи могат да поискат от декларатора да представи доказателство за съответствие. Доказателства за съответствие могат да бъдат предоставени по всякакъв начин, включително

  • транспортни документи по договор, като например товарителници 
  • фактически или конкретни доказателства въз основа на маркировка или номериране на опаковките 
  • всякакви доказателства, свързани със самите стоки

Възстановяване на мита

Възстановяването на платени преди това мита върху материали без произход, използвани за производството на продукт, който се изнася съгласно преференциална тарифа, не е разрешено съгласно настоящото търговско споразумение.

Процедури, свързани с произхода

Износителите и вносителите трябва да следват процедурите за произход. Процедурите са посочени в раздел Б от Протокола за правилата за произход към споразумението. Те изясняват например по какъв начин:

  • за деклариране на произхода на даден продукт
  • за предявяване на претенции за привилегии
  • митническите органи могат да проверят произхода на даден продукт

Как да поискате преференциална тарифа?

За да се възползват от преференциална тарифа, вносителите трябва да представят доказателство за произход.

Съгласно това споразумение вносителите могат да поискат преференциална тарифа въз основа на декларация за произход, предоставена от износителя.

Декларация за произход

Лична декларация на износителя

Износителите могат сами да декларират, че техният продукт е с произход от ЕС или Сингапур, като представят декларация за произход

  • в ЕС може да се направи
    • от одобрен износител
    • от всеки износител, при условие че общата стойност на пратката не надвишава 6,000 EUR
  • в Сингапур то може да бъде направено от износител, който
    • е регистрирано пред органите на Сингапур
    • е получил уникален номер на правен субект

 

Одобрени износители

Митническите органи на държавата износител могат да разрешат на всеки износител, който изнася продукти по силата на търговското споразумение, да изготвя декларации за произход за продуктите, независимо от тяхната стойност. Износителят трябва да предостави достатъчно гаранции на митническите органи, че статутът на продукти с произход на продуктите и изпълнението на всички останали изисквания на споразумението (протокола) могат да бъдат проверени. Митническите органи могат да отнемат статута на одобрен износител в случай на злоупотреба.

Какво трябва да съдържа декларацията за произход?

За да изготвите декларация за произход, трябва да въведете, подпечатвате или разпечатате декларацията върху фактурата, известието за доставка или друг търговски документ със следния текст:

„Износителят на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо или компетентно правителствено разрешение №...), декларира, че освен ако ясно е посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход.“

Текстът на декларацията за произход може да бъде изготвен на всеки от официалните езици на ЕС и може да бъде намерен в приложение Д към Протокола за правилата за произход.

Трябва да подпишете декларацията си върху фактура на ръка. Ако сте одобрен износител, вие сте освободен от това изискване, при условие че се задължите писмено Вашите митнически органи да поемат пълна отговорност за всяка декларация, която ви идентифицира.

Подаване и валидност

Декларация за произход може по изключение да бъде изготвена след износа („изявление със задна дата“), при условие че е представена в държавата вносител не по-късно от две години, в случая на ЕС, и една година, в случая на Сингапур, след въвеждането на стоките на територията.

Следва да съхранявате и да сте готови да представите придружаващи документи, доказващи, че вашият продукт е с произход (например декларации на доставчика) и отговаря на други изисквания на Протокола относно правилата за произход, ако това бъде поискано от митническите органи.

Декларацията за произход остава валидна за срок от 12 месеца от датата на издаване от износителя.

Проверка на произхода

Митническите органи могат да проверят дали внасян продукт действително е с произход, или отговаря на други изисквания за произход. ССТ между ЕС и Сингапур се основава на следните принципи:

  • проверката се изисква от органите на страната вносител и се извършва от органите на страната износител.
  • проверката се основава на административно сътрудничество между митническите органи на държавите вносителки и страните износителки.
  • проверките на произхода на продуктите се извършват от местните митнически органи. Не се разрешават посещения на страната вносител при износителя.
  • органите на страната износител определят окончателно произхода и информират органите на страната вносител за резултатите

Изискванията към продуктите 

Технически правила и изисквания

С търговското споразумение се въвеждат по-съвместими технически изисквания и изпитвания на продукти и се намаляват техническите пречки, които в противен случай биха могли да ви затруднят да продавате продуктите си в Сингапур. Например

  • Одобрен икономически оператор
  • правилата относно маркирането и етикетирането са опростени
  • намалява се дублирането на скъпи и отнемащи време процедури за изпитване на продукти — например Сингапур признава настоящите стандарти на ЕС и тестването на автомобили и автомобилни части
  • въведена е система за сертифициране на предприятия за производство на месо в ЕС, които желаят да изнасят за Сингапур
Как търговското споразумение ще защити европейските стандарти, включително стандартите за безопасност на храните?

Търговското споразумение по никакъв начин няма да засегне, измени, понижи или премахне стандартите на ЕС в която и да е област.

Това означава, че сингапурски продукти и услуги могат да се продават в ЕС само при същите условия като продуктите и услугите от ЕС. Те трябва да отговарят на всички правила и разпоредби на ЕС, като например:

  • технически правила и стандарти
  • изисквания за безопасност на потребителите
  • екологични изисквания
  • правила относно здравето на животните и растенията и хигиената
  • норми за безопасност на храните
Електроника

Стандартите, техническите регламенти и процедурите за оценяване на съответствието се основават на съответните международни стандарти.

Споразумението има за цел да се избегнат дублиращи се и обременяващи процедури за изпитване на съответствието по отношение на безопасността на продуктите и електромагнитната съвместимост на

  • електрическо и електронно оборудване
  • домакински електроуреди
  • битова електроника

Сингапур приема декларация за съответствие на доставчика за продукти, за които се счита, че са с нисък риск за безопасността на потребителите, здравето или околната среда.

Моторни превозни средства и части за превозни средства

Със споразумението е възможно да се продават нови моторни превозни средства и автомобилни части от ЕС в Сингапур без допълнителни изпитвания или сертифициране, при условие че те са сертифицирани в съответствие с международните стандарти, приети в ЕС, по-специално правилата за одобряване на типа на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ на ООН).

ЕС и Сингапур се споразумяха също така:

  • въздържане от въвеждане на нови регулаторни мерки, които се различават от международните стандарти
  • позволяват продажбата на продукти, включващи нови технологии, освен ако не е доказано, че тези технологии създават значителен риск за човешкото здраве, безопасността или околната среда;
Фармацевтични продукти и медицински изделия

ЕС и Сингапур се споразумяха:

  • използване на международни стандарти, практики и насоки за фармацевтични продукти и медицински изделия
  • гарантиране, че котирането, ценообразуването и възстановяването на разходите за фармацевтични продукти са справедливи, разумни и недискриминационни

ЕС ще признае стандартите на Сингапур за „добри производствени практики“ (ДПП) при производството на активни фармацевтични съставки (АФС) за равностойни на собствените им стандарти, което ще улесни износа на сингапурски АФС за ЕС.

Изисквания за здравословни и безопасни условия на труд — СФС

Що се отнася до безопасността на храните, здравето на животните и растенията, както ЕС, така и Сингапур разполагат със строги закони и процедури. Споразумението има за цел да улесни износа на продукти от животински произход. Например ЕС и Сингапур се споразумяха да оценяват взаимно своите системи за инспекция и сертифициране на предприятията за производство на месо, вместо да изискват всяка отделна кланица или предприятие за преработка на храни да бъде инспектирано от другата страна, преди да може да изнася.

 

Вижте специфичните правила и изисквания за вашия продукт в Моят търговски асистент.

Технически бариери пред търговията

Въпреки че техническите правила са важни, понякога те могат да действат като пречка пред международната търговия и следователно могат да представляват значителна тежест за вас като износител.

  • ако смятате, че сте изправени пред търговска бариера, която забавя дейността ви или ви пречи да изнасяте, можете да ни кажете
  • съобщете какво спира вашия износ за Сингапур, като използвате онлайн формуляра и ЕС ще анализира Вашето положение и ще предприеме подходящи действия

Свържете се с нас

Документи и процедури за митническо оформяне

Споразумението гарантира по-ефективни митнически процедури за улесняване на търговията и намаляване на разходите за предприятията.

С цел укрепване на сигурността на веригата на доставки в него се предвижда ЕС и Сингапур да участват в програми за взаимно признаване на програми за търговско партньорство, като например програмата на ЕС за одобрени икономически оператори.

Документи

В ръководствата за стъпка по стъпка се описват различните видове документи, които трябва да подготвите за митническо оформяне на вашите продукти.

В зависимост от вашия продукт митническите органи могат да изискат всички или някои от елементите по-долу.

  • търговска фактура (вижте специфичните изисквания по отношение на нейната форма и съдържание в „Моят търговски асистент“)
  • пълнежt
  • лицензии за внос на някои стоки
  • сертификати, показващи, че вашият продукт отговаря на задължителните разпоредби за продуктите, като например изисквания за здраве и безопасност, етикетиране и опаковане
  • доказателство за произход — декларация за произход

За по-голяма сигурност можете да кандидатствате предварително за обвързваща тарифна информация и/или обвързваща информация за произход.

 

За подробна информация относно документите, които трябва да представите за митническо оформяне на вашия продукт, отидете на моя търговски асистент.

На изпитване

За описание на начина на доказване на произхода на вашите продукти, за да поискате преференциална тарифа, и на правилата, свързани с проверката на произхода от страна на митническите органи, моля, направете справка с раздела относно правилата за произход по-горе.

За информация относно митническия режим за внос и износ като цяло посетете уебсайта на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“.

Интелектуална собственост и географски указания

Търговското споразумение съдържа и съвременни правила за защита и прилагане на правата върху интелектуалната собственост

Географски указания

Сингапур засили съществуващия си режим на географските означения (ГО), като създаде система за регистриране на ГО в Сингапур за защита на продукти, които имат специални качества или се ползват с определена репутация или други характеристики, дължащи се на географския им произход. Производителите от ЕС могат да кандидатстват за регистрация на своите географски означения в Сингапур. Производителите извън ЕС също могат да подават заявления за регистрация на ГО в Сингапур, когато продуктите попадат в определените категории. 139 ГУ на ЕС за вина, спиртни напитки и някои селскостопански продукти се ползват с равнища на защита, равни на тези в ЕС. Тази засилена защита ще засили признаването от страна на потребителите на автентичните качествени хранителни продукти, вина и спиртни напитки от ЕС в Сингапур, като например:

  • Вина от Bordeaux
  • Шунка Парма
  • Шампанско
  • Баварска бира

Патенти

По силата на споразумението Сингапур се ангажира да предостави удължаване на срока на патентната закрила, за да компенсира намаляването на срока на патента в резултат на административния оперативен процес на пускане на пазара.

Авторското право и сродните му права

В търговското споразумение се предвижда защита на авторското право в продължение на 70 години. Тя предвижда еднократно справедливо възнаграждение за продуцентите на звукозаписи, излъчвани или извършвани публично. Това ще бъде изпълнено не по-късно от ноември 2021 г. Споразумението ще приведе законодателството на Сингапур в областта на авторското право в съответствие с това на държавите, което позволява на продуцентите на звукозаписи да събират такси за радиоразпръскване и публични възнаграждения за изпълнение.

Търговски марки

ЕС и Сингапур ще защитават добре известните търговски марки въз основа на съвместната препоръка на Световната организация за интелектуална собственост.

Защита на данните от изпитванията

В споразумението също така се предвижда, че данните от изпитвания, представени за получаване на административно одобрение за пускане на пазара на фармацевтични и агрохимични продукти, ще бъдат защитени за период от 5 години, който може да бъде удължен с още 5 години.

Промишлени дизайни

В търговското споразумение се предвижда Сингапур да увеличи на 10 години сроковете за закрила на регистрираните дизайни.

Принудително изпълнение

Споразумението включва подробни разпоредби относно мерките за принудително изпълнение по гражданскоправни въпроси. Що се отнася до правоприлагането на границите, носителите на права ще могат да поискат от митническите органи на Сингапур да конфискуват стоки с фалшифицирани търговски марки и пиратски стоки, защитени с авторско право.

До ноември 2022 г. носителите на права ще могат да поискат от митническите органи на Сингапур да конфискуват и фалшифицирани стоки с ГУ и пиратски дизайнерски стоки, когато те ще бъдат внесени или изнесени.

Сингапур и ЕС също така поеха ангажимент за процедури, които ще позволят на органите по собствена инициатива да спрат освобождаването на стоки с фалшифицирани търговски марки, пиратски стоки, защитени с авторско право, и фалшифицирани стоки с ГУ. По отношение на фалшифицираните стоки с ГО Сингапур ще изпълни този ангажимент до ноември 2022 г.

Бюрото за помощ в областта на ПИС в Югоизточна Азия предлага телефонна линия за пряко подпомагане на МСП в областта на интелектуалната собственост.

Услуги

Търговското споразумение обхваща широк спектър от услуги и предоставя допълнителен достъп до пазара за доставчиците на услуги.

По-конкретно, ЕС и Сингапур се споразумяха да намалят или премахнат някои ограничения върху

  • брой на доставчиците на услуги
  • стойността на сделките с услуги или активите
  • брой на операциите по предоставяне на услуги или количество на продукцията от услуги
  • брой на лицата, които могат да бъдат наети
  • конкретният вид правен субект, който е разрешен
  • ограничения на чуждестранното дялово участие/собствения капитал

Това се отнася за широк кръг от сектори, включително:

  • далекосъобщителни услуги
  • финансови услуги
  • компютърни и свързани с тях услуги
  • транспортни услуги
  • услуги, свързани с околната среда
  • някои бизнес услуги (като архитектурни и инженерни услуги)
  • пощенски услуги

ЕС и Сингапур се споразумяха също така да гарантират, че едни и същи правила и разпоредби се прилагат за местните и чуждестранните доставчици на услуги в определени сектори, за да се създадат предсказуемост и еднакви условия на конкуренция. Това се отнася например за:

  • пощенски услуги — гарантиране, че доминиращите участници на пазара няма да участват в антиконкурентни практики
  • далекосъобщителни услуги — основните доставчици, като например собствениците на мрежи, трябва да предоставят на други оператори достъп до специфични мрежови елементи на базата на необвързан достъп, при разумни и прозрачни условия.
  • международен морски транспорт — определяне на съответните ангажименти и осигуряване на яснота относно това какво точно се поема
  • компютърни услуги — обхващане на всички бъдещи компютърни услуги въз основа на техните функционалности
  • национална правна уредба — всеобхватни разпоредби относно лицензионните процедури и професионалните квалификации, които гарантират, че когато даден инвеститор кандидатства за лиценз за предоставяне на услуга или неуслуга, той се третира справедливо и е защитен от произволни ограничения, докато правото му на обжалване е гарантирано

 

Услугите са гръбнакът на икономиките на ЕС и Сингапур. Сингапур е основен център в Югоизточна Азия за доставчиците на услуги от ЕС и представлява повече от половината от цялата търговия с търговски услуги между ЕС и АСЕАН.

  ЕС Сингапур
Професионални услуги
  • архитектурни услуги 
  • при публичното съхранение
  • инженерни и интегрирани инженерни услуги
  • услуги по градоустройствено планиране и ландшафтна архитектура
  • консултантски услуги в областта на управлението
  • услуги по международен търговски арбитраж
  • правни услуги
  • при публичното съхранение
  • данъчно облагане
  • архитектурни услуги
  • интегрирани инженерни
  • медицински и стоматологични услуги
  • ветеринарни услуги
Компютърни и свързани с тях услуги Всички свързани услуги в тази област Всички свързани услуги в тази област
Научноизследователска и развойна дейност
  • естествени и интердисциплинарни науки, с изключение на публично финансираните услуги в областта на НИРД
  • социални и хуманитарни науки
  • природни науки
  • социални науки, с изключение на правни изследвания
Бизнес услуги
  • рекламата
  • пазарни проучвания
  • консултантски услуги в областта на управлението
  • консултации и консултации, свързани с производството
  • печат и издателска дейност
  • услуги, свързани с конгреси
  • превод
  • дизайнерски/проектантски услуги
  • рекламата 
  • пазарни проучвания
  • консултантски услуги в областта на управлението
  • услуги по технически изпитвания и анализи на автомобили
  • услуги, свързани с производството
  • консултация в областта на сигурността
  • следене на алармата
  • фотографски услуги
  • услуги по управление на конгреси и изложби
  • преводачески услуги
Пощенски услуги Всички свързани услуги в тази област Основни и експресни писма
Телекомуникационни услуги Услуги, състоящи се в предаване и приемане на сигнали чрез електромагнитни средства, с изключение на разпръскване

Услуги (с изключение на радио- и телевизионно разпръскване), като например

  • услуги, базирани на съоръжения и услуги
  • мобилни услуги и мрежови услуги с добавена стойност
Услуги, свързани с околната среда
  • отпадъчни води
  • управление на твърди/опасни отпадъци, без трансграничен превоз на опасни отпадъци
  • опазване на атмосферния въздух и обработка на климата и почистване на почвата и водите
  • намаляване на шума и вибрациите
  • опазване на биологичното разнообразие и ландшафта
  • услуги по събиране и обезвреждане на отпадъци, с изключение на услуги по депониране на отпадъци
  • управление на опасни отпадъци
  • санитарни и сходни услуги;
  • услуги по почистване на отработени газове
  • услуги за намаляване на шума
  • опазване на природата и ландшафта
Туристически услуги и услуги, свързани с пътувания Туристически агенции и туроператорски услуги 
  • хотелиерски услуги и други услуги по настаняване
  • услуги по сервиране на храни и напитки, с изключение на сервиране на храна в заведения за хранене, управлявани от правителството
  • туристически агенции и екскурзоводски услуги
Транспортиране

Морски транспорт — услуги, свързани с

  • международен превоз на пътници и товари
  • съхранение и складиране
  • станция и депо за контейнери
  • спедиторски и спомагателни услуги в областта на морския транспорт


Автомобилен и железопътен транспорт — помощни услуги като

  • агенция за товарен транспорт
  • обработка на товари
  • съхранение 

Морски транспорт — услуги, свързани с

  • международен превоз на пътници и товари
  • услуги по корабно агентиране
  • международно теглене на буксир
  • спедиторска брокерска дейност
  • спедиторски услуги
  • отдаване под наем на плавателни съдове с екипаж

Автомобилен транспорт — помощни услуги като

  • даване под наем
  • някои спомагателни услуги, като поддръжка и ремонт на части за моторни превозни средства
Промишленост
  • храни и напитки
  • облекло
  • обувките.
  • машини
  • хартиени продукти
  • изчислителни и електрически машини
  • храни и напитки
  • облекло
  • хартиени продукти
  • химикали
  • някои видове машинно оборудване
  • компютърно и телекомуникационно оборудване

Електронна търговия

Сингапур и ЕС признават значението на свободното движение на информация и се споразумяха да не налагат мита върху електронното предаване на данни.

Двете страни също така са съгласни, че:

  • електронната търговия не следва да накърнява правата върху интелектуалната собственост
  • развитието на електронната търговия трябва да бъде съвместимо с международните стандарти за защита на данните

Обществени поръчки

Сингапур и ЕС са членове на Споразумението на СТО за държавните поръчки (СДП).

Още преди търговското споразумение те вече разполагаха с отворени и модерни системи за възлагане на обществени поръчки и прилагаха високи стандарти за прозрачност и процесуална справедливост при възлагането на обществени поръчки, а в много случаи предприятията от ЕС вече можеха да се конкурират за обществени поръчки в Сингапур над определен праг на стойността.

Търговското споразумение обаче предлага още повече възможности за предприятията от ЕС да се конкурират за договори за обществени поръчки в Сингапур.

Сингапур:

  • постигна съгласие за допълнителни правила относно тръжните процедури
  • се съгласява да понижи праговите стойности за открити тръжни процедури за органи като Съвета за комунални услуги и Органа за енергийния пазар.
  • разширяване на видовете договори за обществени услуги, обхванати от ангажименти за прозрачност и недискриминация — това е важно, тъй като достъпът до информация е една от най-големите пречки пред достъпа на по-малките предприятия от ЕС до отвъдморските пазари.

ЕС:

  • добавяне към списъка на субектите, отворени за участие в търгове за обществени поръчки, допълнителни министерства, агенции и други органи на централно равнище в сравнение с включените в списъка на Споразумението за държавните поръчки в рамките на СТО, както и субекти, извършващи дейност в някои сектори на комуналните услуги.
  • са включили повече видове обществени поръчки за услуги, обхванати от открита тръжна процедура, в сравнение с договореното в СТО, като например:
    • железопътни услуги
    • компютърни услуги
    • далекосъобщителни услуги
    • услуги, свързани с ландшафна архитектура

Търговия и устойчиво развитие

В търговското споразумение се определят обвързващи ангажименти, за да се гарантира, че вътрешните равнища на защита на околната среда и на труда са в съответствие с основните международни стандарти и споразумения.

С него се забраняват практиките от типа „надпревара към дъното“, при които трудовото законодателство и законодателството в областта на околната среда са занижени с цел привличане на търговия или инвестиции, като същевременно се признават правата на ЕС и Сингапур да установяват свои собствени равнища на защита на околната среда и труда.

Търговското споразумение има за цел да засили приноса на търговията и инвестициите за устойчивото развитие, включително

  • корпоративна социална отговорност
  • инициативи за екомаркировка
  • справедлива и етична търговия
  • опазване и устойчиво управление на природните ресурси, включително чрез устойчиво управление на горите и опазване и управление на рибните запаси

Трудови стандарти

ССТ включва ангажименти за прилагане на конвенциите на Международната организация на труда (МОТ), които страните са ратифицирали, но също така и ангажименти за предприемане на необходимите стъпки за ратифициране на конвенциите на МОТ относно основните права, по които те все още не са подписали, като например:

  • декларацията на министрите от Икономическия и социален съвет на ООН относно създаването на пълна и продуктивна заетост и достоен труд за всички от 2006 г.
  • декларацията на МОТ за основните принципи и права в областта на труда;
  • основните конвенции на МОТ

Околна среда и изменение на климата

Споразумението включва ангажименти от страна на ЕС и Сингапур относно ефективното прилагане на многостранните споразумения в областта на околната среда, по които ЕС и/или Сингапур са страни съответно, като например:

  • Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие
  • Конвенцията на ООН по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES)
  • Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (РКООНИК)

Специфичните разпоредби относно изменението на климата допълнително подчертават усилията на ЕС и Сингапур за справяне с изменението на климата.

ССТ също така предвижда сътрудничество между страните, включително в областта на екомаркировката и екологосъобразните обществени поръчки, премахването на пречките пред търговията с щадящи климата стоки и услуги, като например стоки за устойчива енергия от възобновяеми източници; постепенното намаляване на субсидиите за изкопаеми горива и насърчаването на практиките за корпоративна социална отговорност.

За колективно

Споразумението за защита на инвестициите между ЕС и Сингапур (EUSIPA) ще влезе в сила след ратифицирането му от всички държави — членки на ЕС, в съответствие с техните национални процедури.

След като влезе в сила, тя ще подобри още повече инвестиционния климат и ще предложи повече сигурност на инвеститорите.

Споразумението ще гарантира, че европейските и сингапурските инвеститори се третират еднакво и справедливо и не са обект на никакво дискриминационно третиране, като например:

  • принудително отчуждаване или отчуждаване без подходящо обезщетение
  • дискриминацията
  • отнемане на лицензи за стопанска дейност
  • злоупотреби от страна на приемащата държава, като например липса на справедлив процес или невъзможност за извършване на международни трансфери на капитал

Споразумението за защита на инвестициите ще предложи на инвеститорите възможността за модерен и реформиран механизъм за разрешаване на инвестиционни спорове — инвестиционната съдебна система.

Крайъгълните камъни на новата инвестиционна съдебна система са:

  • постоянен инвестиционен съд от първа инстанция
  • апелативен съд по жалбите

Системата ще се основава на принципите на прозрачност на производствата и разпоредбите срещу злоупотребата със системата. Например споразумението за защита на инвестициите съдържа правила за предотвратяване на измамни или манипулативни искове, като например преструктуриране на предприятие с цел предявяване на иск.

Инвестиционната съдебна система ще гарантира, че споразумението за защита на инвестициите се тълкува по правилен от правна гледна точка и предвидим начин.

Полезни връзки и контакти

Министерство на търговията и промишлеността

100 High Street, #09 — 01, Министерство на финансите, Сингапур 179434

Тел.: + 65 6225 9911

Уеб: www.mti.gov.sg

Предприятие Сингапур (ESG)

Ул. „Виктория“ № 230, Ниво 10 Бугис Арктическа административна кула, Сингапур 188024

Тел.: + 65 6898 1800

Уеб: www.enterprisesg.gov.sg

Служба на ESG във Франкфурт

Сингапурски център, Bleichstr. 45, 60313 Франкфурт на Майн, Германия

Тел.: + 49 699207350

Бюро на ESG в Лондон

Singapore Centre, First Floor, Southwest House, 11a Regent Street, London SW1Y 4LR, Обединено кралство

Тел.: + 44 2074842730

Делегация на Европейския съюз в Сингапур

250 North Bridge Road, #38 — 03 Raffles City Tower, Сингапур 179101

Тел.: + 65 6336 7919

Уеб: https://eeas.europa.eu/delegations/singapore

Допълнителни връзки:

Повече информация за Споразумението за свободна търговия между ЕС и Сингапур и Споразумението за защита на инвестициите можете да намерите на уебсайта на ГД „Търговия“. За общ преглед можете да разгледате и информационните фишове.

Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) също предоставя подробна информация за отношенията между ЕС и Сингапур.

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки