Класифициране на растителните лекарствени продукти

Това ръководство ще ви помогне да разберете класификацията на растителните лекарствени продукти, за да определите митническите ставки и нетарифните мерки, приложими за вашите продукти.

Настоящото ръководство обхваща редица продукти, които могат да бъдат наричани:

  • растителни лекарствени продукти или лекарствени продукти
  • хомеопатични и билкови лекарства
  • добавки, храни и диети
  • тоника

Растителните лекарствени продукти се класифицират съгласно

  • тяхната цел, независимо дали става въпрос за медицински грижи или за общо здраве и благосъстояние
  • съдържание и добавки
  • начинът, по който те са изработени — например при продажба на дребно или при дози за специфична употреба

Като цяло тези продукти са обхванати в една от следните глави от тарифата:

  • Глава 21 — за хранителни продукти, като билкови чайове или хранителни добавки
  • Глава 22 — за напитки с добавени съставки като витамини — например обогатени тонични вина
  • Глава 29 — за витамини и подобни органични съединения, които се определят отделно
  • Глава 30 — за растителни лекарствени препарати за лекарствени продукти както за хора, така и за животни
  • Глава 23 — за фуражни добавки към животни

Някои продукти обаче могат да бъдат класифицирани другаде, например в глава 7, глава 8, глава 9, глава 12, глава 13 или глава 19.

Определение на растителните лекарствени продукти, приложенията и методите на синтез

Когато извършвате медицинска подготовка по смисъла на Тарифата, и по-точно глава 30, можете да посочите някои термини и съкращения. По-долу са изброени някои примери.

Термини, използвани при позоваване на лекарствени продукти

  • Активно вещество — определено по химичен път вещество, химически определена група от вещества, като алкалоиди, полифеноли или антоцианини, или растителен екстракт, като всички те трябва да притежават лечебни свойства за профилактика или лечение на специфични заболявания и заболявания или техните симптоми;
  • Ексципиент — нехранително вещество (например магнезиев стеарат), добавено по време на производството на таблетки
  • Растителни лекарствени препарати — тези препарати са приготвени на базата на едно или повече активни вещества (вж. по-горе) и са получени от растение или части от растение чрез процес като сушене, раздробяване, извличане или пречистване
  • Хомеопатичните лекарствени препарати, които се приготвят от продукти, вещества или смеси, наречени „хомеопатични съставки „или „майчини тинктури“, които се разреждат, например в алкохол или вода, където степента на разреждане трябва да бъде показана (например D6).
  • Витамин — прекурсор на витамин, който се превръща от организма в активна форма като витамин.
  • Витамини или минерални препарати — те са препарати на основата на витамини, които са включени в позиция 2936 или са на базата на минерали, включително микроелементи и смеси от минерали. Те се използват за лечение или превенция на специфични заболявания или заболявания — или за техните симптоми. Този вид на препарата съдържа много по-голямо количество витамини или минерали, обикновено най-малко три пъти по-високо от препоръчителната дневна доза (вж. по-горе).
  • RDA — препоръчителна дневна доза витамин или минерал, необходима на организма, за да остане в добро здраве

Следната таблица от приложението към Директива 90/496/ЕИО на Съвета (изменена с Директива 2008/100/ЕО) относно етикетирането за питателност на храните определя RDA за редица витамини и минерали.

Витамини

АРР

Минерали

АРР

Витамин A

800 микрограма

Калий

2 грама

Витамин D

5 микрограма

Хлорид

800 милиграма

Витамин E

12 милиграма

Калций

800 милиграма

Витамин К

75 микрограма

Фосфор

700 милиграма

Витамин C

80 милиграма

Магнезий

375 милиграма

Тиамин

1.1 милиграма

Желязо

14 милиграма

Рибофлавин

1.4 милиграма

Цинк

10 милиграма

Ниацин

16 милиграма

Мед

1 милиграм

Витамин B6

1.4 милиграма

Манган

2 милиграма

Фолиева киселина

200 микрограма

Флуорид

3.5 милиграма

Витамин B12

2.5 микрограма

Селен

55 микрограма

Биотин

50 микрограма

Хром

40 микрограма

Пантотенова киселина

6 милиграма

Молибден

50 микрограма

Йод

150 микрограма

 

 

Разни хранителни продукти

Продуктите, които не се лекуват, лекуват или предотвратяват заболявания или заболявания, обикновено се класират в позиция 2106 като хранителни продукти, неупоменати, нито включени другаде.

Много от изделията се класират в този код на съответната позиция, включително

  • смеси от растения или части от растения, заедно с други съставки, като растителни екстракти. Тези смеси не се консумират в тази форма, а се използват за приготвяне на билкови чайове и инфузии. Те могат да имат специално предназначение, например да се използват като слабителен, пурпален или диуретик или за облекчаване на метеоризъм. Други искове за облекчаване на заболявания или за насърчаване на общото здравословно състояние или хуманното отношение към животните.
  • смеси от екстракт от женшен с други съставки за чай или напитки от женшен
  • хранителни добавки или хранителни добавки, които се основават на вещества като растителни екстракти, плодови концентрати, мед или фруктоза и които съдържат добавени витамини. опаковането на тези препарати често показва, че те са полезни за поддържането на общото здравословно състояние или за доброто самочувствие.

Въпреки че много продукти като витамините обикновено се класифицират в тази позиция, важно е да се вземе предвид

  • действителното съдържание на продукта
  • как се изработва, представя или етикетира продуктът

Това може да означава, че даден продукт е класиран в друга позиция. Например витамини, които се смесват с вода и други съставки и са готови за непосредствена консумация като напитки или тоници, не се включват в позиция 2106. Вместо това те са обхванати в глава 22.

Тоници и хранителни добавки в течна форма

Глава 22 обхваща фотониката и течните добавки към храните, предназначени за непосредствена консумация. Тези препарати съдържат добавени витамини или железни съединения и са предназначени да поддържат общото здравословно състояние или хуманното отношение към тях. Този тип продукт обикновено попада в една от следните кодове на позиции

  • код на позиция 2202 — безалкохолни напитки
  • код на позиция 2205 — ароматизирани вина
  • код на позиция 2206 — смеси от ферментирали напитки, смеси от ферментирали напитки с безалкохолни напитки и други ферментирали напитки
  • код по позиция 2208 — спиртни напитки, включително продукти като тонизиращо вино, подсилено с растителни екстракти и/или витамини, и течни растителни лекарствени продукти с основа дестилиран алкохол — те са включени в тази позиция, дори ако са предназначени за използване в много малки количества

Провитамини и витамини

Органичните съединения, като например витамините, са включени в глава 29. Но за да бъдат обхванати в тази глава, те трябва да отговарят на строги условия, които определят разрешените добавки. Тези съединения могат да бъдат разтворени във вода или в друг разтворител, но разтворът трябва да се използва само защото е необходим от съображения за безопасност или за целите на транспорта. Стабилизатори, като антислепващи агенти, също могат да бъдат добавени, но само за да се запази съединението или за целите на транспорта.

Така че ако като хранителна добавка под формата на таблетки или капсули е приготвена като хранителна добавка под формата на таблетки или капсули, тя не попада в обхвата на настоящата глава. Това се дължи на факта, че добавените съставки, като свързващо вещество, корпусът на капсулата и ексципиентите, не са добавени само за целите на опазването или транспортирането. Този вид продукт попада в обхвата на глава 21 в позиция 2106.

Позиция 2936 специално обхваща:

  • провитамини
  • витамини
  • производни, използвани главно като витамини
  • смеси от провитамини, витамини и производни на витамините

Разрешени са някои специфични добавки, като антиоксиданти, при условие че добавеното количество е достатъчно, за да може витамините да се консервира или транспортира.

За целите на класификацията е много важно нещо, което се добавя към дадено съединение, да не прави получения продукт особено подходящ за специфична употреба, а не за обща употреба. Например ако витамините се приготвят като хранителни добавки под формата на таблетки, капсули или капсули, те не са класирани в позиция 2936. Поради начина, по който те „се представят, с предвидена дневна доза, те се считат за подходящи за специфична употреба. Те също така са изключени от този код, тъй като целта на тези добавки е повече от обикновена защита или транспортиране на витамините. Добавките са там, за да придадат на продукта удобен и лесен за ползване формуляр.

Растителни лекарствени препарати

Растителните лекарствени препарати са обхванати в глава 30, класирани в кодове по позиции 3003 и 3004. Те включват използвани препарати (независимо дали във вътрешен или външен план) за лечение или предотвратяване на заболявания или страдания при хора или животни. Продуктите, които поддържат общото здраве и благосъстояние, са специално изключени от настоящата глава.

Ако даден лекарствен препарат се състои в измерени дози, като amples, спринцовки или капсули, те трябва да бъдат класирани в позиция 3004.

Този код на курса включва и продажбата на дребно на

  • лекарствени препарати на билкова и хомеопатична цел
  • някои препарати, съдържащи витамини, минерали, незаменими аминокиселини и мастни киселини

Тези продукти трябва да съдържат определена информация за потребителите върху етикетите или опаковките им, или върху придружаващите ги указания на потребителя. Тази информация трябва да показва:

  • специфичните заболявания или недостатъци (или техните симптоми), при които продуктът ще се използва
  • концентрацията на активните вещества, на които се основава продуктът
  • дозирането
  • начин на прилагане

Съдържанието на витамини и минерали в тези продукти трябва да бъде много по-високо от препоръчителната дневна доза (ПДД) на тези вещества само за поддържането на общото здравословно състояние или хуманното отношение към тях.

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки