Услуги в търговските споразумения на ЕС

Търговските споразумения, сключени или договорени от ЕС, обхващат търговията с услуги. Целта на ЕС в двустранните търговски преговори е да се гарантира, че доставчиците на услуги от ЕС могат да предоставят услуги на чуждестранни пазари и не са дискриминирани спрямо националните оператори или други чуждестранни оператори в същия сектор.

Търговските споразумения на ЕС обикновено включват широк набор от регулаторни принципи в някои ключови сектори, като:

  • телекомуникации
  • финансови услуги
  • морски транспорт
  • цифрова търговия

Освен това страните по дадено споразумение представят подробно условията за достъп до пазара в своите „списъци със специфични задължения“.

Търговските преговори относно услугите не са свързани нито с приватизацията, нито с дерегулирането, а само с постепенното улесняване на търговията чрез повече откритост към чуждестранните доставчици на услуги.

Как търговските споразумения на ЕС обхващат търговията с услуги и инвестициите?

Най-общо казано, има две ключови категории ангажименти

  • ангажимент за достъп до пазара
  • национален ангажимент за третиране

Ангажимент за достъп до пазара

Това е ангажиментът всеки друг доставчик на услуги или инвеститори да има достъп до пазара на вътрешни услуги и да не налага количествени ограничения, като например ограничения по отношение на:

  • броя на доставчиците или операциите по предоставяне на услуги
  • обща стойност на трансакциите
  • участие на чуждестранен капитал по количества

Национален ангажимент за третиране

Това е ангажиментът за третиране на чуждестранни доставчици на услуги или инвеститори не по-малко благоприятно от собствените доставчици на услуги или инвеститори.

Всяка от страните може да поставя условия или изключения от своите ангажименти, наричани често „ограничения „или „резерви“. Поетите задължения и изключенията са записани в т.нар. графици, които представляват неразделна част от споразумението за търговия.

Дори ако дадена страна не съдържа изключения в графика си, и взема това, което се нарича „пълна ангажираност“, това не означава, че секторът е или ще бъде дерегулиран.

Страната може да продължи да регулира този сектор, но ще трябва да направи това, без да налага квоти или да дискриминира, така че правилата да се прилагат по същия начин както за местните, така и за чуждестранните доставчици на услуги и инвеститорите.

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки

Често задавани въпроси

  1. Какво мито се дължи, ако софтуер, разработен в ЕС, се изнася в трета държава и е вграден в друг продукт, например автомобил, когато този продукт се внася в ЕС?
  2. Какво е задължението за заплащане на стойността на услуги като инженеринг, развойна дейност, художествени произведения или дизайн, разработени в ЕС, изнесени в трета държава и след това внесени например в дрехи, велосипеди обратно в ЕС?
  3. Има ли дължими мита върху внесения софтуер от трети държави?
  4. Какво представлява моят търговски асистент в областта на услугите и инвестициите?
  5. Какво означава „условие за достъп до пазара“ за услуги?
  6. За кои условия за достъп до пазара мога да намеря информация за моя търговски асистент в областта на услугите и инвестициите?
  7. Къде мога да намеря информация за държавите, които не са обхванати от моя търговски сътрудник в областта на услугите и инвестициите?
  8. За кои сектори на услугите мога да намеря информация за моя търговски асистент в областта на услугите и инвестициите?
  9. За кои държави мога да намеря информация за моя търговски асистент в областта на услугите и инвестициите?
  10. Какво означава „начин на предоставяне“ на услугите?