Az EU és a csendes-óceáni államok közötti ideiglenes gazdasági partnerségi megállapodás
Az EU és a csendes-óceáni térség közötti (ideiglenes) gazdasági partnerségi megállapodás (GPM) megkönnyíti a két régió polgárai és vállalkozásai számára, hogy beruházzanak és kereskedjenek egymással, valamint ösztönzi a fejlődést a csendes-óceáni térségben. Ismerje meg, hogy az EU négy csendes-óceáni állammal kötött gazdasági partnerségi megállapodása milyen előnyökkel járhat az Ön kereskedelméből.
A megállapodás dióhéjban
Az EU-csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodást az Európai Parlament 2011 januárjában, Pápua Új-Guinea pedig 2011 májusában ratifikálta. A Fidzsi-szigetek kormánya 2014 júliusában kezdte meg a megállapodás alkalmazását. Szamoa 2018 decemberében csatlakozott a megállapodáshoz, és azóta alkalmazza. A Salamon-szigetek 2020 májusában szintén csatlakozott a megállapodáshoz, és azóta is alkalmazza.
Tonga és Kelet-Timor arról tájékoztatta az Európai Bizottságot, hogy csatlakozni kíván a GPM-hez.
Az EU-csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodás megnyitja az árukereskedelmet az EU-val. A megállapodás a következőket tartalmazza:
- az EPA csendes-óceáni államaiból érkező valamennyi áru vám- és kvótamentes hozzáférése az uniós piachoz
- aszimmetrikus és fokozatos piacnyitás az uniós áruk előtt, teljes mértékben figyelembe véve a fejlettségi szintek és az érzékeny ágazatok közötti különbségeket
- néhány érzékeny ágazat és termék kizárása a liberalizációból a csendes-óceáni oldalon
- a csendes-óceáni államok lehetősége arra, hogy újból vámokat és kontingenseket vezessenek be, amennyiben az EU-ból származó behozatal zavarja a helyi gazdaságukat, vagy annak megzavarásával fenyeget
- a kereskedelem technikai akadályaira vonatkozó szabályok, valamint a csendes-óceáni exportőröket az uniós behozatali előírásoknak való megfelelésben segítő egészségügyi és növény-egészségügyi intézkedések
- hatékony vámeljárások és a közigazgatások közötti fokozott együttműködés
- a Csendes-óceánból származó feldolgozott halászati termékekre vonatkozó jobb származási szabályok – az úgynevezett „globális beszerzésre” vonatkozó rendelkezés, amelynek célja a munkahelyteremtés és a fejlődés fellendítése a régióban.
Kedvezményezett országok
- Fidzsi
- Pápua Új-Guinea
- Szamoa
- Salamon-szigetek
Lehetséges jövőbeli kedvezményezett országok
- Tonga jelezte, hogy csatlakozni kíván a GPM-hez.
- Kelet-Timor jelezte, hogy csatlakozni kíván a GPM-hez
- A megállapodás továbbra is nyitva áll a többi csendes-óceáni AKCS-ország csatlakozása előtt.
Aszimmetrikus rendelkezések a csendes-óceáni országok javára
Az EU és a csendes-óceáni térség közötti gazdasági partnerségi megállapodás aszimmetrikus rendelkezéseket irányoz elő a csendes-óceáni országok javára, például az érzékeny termékeknek a liberalizációból való kizárását, a hosszú liberalizációs időszakokat, a rugalmas származási szabályokat, valamint a mezőgazdaságra, az élelmezésbiztonságra és a fiatal iparágakra vonatkozó különleges biztosítékokat és intézkedéseket.
Miközben az uniós piacok azonnal és teljes mértékben megnyíltak, a csendes-óceáni GPM-államok részlegesen és fokozatosan megnyitják piacaikat az EU-ból származó behozatal előtt, teljes mértékben figyelembe véve a fejlettségi szintek közötti különbségeket.
Tarifák
- Az EU 100 %-ban vámmentes és kvótamentes hozzáférést biztosít a csendes-óceáni GPM-országokból érkező valamennyi behozatalhoz. Az uniós piachoz való hozzáférés állandó, teljes körű és minden termék számára ingyenes.
- A csendes-óceáni GPM-országok részben és fokozatosan megszüntetik a vámokat a következők szerint:
- Pápua Új-Guinea az első naptól kezdve önként megnyitotta piacát az uniós import 88 %-áig (még akkor is, haz 15 éves átmeneti időszak állt volna rendelkezésére).
- A Fidzsi-szigetek 15 év alatt az EU-ból származó behozatal 87 %-ára nyitotta meg piacát
- Szamoa 20 év alatt az EU-ból származó behozatal 80 %-áig nyitotta meg piacát
- ASalamon-szigetek 15 év alatt az EU-ból származó behozatal 83 %-áig nyitja meg piacát
- Ha egyes uniós áruknak a csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásban részt vevő országokba irányuló behozatala hirtelen megnövekszik, a csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásban részt vevő országok különleges körülmények között alkalmazhatnak olyan biztosítékokat, mint az importkvóták és a vámok újbóli bevezetése.
Használja a „Kereskedelmi asszisztensem” keresési opciót, hogy megtalálja az Ön adott termékére vonatkozó vámokra és vámtarifákra vonatkozó pontos információkat, figyelembe véve a termék származási és rendeltetési országát. Kétség esetén vegye fel a kapcsolatot az Ön országának vámhatóságaival.
Származási szabályok
Ez a szakasz a kereskedelmi megállapodás fő származási szabályait és származási eljárásait ismerteti.
Az eredet a forgalmazott áruk „gazdasági honossága”. Ha Ön újdonságnak számít a témában, az árukról szóló rész fő fogalmaiba mutat be.
A kedvezményes adómértékre való jogosultsághoz az Ön termékének meg kell felelnie bizonyos szabályoknak, amelyek igazolják a termék származását.
Hol találhatók a származási szabályok?
A származási szabályokat az EU-csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásnak a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló II. jegyzőkönyve tartalmazza.
A termékem az EU-ból vagy valamely csendes-óceáni GPM-államból származik?
Ahhoz, hogy terméke az EU és a csendes-óceáni térség közötti gazdasági partnerségi megállapodás értelmében alacsonyabb vagy nulla kedvezményes vámtarifára legyen jogosult, az szükséges, hogy az EU-ból vagy valamely csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásban részes államból származzon. Egy termék akkor minősül az EU-ból vagy egy csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásban részes államból származónak, ha
- teljes egészében az EU-ban vagy egy csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásban részt vevő államban állították elő, vagy
- Nem származó anyagok felhasználásával az EU-ban vagy egy csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásban részt vevő államban gyártották, és megfelel a II. mellékletben meghatározott termékspecifikus szabályoknak. Lásd a termékspecifikus származási szabályok 1. mellékletét
(Bevezető megjegyzések). Az egyes termékekre vonatkozó alternatív termékspecifikus szabályokat lásd még a II. melléklet a) pontjában.
A terméknek meg kell felelnie az e fejezetben meghatározott valamennyi egyéb alkalmazandó követelménynek is (például nem kielégítő megmunkálás vagy feldolgozás, a közvetlen szállításra vonatkozó szabály). További rugalmassági mechanizmusok is léteznek, amelyek segítik Önt a termékspecifikus szabályok betartásában (pl. tolerancia vagy kumuláció).
Példák az uniós kereskedelmi megállapodások termékspecifikus szabályaira
- Ahozzáadott értékre vonatkozó szabály — valamennyi felhasznált nem származó anyag értéke nem haladhatja meg a termék gyártelepi árának bizonyos százalékát.
- a tarifális besorolás változása — az előállítási folyamat a nem származó anyagok és a végtermék közötti tarifális besorolás megváltozását eredményezi, pl. nem származó pépből papír előállítása (a Harmonizált Rendszer 48. árucsoportja) (a Harmonizált Rendszer 47. árucsoportja);
- Különleges műveletek — különleges gyártási folyamat szükséges, például fonalszálak fonása. Ezeket a szabályokat elsősorban a textil- és ruhaiparban, valamint a vegyiparban alkalmazzák.
- e különböző szabályok kombinálhatók úgy, hogy a különböző szabályoknak vagylagosan, vagy együttesen tesznek eleget.
Az Ön termékére vonatkozó konkrét szabályok a kereskedelmi asszisztensemnél találhatók.
Tippek a termékspecifikus szabályoknak való megfeleléshez
A megállapodás további rugalmasságot biztosít ahhoz, hogy Ön betartsa a termékspecifikus szabályokat, például a tűréshatárt vagy a kumulációt.
Tűrés
- a tűréshatár a gyártó számára lehetővé teszi, hogy a termék gyártelepi árának 15 %-áig olyan nem származó anyagokat használjon fel, amelyeket a termékspecifikus szabály általában tilt.
- ez a tűréshatár nem használható a termékspecifikus szabályokban felsorolt értékekben kifejezett maximális nem származó anyagok küszöbértékének túllépésére.
- Különleges tűréshatárok vonatkoznak a Harmonizált Rendszer 50-63. árucsoportjaiba sorolt textíliákra és ruházati cikkekre, amelyek a „Bevezető megjegyzések” című 1. melléklet 5-6. megjegyzésében szerepelnek.
Kumuláció
A megállapodás a származási kumuláció alábbi típusairól rendelkezik:
- kétoldalú kumuláció, amely lehetővé teszi, hogy a valamely csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásban részt vevő államból származó anyagokat az EU-ból származónak tekintsék (és fordítva), amennyiben azokat termék gyártásához használják fel
- teljes kumuláció, amely lehetővé teszi, hogy a nem származó anyagok az EU-ból vagy a csendes-óceáni GPM-államokból származónak számítsanak, amennyiben azokban az országokban vagy más AKCS-államokban vagy az EU tengerentúli országaiban és területein megmunkálják vagy feldolgozzák őket
- diagonális kumuláció, amely lehetővé teszi, hogy a valamely csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásban részt vevő államból, egy másik AKCS-államból vagy az EU tengerentúli országaiból vagy területeiről származó anyagokat úgy számítsák be, mintha azok valamely csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásban részt vevő államból vagy az EU-ból származnának, amennyiben azokat bizonyos feltételek mellett valamely termék előállításához használják fel. A kumuláció e típusa megköveteli, hogy a származási hely szerinti két ország közigazgatási együttműködési megállapodást kössön.
2019. február 22-tól az EU diagonális kumulációt alkalmazhat egyes AKCS-államokkal és az EU tengerentúli országaival és területeivel (HL C 69., 2019.2.22., 2. o.).
- Kumuláció a szomszédos fejlődő országokkal, amely lehetővé teszi az ilyen országokból származó anyagok csendes-óceáni államokból származónak való beszámítását, amennyiben azokat valamely termék előállításához használják fel, feltéve, hogy bizonyos feltételek teljesülnek
Egyéb követelmények
A terméknek meg kell felelnie a jegyzőkönyvben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is, például az elégtelen megmunkálásnak vagy feldolgozásnak, vagy a közvetlen szállításra vonatkozó szabálynak:
Harmadik országon keresztül történő szállítás: a közvetlen szállítás szabálya
A származó termékeket az EU-ból egy csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásban részes államba (és fordítva) kell szállítani anélkül, hogy azokat harmadik országban tovább feldolgoznák.
A harmadik országban történő átrakodás vagy ideiglenes raktározás akkor engedélyezett, ha a termékek a vámhatóságok felügyelete alatt maradnak, és nem mennek keresztül más műveleteken, mint
- kirakodás
- áttöltés
- minden olyan művelet, amelynek célja a jó állapotuk megőrzése
A származó termékek csővezetéken a csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodásban részt vevő államok vagy az EU területén kívüli területen is szállíthatók.
A közvetlen szállítás bizonyítékát be kell mutatni az importáló ország vámhatóságainak.
Vámvisszatérítés
Az EU-csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodás lehetővé teszi a kedvezményes vámtarifával exportált termék előállításához felhasznált nem származó anyagokra korábban megfizetett vámok visszatérítését.
Származási eljárások
Az exportőröknek és importőröknek származási eljárásokat kell követniük. A preferenciális vámtarifa iránti kérelmekkel kapcsolatos származási eljárásokat és a vámhatóságok általi ellenőrzést a származási igazolásról szóló IV. cím és az igazgatási együttműködésről szóló V. cím határozza meg. Egyértelművé teszik például, hogy:
- a termék származásának bejelentése
- preferenciális elbánás igényléséhez
- a vámhatóságok ellenőrizhetik a termék származását.
Hogyan lehet kedvezményes tarifát igényelni?
Ahhoz, hogy preferenciális elbánásban részesüljön, származási igazolást kell benyújtania.
- Önnek a következők valamelyikére van szüksége:
- EUR.1 szállítási bizonyítvány vagy
- származási nyilatkozat
- a származási igazolás a kiállítás napjától számított 10 hónapig érvényes.
- nincs szükség származási igazolásra, ha a termékek összértéke nem haladja meg
- 500 EUR kis csomagok esetében
- 1 EUR személyi poggyász esetén
Származási igazolás
EUR.1 szállítási bizonyítvány
- Az EUR.1 szállítási bizonyítványokat az exportáló ország vámhatóságai állítják ki
- A III. melléklet tartalmazza az EUR.1 bizonyítvány mintáját és a kitöltésére vonatkozó utasításokat.
- a bizonyítványt kérelmező exportőrnek készen kell állnia arra, hogy benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat.
Származási nyilatkozat (az exportőr saját nyilatkozata)
- Az exportőrök származási nyilatkozat benyújtásával saját maguk nyilatkozhatnak arról, hogy termékük az EU-ból vagy egy csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodás szerinti államból származik. A származási nyilatkozat megtételének módja:
- elfogadott exportőr, vagy
- bármely exportőr, ha a termékek összértéke nem haladja meg a 6 EUR-t
Engedélyszámok mintái
Az e megállapodás hatálya alá tartozó exportőrök engedélyt kérhetnek vámhatóságaiktól a bármilyen értékű termékekre vonatkozó származási nyilatkozatok kiállítására.
Az exportőrnek elegendő garanciát kell nyújtania a vámhatóságok számára arra vonatkozóan, hogy a termékek származó helyzete és a megállapodás (jegyzőkönyv) valamennyi egyéb követelményének teljesítése ellenőrizhető.
Visszaélés esetén a vámhatóságok visszavonhatják az elfogadott exportőri státuszt.
Mit kell tartalmaznia a származási nyilatkozatnak?
- Az exportőrnek a számlán, a szállítólevélen vagy a terméket azonosító egyéb kereskedelmi okmányon (IV. melléklet) be kell írnia, le kell pecsételnie vagy kinyomtatnia a következő nyilatkozatot:„Az ezen okmány hatálya alá tartozó termékek exportőre (vámengedély száma:... Kijelenti, hogy eltérő egyértelmű jelzés hiányában ezek a termékek... preferenciális származásúak.”
- a származási nyilatkozat az EU bármely hivatalos nyelvén kiállítható.
- a származási nyilatkozatot kézzel kell aláírnia. Ha Ön elfogadott exportőr, mentesül e követelmény alól, feltéve, hogy vámhatósága írásban kötelezettséget vállal arra, hogy teljes felelősséget vállal az Önt azonosító valamennyi nyilatkozatért.
Benyújtás
- a származási nyilatkozatot az exportőr az érintett termékek kivitelekor vagy azt követően is kiállíthatja, azzal a feltétellel, hogy azt az érintett termékek behozatalát követően legkésőbb két éven belül bemutatják az importáló országban.
- a származási nyilatkozat kitöltésekor fel kell készülnie arra, hogy benyújtsa a termékei származó helyzetét igazoló dokumentumokat.
A származás ellenőrzése
A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy az importált termék valóban származó-e, vagy megfelel-e más származási követelményeknek. Az ellenőrzés alapja:
- igazgatási együttműködés az importáló és az exportáló Fél vámhatóságai között
- a helyi vámhatóságok által végzett ellenőrzések – az importáló Fél által az exportőrnél tett látogatások nem engedélyezettek
Az exportáló Fél hatóságai meghatározzák a származást, és tájékoztatják az importáló Fél hatóságait az eredményekről.
Termékkövetelmények
Műszaki szabályok és követelmények
- ismerje meg azokat a műszaki követelményeket, szabályokat és eljárásokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük az Európai Unióba történő behozatalukhoz
- Az Ön termékére és származási országára vonatkozó konkrét szabályok és rendeletek keresése a „Kereskedelmi asszisztensem” menüpontban
Egészségügyi és biztonsági követelmények SPS
- Az általános egészségügyi, biztonsági, egészségügyi és növény-egészségügyi (SPS) szabványok megismerése, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük az Európai Unióba történő behozatalukhoz
- Az Ön termékére és származási országára vonatkozó egészségügyi, biztonsági és állat-egészségügyi szabályok keresése a „Kereskedelmi asszisztensem” menüpontban
Vámkezelési dokumentumok és eljárások
Annak ismertetését, hogy az Ön termékeinek származását hogyan kell igazolni a preferenciális vámtarifák igényléséhez, valamint a származás vámhatóságok általi ellenőrzésével kapcsolatos szabályokat, lásd a származási szabályokról szóló fenti szakaszban.
További információk az Európai Unióba történő behozatalhoz szükséges vámkezelési okmányokról és eljárásokról.
A behozatali és kiviteli vámeljárásokkal kapcsolatos általános információkért látogasson el az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság honlapjára.
Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők
- Konkrét információk a szellemi tulajdonra és a környezetbarát infrastruktúrára vonatkozó uniós jogszabályokról, valamint a szellemi tulajdonhoz fűződő jogokkal kapcsolatos, a legkevésbé fejlett és a fejlődő országokra vonatkozó uniós politikáról
- általános információk a szellemi tulajdonról és a földrajzi jelzésekről
Szolgáltatások kereskedelme
- Konkrét információk a szolgáltatások uniós piacáról
- Általános információk a szolgáltatások kereskedelmére vonatkozó szabályokról, rendeletekről és létesítményekről
Közbeszerzés
- Konkrét információk az EU közbeszerzési piacáról
- általános információk a közbeszerzési jogszabályokról, szabályokról és a különböző piacokhoz való hozzáférésről
Beruházás
- konkrét információk a külföldről az EU-ba irányuló befektetésekről
- A külföldi befektetéshezszükséges általános információk keresése
Más területek
Verseny
- 2014 óta az EU leállította a gazdasági partnerségi megállapodás hatálya alá tartozó országokba exportált valamennyi termék exporttámogatását.
- az EU minimalizálta a termelést és a kereskedelmet torzító intézkedéseket
- ha az Európából érkező import megugrása miatt veszély fenyegeti a helyi ipart, a csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodás lehetővé teszi, hogy intézkedéseket hozzanak az ipari ágazatok és a fiatal iparágak védelme érdekében.
Fenntartható fejlődés és emberi jogok
Az EU és a csendes-óceáni térség közötti gazdasági partnerségi megállapodás kifejezetten a Cotonoui Megállapodásban meghatározott "alapvető és alapvető" elemeken, azaz az emberi jogokon, a demokratikus elveken, a jogállamiságon és a jó kormányzáson alapul.
- a „végrehajtás megtagadására vonatkozó záradék” azt jelenti, hogy „megfelelő intézkedéseket” lehet hozni (a Cotonoui Megállapodásban meghatározottak szerint), ha bármely fél nem teljesíti kötelezettségeit az alapvető elemek tekintetében. Ez magában foglalhatja a kereskedelmi előnyök felfüggesztését is.
- a közös GPM-intézmények feladata a GPM végrehajtása által a Felek fenntartható fejlődésére gyakorolt hatás nyomon követése és értékelése. A Cotonoui Megállapodással összhangban egyértelmű szerep hárul a civil társadalomra és a parlamenti képviselőkre.
Kapacitásépítés és technikai segítségnyújtás
Az EU technikai segítséget nyújt a kereskedelemösztönző támogatásnak. Ez segíti az országokat vámeljárásaik kiigazításában és a papírmunka csökkentésében. Ön számára ez azt jelenti, hogy kevesebb gondot okoz a vámügyekben.
Hasznos linkek és dokumentumok
- Kereskedelmi asszisztensem — a termékre vonatkozó részletes feltételek, szabályok és követelmények
- Lásd az EU-csendes-óceáni gazdasági partnerségi megállapodás teljes szövegét.
- Eltérés iránti kérelem VII. melléklet
- Eltérések PSR-ek IIa. melléklet
- Adatlap VI. melléklet
- Bevezető megjegyzések I. melléklet
- Számlanyilatkozat IV. melléklet
- Együttes nyilatkozatok
- Szomszédos TOT-ok VIII. melléklet
- PSR II. melléklet
- ROO-protokoll
- Dél-Afrika 4. cikk XII. melléklet
- Dél-afrikai kizárások XI. melléklet
- Szállítói nyilatkozat V. melléklet