EU-Ukrajna mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség

Az EU és Ukrajna 2014 novembere óta ideiglenesen alkalmazza a társulási megállapodást. E társulási megállapodás részeként 2016 januárja óta ideiglenesen alkalmazzák a mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térséget. Csökkenti azokat a vámokat, amelyekkel az európai vállalkozásoknak az Ukrajnába irányuló exportjuk során szembe kell nézniük. A megállapodás megkönnyíti a kereskedelmet azáltal, hogy hatékonyabbá teszi a vámeljárásokat, és fokozatosan közelíti az ukrán jogszabályokat, szabályokat és eljárásokat – beleértve a szabványokat is – az uniós jogszabályokhoz, szabályokhoz és eljárásokhoz.

A megállapodás dióhéjban

Az EU és Ukrajna 2016. január 1-je óta ideiglenesen alkalmazza mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térségüket a szélesebb körű társulási megállapodás részeként, amelynek politikai és együttműködési rendelkezéseit 2014 novembere óta ideiglenesen alkalmazzák. A mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi megállapodás kiszámítható és végrehajtható kereskedelmi szabályok alapján mindkét oldalon megnyitja a piacokat az áruk és szolgáltatások előtt.

A megállapodás teljes szövege és mellékletei

Milyen előnyökkel jár az Ön vállalkozása számára?

A társulási megállapodás

  • megkönnyíti és megfizethetőbbé teszi az uniós vállalkozások számára, hogy Ukrajnából importáljanak és exportáljanak
  • számos előnnyel jár az Ön vállalkozása számára, például a vámok eltörlése, valamint a nemzetközi határokon történő vámforgalom hatékony és gyors megkönnyítése

 

Az EU Ukrajna egyik legnagyobb kereskedelmi partnere, ami azt jelenti, hogy számos lehetőség van az EU-ból Ukrajnába irányuló importra és exportra, és fordítva. A legfontosabb exporttermékek a nyersanyagok, például a vas, az acél, a bányászati termékek, a mezőgazdasági termékek, a gépek és a vegyipari termékek. Ukrajna jelenleg azon dolgozik, hogy egyszerűsítse a szakpolitikákat annak érdekében, hogy azok a kisvállalkozások javát szolgálják az EU-val folytatott kereskedelem során. A kisvállalkozásokat az EU kkv-kra vonatkozó kiemelt kezdeményezése is támogathatja.

Díjak

Az EU-Ukrajna megállapodás javítja az európai vállalkozások versenyképességét az ukrán piacon és fordítva. Összességében az árukereskedelem tekintetében a megállapodás megszüntette a vámok többségét – EU: 98,1% és Ukrajna: 99,1%.

Ipari termékek

Míg az ipari termékekre kivetett vámok nagy részét a megállapodás hatálybalépésekor megszüntették, számos terméksor esetében átmeneti időszakokról állapodtak meg.

EU

A megállapodás a tarifasorok 94,7%-át törölte.

Néhány áru esetében az EU a következő átmeneti időszakokkal továbbra is fokozatosan megszünteti a vámtarifákat

  • ásványi anyagok – 2019
  • vegyi anyagok – 2021
  • műtrágyák – 2023
  • fatermékek – 2021
  • lábbelik – 2021
  • rézáruk – 2021
  • alumíniumtermékek – 2023
  • személygépkocsik és a legtöbb gépjármű – 2023
Ukrajna

A megállapodás hatálybalépésekor az ipari termékek 49,2%-a vámmentesen léphetett be Ukrajnába.

Az Ukrajna által liberalizált uniós export aránya a tervek szerint 2023-ra 96%-ra emelkedik. A vámok további fokozatos eltörlése a következő termékvonalakat érinti:

  • ásványok – 2023
  • szerves vegyi anyagok – 2019
  • műtrágyák – 2019
  • gumigumiabroncsok – 2021
  • bőráruk – 2021
  • textíliák, például fejfedők – 2019

Ukrajna gépjárműágazata 2026-ig tartó átmeneti időszakot is élvez, amely a WTO-ban 2008-ban elfogadott tárgyalások eredményeként jött létre.

Mezőgazdasági áruk

EU

Az EU-ba behozott legtöbb mezőgazdasági áru behozatali vámja 2016-ban nullára csökkent. A többi nem liberalizált mezőgazdasági árura vámkontingensek vonatkoznak. E kontingensek kezelése vagy érkezési sorrendben, vagy behozatali engedélyeken keresztül történik. Az EU és Ukrajna vámkontingenseinek listáját az I-A. melléklet 1. és 2. függeléke tartalmazza.

Ukrajna

Ukrajna mezőgazdasági termékeinek közel felét liberalizálták a megállapodás hatálybalépésekor, de néhány árura egy 2023-ig tartó átmeneti időszak vonatkozik.

Nem minden ukrán behozatali vám nullára csökken

  • 2026-ra a tejtermékekre, tojásra, cukorra, állati olajokra és zsírokra kivetett agrár-élelmiszeripari vámok 8,7%-át 20–60%-kal csökkentik – ezt követően maradványvámot kell alkalmazni.
  • a cukorra, baromfihúsra és sertéshúsra vámkontingenseket (vámkontingensek) alkalmaznak – a feltüntetett mennyiségeken belül behozott áruk vámmentesek.

Az EU-Ukrajna megállapodás tiltja a kiviteli vámok mindkét fél általi alkalmazását. Az ukrán kormány azonban beleegyezett abba, hogy 2026-ig fokozatosan megszünteti az egyes árukra – többek között az állatállományra és a nyersbőrre, az olajtermelő növények bizonyos típusainak magjaira és a fémtípusokra – vonatkozó jelenlegi kiviteli vámokat. Erről további információk az EU-Ukrajna megállapodás I-C. mellékletében találhatók.

Ukrajna 2031-ig tartó exportjára egyedi védintézkedési mechanizmus vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy Ukrajna felárat vethet ki több árura, például a nyersbőranyagokra, a napraforgómagra, valamint a fém-, acél- és réztípusokra, amennyiben az Ukrajnából az EU-ba irányuló kivitel összesített volumene az éves időszakban meghaladja a küszöbszintet. Erről további információk az EU-Ukrajna megállapodás I-D. mellékletében találhatók.

 

Az Ön termékére alkalmazandó vámtarifát a My Trade Assistant (Kereskedelmi asszisztensem) menüpontban találja.

Származási szabályok

 

Ahhoz, hogy az Ön terméke preferenciális elbánásban részesüljön, meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, ellenőrizze, hogy az Ön terméke megfelel- e a származási szabályoknak, és tájékozódjon arról, hogyan készítse el a helyes dokumentumokat.

Ebbena szakaszban általános információk találhatók a származásiszabályokról és a származási eljárásokról.

A származás a forgalmazott áruk „gazdasági honossága”. Ha újdonság van a témához, a fő fogalmakat az „Árucikkek” részben ismertetheti.

Származási szabályok

Hol találhatom a származási szabályokat?

Az Ukrajnával kötött társulási megállapodás értelmében alkalmazandó származási szabályok a PEM-egyezmény (a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény) rendelkezései (HL L 54., 2013.2.26., 4. o.). A PEM-egyezmény szerinti származási szabályokra vonatkozó követelményeket a PEM- egyezmény I. függelékének 2. melléklete határozza meg. Ezek a szabályok felülvizsgálat alatt állnak, és 2021 közepén új alternatív származási szabályokat kell alkalmazni, beleértve a kumulációra, a vámvisszatérítésre, a toleranciára és a változtatás tilalmára vonatkozó szabályokat (lásd alább), amelyeket enyhíteni fognak.

A származási szabályokról szóló PEM-egyezmény célja, hogy közös származási és kumulációs szabályokat állapítson meg a 25 szerződő fél (az EU, az EFTA, a balkáni országok és az EU déli és keleti szomszédságában részt vevő szabadkereskedelmi partnerek) és az EU között, hogy megkönnyítse a kereskedelmet és integrálja az ellátási láncokat az övezeten belül.

A PEM szerződő feleinek jegyzéke

A pán-euromediterrán rendszerre vonatkozó részletes információk a felhasználói kézikönyvben találhatók.

Termékem az EU-ból vagy Ukrajnából származik a PEM-egyezmény szerint?

Ahhoz, hogy az Ön terméke a PEM-egyezmény alapján alacsonyabb vagy nulla kedvezményes tarifára legyen jogosult, az EU-ból vagy Ukrajnából kell származnia.

A termék akkor „származik”, ha

  • i. teljes egészében az EU-ban vagy Ukrajnában létrejött vagy
  • az EU-ban vagy Ukrajnában nem származó anyagok felhasználásával gyártották, feltéve, hogy az ilyen anyagokat kielégítően megmunkálták vagy feldolgozták a PEM-egyezmény I. függelékének II. mellékletében meghatározott termékspecifikus szabályoknak megfelelően.
    Lásd még a termékspecifikus származási szabályok „Bevezető megjegyzések” című I. mellékletét. Bizonyos termékekre alternatív termékspecifikus szabályok vonatkoznak – lásd a II. függeléket.

A terméknek meg kell felelnie a fejezetben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is, például az elégtelen megmunkálásnak vagy feldolgozásnak vagy a közvetlen szállításra vonatkozó szabálynak. Vannak további rugalmassági mechanizmusok is, amelyek segítik Önt a termékspecifikus szabályok – például a tolerancia vagy a kumuláció – betartásában.

 

Példák az uniós kereskedelmi megállapodásokban szereplő termékspecifikus szabályok fő típusaira

  • a hozzáadott értékre vonatkozó szabály – a termékben található összes nem származó anyag értéke nem haladhatja meg a termék gyártelepi árának bizonyos százalékát
  • a tarifális besorolás megváltozása – az előállítási folyamat a nem származó anyagok és a végtermék tarifális besorolásának megváltozását eredményezi – például papír előállítása (harmonizált rendszer 48. árucsoport) nem származó cellulózból (harmonizált rendszer, 47. árucsoport)
  • különleges műveletek – különleges gyártási eljárásra van szükség, például a szálak fonalba történő fonása – ezeket a szabályokat többnyire a textil- és ruházati ágazatban, valamint a vegyiparban alkalmazzák.

Tippek a termékspecifikus szabályok betartásához

A megállapodás további rugalmasságot biztosít, hogy segítsen Önnek megfelelni a termékspecifikus szabályoknak, például a tűréshatárnak vagy a kumulációnak.

Tolerancia
  • a tűréshatár-szabály lehetővé teszi a gyártó számára, hogy olyan nem származó anyagokat használjon fel, amelyeket a termékspecifikus szabály általában tilt a termék gyártelepi árának legfeljebb 10%-áig.
  • ez a tűréshatár nem használható fel a termékspecifikus szabályokban felsorolt nem származó anyagok maximális értékére vonatkozó küszöbérték túllépésére.
  • különleges tűréshatárok vonatkoznak a HR 50–63. árucsoportjába sorolt textil- és ruházati cikkekre, amelyek az I. melléklet „Bevezető megjegyzések a II. mellékletben szereplő listához” című 5.és 6. megjegyzésében szerepelnek.
Kumuláció

A PEM-egyezmény a származás kumulálásának két módját írja elő.

  • kétoldalú kumuláció – az Ukrajnából származó anyagok az EU-ból származónak tekinthetők (és fordítva), amennyiben azokat a termék EU-ban történő előállításához használják fel
  • diagonális kumuláció – a PEM-egyezmény egyik szerződő feléből származó anyagok egy másik szerződő fél területéről származónak tekinthetők annak értékelésekor, hogy a végtermék a pán-euromediterrán övezeten belül harmadik szerződő fél területére történő kivitel esetén preferenciális piacra jutási kedvezményben részesül-e – diagonális kumuláció csak akkor alkalmazandó, ha valamennyi érintett szerződő fél között kereskedelmi megállapodás van érvényben, és ezek az országok ugyanazokat a származási szabályokat alkalmazzák.Kérjük,
    ellenőrizze a „mátrixot” (amely tartalmazza a PEM-egyezmény alkalmazásával hatályos megállapodásokat), amely meghatározza azokat a szerződő feleket, amelyekkel Ukrajna diagonális kumulációt alkalmazhat (2020 áprilisában az EU és Ukrajna közös partnerei Izland, Svájc (ideértve Liechtensteint is) és Norvégia).

 

Hogyan működik a diagonális kumuláció?

A diagonális kumuláció több olyan ország között fordul elő, amelyek azonos származási szabályokat alkalmaznak, és szabadkereskedelmi megállapodásokat kötöttek egymással. Ez az az eset, amikor az áruk bármelyik országban termelője importálhat anyagokat, és azokat úgy használhatja fel, mintha azok a saját országukból származnának. Például a PEM-egyezmény értelmében egy ukrán kereskedő, aki ruhákat állít elő Ukrajnában Svájcba irányuló exportra, felhasználhatja az EU-ból származó szöveteket a ruhák előállításához, és azokat Ukrajnából származónak tekintheti. Teljesült a kettős átalakítás követelménye, azaz a szövetek (nem származó) fonalból történő gyártása és a ruhák előállítása, és a ruhák Svájcba történő kivitelük során Ukrajnából származónak minősülnek, és ezért a svájci piacon szabad hozzáférés illeti meg őket.

A PEM kumulációval kapcsolatos további magyarázatok itt találhatók.

Egyéb követelmények

A terméknek meg kell felelnie az egyezményben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is, például az elégtelen megmunkálásnak vagy feldolgozásnak vagy a közvetlen szállításra vonatkozó szabálynak.

A közvetlen szállítás szabálya

A származó termékeket az EU-ból Ukrajnába (és fordítva) vagy azon szerződő felek területén keresztül kell szállítani, amelyekkel kumuláció alkalmazandó, anélkül, hogy azokat harmadik országban további feldolgozásnak vetik alá.

Egyes műveletek akkor végezhetők harmadik országban, ha a termékek vámfelügyelet alatt maradnak, mint például:

  • kirakodás
  • újratöltés
  • bármely más művelet, amelynek célja a termékek jó állapotának megőrzése

E feltételek teljesülésének bizonyítékát az importáló ország vámhatóságainak a következők bemutatásával kell benyújtani:

  • egyetlen fuvarokmány (pl. hajóraklevél), amely az exportáló országból azon harmadik országon keresztül történő áthaladásra vonatkozik, amelyen keresztül az áruk áthaladtak
  • annak a harmadik országnak a vámhatóságai által kiállított igazolás, amelyen keresztül Ön az árukat szállítja
  • ezek hiányában bármilyen igazoló dokumentum

Vámvisszatérítés

A PEM-egyezmény értelmében az EU és Ukrajna közötti kereskedelemben nem lehet visszatérítést kapni a preferenciális vámtarifa alapján exportált termék előállításához felhasznált nem származó anyagok után korábban megfizetett vámok után.

Származási eljárások

Az exportőröknek és importőröknek követniük kell a származási eljárásokat. Az eljárásokat a származási igazolásról szóló V. cím és az igazgatási együttműködés szabályairól szóló VI. cím határozza meg. Egyértelművé teszik például a termék származásának bejelentését, a preferenciák igénylésének módját vagy azt, hogy a vámhatóságok hogyan ellenőrizhetik a termék származását.

Hogyan lehet preferenciális vámtarifát igényelni?

Ahhoz, hogy kedvezményes vámtarifában részesülhessenek, az importőröknek származási igazolást kell benyújtaniuk.

A származási igazolás lehet:

A származási igazolás a kibocsátás napjától számított négy hónapig érvényes.

EUR.1 vagy EUR-MED szállítási bizonyítvány

  • az EUR.1 vagy EUR-MED szállítási bizonyítványt az exportáló ország vámhatóságai állítják ki
  • A III. melléklet tartalmazza az EUR.1 és az EUR-MED bizonyítványmintákat, és utasításokat ad azok kitöltésére vonatkozóan.
  • a bizonyítványt kérelmező exportőrnek készen kell állnia arra, hogy olyan okmányokat nyújtson be, amelyek igazolják az érintett termékek származó helyzetét.

Az EUR.1 vagy az EUR-MED tanúsítvány használatára vonatkozó további magyarázatok a kézikönyv 72. oldalán találhatók.

Származási nyilatkozat vagy EUR-MED származási nyilatkozat

Az exportőrök származási nyilatkozat benyújtásával önmaguk nyilatkozhatnak arról, hogy termékük az EU-ból vagy a PEM-egyezmény szerződő feléből származik. A származási nyilatkozatot megteheti:

  • elfogadott exportőr
  • bármely exportőr, ha a szállítmány összértéke nem haladja meg a 6 000 EUR-t
A származási nyilatkozat kiállításának módja

Az exportőrnek a következő nyilatkozatot kell beírnia, lebélyegeznie vagy kinyomtatnia a számlára, szállítólevélre vagy a terméket azonosító egyéb kereskedelmi okmányra (IV. melléklet):

„Az ezen okmány hatálya alá tartozó termékek exportőre (vámengedély száma...) ) nyilatkozik arról, hogy – eltérő egyértelmű jelzés hiányában – ezek a termékek... preferenciális származásúak.”

Az EUR-MED származási nyilatkozat kiállításának módja

Ebben az esetben a nyilatkozat a következő (IV.melléklet).

„Az ezen okmány (vámengedély száma...) hatálya alá tartozó termékek exportőre kijelenti, hogy eltérő egyértelmű jelzés hiányában ezek a termékek preferenciális származásúak.

kumuláció alkalmazása... (az ország/országok neve) -val/-vel.

- kumuláció alkalmazása nélkül”

A származási nyilatkozatot az EU bármely hivatalos nyelvén vagy a PEM-övezetben a IV. mellékletben említett hivatalos nyelveken lehet megtenni ( a kumulációra vonatkozó nyilatkozatot mindig angol nyelven kell kiállítani).

A származási nyilatkozatot kézzel kell aláírnia. Ha Ön elfogadott exportőr, mentesül e követelmény alól, feltéve, hogy a vámhatóságoknak írásban kötelezettséget vállal arra, hogy teljes felelősséget vállal az Önt azonosító nyilatkozatokért.

A származás ellenőrzése

A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy az importált termék valóban származó-e, vagy megfelel-e más származási követelményeknek. Az ellenőrzés alapja:

  • az importáló és exportáló felek vámhatóságai közötti igazgatási együttműködés
  • a helyi vámhatóságok által végzett ellenőrzések – az importáló Fél nem látogathatja meg az exportőrt

Az exportáló fél hatóságai elvégzik a végleges származás megállapítását, és tájékoztatják az importáló fél hatóságait az eredményekről.

Termékkövetelmények

Műszaki szabályok és követelmények

Az EU-Ukrajna megállapodás rendelkezik a jogszabályok, szabványok és megfelelőségértékelési eljárások Ukrajna és az EU közötti harmonizációjáról. Ezért az ukrán gyártóknak csak egyetlen követelménynek kell megfelelniük ahhoz, hogy termékeiket mind az uniós, mind az ukrán piacon forgalomba lehessen hozni.

Az Ukrajna által közelített szabályozások közé tartoznak a következők:

  • a termékek akkreditálása és forgalmazása, amely meghatározza a megfelelőségértékelési eljárások moduljait
  • általános termékbiztonság, az arra vonatkozó kritériumok meghatározása, hogy egy termék biztonságos-e, valamint annak meghatározása, hogy mikor kell betiltani egy terméket azért, mert súlyos kockázatot jelent az egészségre és a biztonságra nézve

A termékek széles skálájára – többek között gépekre, felvonókra, játékokra, orvostechnikai eszközökre és egyszerű nyomástartó edényekre – vonatkozó biztonsági követelményeket szabályozó mind a 27 rendelet felsorolását lásd az EU-Ukrajna társulási megállapodás III. mellékletében.

Ami a normákat illeti, Ukrajna

  • nemzetközi és európai szabványokat fogadott el a bevált gyakorlatok szerint
  • elkötelezték magukat az egymásnak ellentmondó nemzeti szabványok hatályon kívül helyezése mellett. Ez magában foglalja a posztszovjet államokban alkalmazott, egymásnak ellentmondó GOST-szabványokat (Gosudarstvenny Standart).
Hogyan tudom, hogy az EU-ba behozott áruk megfelelnek az uniós előírásoknak és szabványoknak?

A felek piacfelügyeleti és megfelelőségértékelési eljárások terén folytatott együttműködése azt jelenti, hogy ha Ön nagy kockázatú árukat – például nyomástartó edényeket, felvonókat és bizonyos gépeket – exportál az EU-ba, akkor csak bejelentett szervezet (laboratóriumok vagy az ukrán kormány által akkreditált egyéb ellenőrző és tanúsító szervek) által végzett megfelelőségértékelésre van szüksége.

Itt találhatók Ukrajna 114 kijelölt, a termékek megfelelőségének értékelésével foglalkozó szervének jegyzéke, amelyek mindegyikét az ukrán Nemzeti Akkreditációs Ügynökség akkreditálta

Ha Ukrajnából kíván árukat importálni az EU-ba, a megfelelőséget a gyártó által aláírt EU-megfelelőségi nyilatkozattal kell igazolnia. Ezt követően a gyártó szükség esetén elhelyezheti termékein a CE-jelölést.

Az EU-Ukrajna társulási megállapodás értelmében megkötik az ipari termékek megfelelőségéről, értékeléséről és elfogadásáról szóló megállapodást (ACAA). Ez egyfajta kölcsönös elismerési megállapodás az EU és Ukrajna között. E megállapodás értelmében az EU és Ukrajna további vizsgálatok vagy megfelelőségi eljárások nélkül lehetővé teszi az ACAA mellékleteiben felsorolt és a megfelelőségi követelményeknek megfelelő ipari termékek forgalomba hozatalát.

Kapcsolattartás a műszaki követelményekkel kapcsolatban

Egészségvédelmi és biztonsági követelmények – SPS

Élelmiszer-biztonság, állat- és növényegészségügy

Ukrajna és az EU között vannak bizonyos növény- és állategészségügyi és -biztonsági szabályok annak érdekében, hogy Ukrajnából zökkenőmentesen exportálhasson az EU-ba, vagy viszont, Önnek tudnia kell. Az EU-Ukrajna társulási megállapodás számos állat- és növény-egészségügyi szabályt harmonizált, és megtiltotta a felek számára, hogy indokolatlan akadályokat állítsanak fel.

Az állat- vagy növénybetegségek, köztük a károsítók tekintetében léteznek eljárások az adott régiók károsítómentes státuszának elismerésére. Ez kereskedelmi célokra, valamint a köz-, állat- vagy növény-egészségügyi kockázatok bejelentésére szolgál. Abban az esetben, ha az importáló országnak intézkedéseket kell hoznia egy súlyos egészségügyi kockázat ellenőrzésére, az EU-Ukrajna társulási megállapodás lehetővé teszi a behozatalra vonatkozó ideiglenes korlátozó intézkedések meghozatalát. Ezeket azonban úgy hajtják végre, hogy a lehető legkisebbre csökkentsék a két ország közötti kereskedelem zavarait. Az eljárásokkal kapcsolatos további információk az EU-Ukrajna megállapodás VI. mellékletében találhatók.

SPS-ellenőrzés Ukrajnában

A kormány háromféle határellenőrzést végez:

Egészségügyi és járványügyi ellenőrzés

Ennek célja, hogy megvédje az országot a betegségek terjedésétől, valamint olyan teszteket hajtson végre, amelyek biztosítják, hogy az áruk megfeleljenek az egészségügyi előírásoknak. Ez az ellenőrzés kötelező, és főként az importált élelmiszerek, egyes fogyasztási cikkek, valamint a napraforgóolajok kivitele tekintetében gyakorolható. A mezőgazdasági termékek kategóriájába tartozó áruk nem tartoznak az egészségügyi és járványügyi ellenőrzés hatálya alá.

Állat-egészségügyi és egészségügyi ellenőrzés

E védekezés célja az állatbetegségek terjedésének megelőzése. Állat-egészségügyi és egészségügyi ellenőrzést általában állatok, szaporítóanyagok, biológiai termékek, patológiai anyagok, állatgyógyászati készítmények, állatápolási termékek, takarmány-adalékanyagok, előkeverékek és állati termékek (többek között húskészítmények, tojás, tej, hal és méz) kivitelére, behozatalára és tranzitjára alkalmaznak.

Növény-egészségügyi ellenőrzés

Az ilyen típusú védekezés nemcsak a károsítók terjedését akadályozza meg, hanem a karanténrendszerek felügyeletét is szolgálja. Növény-egészségügyi ellenőrzést alkalmaznak a növények és növényi termékek (beleértve az élelmiszeripari termékeket is), csomagolása, szállítóeszközei, talaja és egyéb, szabályozott károsítókat terjesztő termékek kivitelére, behozatalára és tranzitjára.

Egészségügyi/növény-egészségügyi követelményekkel (SPS) kapcsolatos kapcsolattartók

A kereskedelem technikai akadályai

Bár a technikai szabályok fontosak, időnként akadályt jelenthetnek a nemzetközi kereskedelemben, és így jelentős terhet jelenthetnek Önnek mint exportőrnek.

  • ha úgy gondolja, hogy olyan kereskedelmi akadályba ütközik, amely lelassítja üzleti tevékenységét, vagy megakadályozza az exportot, mondhat nekünk
  • az EU elemezni fogja az Ön helyzetét, és megteszi a megfelelő intézkedéseket az Ukrajnába irányuló exportjának leállításáról.

Lépjen velünk kapcsolatba

Vámkezelési okmányok és eljárások

A megállapodás átláthatóbb és egyszerűbb vámeljárásokat biztosít a kereskedelem megkönnyítése és a vállalkozások költségeinek csökkentése érdekében.

Dokumentumok

A lépésről lépésre szóló útmutató ismerteti azokat a különböző típusú dokumentumokat, amelyeket a termékek vámkezeléséhez fel kell készítenie.

Az Ön termékétől függően a vámhatóságok az alábbi elemek mindegyikét vagy egy részét előírhatják:

  • kereskedelmi számla (a formájával és tartalmával kapcsolatos konkrét követelmények meghatározása a „Kereskedelmi asszisztensem” részben).
  • csomagjegyzék
  • egyes árukra vonatkozóbehozatali engedélyek
  • olyantanúsítványok, amelyek igazolják, hogy az Ön terméke megfelel a kötelező termékszabályozásnak, például az egészségügyi és biztonsági követelményeknek, a címkézésnek és a csomagolásnak.
  • származási igazolás – származási nyilatkozat

A nagyobb bizonyosság érdekében Ön előzetes kötelező érvényű tarifális felvilágosítást és/vagy kötelező érvényű származási felvilágosítást kérhet.

Arról, hogy milyen dokumentumokat kell bemutatnia a termék vámkezeléséhez, kérjük, látogasson el a „Kereskedelmi asszisztensem” oldalra.

A származás igazolására és ellenőrzésére vonatkozó eljárások

A preferenciális vámtarifák igényléséhez szükséges termékek származásának igazolására, valamint a származás vámhatóságok általi ellenőrzésére vonatkozó szabályok leírását lásd a származási szabályokról szóló fenti szakaszban.

A behozatali és kiviteli vámeljárásokkal kapcsolatos általános információkért látogasson el az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság honlapjára.

Szellemi tulajdon és földrajzi mutatók

A megállapodás védi az Ön szellemitulajdon-jogait, amikor az Ön áruit Ukrajnába importálja és/vagy exportálja.

Védjegyek és szerzői jog

Az EU és Ukrajna közötti megállapodás több olyan nemzetközi megállapodásnak is megfelel, amelyek a védjegyek és a szerzői jogok kezelését szabályozzák, és tisztességes és átlátható rendszert biztosítanak a védjegyek bejegyzéséhez. Ha a védjegybejelentést a védjegyhivatal elutasítja, a határozatot írásban közölni kell a bejelentővel, és meg kell indokolnia az elutasítást. A védjegyoltalom visszavonható, ha a tényleges használatot a lajstromozás szerinti területen öt éven belül nem kezdték meg.

Formatervezési minták és szabadalmak

Az EU-Ukrajna megállapodás értelmében az Ön által önállóan létrehozott, egyéni jellegű formatervezési minták lajstromozásuk révén legfeljebb 25 évig részesülnek oltalomban. Ez kizárólagos jogot biztosít Önnek a formatervezési minta használatára, és megakadályozza, hogy harmadik felek az Ön hozzájárulása nélkül használják, újra létrehozzák, értékesítsék vagy importálják és/vagy exportálják azt.

Földrajzi jelzések

Az EU-Ukrajna megállapodás keretében létrehozott, földrajzi mutatókkal foglalkozó külön bizottság nyomon fogja követni a megállapodás végrehajtását a szellemi tulajdon tekintetében, és jelentést tesz a Kereskedelmi Bizottságnak.

Védjegyek

A védjegybejelentéseket az ukrán szellemi tulajdoni intézethez (Ukrán PTO) kell benyújtani, amely állami vállalat.

A következő dokumentumokra és információkra lesz szüksége, ha védjegyet kíván benyújtani Ukrajnában

  • az Ön teljes neve
  • bejegyzés szerinti ország
  • cím és WIPO országkód
  • az Ön által igényelt védjegy képe és leírása
  • leírás, ha a védjegy szóelemet tartalmaz
  • a védjegy színének feltüntetése
  • a vonatkozó nizzai nemzetközi osztályozás szerint igényelt áruk és/vagy szolgáltatások jegyzéke
  • az elsőbbségi kérelem dátuma, országa és száma, vagy a kiállítás dátuma (ha a Párizsi Egyezmény alapján elsőbbséget igényelnek)
  • az elsőbbségi bejelentés vagy a bejelentett védjegyet tartalmazó kiállítások bemutatását igazoló dokumentum hiteles másolata egy hivatalosan elismert nemzetközi kiállításon
  • a kérelmező nevében meghatalmazott személy által aláírt meghatalmazás

A regisztrációs eljárás a következő:

  • ha a jelentkezési dokumentumok megfelelnek a követelményeknek, értesítést kap a benyújtás időpontjáról.
  • az Ön által benyújtott dokumentumok ellenőrzése során megbizonyosodunk arról, hogy megfelelnek-e az ukrán védjegytörvény alaki követelményeinek – ha a bejelentés megfelel, akkor annak érdemi vizsgálatára kerül sor.
  • érdemi vizsgálat – az ukrán jogban meghatározottak szerint ellenőrizzük, hogy védjegybejelentése oltalomban részesülhet-e, és keresést végezünk az azonosság és hasonlóság tekintetében.

Földrajzi jelzés

Először is, ahhoz, hogy egy földrajzi árujelzőt Ukrajnában nyilvántartásba lehessen venni, a bejelentést ukrán nyelven kell benyújtani. Az iratokat idegen nyelven is benyújthatja, és legkésőbb a bejelentés benyújtásától számított 3 hónapon belül benyújthatja ukrán nyelvű fordítását. A kérelem és az igazoló dokumentumok kézhezvételét követően az Ukrán Szellemi Tulajdoni Intézet értékeli azokat.

A pályázatnak a következő dokumentumokat kell tartalmaznia:

  • az áruk eredetmegjelölésének, az áruk földrajzi származására vonatkozó földrajzi jelzésnek vagy az áruk lajstromozott minősített származási jelzése használatának a kérelmezőre és címére vonatkozó információkkal történő bejegyzésére irányuló kérelem
  • az Ön által igényelt áruk eredetmegjelölése vagy az általa igényelt áruk földrajzi jelzése
  • azoknak az áruknak a neve, amelyek tekintetében Ön a meghatározott származás jelzésének bejegyzését vagy a bejegyzett minősített származási jelzés használatának jogát kéri;
  • annak a földrajzi helynek a neve és határai, ahol az árukat előállítják, és amelyre a különleges tulajdonságok, tulajdonságok vagy hírnév vonatkoznak
  • az áru sajátos tulajdonságainak, tulajdonságainak, hírnevének vagy egyéb jellemzőinek leírása
  • az áruk állítólagos minősített származási jelzésének a címkén és az áruk jelölésében való használatára vonatkozó adatok
  • arra vonatkozó adatok, hogy az áruk sajátos tulajdonságai és hírneve hogyan kapcsolódik a meghatározott földrajzi hely természeti adottságaihoz vagy emberi tényezőjéhez

Felhívjuk figyelmét, hogy mint Ukrajnában tartózkodó külföldi kérelmezőtől elvárják, hogy a kérelmével együtt további igazoló dokumentumokat is benyújtson. Ezeknek a dokumentumoknak meg kell erősíteniük

  • az Ön által igényelt áruk minősített származásmegjelölésének jogi védelme az érintett uniós tagállamban
  • az áruk minősített eredetmegjelölésének használatához való jog

Szolgáltatáskereskedelem

Mind az ukrán kormány, mind az EU magas szintű átláthatóság mellett meghatározta a szolgáltatásnyújtásra vonatkozó valamennyi meglévő korlátozást vagy fenntartást. Az Ukrajna által elfogadott fenntartások a XVI-D-F. mellékletben találhatók.

Hogyan navigálja a mellékleteket?

Az EU-Ukrajna megállapodás 3 mellékletet tartalmaz, amelyekről a kivitel során tudnia kell. Ezek Ukrajna által az uniós exportőrökkel szemben megfogalmazott fenntartásokat tartalmaznak.

  • A XVI-D. melléklet tartalmazza az összes olyan szolgáltatási ágazat negatív listáját, amelyekre egyedi korlátozások vonatkoznak, amikor vállalkozást alapítanak Ukrajnában. Ez azt jelenti, hogy minden olyan ágazatban kihasználhatja a lehetőségeket, amelyek nincsenek felsorolva. A korlátozások az összes ágazatra vagy alágazatra vonatkozó korlátozások listájára, valamint az egyes ágazatokra vagy alágazatokra vonatkozó egyedi fenntartások felsorolására oszlanak.
  • A XVI-E. melléklet pozitív listát tartalmaz azokról a szolgáltatási ágazatokról, ahol határokon átnyúló szolgáltatáskereskedelmet folytathat. Ez a lista felsorolja azokat az ágazatokat, amelyekkel kereskedhet.
  • A XVI-F. melléklet felsorolja a szerződéses szolgáltatókra és a független szakemberekre vonatkozó fenntartásokat.

Ki alapíthat vállalkozást Ukrajnában?

Részesüljenek.

  • egy vállalkozás, az EU-Ukrajna megállapodás lehetővé teszi, hogy bármelyik országban fióktelepet vagy képviseleti irodát hozzon létre vagy szerezzen.
  • az EU-Ukrajna megállapodás lehetőséget biztosít arra, hogy önfoglalkoztatás vagy az Ön irányítása alá tartozó vállalkozások révén vállalkozást alapítson és alapítson meg.

Ön ugyanolyan elbánásban részesül, mint az ukrán állampolgároknak, és fordítva. A XVI-D. melléklet felsorolja azokat az ágazatokat, amelyekben korlátozzák a letelepedést.

Határokon átnyúló szolgáltatásnyújtás

Ha Ön határokon átnyúló szolgáltatásnyújtás iránt érdeklődik, az ukrán állampolgárokra vonatkozókkal azonos feltételek mellett nyújthat Ukrajnát (és fordítva). A következő kivételek alkalmazandók:

  • olyan ágazatok, mint a közjegyzői szolgáltatások, az erdők tulajdonjoga vagy az oktatási intézmények irányítása, ahol az ukrán kormány előírja, hogy a szolgáltatónak ukrán állampolgársággal kell rendelkeznie, vagy a postai szolgáltatások, ahol a szolgáltatónak engedélyt kell szereznie
  • a megállapodás hatálya alól teljesen kizárt ágazatok, például az audiovizuális szolgáltatások, a nemzeti tengeri kabotázs, valamint a belföldi és nemzetközi légi szállítási szolgáltatások – az EU-Ukrajna megállapodás 92. cikke felsorolja ezeket a konkrét szolgáltatásokat

Azokban az ágazatokban, ahol Ön számára engedélyezett az ukrajnai piacra jutás (és fordítva), az EU-Ukrajna megállapodás megszünteti a következő korlátozásokat:

  • a szolgáltatók számának felső határa
    • ez történhet a gazdasági szükségesség vizsgálatának követelményével, kvótarendszer alkalmazásával, vagy a monopóliumokat vagy kizárólagos szolgáltatókat támogató jogszabályokkal, ezáltal korlátozva más szolgáltatók piacra lépését.
  • a szolgáltatási ügyletek vagy eszközök összértéke
  • a szolgáltatási műveletek száma vagy a szolgáltatásnyújtások teljes mennyisége

A XVI-E. melléklet pozitív listát tartalmaz azokról a szolgáltatási ágazatokról, ahol határokon átnyúló szolgáltatáskereskedelmet folytathat. Ez a lista felsorolja azokat az ágazatokat, amelyekkel kereskedhet. Ennek következtében a listán nem szereplő bármely szolgáltatási ágazatnak vannak korlátai. További információk az EU-Ukrajna megállapodás XIV-E. mellékletében felsorolt szolgáltatási ágazatokról.

Ideiglenes tartózkodás

Az EU-Ukrajna megállapodás értelmében Ön ideiglenesen Ukrajnába költözhet, hogy felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornokként, üzleti értékesítőként vagy az adott országban működő vállalat egyik kulcsfontosságú alkalmazottjaként dolgozzon. Például, ha Ön egy intézmény létrehozásáért vagy működtetéséért felelős vezető beosztású alkalmazott.

Az ideiglenes tartózkodás időtartama a következő:

  • vállalaton belül áthelyezett személy (egy ukrajnai (vagy uniós) vállalat kulcsfontosságú személyzete vagy felsőfokú képesítéssel rendelkező gyakornokok) – legfeljebb 3 év
  • üzleti látogató (pl. utazás Ukrajnában (vagy az EU-ban) való letelepedés céljából) – bármely 12 hónapos időszakban legfeljebb 90 nap
  • diplomás gyakornok, aki nem vállalaton belül áthelyezett személy – legfeljebb 1 év

Ha Ön szerződéses szolgáltató, az EU-Ukrajna megállapodás mindkét országban lehetőségeket teremt az Ön számára bizonyos ágazatokban. E tekintetben azonban:

  • a szóban forgó szolgáltatást ideiglenesen olyan gazdálkodó egység alkalmazottjaként nyújtja, amely egy évet meg nem haladó szolgáltatási szerződést kötött;
  • legalább 3 éves szakmai munkatapasztalattal rendelkezik abban az ágazatban, amelyben szerződéses szolgáltatásokat nyújt
  • egyetemi diplomával vagy azzal egyenértékű szintű tudást igazoló képesítéssel és releváns szakmai képesítéssel rendelkezik

 

További információk a következőkről:

Közbeszerzés

Az EU és Ukrajna közötti megállapodás értelmében az EU és Ukrajna kötelezettséget vállal arra, hogy minden országban nemzeti, regionális és helyi szinten hozzáférést biztosít a közbeszerzési piacokhoz. Ez vonatkozik az árukra, szolgáltatásokra vagy építőiparra vonatkozó közbeszerzési szerződésekre, valamint a hagyományos ágazatokban és a közüzemi ágazatban nyújtott koncessziókra. A piacnyitás az EU-Ukrajna megállapodás keretében fokozatosan zajlik.

A megállapodás azt is biztosítja, hogy az ukrán és az uniós ajánlattevők ugyanolyan elbánásban részesüljenek, amikor egymás pályázataira pályáznak.

Az EU-Ukrajna megállapodás arra kötelezi az EU-t és Ukrajnát, hogy a pályáztatás során biztosítsák a következő feltételek teljesülését:

  • az ajánlati felhívásokat megfelelően közzéteszik és közzéteszik az interneten. Ez lehetővé teszi, hogy bármely érdeklődő vállalat hozzáférjen a soron következő pályázatokkal kapcsolatos információkhoz.
  • a közzétett információk tartalmazzák az ajánlat legfontosabb elemeit, például a jövőbeli szerződés tárgyát, az alkalmazandó ajánlattételi határidőket vagy feltételeket.
  • az Ukrajnából vagy az EU-ból érkező vállalatokkal szemben nincs olyan közvetlen vagy közvetett megkülönböztetés, amely megakadályozná őket abban, hogy pályázzanak a pályázatra
  • az átláthatóság és az egyenlő bánásmód a teljes pályázati eljárás során biztosított.
  • a szerződés odaítéléséről szóló határozatot minden pályázóval közlik, és kérésre megindokolják, hogy miért nem minősül nyertes ajánlattevőnek.
  • vita esetén a vállalatoknak jogukban áll kérdéseket felvetni az illetékes nemzeti felülvizsgálati szervek előtt.

Linkek, elérhetőségek és dokumentumok

Kapcsolattartás a műszaki követelményekkel kapcsolatban

Egészségügyi/növény-egészségügyi követelményekkel (SPS) kapcsolatos kapcsolattartók

Kapcsolattartás a műszaki követelményekkel kapcsolatban

Ukrán Tanúsítási, Szabványügyi és Minőségi Tudományos, Kutatási és Képzési Központ

 

2 Svyatoshinskaya Street, 03115 Kijev, Ukrajna

Telefonszám: + 380 44452–3396

Tel. és Fax: + 380 44452–6907

E-mail cím: secretar.ukrndnc@gmail.com

Honlap: http://uas.org.ua

Élelmiszer-biztonsági és fogyasztóvédelmi állami ellenőrzés

 

174 Antonovycha Street, 03680 Kijev, Ukrajna

Telefonszám: + 380 44528–9244

Honlap: http://www.consumer.gov.ua/

Ukrajna
Állami Szabályozó Szolgálata

 

11/11 Arsenalna utca, 01011 Kijev, Ukrajna

Telefonszám: + 380 44254–5673

Faxszám: + 380 44254–4393

E-mail cím: inform@dkrp.gov.ua

Honlap: http://www.drs.gov.ua

Ukrajna Gazdaságfejlesztési és Kereskedelmi Minisztériumának Műszaki Szabályozási Főosztálya

 

12/2 Hrushevskiy Street, 01008 Kijev, Ukrajna

Telefonszám: + 380 44528–8564

Faxszám: + 380 44528–9014

E-mail-cím: dtr@me.gov.ua

Honlap: http://www.me.gov.ua

Honlap: http://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=d71e145f-452e-4412-b1f8-247504f403d1&title=DepartamentTekhnichnogoReguliuvannia

Egészségügyi/növény-egészségügyi követelményekkel (SPS) kapcsolatos kapcsolattartók

Ukrán Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Minisztérium

24 Khreshchatyk Street, 01001 Kijev, Ukrajna

A polgárok panaszainak elérhetősége:

Telefonszám: + 380 44279–8474

E-mail cím: zvg@minagro.gov.ua


Levelezés-feldolgozó osztály:

Telefonszám: + 380 44278–8171

Tel. és Fax: + 380 44278–7602

E-mail cím: info@minagro.gov.ua

Gazdaságfejlesztési és Kereskedelmi Minisztérium

12/2 M. Grushevs’kyi Street, 01008 Kijev, Ukrajna

Telefonszám: + 380 44253–9394

Faxszám: + 380 44253–6371

E-mail cím: meconomy@me.gov.ua

Ukrajna Egészségügyi Minisztériuma

Állami Befogadási Hivatal

41 Yaroslavska Street, 04071 Kijev, Ukrajna

Telefonszám: + 380 44425–0526

Ökológiai és Természeti Erőforrások Minisztériuma

 

35 Vasilya Lipkivs’kogo Street, Kijev 03035, Ukrajna

 

Nyilvános fogadás

Telefonszám: + 380 44206–3302

E-mail cím: gr_priem@menr.gov.ua

 

Nyilvános referenciaegység

Telefonszám: + 380 44206–3115

 

Sajtóközpont

Telefonszám: + 380 44206–3174

E-mail cím: press@menr.gov.ua

További linkek

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások