Davek na dodano vrednost

Ali vaše podjetje prodaja blago ali storitve? Ta razdelek vam pomaga razumeti nekatere davke, ki se lahko uporabljajo v EU.

Odstotek prihodkov iz davka na dodano vrednost (DDV), izračunan na enotni podlagi, se dodeli za financiranje proračuna EU. DDV se obračuna na dodano vrednost na vsaki stopnji proizvodne verige katerega koli izdelka ali storitve, obračuna na končno potrošnjo in pobere po delih

  • za vse komercialne dejavnosti, in sicer: dobava blaga in storitev, uvoz in transakcije znotraj Skupnosti (blago, vneseno v državo EU iz druge države EU)
  • na vsaki stopnji proizvodnje in distribucije blaga ali storitve z zaračunavanjem odstotka od cene vsake transakcije. Vendar pa DDV na koncu nosi končni potrošnik.
  • prek ureditve, v okviru katere nekateri davčni zavezanci (tisti, ki so registrirani za DDV) obračunavajo DDV na svojo prodajo (izstopni davek) in zahtevajo vračilo DDV, obračunanega na njihove nakupe blaga ali storitev, ki jih uporabljajo pri svoji poslovni dejavnosti (vstopni davek). Razlika med izstopnim in vstopnim davkom je končno pobrani DDV.

Zakonodaja, ki se uporablja

Direktiva Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost je temeljna evropska zakonodaja o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (DDV). GD za obdavčenje in carinsko unijo je pristojen za izvajanje pravil o DDV.

Obdavčljive transakcije

Glavne dejavnosti, ki so predmet DDV, so:

  • Dobava blaga za komercialne namene na ozemlju države EU, ki jo opravi davčni zavezanec
  • Opravljanje storitev: DDV se obračuna v državi EU, v kateri ima prejemnik storitve sedež
  • Transakcije znotraj Skupnosti: nakupi med trgovci, ki so rezidenti različnih držav EU, se ne štejejo za uvoz in izvoz, temveč za transakcije znotraj Skupnosti. Pridobitev blaga znotraj Skupnosti in dobava blaga med trgovci, registriranimi za DDV, se zaračunata v državi EU, v katero se blago odpošlje.
  • Uvoz: DDV se obračuna pri uvozu blaga in se običajno obračuna pri postopkih carinjenja za sprostitev v promet. Kadar pa je blago uvoženo v eno državo EU, vendar je namenjeno uporabi ali potrošnji v drugi državi, se lahko zanj uporabi odložni postopek v zvezi z DDV. V skladu s to ureditvijo se DDV obračuna v namembni državi EU in ne v vstopni državi EU.

Plačilo DDV (uvoz)

Plačila uvoznega DDV se obravnavajo enako kot carine.

Davčni zavezanci morajo izpolniti in carinskim organom predložiti enotno upravno listino, ki mora vsebovati vrednost blaga, kraj porekla, prejemnika, namembni kraj, ceno, težo itd.

Podatke o DDV, trošarinah in carinah je treba izpolniti v polju št. 47 obrazca.

Davčna osnova

Davčna osnova je skupni znesek, ki ga je kupec, pridobitelj ali tretja oseba dejansko plačala ali ga mora plačati. Na splošno je davčna osnova fakturirana cena, ki vključuje:

  • davki, dajatve, prelevmani in bremenitve, razen samega DDV
  • postranske stroške, kot so provizije, stroški pakiranja, prevoza in zavarovanja, ki jih dobavitelj zaračuna kupcu ali kupcu.

Pri uvozu blaga davčna osnova vključuje tudi dodatne stroške, ki nastanejo do namembnega kraja:

"Davčna osnova = vrednost za carinske namene + carine in vsi drugi davki, ki jih je treba plačati zaradi uvoza + dodatni stroški do namembnega kraja."

Najnižje stopnje DDV

Za obdavčljive transakcije veljajo stopnje in predpisi, ki jih odobri država EU, v katero se dobavlja blago ali opravljajo storitve. Vsaka država EU lahko določi stopnje v skladu z naslednjimi omejitvami:

  •  splošna stopnja ne sme biti nižja od 15 %. DržaveEU lahko uporabljajo tudi eno ali dve nižji stopnji, ki ne smeta biti nižji od 5 % in se uporabljata samo za zelo specifične dobave blaga.
  • Direktiva omogoča uporabo nižje stopnje, ki ni nižja od 12 % (stopnjaparkiranja),za nekatero blago ali storitve.
  • poleg tega nekaterim državam EU omogoča, da ohranijo nižje stopnje, ki so nižje od najnižje stopnje 5 % (zeloznižane stopnje).

Blago, za katero se uporabljajo nižje stopnje DDV

Priloga III k direktivi o DDV državam EU omogoča uporabo nižjih stopenj za naslednje kategorije

  1. živila (vključno s pijačami, vendar brez alkohola) za prehrano ljudi in živali. To vključuje žive živali, semena, rastline, sestavine, ki so običajno namenjene za pripravo živil, in proizvode, ki so običajno namenjeni kot dopolnila ali nadomestki živil.
  2. oskrba z vodo
  3. farmacevtski izdelki, ki se običajno uporabljajo za zdravstveno nego, preprečevanje bolezni in zdravljenje v medicini in veterini, vključno z izdelki, ki se uporabljajo za kontracepcijo in sanitarno zaščito
  4. medicinska oprema, pripomočki in druge naprave, ki so običajno namenjeni lajšanju ali zdravljenju invalidnosti, za izključno osebno uporabo invalidne osebe. To vključuje popravilo takšnega blaga, pa tudi otroške avtomobilske sedeže.
  5. prevoz potnikov in njihove spremljajoče prtljage
  6. dobava knjig (vključno s knjižnično izposojo). To vključuje brošure, letake s slikami za otroke, risarske ali pobarvanke, glasbo, tiskano ali v rokopisu, zemljevide, hidrografske karte, časopise in periodični tisk. Material, ki je v celoti ali pretežno namenjen oglaševanju, je izključen.
  7. vstopnine za predstave, gledališča, cirkuse, sejme, zabaviščne parke, koncerte, muzeje, živalske vrtove, kinodvorane, razstave, podobne kulturne dogodke in objekte ter sprejem radiodifuzijskih storitev
  8. storitve pisateljev, skladateljev in nastopajočih umetnikov (vključno z avtorskimi pravicami)
  9. dobava, gradnja, obnova in adaptacija stanovanj v okviru socialne politike
  10. dobave blaga in opravljanje storitev, ki so običajno namenjene za uporabo v kmetijski proizvodnji, razen investicijskega blaga, kot so stroji ali zgradbe
  11. nastanitev, ki jo nudijo hoteli in podobni obrati, vključno s počitniškimi nastanitvami ter dajanjem v najem kampov in parkov za počitniške prikolice
  12. vstopnine za športne prireditve
  13. uporaba športnih objektov
  14. dobava blaga in opravljanje storitev s strani organizacij, ki jih države EU priznavajo kot dobrodelne in se ukvarjajo s socialnim skrbstvom ali socialnovarstvenim delom
  15. storitve pogrebnih podjetij in storitve upepelitve, skupaj z dobavo povezanega blaga
  16. zagotavljanje zdravstvene in zobozdravstvene oskrbe ter toplotnega zdravljenja
  17. storitve, opravljene v zvezi s čiščenjem cest, odvozom smeti in obdelavo odpadkov

Odložne ureditve in proste cone

Uvoženo blago se lahko da v enega od spodaj navedenih carinskih postopkov:

  • blago, dano v začasno hrambo
  • blago v postopku aktivnega oplemenitenja (sistem odloga plačila trošarine)
  • blago, dano v carinsko skladiščenje ali proste cone
  • začasni uvoz
  • tranzitni postopki
  • Proste cone, v katerih je blago oproščeno DDV, ter uvozne dajatve in takse

Vendar DDV ne bo obračunan, dokler blago ne bo dano na trg za prodajo javnosti.

Stopnje DDV v državah EU

Trenutne stopnje DDV (%) v državah EU so:

 

(+) Nekatere države članice EU so v skladu z določbami svoje nacionalne zakonodaje začasno znižale stopnje DDV za posebno blago v podporo boju proti COVID-19.

Posebna ozemlja

Nekatera ozemlja držav EU so lahko izključena iz področja uporabe DDV ali pa se zanje uporabljajo posebne stopnje.

Ozemlja držav EU, ki so izvzeta iz uporabe DDV
  • Nemčija: otok Helgoland in ozemlje Büsingen
  • Italija: Livigno, Campione d'Italia in italijanske vode Luganskega jezera
  • Francija: Guadalupe, Gvajana, Martinik, združitev, Mayotte
  • Španija: Ceuta, Melilla in Kanarski otoki
  • Grčija: Mount Athos
  • Avstrija: Občina Jungholz in Mittelberg
  • Danska: Grenlandija in Ferski otoki
  • Finska: Ålandskih otokov
Ozemlja s posebnimi stopnjami
  • Portugalska: Azori in Madeira
  • Grčija: več otokov v Egejskem morju
  • Francija: Korziko
Tretja ozemlja, ki se obravnavajo kot države EU

Transakcije, ki izvirajo iz Kneževine Monako ali so tja namenjene, se obravnavajo kot transakcije, ki izvirajo iz Francije ali so tja namenjene.

 

Podatki o DDV po državah

Avstrija

 

Belgija

 

Bolgarija

 

Hrvaška

 

Ciper

 

Češka republika

 

Danska

 

Estonija

 

Finska

 

Francija

 

Nemčija

 

Grčija

 

Madžarska

 

Irska

 

Italija

 

Latvija

 

Litva

 

Luksemburg

 

Malta

 

Nizozemska

 

Poljska

 

Portugal

 

Romunija

 

Slovaška republika

 

Slovenija

 

Španija

 

Švedska

 

Hitre povezave