Rodzaje inwestycji
Istnieją dwa rodzaje inwestycji zagranicznych
- bezpośrednich inwestycji zagranicznych,
- inwestycje niebezpośrednie (inwestycje portfelowe)
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) mają miejsce wtedy, gdy przedsiębiorstwo, wielonarodowa korporacja lub osoba fizyczna z jednego kraju inwestuje w aktywa innego państwa lub bierze w swoich przedsiębiorstwach udział własnościowy. Ogólnie przyjmuje ona formę nabycia udziałów w istniejącym przedsiębiorstwie w zagranicznym kraju lub założenia przedsiębiorstwa zależnego w celu rozszerzenia działalności istniejącego przedsiębiorstwa w tym kraju.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne mogą przybrać dwie różne formy: Działalność powstającą od podstaw lub fuzje i przejęcia (M & As).
- Inwestycja od podstaw wiąże się z utworzeniem nowej spółki lub utworzeniem zakładów za granicą. Inwestycja od podstaw jest formą wejścia na rynek powszechnie stosowaną w przypadku, gdy przedsiębiorstwo chce uzyskać najwyższy stopień kontroli nad działalnością zagraniczną.
- Fuzje i przejęcia są równoznaczne z przeniesieniem prawa własności istniejących aktywów na właściciela za granicą. W przypadku połączenia dwa przedsiębiorstwa są połączone w jedną, podczas gdy w przypadku przejęcia jedno przedsiębiorstwo przejmuje inne przedsiębiorstwo.
Inwestycje niebezpośrednie — zwane również „inwestycją portfelową” — mają miejsce wtedy, gdy przedsiębiorstwa, instytucje finansowe lub osoby fizyczne kupują udziały w spółkach na giełdzie zagranicznej. Tego rodzaju inwestycji nie dokonuje się z zamiarem nabycia pakietu kontrolnego w spółce emitującej. Zazwyczaj tego rodzaju inwestycje mają charakter krótkoterminowy i mają na celu wykorzystanie korzystnych zmian kursów walut lub uzyskanie krótkoterminowych zysków z różnic stóp procentowych. Zapewnia on inwestorom możliwość dywersyfikacji portfeli i lepszego zarządzania powiązanym ryzykiem.
Zagraniczne inwestycje portfelowe mogą również przyczynić się do wzmocnienia krajowych rynków kapitałowych poprzez zwiększenie płynności i przyczynić się do poprawy ich funkcjonowania. To z kolei doprowadzi do optymalnej alokacji kapitału i zasobów w gospodarce krajowej. W przypadku gospodarki wschodzącej inwestycje zagraniczne mogą w istotny sposób przyczynić się do jego rozwoju, tworząc znaczny skarb.