Zamówienia publiczne poza UE
UE opowiada się za otwarciem międzynarodowych rynków zamówień publicznych
- w Porozumieniu WTO w sprawie zamówień rządowych
- oraz poprzez umowy dwustronne i regionalne
UE zawarła wiele umów międzynarodowych w celu zapewnienia unijnym przedsiębiorstwom dostępu do międzynarodowych rynków zamówień publicznych. Najważniejszym z nich jest wielostronne Porozumienie WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA).
Wielostronne porozumienie WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA) z 2012 r.
Państwa członkowskie UE przystąpiły do Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA). Jest to główna umowa międzynarodowa związana z zamówieniami publicznymi. Jest ona wielostronna, ponieważ nie wszyscy członkowie WTO przystąpili do niej.
Pozostałe 19 państw objętych GPA to:
Armenia, Australia, Kanada, Chińskie Tajpej, Hongkong (Chiny), Islandia, Izrael, Japonia, Liechtenstein, Czarnogóra, Mołdawia, Niderlandy w odniesieniu do Aruby, Norwegia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Singapur, Szwajcaria, Ukraina i Stany Zjednoczone.
Pozostali członkowie WTO negocjują przystąpienie do GPA.
Porozumienie GPA składa się z dwóch głównych elementów:
- procedury i zasady dotyczące sposobu składania ofert w odniesieniu do zamówienia
- wykazy podmiotów zamawiających i rodzajów zamówień, które każde państwo zgodziło się otworzyć na konkurencję ze strony przedsiębiorstw zagranicznych
Dowiedz się więcej o możliwościach przetargowych za pośrednictwem zintegrowanego portalu WTO dotyczącego zasobów informacyjnych na temat dostępu do rynku zamówień publicznych (e-GPA).
Dostarcza to informacji na temat zakresu stosowania, w tym na temat obowiązujących progów wskazujących wartość, powyżej której zastosowanie mają zasady GPA.
- przegląd Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych
Dwustronne umowy handlowe
Oprócz GPA UE zapewnia europejskim przedsiębiorstwom możliwości biznesowe dzięki swoim umowom handlowym. Wiele dwustronnych umów handlowych zawiera rozbudowane rozdziały dotyczące zamówień rządowych, w ramach których strony wzajemnie otwierają swoje rynki zamówień.
W niektórych przypadkach, gdy druga strona jest już stroną GPA, te umowy dwustronne zawierają zobowiązania wykraczające poza zobowiązania zawarte w GPA.
W innych przypadkach te umowy dwustronne stanowią jedyne w swoim rodzaju wzajemne zobowiązanie dotyczące wzajemnego otwarcia rynków zamówień publicznych.
Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku braku zobowiązania w odniesieniu do danego postępowania o udzielenie zamówienia przedsiębiorstwo z UE może nadal podjąć decyzję o złożeniu oferty.
Brak zobowiązania oznacza jedynie, że przedsiębiorstwo unijne nie jest uprawnione do udziału w postępowaniu na równi z oferentami krajowymi, ale zazwyczaj nie uniemożliwia to instytucji zamawiającej przyjmowania i rozpatrywania ofert od unijnego dostawcy lub udzielania mu zamówienia.
Więcej informacji na temat zamówień publicznych w umowach handlowych UE:
- informacje o zamówieniach publicznych w ramach konkretnych umów handlowych na rynkach
- zamówienia publiczne w umowach handlowych
Ocena kwalifikowalności do udziału w zagranicznym przetargu na zamówienia publiczne
Aby dowiedzieć się, czy jesteś uprawniony do udziału w danym przetargu na zamówienia publiczne poza UE, skorzystaj z narzędzia Mój asystent handlowy ds. zamówień.
Mój asystent handlowy ds. zamówień ma pomóc europejskim przedsiębiorstwom ocenić, czy są uprawnione do udziału w przetargu publicznym poza UE. Ocena wymaga wprowadzenia przez użytkownika informacji, które zwykle znajdują się w ogłoszeniu o zamówieniu: podmiot zamawiający, przedmiot i szacunkową wartość zamówienia.
Narzędzie to umożliwia obecnie ocenę zamówień publicznych z Kanady (na podstawie zarówno GPA, jak i dwustronnej CETA),Japonii i USA. Kolejne kraje zostaną włączone do tego narzędzia w odpowiednim czasie.