Konwencja paneurośródziemnomorska (PEM)
Reguły pochodzenia
Regionalna konwencja w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia (konwencja PEM) została uzgodniona w 2012 r. w celu ustanowienia wspólnych reguł pochodzenia i kumulacji między 25 umawiającymi się stronami PEM a UE, aby ułatwić handel i zintegrować łańcuchy dostaw w strefie.
25 umawiających się stron konwencji PEM to:
- UE,
- państwa EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein),
- Wyspy Owcze,
- uczestników procesu barcelońskiego (Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Maroko, Palestyna (Użycie tej nazwy nie może być rozumiane jako uznanie państwa palestyńskiego i pozostaje bez uszczerbku dla indywidualnych stanowisk państw członkowskich w tej kwestii), Syrii, Tunezji i Turcji),
- uczestników procesu stabilizacji i stowarzyszenia UE (Albania, Bośnia i Hercegowina, Republika Macedonii Północnej, Czarnogóra, Serbia i Kosowo (Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa),
- Republiką Mołdowy,
- Gruzja,
- Ukraina.
Zasady te zostały zmienione i są stosowane przejściowo na zasadzie dwustronnej z większością państw PEM (1) i będą nadal stosowane po dniu 1 stycznia 2025 r., tj. po dacie wejścia w życie zmienionej konwencji PEM.
(1) Należy zauważyć, że zmienione przepisy mają zastosowanie między UE a wszystkimi państwami PEM z wyjątkiem kilku państw PEM, które nie ratyfikowały zmienionej konwencji (Maroko, Tunezja, Izrael, Algieria, Liban).
Te zmienione reguły są uproszczone i zmodernizowane w porównaniu z regułami pochodzenia zawartymi w konwencji PEM z 2012 r. (reguły dotyczące poszczególnych produktów są bardziej elastyczne, a przepisy dotyczące kumulacji, zwrotu ceł, tolerancji i warunków transportu zostały złagodzone).
Więcej informacji na temat konwencji PEM z 2012 r. i procesu jej przeglądu można znaleźć na stronie poświęconej paneurośródziemnomorskiej kumulacji i konwencji PEM.
Do dnia 1 stycznia 2026 r. w obszarze paneurośródziemnomorskim stosuje się dwa zestawy alternatywnych reguł pochodzenia. Eksporterzy i dostawcy mają możliwość wyboru jednego z zestawów reguł pochodzenia. Od 1 stycznia 2026 r. zastosowanie będą miały jedynie zmienione reguły pochodzenia (zmieniona konwencja PEM).
Wybierz zestaw reguł, które chcesz zastosować: