Często zadawane pytania
Często zadawane pytania można wyszukiwać, korzystając z funkcji wyszukiwania lub przeglądając wykaz terminów
Portal „Access2Markets” to interaktywna, bezpłatna usługa online, w ramach której przedsiębiorstwa z UE mogą znaleźć informacje a) dotyczące warunków przywozu na rynek UE, b) warunków eksportu dla ponad 130 krajów spoza UE oraz c) informacji na temat handlu wewnątrzunijnego.
Na portalu „Access2Markets” można znaleźć informacje na temat opłat i podatków wewnętrznych, które musisz zapłacić za swój produkt w kraju przywozu, czy to w UE, czy też w państwach trzecich. Można również znaleźć informacje na temat wielu innych kluczowych obszarów handlu międzynarodowego, które mogą być dla Państwa ważne, takich jak informacje o odpowiednich regułach pochodzenia, umowach handlowych, jakie UE posiada z państwami trzecimi, wskazanie ceł antydumpingowych, które mogą być tymczasowo obowiązujące, procedur celnych i przywozowych, formalności i wymogów, w tym próbek niezbędnych formularzy do wypełnienia, głównych barier handlowych itp.
W przypadku przedsiębiorstw, które nie są zaznajomione z handlem międzynarodowym, portal „Access2Markets” zawiera również bardziej szczegółowe wytyczne, takie jak szczegółowe wytyczne dotyczące handlu towarami i usługami, wyjaśnienia kluczowych koncepcji handlowych, użyteczne informacje kontaktowe dla przedsiębiorstw, przykłady udanych przedsięwzięć przedsiębiorstw oraz najnowsze wiadomości na temat kwestii związanych z handlem.
W przypadku przywozu do UE portal Access2Markets obejmuje wszystkie państwa spoza UE. W przypadku wywozu z UE portal dostarcza danych dotyczących ponad 120 rynków poza UE, które stanowią 90 % unijnej wartości eksportu towarów.
W przypadku importu wszystkie kraje są już dostępne w menu danego kraju. Rynki eksportowe objęte usługami Access2Markets zależą od znaczenia rynku. Decyzje podejmowane są indywidualnie.
Przy wywozie na rynek pozaunijny, który nie jest objęty tą bazą danych, zalecamy skontaktowanie się z urzędem celnym danego kraju.
Sprawozdania otrzymane z tej bazy danych nie są dokumentami urzędowymi. Zadbano o zapewnienie dokładności informacji zawartych w bazie danych, ale Komisja Europejska ani dostawcy danych nie mogą przyjąć żadnej odpowiedzialności za niezamierzone błędy lub przeoczenia. Poprzez przeglądanie i przeglądanie danych, które Państwo zgadzają się na te warunki.
Portal Access2Markets został wyprodukowany w języku angielskim i oferuje tłumaczenie maszynowe na wszystkie języki UE w części opisowej (wszystkie statyczne strony internetowe). W części dynamicznej, tj. w przypadku gdy szukasz szczegółowych informacji na temat produktu, jest on dostępny w języku angielskim.
Skargę dotyczącą dostępu do rynku można złożyć tutaj.
O ile nie określono inaczej, taryfa odnosi się do wagi netto, która stanowi wagę samych towarów bez opakowań lub pojemników dowolnego rodzaju.
Posłużmy się mój asystentem handlowym w sprawie Access2Markets. Wprowadź „kraj z”, „kraj do” i kod produktu i zacznij wyszukiwanie. Wyniki pokażą informacje na temat obowiązujących ceł.
Nie. UE jest unią celną, w związku z czym płacą Państwo tylko raz, kiedy Twój produkt po raz pierwszy trafia na obszar celny UE.
Nie, w portalu Access2Markets powstaje stawka celna dla danego produktu i danego rynku.
Podatek akcyzowy jest stosowany na poziomie krajowym i jest płatny w momencie dopuszczenia do konsumpcji. Jeżeli produkt jest przywożony do kraju UE, ale jest transportowany do innego kraju UE i jest dostarczany do innego kraju UE, podatek akcyzowy jest należny w kraju UE, w którym produkty zostaną ostatecznie wykorzystane lub wykorzystane.
Podatek VAT jest płacony w kraju, w którym produkt jest sprzedawany. Należności celne przywozowe są natomiast płacone, gdy wyroby są wprowadzane na obszar celny Unii. W związku z tym, na przykład jeżeli produkt dotarł najpierw do Niderlandów przed dotarciem do miejsca przeznaczenia we Francji, cła przywozowe zostaną zapłacone w Niderlandach, ale VAT będzie należny we Francji.
Pierwsze 6 cyfr Nomenklatury Scalonej (CN) jest to samo co pierwsze cyfry kodu HS 6. Tylko w odniesieniu do liczby po 6 cyfr kod CN odbiega od kodu HS w odniesieniu do bardziej szczegółowej kategorii, co pomaga nam podawać jasne i szczegółowe informacje na temat produktu.
Nomenklatura scalona – ustanowiona w ramach rozporządzenia w sprawie CN (2658/87) – jest systemem klasyfikacji towarów sprzedawanych w UE. Wszystkie towary przywożone do UE lub wywożone z UE muszą być klasyfikowane do celów celnych. Każdemu oddzielnemu produktowi przypisuje się określony kod klasyfikacji.
Nomenklatura scalona (CN) określa ogólne zasady klasyfikacji towarów do poziomu ośmiocyfrowego i jest aktualizowana co roku. Jest ona ustalana na podstawie Systemu Zharmonizowanego (HS).
Nomenklatura Scalona składa się z:
- Nomenklatura Systemu Zharmonizowanego
- Wspólnotowe podpodziały do tej nomenklatury, określone jako podpozycje CN
- Przepisy wstępne, dodatkowe uwagi do sekcji lub działów oraz przypisy odnoszące się do podpozycji CN. Każda podpozycja CN posiada ośmiocyfrowy numer kodu
- Pierwsze sześć cyfr odpowiada numerom kodów odnoszących się do pozycji i podpozycji nomenklatury Systemu Zharmonizowanego.
- Siódma i ósma cyfra określają podpozycje CN
Klasyfikacja HS jest jednakowa dla wszystkich państw jedynie przez pierwsze 6 cyfr. Każde państwo może zdecydować się na dalsze zniesienie klasyfikacji 6-cyfrowej w celu bardziej szczegółowego opisu produktu.
Osiem cyfr uważa się co do zasady za w pełni wykwalifikowane do celów celnych, ale niektóre państwa mogą wymagać również całkowitego opisania konkretnego towaru przywożonego w latach 9, 10 lub kolejnych cyfr. Ale ta sama 8-cyfrowa klasa może stanowić różne produkty w różnych krajach. Na przykład 2001.90.30 oznacza „kukurydzę cukrową” w klasyfikacji UE-27 i „ziarna” w klasyfikacji Stanów Zjednoczonych.
Jako zasadę ogólną, nomenklaturę taryfową należy porównywać jedynie na poziomie sześciocyfrowym. Jeżeli jednak wersja systemu zharmonizowanego różni się od siebie, to porównanie może również zostać ograniczone. Począwszy od sześciocyfrowego poziomu możliwe jest dopasowanie kodów przez porównanie opisów towarów objętych kolejnymi podpozycjami. Istnieją jednak również pewne przypadki, w których towary mogą być klasyfikowane inaczej w różnych obszarach celnych.
Istnieje kilka sposobów określania kodu klasyfikacji w odniesieniu do produktu: (1) W przypadku przywozu lub wywozu tego samego produktu znajdą Państwo kod w dokumentach celnych (2), jeżeli nie, można skorzystać z portalu A2M i przejrzeć drzewko produktowe, dla przywozu jest to nomenklatura UE (CN), a dla wywozu – zharmonizowany system państwa niebędącego członkiem UE (3) ma być całkowicie pewny, że możesz zwrócić się do urzędu celnego kraju przywozu o wydanie wiążącej informacji taryfowej.
Opisy wyrobów w Nomenklaturze scalonej (CN) są dostępne we wszystkich 23 językach urzędowych UE. Systemy zharmonizowanego systemu (HS) są dostępne wyłącznie w języku angielskim.
Aby otrzymać wiążącą informację taryfową, należy złożyć wniosek do organów celnych kraju UE, w którym chcą Państwo dokonać wywozu, aby skorzystać z formularza wniosku o wydanie WIT. WIT jest ważna w całej UE, niezależnie od tego, który kraj UE go wydał. Wszystkie WIT wydane przez krajowe organy celne są przechowywane w Europejskiej Wiążącej Informacji Taryfowej.
Po pierwsze, należy zapoznać się z listą kontrolną pochodzenia. W razie wątpliwości należy zwrócić się do krajowego organu celnego. Aby było to absolutnie pewne, wystąpić z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji o pochodzeniu od właściwego organu w danym państwie UE. Po wydaniu BOI są one wiążące dla organów celnych we wszystkich krajach UE. Należy zwrócić uwagę, że w dalszym ciągu będziesz musiał przedstawić dowód pochodzenia.
Informacje na temat reguł pochodzenia zawarte w wynikach wyszukiwania będą również wyjaśniać, w jaki sposób importerzy muszą informować o pochodzeniu produktu, który przywożą.
Tak, portal „Access2Markets” zawiera informacje o regułach pochodzenia wszystkich unijnych umów handlowych oraz o jednostronnym systemie preferencji, ogólnym systemie preferencji.
Aby wyszukać reguły pochodzenia produktu, należy przeprowadzić wyszukiwanie za pośrednictwem formularza wyszukiwania „Mój asystent handlowy”. Reguły pochodzenia zostaną wymienione wśród wyników wyszukiwania.
Możesz wybrać rozwiązanie, które jest dla ciebie najbardziej korzystne. Sprawdź uważnie poszczególne reguły pochodzenia, aby upewnić się, że produkt spełnia kryteria.