Umowa o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem
UE i Zjednoczone Królestwo osiągnęły porozumienie w sprawie umowy o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem, która jest tymczasowo stosowana od1 stycznia 2021 r. i weszła w życie 1 maja 2021 r.
Umowa o handlu i współpracy obejmuje nie tylko handel towarami, usługami, inwestycje, zamówienia publiczne i prawa własności intelektualnej, ale także szeroki zakres innych kluczowych obszarów leżących w interesie UE, takich jak transport lotniczy i drogowy, energia i zrównoważony rozwój, rybołówstwo i koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Zasady dotyczące handlu i inwestycji opierają się na kompleksowych zobowiązaniach dotyczących równych warunków działania i zrównoważonego rozwoju.
- Przewiduje ona zerowe stawki celne i zerowe kontyngenty na wszystkie towary, które są zgodne z odpowiednimi regułami pochodzenia.
- Umożliwia on inwestorom z UE zakładanie przedsiębiorstw na terytorium Zjednoczonego Królestwa i swobodne prowadzenie działalności w większości sektorów.
- Zapewnia on na przykład dostęp do rynku wykraczający poza to, co uzgodniono z Japonią, i zawiera przepisy regulacyjne dotyczące wielu kluczowych sektorów usług.
- Gwarantuje ona, że przedsiębiorstwa z UE, które mają już siedzibę w Zjednoczonym Królestwie, nie będą dyskryminowane w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.
- Zapewnia on unijnym artystom prawa do odsprzedaży, które nie są objęte międzynarodowymi konwencjami dotyczącymi praw własności intelektualnej.
- Zapewnia niezakłóconą wymianę handlową i konkurencję dla unijnych przedsiębiorstw w sektorach energii i surowców oraz dla całego przemysłu.
- Zawiera on rozdział dotyczący MŚP mający na celu promowanie udziału MŚP w porozumieniu.
- Obie strony zobowiązały się do zapewnienia solidnych równych warunków działania poprzez utrzymanie wysokiego poziomu ochrony w obszarach takich jak:
- ochrona środowiska;
- przeciwdziałanie zmianie klimatu i ustalanie opłat za emisję gazów cieplarnianych;
- prawa socjalne i pracownicze;
- przejrzystość podatkowa i pomoc państwa;
- skuteczne egzekwowanie przepisów na szczeblu krajowym, wiążący mechanizm rozstrzygania sporów oraz możliwość zastosowania przez obie strony środków zaradczych.
W odniesieniu do handlu towarami między UE a Irlandią Północną zastosowanie ma Protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej zawarty w umowie o wystąpieniu.
Skargi
Tekst umowy i przegląd
- Tekst umowy między UE a Zjednoczonym Królestwem
- Pytania & Odpowiedzi
- Pobierz: Stosunki między UE a Zjednoczonym Królestwem znacznie się zmieniły w porównaniu z korzyściami wynikającymi z listy kontrolnej członkostwa w UE
Reguły pochodzenia
Aby kwalifikować się do preferencyjnego traktowania, Twój produkt będzie musiał spełniać reguły pochodzenia określone w umowie. Proszę sprawdzić interaktywne narzędzie samoocenyreguł pochodzenia (ROSA)w sekcji Mój asystent handlowy, aby ocenić, czy dany produkt spełnia reguły pochodzenia, i dowiedzieć się, jak przygotować odpowiednie dokumenty.
Ogólne informacje na temat reguł pochodzenia i procedur dotyczących pochodzenia można znaleźć w tej sekcji.
Pochodzenie to "narodowość ekonomiczna" towarów będących przedmiotem handlu. Jeśli jesteś nowy w temacie, znajdź wprowadzenie do głównych pojęć w sekcji towarów. Reguły pochodzenia.
Reguły pochodzenia określono w części drugiej tytuł 1 rozdział 2 Umowy o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem (umowa o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem – Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 10) oraz w załącznikach 2–9.
Czy mój produkt jest „pochodzący” zgodnie z umową o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem?
Aby produkt kwalifikował się do niższej lub zerowej stawki preferencyjnej na mocy umowy o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem, musi pochodzić z UE lub Zjednoczonego Królestwa.
Produkt „pochodzi” z UE lub Zjednoczonego Królestwa, jeżeli spełnia jeden z następujących wymogów:
- jest całkowicie uzyskany w UE lub Zjednoczonym Królestwie;
- jest produkowany wyłącznie z materiałów pochodzących z UE lub Zjednoczonego Królestwa;
- Poddano go wystarczającej produkcji w UE lub Zjednoczonym Królestwie zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych produktów określonymi w załączniku 3.
Ponadto w załączniku 4 określono kontyngenty pochodzenia i alternatywne reguły dotyczące konkretnych produktów w odniesieniu do niektórych produktów.
Przykłady przepisów dotyczących poszczególnych produktów w umowach handlowych UE:
- reguła wartości dodanej – wartość wszystkich użytych materiałów niepochodzących nie może przekraczać określonego odsetka ceny ex-works produktu;
- zmiana klasyfikacji taryfowej – proces produkcji powoduje zmianę klasyfikacji taryfowej między materiałami niepochodzącymi a produktem końcowym;
- konkretne operacje – wymagany jest specyficzny proces produkcji, na przykład przędzenie włókien do przędzy. Takie przepisy stosuje się głównie w sektorach włókienniczym i odzieżowym oraz chemicznym.
Możliwe jest połączenie tych różnych przepisów, przy czym różne przepisy są spełniane alternatywnie lub w połączeniu.
Wskazówki i sztuczki pomagające w przestrzeganiu przepisów dotyczących poszczególnych produktów
Umowa zapewnia dodatkową elastyczność, aby pomóc w przestrzeganiu przepisów dotyczących poszczególnych produktów, takich jak tolerancje lub kumulacja.
Tolerancja
- reguła tolerancji zezwala producentowi na stosowanie materiałów niepochodzących, które są zwykle zakazane na mocy reguły dotyczącej konkretnego produktu, do 10 % ceny ex-works produktu;
- w przypadku produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych działami 2 i 4–24 Systemu Zharmonizowanego, innych niż przetworzone produkty rybołówstwa objęte działem 16, tolerancja wynosi 15 % masy produktu;
- tolerancja ta nie może być stosowana w celu przekroczenia maksymalnego progu wartości lub masy materiałów niepochodzących wymienionych w przepisach dotyczących poszczególnych produktów;
- szczególne tolerancje mają zastosowanie do wyrobów włókienniczych i odzieży sklasyfikowanych w działach 50–63 HS.
Kumulacja
Umowa o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem przewiduje dwa sposoby kumulacji pochodzenia:
- kumulacja dwustronna – materiały pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa mogą być liczone jako pochodzące z UE (i odwrotnie), jeżeli są wykorzystywane do produkcji produktu;
- pełna kumulacja – umożliwia uwzględnienie obróbki lub przetwarzania materiałów niepochodzących w UE lub Zjednoczonym Królestwie w celu zapewnienia zgodności z regułą dotyczącą poszczególnych produktów.
Inne wymogi
Twój produkt musi również spełniać wszystkie inne mające zastosowanie wymogi określone w Protokole w sprawie reguł pochodzenia, takie jak niewystarczająca obróbka lub przetworzenie lub zasada niezmienności.
Zasada niezmienności
Produkty pochodzące muszą być transportowane z UE do Zjednoczonego Królestwa (i odwrotnie) bez dalszego przetwarzania w państwie trzecim.
Niektóre operacje mogą być przeprowadzane w państwie trzecim, jeżeli produkty pozostają pod dozorem celnym:
- załadunek lub rozładunek;
- dodawanie lub umieszczanie znaków, etykiet, pieczęci lub jakiejkolwiek dokumentacji w celu zapewnienia zgodności ze szczególnymi wymogami krajowymi kraju przywozu;
- przechowywanie;
- dzielenie przesyłek;
- działania mające na celu zachowanie produktów w dobrym stanie.
Organy celne mogą zażądać dowodów zgodności z regułą, takich jak:
- umowne dokumenty przewozowe, takie jak konosamenty;
- faktyczne lub konkretne dowody oparte na oznakowaniu lub numeracji opakowań;
- wszelkie dowody związane z samymi towarami.
Zwrot cła
Na mocy umowy o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem możliwe jest uzyskanie zwrotu ceł zapłaconych wcześniej za materiały niepochodzące wykorzystane do wytworzenia produktu wywożonego w ramach taryfy preferencyjnej.
Jak ubiegać się o preferencyjne traktowanie taryfowe?
Importerzy mogą ubiegać się o preferencyjne traktowanie taryfowe na podstawie oświadczenia o pochodzeniu dostarczonego przez eksportera.
Oświadczenie o pochodzeniu
Eksporterzy mogą złożyć oświadczenie własne, że ich produkt pochodzi z UE lub Zjednoczonego Królestwa, przedstawiając oświadczenie o pochodzeniu.
W UE można ją uzupełnić:
- przez eksportera zarejestrowanego w systemie zarejestrowanych eksporterów (REX)
- przez każdego eksportera, pod warunkiem że całkowita wartość produktów nie przekracza 6 000 EUR
- Ten sam numer REX można również wykorzystać w przypadku niektórych innych preferencyjnych umów handlowych UE (np. umowy handlowej UE z Kanadą, Japonią, Nową Zelandią lub Wietnamem).
- tekst oświadczenia o pochodzeniu można sporządzić w dowolnym języku urzędowym UE i znaleźć w załączniku 7 do umowy o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem;
- oświadczenie o pochodzeniu powinno znajdować się na fakturze lub na jakimkolwiek innym dokumencie opisującym produkt pochodzący w sposób wystarczająco szczegółowy, aby umożliwić jego identyfikację;
- W przypadku przywozu do UE oświadczenie o pochodzeniu sporządzone przez eksportera ze Zjednoczonego Królestwa jest ważne przez 12 miesięcy. W przypadku przywozu do Zjednoczonego Królestwa oświadczenie o pochodzeniu sporządzone przez eksportera z UE jest ważne przez 24 miesiące;
- oświadczenie o pochodzeniu może obejmować wiele przesyłek identycznych produktów w okresie nieprzekraczającym jednego roku.
Weryfikacja pochodzenia
Organy celne mogą sprawdzić, czy przywożony produkt rzeczywiście pochodzi lub spełnia inne wymogi dotyczące pochodzenia.
W przypadku wątpliwości organ celny może zażądać od importera wykazania, że produkt, w odniesieniu do którego importer ubiega się o preferencyjne traktowanie taryfowe, został wysłany zgodnie z zasadami transportu.
Weryfikacja opiera się na następujących zasadach:
- współpraca administracyjna między organami celnymi kraju przywozu i kraju wywozu;
- kontrole pochodzenia produktów przeprowadzane przez lokalne organy celne. Wizyty w kraju przywozu u eksportera nie są dozwolone.
Praktyczne wytyczne dotyczące postanowień umowy o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem dotyczących reguł pochodzenia:
- Przewodnik wprowadzający dla przedsiębiorców do postanowień dotyczących reguł pochodzenia zawartych w umowie o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem
- Wytyczne dotyczące sekcji II umowy o handlu i współpracy: procedury dotyczące pochodzenia
- Wytyczne dotyczące niewystarczającej produkcji
- Do celów stosowania odstępstw od kontyngentów pochodzenia można zapoznać się z rozporządzeniem wykonawczym dotyczącym wdrażania kontyngentów taryfowych.
Usługi
UE i Zjednoczone Królestwo są głównymi partnerami w handlu usługami i inwestycjach. W 2021 r. Zjednoczone Królestwo było drugim co do wielkości partnerem handlowym UE w zakresie usług, po Stanach Zjednoczonych. Głównymi sektorami usług będącymi przedmiotem wymiany handlowej między UE a Zjednoczonym Królestwem były tzw. „inne usługi dla przedsiębiorstw” (tj. usługi badawczo-rozwojowe, usługi prawne, usługi architektoniczne itp.), usługi finansowe i telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne.
Od dnia 1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo nie uczestniczy już w jednolitym rynku UE, a zatem nie korzysta już z zasad swobodnego przepływu osób, swobodnego świadczenia usług i swobody przedsiębiorczości. W rezultacie brytyjscy usługodawcy, aby oferować usługi w całej UE, mogą być zmuszeni do osiedlenia się w UE, aby kontynuować działalność. Muszą oni przestrzegać krajowych przepisów, procedur i zezwoleń mających zastosowanie do ich działalności w każdym państwie członkowskim, w którym prowadzą działalność. To samo dotyczy operatorów z UE, tj. muszą oni przestrzegać przepisów krajowych w Zjednoczonym Królestwie, aby móc świadczyć usługi w Zjednoczonym Królestwie.
Umowa o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem przewiduje znaczny poziom otwartości handlu usługami i inwestycji w wielu sektorach, w tym w sektorze usług świadczonych w ramach wolnych zawodów i usług dla przedsiębiorstw (np. usług prawnych, audytorskich, architektonicznych), usług dostawczych i telekomunikacyjnych, usług informatycznych i cyfrowych, usług finansowych, usług badawczo-rozwojowych, większości usług transportowych i środowiskowych. Ponadto ma ono również zastosowanie do inwestycji w sektorach innych niż usługi, takich jak produkcja, rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, energetyka i inne sektory przemysłu pierwotnego.
Rzeczywisty poziom dostępu do rynku będzie zależał od sposobu świadczenia usługi: czy jest ona dostarczana transgranicznie z kraju pochodzenia dostawcy, np. przez internet („tryb 1”); dostarczane konsumentowi w kraju dostawcy, na przykład turysta podróżujący za granicę i nabywający usługi („sposób 2”); dostarczane za pośrednictwem lokalnie utworzonego przedsiębiorstwa będącego własnością zagranicznego usługodawcy („tryb 3”) lub poprzez czasową obecność na terytorium innego państwa przez usługodawcę będącego osobą fizyczną („tryb 4”). W praktyce faktyczna zdolność do świadczenia określonej usługi lub inwestowania w określonym sektorze zależy również od konkretnych zastrzeżeń określonych w umowie o handlu i współpracy, które mogą zostać nałożone na usługodawców z UE świadczących usługi w Zjednoczonym Królestwie w niektórych sektorach i odwrotnie.
Jeżeli chodzi o wjazd i pobyt czasowy osób fizycznych w celach służbowych (określony powyżej jako „tryb 4”), UE i Zjednoczone Królestwo uzgodniły szeroki zakres wzajemnych zobowiązań. Strony nie mogą odmówić takiego wjazdu i pobytu ze względów ekonomicznych (np. kontyngenty, testy potrzeb ekonomicznych) – chociaż w niektórych przypadkach mogą istnieć zastrzeżenia do zobowiązań. Ponadto w niektórych przypadkach nadal może być wymagana wiza i/lub zezwolenie na pobyt lub pracę.
Umowa obejmuje następujące kategorie osób:
- Osoby odbywające wizyty służbowe w celu założenia firmy - np. menedżer, który przyjeżdża do Wielkiej Brytanii, aby założyć spółkę zależną. Osoby te mogą przyjechać na 90 dni w okresie 6 miesięcy.
- Pracownicy przenoszeni wewnątrz przedsiębiorstwa - np. kierownik, którego przedsiębiorstwo X w UE wysyła do pracy w swojej spółce zależnej Y w Zjednoczonym Królestwie). Osoby te mogą przyjechać na okres 3 lat (chyba że są stażystami, w którym to przypadku okres pobytu jest ograniczony do 1 roku).
- Osoby odbywające krótkoterminowe wizyty służbowe: osoby te mogą wjechać do UE lub Zjednoczonego Królestwa w celu wykonywania niektórych (jedenastu) rodzajów działalności wymienionych w pkt 8 załącznika 21. Mogą one trwać 90 dni w okresie 6 miesięcy. Państwa członkowskie i Zjednoczone Królestwo mogą jednak zgłosić zastrzeżenia w odniesieniu do niektórych z tych działań.
- Usługodawcy umowni: osoby te mogą przyjechać do UE (lub do Zjednoczonego Królestwa) w celu realizacji umowy o świadczenie usług zawartej przez ich przedsiębiorstwo z klientem z UE (lub ze Zjednoczonego Królestwa) na maksymalny okres 12 miesięcy lub na okres obowiązywania umowy – w zależności od tego, który z tych okresów jest krótszy. Powinni oni posiadać wykształcenie wyższe i doświadczenie zawodowe związane ze świadczoną usługą. Mogą one świadczyć usługi wymienione w pkt 10 załącznika 22. Państwa członkowskie mogą jednak zgłaszać zastrzeżenia w odniesieniu do niektórych z tych działań: zob. pkt 12 załącznika 22 – tj. warunki świadczenia danej usługi mogą być bardziej restrykcyjne, a nawet niemożliwe.
- Niezależni profesjonaliści. Podobnie jak usługodawcy kontraktowi, ale są oni samozatrudnieni. Wykaz dozwolonych usług znajduje się w pkt 11 załącznika 22.
Ponadto zastosowanie mają wszystkie krajowe przepisy dotyczące kwalifikacji zawodowych. Umowa o handlu i współpracy zawiera ramy, w których Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo mogą później uzgodnić, indywidualnie dla każdego przypadku i w odniesieniu do określonych zawodów, dodatkowe ustalenia dotyczące uznawania niektórych kwalifikacji zawodowych, które stałyby się załącznikiem do samej umowy. Takie ustalenia muszą zostać przyjęte przez Radę Partnerstwa.
Praktyczne informacje dla usługodawców z UE w celu świadczenia usług w Zjednoczonym Królestwie
Wyszukiwarka licencji
Aby świadczyć usługi w Wielkiej Brytanii, potrzebna jest licencja na niektóre rodzaje działalności gospodarczej lub inne rodzaje działalności.
Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii
Wymagania dotyczące zakładania firmy w Wielkiej Brytanii będą zależeć od rodzaju firmy, którą chcesz utworzyć, gdzie pracujesz i czy przyjmujesz ludzi do pomocy. Przewodnik po tym, jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii
Uznawanie kwalifikacji zawodowych
Kwalifikacje zawodowe spoza Wielkiej Brytanii będą musiały zostać oficjalnie uznane przez brytyjski organ regulacyjny, aby móc pracować w zawodzie regulowanym w Wielkiej Brytanii. Informacje na temat organów regulacyjnych i zawodów regulowanych w Zjednoczonym Królestwie
Więcej informacji na temat zawodów regulowanych można znaleźć na stronie internetowej brytyjskiego Centrum Kwalifikacji Zawodowych.
Informacje na temat usług prawnych i usług transportu morskiego
Nowy asystent handlowy ds. usług i inwestycji, dostępny na portalu Access2Markets, oferuje informacje unijnym przedsiębiorstwom, które chcą świadczyć usługi prawne i usługi transportu morskiego do Zjednoczonego Królestwa. Zawiera on informacje na temat wymogów, które muszą spełnić, a także dane kontaktowe odpowiednich organów regulacyjnych.
Zasady wjazdu i pobytu wykwalifikowanego personelu
Ogólne informacje na temat wymogów wizowych dla różnych kategorii osób ubiegających się o wizę.
W szczególności w odniesieniu do wykwalifikowanego personelu:
- Zasady dotyczące osób odbywających wizyty służbowe
- Wykwalifikowana wiza pracownicza
- Wiza wewnątrzzakładowa
- T5 Pracownik tymczasowy - pracownik zatrudniony na podstawie umowy międzynarodowej
- Przedstawiciel przedsiębiorstwa zagranicznego
Zamówienia publiczne
Umowa o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem uwzględnia Porozumienie WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA) i wykracza poza nie. Oznacza to, że wszystkie korzyści związane z przepisami dwustronnymi i dostępem do rynku Zjednoczonego Królestwa dla przedsiębiorstw z UE wynikające z GPA są również potwierdzane w ramach umowy o handlu i współpracy i podlegają dwustronnemu rozstrzyganiu sporów.
Umowa o handlu i współpracy wykracza poza zobowiązania wynikające z GPA i zapewnia dodatkowy dostęp do rynku:
- Obejmujące podmioty zamawiające obsługujące sieci gazowe i ciepłownicze oraz prywatne podmioty zamawiające posiadające prawa monopolistyczne we wszystkich sektorach użyteczności publicznej,
- Obejmujące niektóre dodatkowe usługi, takie jak:
- Usługi hotelarskie i restauracyjne (CPC Prov. 641)
- Usługi gastronomiczne (CPC Prov. 642)
- Usługi podawania napojów (CPC Prov. 643)
- Usługi związane z telekomunikacją (CPC Prov. 754)
- Usługi w zakresie nieruchomości świadczone na podstawie wynagrodzenia lub umowy (CPC Prov. 8220)
- Pozostałe usługi dla przedsiębiorstw (CPC Prov. 87901, 87903, 87905-87907)
- Usługi edukacyjne (CPC Prov. 92)
Umowa o handlu i współpracy rozszerza również obowiązujący zbiór przepisów i w związku z tym ułatwia dostęp do rynku dzięki:
- szersze wykorzystanie środków elektronicznych,
- jeden portal dla wszystkich ogłoszeń,
- przyjmowanie oświadczeń własnych,
W umowie o handlu i współpracy Trybunał uwzględnił również niedyskryminację przedsiębiorstw będących własnością UE z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do wszystkich przetargów publicznych, w tym zamówień nieobjętych zobowiązaniami, takich jak np. zakupy o małej wartości (traktowanie narodowe poniżej progu określonego w GPA).
Więcej informacji na temat dostępu do brytyjskiego rynku zamówień publicznych:
Zamówienia publiczne o wartości przekraczającej 10 000 GBP
Zamówienia publiczne w IrlandiiPółnocnej: eSourcing NI – eTenders NI