System zharmonizowany
Nomenklatura Systemu Zharmonizowanego pozwala dokładnie zidentyfikować produkt i określić, które taryfy i wymagania mają zastosowanie. Jest to logiczna struktura klasyfikacji towarów, która jest jednolicie stosowana przez organy celne na całym świecie.
Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów (HS), powszechnie zwany Zharmonizowanym Systemem, jest międzynarodowym systemem klasyfikacji towarów opracowanym przez Światową Organizację Celną (WCO). Jest to kompleksowy system klasyfikacji około 5000 sześciocyfrowych kategorii produktów zorganizowanych w hierarchiczną strukturę przez
- sekcje
- rozdziały (2 cyfry)
- nagłówki (4 cyfry)
- podtytuły (6 cyfr).
Tę strukturę hierarchiczną wspierają ogólne zasady interpretacji i noty wyjaśniające.
Umożliwia on podmiotom gospodarczym, urzędnikom celnym i ustawodawcom z dowolnego kraju identyfikację tego samego produktu za pomocą kodu numerycznego.
Państwa stosują system HS jako podstawę taryf celnych i danych statystycznych. Ponadto dzielą one sześciocyfrowe kategorie produktów HS na podpozycje regionalne lub krajowe w celu uzyskania większej specyficzności. W Nomenklaturze scalonej Unii Europejskiej stosuje się ośmiocyfrowe kody.
Jak skonstruowana jest nomenklatura HS?
- 21 głównych odcinków
- 97 rozdziałów (2 cyfry)
- ponad 1200 pozycji (kod 4-cyfrowy)
- ponad 5000 podpozycji (6-cyfrowy kod)
- ponad 1200 pozycji (kod 4-cyfrowy)
- 97 rozdziałów (2 cyfry)
Przykład klasyfikacji produktów
- Sekcja II Produkty roślinne
- Dział 07 Warzywa jadalne oraz niektóre korzenie i bulwy
- Nagłówek: 0705 Sałata (Lactuca sativa) i cykoria (Cichorium spp.), świeże lub schłodzone
-
- Podpozycja 0705.11: Sałata głowiasta (sałata głowiasta)
- Podpozycja 0705.19: Pozostałe
-
- Nagłówek: 0705 Sałata (Lactuca sativa) i cykoria (Cichorium spp.), świeże lub schłodzone
- Dział 07 Warzywa jadalne oraz niektóre korzenie i bulwy
Uwagi dotyczące nomenklatury HS
- System ten jest wykorzystywany przez ponad 200 krajów i terytoriów jako podstawa ich taryf celnych i do gromadzenia statystyk dotyczących handlu międzynarodowego – prawie wszystkie towary w handlu międzynarodowym są klasyfikowane w HS.
- HS jest regularnie aktualizowany w celu odzwierciedlenia zmian technologicznych i pojawienia się nowych produktów – ostatnia zmiana weszła w życie w 2022 r., a zatem obecna wersja nosi nazwę HS 2022.
- W praktyce jednak niektóre kraje pozostają przy poprzedniej wersji HS, a tym samym opóźniają stosowanie obecnej wersji – prowadzi to do niespójności przynajmniej tymczasowo.
- Nomenklatura scalona Unii Europejskiej (UE) jest ośmiocyfrowym systemem kodowania, obejmującym kody HS z dalszymi poddziałami i uwagami prawnymi UE stworzonymi specjalnie w celu zaspokojenia potrzeb UE.