Usługi

Chcesz kupować lub sprzedawać usługi w UE? W tej sekcji zapoznasz się z podstawami unijnego rynku wewnętrznego usług w zakresie prawodawstwa, uznawania kwalifikacji zawodowych, stosowanych norm i handlu zagranicznego.

Usługi mają kluczowe znaczenie dla gospodarki UE. Odpowiadają one za ponad 70 % PKB UE i odpowiadają za równy udział w zatrudnieniu.

Prawa usługodawców z UE

Jeśli jesteś europejskim usługodawcą, masz prawo do:

  • zakładanie przedsiębiorstwa w innym kraju UE;

  • świadczysz lub otrzymujesz usługi w kraju UE innym niż kraj, w którym Twoja firma ma siedzibę.

Podstawa prawna wewnętrznego rynku usług UE

Jaka jest podstawa prawna europejskiego jednolitego rynku usług?

Dyrektywa usługowa (2006/123/WE) obejmuje większość sektorów usług, w tym handel detaliczny, turystykę, budownictwo i usługi dla przedsiębiorstw. Ma ona zastosowanie do usług będących przedmiotem wymiany handlowej w jednym z państw UE lub między nimi. Krótko mówiąc, dyrektywa

  • ogranicza biurokrację i upraszcza usługodawcom podejmowanie działalności w kraju i za granicą;
  • upraszcza przepisy dotyczące transgranicznego świadczenia usług w innych państwach UE;
  • wzmacnia prawa konsumentów usług;
  • zapewnia łatwiejszy dostęp do szerszego zakresu usług.

Skorzystaj z krótkiego przewodnika po dyrektywie usługowej, aby dowiedzieć się, które usługi są objęte dyrektywą, jakie są jej główne przepisy i w jaki sposób przyniesie ona korzyści usługodawcom i usługobiorcom.

Oprócz dyrektywy usługowej przepisy dotyczące usług finansowych, transportu, telekomunikacji i nadawania określa szereg przepisów sektorowych.

Uznawanie kwalifikacji zawodowych

Czy kwalifikacje zawodowe są uznawane między krajami UE?

Tak, specjaliści w UE mogą swobodnie przemieszczać się za granicę i wykonywać swój zawód lub świadczyć usługi za granicą.

  • Dyrektywa w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (2005/36/WE) ułatwia wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych między państwami UE.
  • Istnieją również szczegółowe dyrektywy dotyczące prawników i niektórych innych zawodów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w innym państwie UE oraz transgranicznym świadczeniem usług.
  • Europejska legitymacja zawodowa to ogólnounijna cyfrowa procedura uznawania kwalifikacji zawodowych. Obecnie jest on dostępny dla pielęgniarek, fizjoterapeutów, farmaceutów, agentów nieruchomości i przewodników górskich.
  • baza danych zawodów regulowanych zawiera informacje na temat zawodów regulowanych, statystyki dotyczące migrujących specjalistów, punkty kontaktowe i organy krajowe w państwach UE, państwach EOG i Szwajcarii.

Jednolity rynek usług w UE.

 

Handel zagraniczny

Dwustronne umowy handloweUE z państwami trzecimi prowadzą do znacznej otwartości rynku na handel usługami. Wykaz umów handlowych jest dostępny tutaj.

Znajdź informacje na temat handlu usługami na rynku, który Cię interesuje.