Papildu muitošanas dokumenti

Tirgojot preces starptautiskā mērogā, ir svarīgi sagatavot vairākus galvenos dokumentus, kas nepieciešami muitošanai. Tie parasti cita starpā ietver komercrēķinu, izcelsmes apliecinājumu un jebkādu attiecīgu sertifikātu vai licenci.

Tomēr atkarībā no transporta veida galamērķa valsts muitas dienestiem preču muitošanai parasti būs vajadzīgi papildu dokumenti. Šajā iedaļā sniegta sīkāka informācija par šādiem papildu dokumentu veidiem:

  • konosaments
  • FIATA konosaments
  • Ceļa pavadzīme
  • Gaisa kravas pavadzīme
  • Dzelzceļa pavadzīme
  • ATA karnete
  • TIR karnete
  • Iepakojuma saraksts.

Lai iepazītos ar visa importa un eksporta procesa aprakstu un vispārīgajiem veicamajiem pasākumiem, skatiet arī mūsu “soli pa solim” norādījumus.

konosaments

Konosaments (B/L) ir dokuments, ko kuģošanas sabiedrība izsniedz nosūtītājam, apliecinot, ka preces ir saņemtas uz kuģa. Tādējādi konosaments kalpo kā pierādījums tam, ka pārvadātājs ir saņēmis preces. Tas uzliek pārvadātājam pienākumu piegādāt preces saņēmējam. Tajā ir informācija par precēm, kuģi un galamērķa ostu. Tajā ir norādīts pārvadājuma līgums un preču īpašumtiesību nodošana. Tas nozīmē, ka konosamenta uzrādītājs ir preču īpašnieks.

Konosaments var būt apgrozāms dokuments. Var izmantot vairākus dažāda veida konosamentus. “Tīrā” konosamentā ir norādīts, ka preces ir saņemtas acīmredzami labā kārtībā un stāvoklī. “Netīra” konosaments norāda, ka preces ir bojātas vai sliktā stāvoklī. Šādos gadījumos finansēšanas banka var atteikties pieņemt nosūtītāja dokumentus.

FIATA konosaments

FIATA konosaments ir dokuments, ko izstrādājusi Starptautiskā kravas ekspeditoru asociāciju federācija (FIATA). To izmanto dažādiem transporta veidiem (multimodāliem), un to var izmantot kā kombinētā transporta dokumentu ar apgrozāmu statusu. Konkrētais transporta veids nav norādīts. Juridisko atbildību par precēm var nodot brauciena laikā.

Ceļu pavadzīme (CMR)

Autopārvadājumu pavadzīme ir dokuments, kurā ir sīka informācija par starptautiskajiem kravu autopārvadājumiem. To reglamentē 1956. gada Konvencija par kravu starptautisko autopārvadājumu līgumu (CMR konvencija). Tas ļauj nosūtītājam nodot preces tā rīcībā transportēšanas laikā.

Dokumentam ir četri eksemplāri, kas jāparaksta nosūtītājam un pārvadātājam. Pirmais eksemplārs ir nosūtītājam, otrais paliek pie pārvadātāja, trešais pavada preces un tiek nodots saņēmējam, un ceturtais ir jāparaksta un jāapzīmogo saņēmējam, pirms tas tiek atdots atpakaļ nosūtītājam. Parasti CMR izdod katram transportlīdzeklim.

CMR nav dokuments ar nosaukumu un nav apgrozāms. Juridiskās īpašumtiesības nevar nodot.

Gaisa kravas pavadzīme (AWB)

Gaisa kravas pavadzīme ir dokuments, kas apliecina pārvadājuma līgumu starp nosūtītāju un pārvadātāja uzņēmumu. To izsniedz pārvadātāja aģents, un to reglamentē Varšavas Konvencija (Konvencija par dažu starptautisko gaisa pārvadājumu noteikumu unifikāciju, 1929. gada 12. oktobris). Vienu gaisa kravas pavadzīmi var izmantot vairākiem preču sūtījumiem.

Tas sastāv no trim oriģināliem un vairākām papildu kopijām. Katra pārvadājumā iesaistītā puse (nosūtītājs, saņēmējs un pārvadātājs) glabā vienu oriģinālu. Kopijas var pieprasīt izlidošanas un galamērķa lidostās, piegādes laikā un dažos gadījumos arī citi pārvadātāji. Gaisa kravas pavadzīmē ir norādīts pārvadājuma līgums un apliecināta preču saņemšana.

IATA standarta gaisa kravas pavadzīme ir īpašs gaisa kravas pavadzīmes veids, ko izmanto aviosabiedrības, kuras ir Starptautiskās Gaisa transporta asociācijas (IATA) locekles. Tajā parasti ir ietverti Varšavas konvencijā izklāstītie standarta noteikumi un nosacījumi.

Dzelzceļa pavadzīme (CIM)

Dzelzceļa pavadzīme (CIM) ir dokuments, kas nepieciešams preču pārvadāšanai pa dzelzceļu. To reglamentē 1980. gada Konvencija par starptautiskajiem dzelzceļa pārvadājumiem (COTIF-CIM). Pārvadātājs izdod CIM piecos eksemplāros. Sūtījumam ir pievienots oriģināls. Nosūtītājs glabā oriģināla dublikātu. Pārvadātājs glabā pārējos trīs eksemplārus iekšējai lietošanai. CIM tiek uzskatīts par dzelzceļa pārvadājuma līgumu.

ATA karnete

ATA (Uzņemšanastemporaire/ Pagaidu Uzņemšana) karnetes ir starptautiskie muitas dokumenti, ko izdevušas tirdzniecības kameras lielākajā daļā industrializēto valstu, lai atļautu preču pagaidu ievešanu bez muitas nodevām un nodokļiem. ATA karnetes var izsniegt šādām preču kategorijām: tirdzniecības paraugi, profesionālais aprīkojums un preces prezentācijai vai izmantošanai gadatirgos, izstādēs, izstādēs utt. Plašāku informāciju skatiet Starptautiskās Tirdzniecības palātas tīmekļa vietnē. 

TIR karnete

TIR karnetes ir muitas tranzīta dokumenti, ko izmanto starptautiskajiem preču pārvadājumiem, kad daļa brauciena jāveic ar autotransportu. Tie ļauj pārvadāt preces saskaņā ar TIR procedūru. TIR sistēma tika izveidota ar 1975. gada TIR konvenciju Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas Ekonomikas komisijas (ANOEEK) aizgādībā, un tajā noteikts, ka preces jāpārvadā drošos transportlīdzekļos vai konteineros. Uz visām nodevām un nodokļiem, kas maksājami par precēm, attiecas starptautiski spēkā esoša garantija. TIR karnete nosaka, ka šis galvojums jāpieņem tranzītvalstīm un galamērķa valstīm.

Iepakojuma saraksts

Iepakojumu saraksts (P/L) ir komercdokuments, ko pievieno rēķinam un pārvadājuma dokumentiem. Tajā sniegta informācija par precēm un katra sūtījuma iepakojuma informācija (svars, izmēri, pārkraušanas jautājumi utt.).

Tas var būt nepieciešams muitošanai kā ienākošās kravas inventārs.

Iepakojuma sarakstā parasti iekļauj:

  • informācija par eksportētāju, importētāju un pārvadātāju;
  • izdošanas datums;
  • frakta rēķina numurs;
  • iepakojuma veids (bungas, redeļu kastes, kartona kārbas, kastes, mucas, somas utt.);
  • iepakojumu skaits;
  • katra iepakojuma saturs (preču apraksts un vienību skaits iepakojumā);
  • marķējumi un numuri;
  • iepakojumu neto svars, bruto svars un izmēri.

Nav vajadzīga īpaša veidlapa. Eksportētājs sagatavo iepakojuma satura sarakstu saskaņā ar standarta komercpraksi. Parasti iesniedz oriģinālu un vismaz vienu kopiju.

Parasti iepakojuma satura saraksts nav jāparaksta. Tomēr praksē bieži tiek parakstīts oriģināls un viena kopija. Iepakojumu sarakstu var sagatavot jebkurā valodā. Tomēr ieteicams tulkojums angļu valodā.

Tiešās saites