Zamówienia publiczne
Zamówienia publiczne odnoszą się do procesu, w ramach którego organy publiczne, takie jak departamenty rządowe, władze lokalne lub przedsiębiorstwa państwowe, nabywają pracę, towary lub usługi z sektora prywatnego.
Przepisy dotyczące zamówień publicznych zapewniają właściwe wykorzystanie środków publicznych, gdy organy publiczne dokonują zakupów w sektorze prywatnym.
W jaki sposób rządy udzielają zamówień przedsiębiorstwom
W celu zapobiegania nadużyciom finansowym, powstawaniu odpadów, korupcji lub lokalnym protekcjonizmowi przepisy większości państw regulują w pewnym stopniu zamówienia publiczne. Przepisy wymagają zazwyczaj od instytucji zamawiającej wydawania zamówień publicznych ( konkurencyjnych), jeżeli wartość zamówienia przekracza określony próg.
Standardową formą udzielania zamówień na towary przedsiębiorstwom jest przetarg konkurencyjny, który pozwala na składanie ofert przez największą liczbę przedsiębiorstw. W ramach procedury przetargowej istnieją różne rodzaje zamówień publicznych.
Porozumienie WTO w sprawie zamówień publicznych (GPA) z 2012 r.
Państwa członkowskie UE przystąpiły do Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych ( GPA). Jest to główne porozumienie międzynarodowe dotyczące zamówień publicznych. Jest to fakultatywne, ponieważ nie wszyscy członkowie WTO dołączyli do nich.
Pozostałe 19 krajów GPA to:
Armenia, Australia, Kanada, Tajwan, Hongkong (Chiny), Islandia, Izrael, Japonia, Liechtenstein, Czarnogóra, Mołdawia, Niderlandy, w odniesieniu do Aruby, Norwegia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Singapur, Szwajcaria, Ukraina i Stany Zjednoczone.
Inni członkowie WTO prowadzą negocjacje w sprawie przystąpienia do GPA.
GPA zawiera dwa główne elementy:
- procedury i zasady dotyczące procedury przetargowej
- Wykaz agencji udzielających zamówień i rodzajów zamówień, w odniesieniu do których każde państwo zgodziło się na otwarcie na zagraniczną konkurencję.
Więcej informacji o przetargach można znaleźć w portalu WTO dotyczącym zintegrowanego systemu zamówień publicznych w zakresie dostępu do rynku zamówień publicznych.
Zawiera on informacje na temat zakresu, w tym na temat obowiązujących progów wskazujących na wartość, powyżej której mają zastosowanie zasady GPA.
UE opowiada się za otwarciem międzynarodowych rynków zamówień publicznych
- porozumienie WTO w sprawie zamówień publicznych
- oraz poprzez umowy dwustronne i regionalne
Więcej środków na zamówienia publiczne
- Przegląd Porozumienia w sprawie zamówień rządowych w ramach WTO
- Ogólne wprowadzenie do zamówień publicznych
- Informacje na temat europejskiej polityki w zakresie zamówień publicznych
- zamówienia publiczne w umowach handlowych
Informacje na temat zamówień publicznych można znaleźć w sekcji dotyczącej rynków.