Glosārija meklēšanas rezultāti vaicājumam "E" (21)
Glosārija terminu saraksts:
Reģionāla tirdzniecības organizācija un brīvās tirdzniecības zona, ko veido četras Eiropas valstis: Islande, Lihtenšteina, Norvēģija un Šveice. Organizācija darbojas paralēli Eiropas Savienībai (ES), un visas četras dalībvalstis piedalās Eiropas vienotajā tirgū un ir Šengenas zonas dalībnieces. Tomēr tās nav Eiropas Savienības Muitas savienības dalībnieces.
Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas valstis. Tās ir Islande, Lihenšteina, Norvēģija un Šveice.
Bijusī reģionālā organizācija, kuras mērķis bija panākt ekonomisko integrāciju starp tās dalībvalstīm. Tā tika izveidota ar 1957. gada Romas līgumu. Pēc Eiropas Savienības (ES) izveides 1993. gadā EEK tika iekļauta un pārdēvēta par Eiropas Kopienu (EK). 2009. gadā EK iestādes tika iekļautas plašākā ES sistēmā, un kopiena beidza pastāvēt.
Apvieno ES dalībvalstis un trīs EEZ EBTA valstis (Islandi, Lihtenšteinu un Norvēģiju) iekšējā tirgū, ko reglamentē vieni un tie paši pamatnoteikumi. Šo noteikumu mērķis ir nodrošināt preču, pakalpojumu, kapitāla un personu brīvu apriti EEZ atvērtā un konkurences vidē, ko dēvē par četrām brīvībām.
Eiropas Komisija ir Eiropas Savienības izpildvara, kas atbild par tiesību aktu ierosināšanu, lēmumu īstenošanu, ES līgumu ievērošanu un ES ikdienas darba pārvaldību. Eiropas Komisijas galvenā mītne atrodas Briselē, Beļģijā, un daži dienesti atrodas arī Luksemburgā. Komisijai ir pārstāvniecības visās ES dalībvalstīs un 139 delegācijas citās pasaules valstīs.
Eiropas Kopiena apvieno trīs bijušās Eiropas Kopienas – kodolenerģijas (EURATOM), ogļu un tērauda (EOTK) un Eiropas Ekonomikas kopienas (EEK vai kopējā tirgus) jomā.
Eiropas Savienība ir unikāla ekonomiska un politiska savienība starp 27 ES valstīm, kas kopā aptver visu kontinentu. Tas ir lielākais tirdzniecības bloks pasaulē, lielākais rūpniecības preču un pakalpojumu eksportētājs, kā arī lielākais importa tirgus vairāk nekā 100 valstīm. ES ekonomikas galvenais dzinējspēks ir vienotais tirgus. Tas nodrošina vairuma preču un pakalpojumu, kā arī naudas līdzekļu brīvu apriti un personu brīvu pārvietošanos.
Daudzvalodu datubāze, kurā iekļauti visi pasākumi, kas saistīti ar ES muitas tarifu, tirdzniecības un lauksaimniecības tiesību aktiem. Sistēma sniedz visiem uzņēmējiem skaidru priekšstatu par pasākumiem, kas jāveic, importējot preces ES vai eksportējot preces no ES.
Savienība starp ES dalībvalstīm un 16 Vidusjūras dienvidu reģiona valstīm balstās uz sadarbības nolīgumiem, kuru mērķis ir veicināt ekonomisko integrāciju un demokrātiskas reformas visās ES dienvidu kaimiņvalstīs, Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos.
Virkne atsevišķu nolīgumu starp ES un Vidusjūras reģiona partnervalstīm saistībā ar Barselonas deklarāciju. Šo nolīgumu darbības joma būtībā aprobežojas ar preču tirdzniecību, un notiek vai tiek gatavotas vairākas divpusējas sarunas, lai padziļinātu asociācijas nolīgumus.
Šīs notiekošās vai turpmākās sarunas ir saistītas ar turpmāku lauksaimniecības tirdzniecības liberalizāciju, pakalpojumu tirdzniecības liberalizāciju, rūpniecības ražojumu akreditāciju un pieņemšanu un regulējuma konverģenci.