Rezultati pretraživanja pojmovnika, "E" (13)
Popis pojmova u pojmovniku:
Što je e-trgovina?
Danas su internetske platforme za e-trgovinu uvelike olakšale trgovinu. To mogu biti pojedinačne platforme za e-trgovinu, tj. vlasnici internetskih trgovina ili udomljene platforme na kojima poduzeće nudi sučelje, a obično i softver za pozadinski ured za različite prodavatelje i kupce (na primjer Ebay ili Amazon). Platforme za e-trgovinu olakšavaju trgovinu jer omogućuju prodavateljima iz jedne zemlje da lako stupe u kontakt s kupcima iz drugih zemalja. Prodavatelji mogu oglašavati i nuditi svoju robu i usluge na takvim platformama mnogim potencijalnim kupcima. Slično tome, takvim se platformama olakšava potraga za odgovarajućim proizvodima za kupce jer će oni biti predstavljeni i mogu se uspoređivati među različitim prodavateljima. Kupci mogu biti krajnji korisnici ili druga poduzeća koja se koriste tom robom za vlastiti proizvodni proces ili uslugu.
Ako smatrate da će svoj proizvod prodavati takvim internetskim kanalima kupcima na stranim tržištima, ipak je potrebno procijeniti iste zahtjeve za izvoz kao i za tradicionalne prodajne kanale. Pri prodaji malih količina krajnjim korisnicima važno je informirati se o pravilima de minimis. Takva pravila često izuzimaju stavke male vrijednosti iz tarifa i imaju samo minimalne formalne zahtjeve u pogledu potrebne dokumentacije. Više informacija o režimima de minimis možete pronaći ovdje
Ovisno o proizvodima koje želite prodati, možda će biti potrebno procijeniti dodatne zahtjeve. Na primjer, morat ćete razmotriti pitanja o pristupnicima za plaćanje koji se upotrebljavaju na internetu, o zahtjevima na ciljanom tržištu u pogledu privatnosti podataka i prekograničnog prijenosa podataka ili o tome kako postupati sa skladištenjem i logistikom.
Za pomoć u tom procesu možete se obratiti gospodarskim komorama, agencijama za promicanje izvoza, konzultantskim kućama ili sličnim institucijama (poveznica na korisne kontakte). Europska poduzetnička mreža također nudi opći vodič za mala i srednja poduzeća za e-trgovinu u Europi koji sadržava informacije o prekomorskim tržištima.
U općem pravu akt, odluka ili presuda koji utječu na sve stranke, a ne samo na one na koje se to izravno odnosi.
Pokrata za Europsku uniju (EU) koja se sastoji od 27 zemalja (Belgija, Bugarska, Češka, Danska, Njemačka, Estonija, Irska, Grčka, Španjolska, Francuska, Hrvatska, Italija, Cipar, Latvija, Litva, Luksemburg, Mađarska, Malta, Nizozemska, Austrija, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovenija, Slovačka, Finska, Švedska) od 1. veljače 2020. (Ujedinjena Kraljevina napustila je EU 31. siječnja 2020.)
Valuta zemalja koje pripadaju europodručju.
Niz pojedinačnih sporazuma između EU-a i mediteranskih partnerskih zemalja u vezi s Deklaracijom iz Barcelone. Područje primjene tih sporazuma u osnovi je ograničeno na trgovinu robom, a niz bilateralnih pregovora u tijeku je ili se priprema kako bi se produbili sporazumi o pridruživanju.
Ti tekući ili budući pregovori povezani su s daljnjom liberalizacijom trgovine poljoprivrednim proizvodima, liberalizacijom trgovine uslugama, akreditacijom i prihvaćanjem industrijskih proizvoda te regulatornom konvergencijom.
Unija između država članica EU-a i 16 zemalja južnog Sredozemlja izgrađena je na sporazumima o suradnji čiji je cilj promicanje gospodarske integracije i demokratske reforme diljem susjeda EU-a na jugu, u sjevernoj Africi i na Bliskom istoku.
Bivša regionalna organizacija čiji je cilj bio ostvariti gospodarsku integraciju među državama članicama. Osnovana je Ugovorom iz Rima 1957. Nakon osnivanja Europske unije (EU) 1993., EEZ je osnovan i preimenovan u Europsku zajednicu (EK). Institucije Europske komisije apsorbirane su u 2009. u širi okvir EU-a, a zajednica je prestala postojati.
Europska komisija izvršna je grana Europske unije odgovorna za predlaganje zakonodavstva, provedbu odluka, poštovanje ugovora EU-a i upravljanje svakodnevnim poslovanjem EU-a. Sjedište Europske komisije je u Bruxellesu, Belgiji, a neke od njih i u Luksemburgu. Komisija ima svoja predstavništva u svim državama članicama EU-a i 139 delegacija diljem svijeta.
Europska zajednica sjedinjuje tri nekadašnje Europske zajednice – za nuklearnu energiju (EURATOM), ugljen i čelik (EZUČ) te Europsku ekonomsku zajednicu (EEZ ili zajedničko tržište).
Ujedinjuje države članice EU-a i tri države EFTA-e koje su članice EGP-a (Island, Lihtenštajn i Norveška) na unutarnje tržište na koje se primjenjuju ista temeljna pravila. Cilj je tih pravila omogućiti slobodno kretanje robe, usluga, kapitala i osoba o EGP-u u otvorenom i konkurentnom okruženju, pri čemu se pojam naziva četiri slobode.