A fogalomtárban végrehajtott keresés a(z) „P” kifejezésre (6) találatot adott.
Kifejezések betűrendes gyűjteménye:
Származási kumulációs rendszer az EU, az EFTA-államok, Türkiye, a barcelonai nyilatkozatot aláíró országok, a Nyugat-Balkán és a Feröer szigetek között.
Az Egyesült Nemzetek Tengerjogi Egyezményében meghatározott kizárólagos joghatóságuk alá tartozó állam partvonalától legfeljebb 12 tengeri mérföldre terjedő part menti vizek öve.
A származási szabályokról szóló PEM-egyezmény célja, hogy közös származási szabályokat és kumulációt hozzon létre 25 szerződő fél (az EU, az EFTA, a balkáni országok, a déli és keleti szomszédság szabadkereskedelmi partnerei) és az EU között, hogy megkönnyítse a kereskedelmet és integrálja az ellátási láncokat az övezeten belül.
A piacvédelmi eszközöket arra használják, hogy helyreállítsák a méltányosságot és az egyenlő versenyfeltételeket, amikor egy harmadik országból származó termék behozatala mesterségesen alacsony áron érkezik az EU-ba, ezáltal kárt okozva az európai feldolgozóiparnak. Lehetővé teszik az EU-ba irányuló behozatalt kiegészítő vámok hozzáadását tisztességtelen kereskedelem esetén.
A piacvédelmi eszközök csak akkor tudják kezelni az alacsony importárakat, ha ezek az árak dömpingeltek, támogatottak, vagy ha hirtelen és előre nem látható importnövekedést idéznek elő.
A piacvédelmi intézkedések az EU teljes importvolumenének csupán mintegy 1 %-át érintik.
Az EU piacvédelmi jogszabályai a Kereskedelmi Világszervezet szabályaival összhangban a következőkre vonatkozó eszközöket foglalják magukban:
• Dömpingellenes intézkedések
• szubvencióellenes intézkedések
• védintézkedések
A preferenciális kereskedelmi megállapodásokban alkalmazott származási szabályok.
Kapcsolódó tartalom:
Kereskedelmi megállapodás keretében a meghatározott országból/területről származó azon áruk előre meghatározott maximális mennyisége, amelyekre a behozatalkor kedvezményes vámtételek vonatkozhatnak.