Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių konvencijoje nustatytos kilmės taisyklės

Kad jūsų produktui būtų taikomas lengvatinis tarifas, jis turi atitikti tam tikras jo kilmę įrodančias taisykles.

Kur galiu rasti kilmės taisykles?

Kilmės taisyklės nustatytos Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių preferencinių kilmės taisyklių regioninėje konvencijoje (PEM konvencija).

PEM konvencijos kilmės taisyklių reikalavimai nustatyti PEM konvencijos I priedėlyje.

Išsami informacija apie visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių sistemą pateikiama naudotojo vadove.

Išsamesnės informacijos apie kilmės taisykles ir kilmės procedūras galima rastiBendrajamerekomendaciniame dokumente dėl kilmės taisyklių.  

Ar mano produktas turi kilmės statusą pagal PEM konvenciją?

Pagal PEM konvenciją produktas laikomas ES arba PEM konvencijos Susitariančiosios Šalies kilmės produktu, jei jis:

 

Pagrindinių konkretiemsproduktams taikomų ES prekybos susitarimųtaisykliųrūšių pavyzdžiai

  • pridėtinės vertės taisyklė – visų produkto kilmės statuso neturinčių medžiagų vertė negali viršyti tam tikros jo gamintojo kainos (ex-works kainos) procentinės dalies
  • tarifinio klasifikavimo pasikeitimas – dėl gamybos proceso pasikeičia kilmės statuso neturinčių medžiagų ir galutinio produkto tarifinis klasifikavimas, pavyzdžiui, popieriaus gamyba (Suderintos sistemos 48 skirsnis) iš kilmės statuso neturinčios plaušienos (Suderintos sistemos 47 skirsnis).
  • konkrečios operacijos – reikalingas specialus gamybos procesas, pavyzdžiui, pluošto verpimas į verpalus – tokios taisyklės dažniausiai taikomos tekstilės, drabužių ir chemijos sektoriuose;

 

Galiojančias konkretiems produktams taikomas taisykles galite rasti skyrelyje „Mano prekybos asistentas“.

Patarimai, padėsiantys laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių

Susitarimas suteikia papildomo lankstumo, kad jums būtų lengviau laikytis konkretiems produktams taikomų taisyklių, pvz., leistino nuokrypio arba kumuliacijos.

Leidžiamoji nuokrypa

  • pagal leidžiamojo nuokrypio taisyklę gamintojui leidžiama naudoti kilmės statuso neturinčias medžiagas, kurios paprastai draudžiamos pagal konkrečiam produktui taikomą taisyklę, neviršijant 10 % produkto gamintojo kainos (ex-works kainos).
  • šis nuokrypis negali būti naudojamas siekiant viršyti kilmės statuso neturinčių medžiagų, išvardytų konkretiems produktams taikomose taisyklėse, didžiausios vertės ribą.
  • konkretūs leistini nuokrypiai taikomi Suderintos sistemos 50–63 skirsniams priskiriamiems tekstilės gaminiams ir drabužiams, įtrauktiems į I priedo „II priedo sąrašo įvadinės pastabos“ 5 ir 6 pastabas.

Kaupimas

PEM konvencijoje numatyti trys kilmės sumavimo būdai:

  • dvišalė kumuliacija – PEM konvencijos Susitariančiosios Šalies kilmės medžiagos gali būti laikomos ES kilmės medžiagomis (ir atvirkščiai), kai jos naudojamos produktui gaminti
  • įstrižinė kumuliacijavienos PEM konvencijos Susitariančiosios Šalies kilmės medžiagos gali būti laikomos kitos Susitariančiosios Šalies kilmės medžiagomis, kai jos eksportuojamos į trečiąją Susitariančiąją Šalį visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių zonoje. Tačiau įstrižinė kumuliacija taikoma tik tuo atveju, jei visos susijusios Susitariančiosios Šalys yra sudariusios prekybos susitarimą ir tos šalys taiko tas pačias kilmės taisykles.
    - Norėdami sužinoti, kurioms susitariančiosioms šalims gali būti taikoma įstrižinė kumuliacija, patikrinkite matricą (lentelę, kurioje nurodyti visi galiojantys susitarimai, sudaryti naudojant PEM konvenciją).
  • visiška kumuliacija vyksta tarp ES ir Alžyro, Maroko ir Tuniso, taip pat tarp Europos ekonominės erdvės šalių (ES, Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos). EEE laikoma viena teritorija, turinčia bendrą „EEE kilmės statusą“. Taikant visišką kumuliaciją galima atsižvelgti į tose šalyse atliktą kilmės statuso neturinčių medžiagų apdorojimą ar perdirbimą, kad būtų lengviau laikytis konkrečiam produktui taikomos taisyklės.

 

Kaip veikia įstrižinė kumuliacija?

Įstrižinė kumuliacija vyksta tarp kelių skirtingų šalių, kurioms taikomos tos pačios kilmės taisyklės ir kurios yra sudariusios tarpusavio prekybos susitarimus. Tai yra tada, kai prekių gamintojas bet kurioje šalyje gali importuoti medžiagas ir jas naudoti taip, tarsi jos būtų kilusios iš savo šalies. Pavyzdžiui, pagal PEM konvenciją Moldovos prekiautojas, gaminantis drabužius eksportui į ES, drabužiams gaminti gali naudoti Moldovos Respublikos, Gruzijos ir Ukrainos (ir (arba) bet kurios kitos PEM konvencijos šalies) kilmės audinius. Dvigubos transformacijos reikalavimas (t. y. pagaminti iš verpalų) įvykdytas ir į ES eksportuojami drabužiai laikomi Moldovos Respublikos kilmės drabužiais, todėl jie galės laisvai patekti į ES rinką.

 

Daugiau paaiškinimų apie PEM kumuliaciją galima rasti čia

Kiti reikalavimai

Produktai taip pat turi atitikti visus kitus taikytinus PEM konvencijoje nustatytus reikalavimus, pavyzdžiui, dėl nepakankamo apdorojimo ar perdirbimo arba tiesioginio vežimo taisyklės:

Vežimas per trečiąją šalį: tiesioginio vežimo taisyklė

Kilmės statusą turintys produktai turi būti vežami iš ES į PEM konvencijos susitariančiąją šalį (ir atvirkščiai) arba per susitariančiųjų šalių, su kuriomis taikoma kumuliacija, teritorijas, toliau jų neperdirbant trečiojoje šalyje.

Jeigu produktus ir toliau prižiūri muitinė, leidžiama atlikti šias operacijas:

  • iškrovimas
  • perkrovimas
  • bet kokia kita operacija, skirta gerai produktų būklei išsaugoti.

Kilmės statusą turintys produktai gali būti transportuojami vamzdynais per teritoriją, kuri nėra Susitariančiųjų Šalių, veikiančių kaip eksportuojančios ir importuojančios šalys, teritorija.

Įrodymai, kad šios sąlygos įvykdytos, importuojančios šalies muitinei pateikiami pateikiant:

  • bendrasis transporto dokumentas (pavyzdžiui, konosamentas), kuriame nurodytas prekių vežimas iš eksportuojančios šalies per trečiąją šalį, per kurią prekės buvo vežamos tranzitu;
  • trečiosios šalies, per kurią vežate savo prekes, muitinės išduotą sertifikatą. Šiuo sertifikatu turi būti patvirtinama, kad prekes visą laiką prižiūrėjo trečiosios šalies muitinė; arba
  • jei šių dokumentų nėra, bet kokius patvirtinamuosius dokumentus;

Muito grąžinimas

Pagal PEM konvenciją neįmanoma susigrąžinti muitų, anksčiau sumokėtų už kilmės statuso neturinčias medžiagas, panaudotas pagal lengvatinį tarifą eksportuojamam produktui gaminti, išskyrus išimtinai dvišalės prekybos tarp ES ir

  • Alžyras
  • Egiptas
  • Jordan
  • Marokas
  • Tunisas
  • Gazos Ruožas ir Vakarų Krantas

Išimtinai dvišalė prekyba reiškia, kad netaikoma įstrižinė kumuliacija ir produktas nėra reeksportuojamas iš importuojančios šalies į bet kurią kitą zonos šalį.

Kilmės procedūros

Eksportuotojai ir importuotojai turi laikytis kilmės procedūrų. Procedūros nustatytos V antraštinėje dalyje dėl kilmės įrodymo ir VI antraštinėje dalyje dėl administracinio bendradarbiavimo tvarkos. Juose paaiškinama, pvz., kaip deklaruoti produkto kilmę, kaip prašyti taikyti lengvatas arba kaip muitinė gali patikrinti produkto kilmę.

Kaip prašyti taikyti lengvatinį tarifą

Kad galėtų pasinaudoti lengvatiniu tarifu, importuotojai turi pateikti kilmės įrodymą.

Kilmės įrodymas gali būti:

Kilmės įrodymo nereikalaujama, jei bendra produktų vertė neviršija:

  • 500 EUR mažų pakuočių atveju arba
  • 1 200 EUR asmeniniam bagažui.

Kilmės įrodymas galioja 4 mėnesius nuo išdavimo dienos.

EUR.1 arba EUR-MED judėjimo sertifikatas

  • EUR.1 arba EUR-MED judėjimo sertifikatus išduoda eksportuojančios šalies muitinė.
  • IIIa ir IIIb prieduose pateikiami EUR.1 ir EUR-MED sertifikatų pavyzdžiai ir pildymo nurodymai.
  • Sertifikato prašantis eksportuotojas turėtų būti pasirengęs pateikti dokumentus, įrodančius atitinkamų produktų kilmės statusą.

Išsamesni paaiškinimai, kada naudoti EUR.1 arba EUR-MED sertifikatą, pateikiami vadovo 72 puslapyje.

Kilmės deklaracija arba EUR-MED kilmės deklaracija

Pateikdami kilmės deklaraciją eksportuotojai gali patys deklaruoti, kad jų produkto kilmės šalis yra ES arba PEM konvencijos susitariančioji šalis. Kilmės deklaraciją gali pateikti:

  • patvirtintas eksportuotojas
  • bet kuris eksportuotojas, jei bendra produktų vertė neviršija 6 000 EUR.

Kaip pateikti kilmės deklaraciją

Eksportuotojas sąskaitoje faktūroje, pristatymo pranešime ar kitame produktą identifikuojančiame komerciniame dokumente (IV a priedas)turėtų įrašyti, antspauduoti arba atspausdinti šią deklaraciją:

„Produktų, kuriems taikomas šis dokumentas, eksportuotojas (muitinės leidimo Nr. ... ) deklaruoja, kad, išskyrus atvejus, kai aiškiai nurodyta kitaip, šie produktai yra ... lengvatinės kilmės.“

Kaip pateikti EUR-MED kilmės deklaraciją

Norint pateikti EUR–MED kilmės deklaraciją, reikia pateikti šią deklaraciją (IV b priedas):

„Šiame dokumente nurodytų produktų eksportuotojas (muitinės leidimo Nr. ...) deklaruoja, kad, išskyrus atvejus, kai aiškiai nurodyta kitaip, šie produktai yra lengvatinės kilmės.

- cumulation applied with ... (šalies (-ių) pavadinimas (-ai)).

- kumuliacija netaikoma“

Kilmės deklaracija gali būti surašyta bet kuria oficialiąja ES kalba arba oficialiosiomis PEM zonos kalbomis, kaip nurodyta IV priedo a ir b punktuose (su kumuliacija susijęs pareiškimas visada turėtų būti anglų kalba). 

Kilmės deklaraciją turite pasirašyti ranka. Jei esate patvirtintas eksportuotojas, šis reikalavimas jums netaikomas, jei savo muitinei pateikiate raštišką įsipareigojimą prisiimti visą atsakomybę už bet kokią jūsų tapatybės deklaraciją.

Kilmės tikrinimas

Muitinė gali patikrinti, ar importuojamas produktas iš tiesų turi kilmės statusą arba atitinka kitus kilmės reikalavimus. Tikrinimas grindžiamas:

  • importuojančių ir eksportuojančių šalių muitinių administracinis bendradarbiavimas
  • patikrinimai, kuriuos atlieka vietos muitinė – importuojančios Šalies vizitai pas eksportuotoją neleidžiami.

Eksportuojančios šalies valdžios institucijos galutinai nustato prekių kilmę ir praneša importuojančios šalies valdžios institucijoms apie rezultatus.

Naudingos nuorodos

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos