Tarifai

Ar jūsų įmonė ketina importuoti prekes į ES? Šis skirsnis padeda suprasti kai kuriuos tarifus, kvotas ir kitus muitus, kurie gali būti taikomi.

Produktų klasifikavimas ir PTI

Kaip rasti konkrečiam importuojamam produktui taikomą tarifą?

  • kiekvienas į ES importuojamas produktas klasifikuojamas pagal tam tikrą tarifą. Tarifo kodas, dar vadinamas produkto kodu, padeda suprasti, kokie tarifai taikomi jūsų konkrečiam produktui. Todėl pirmiausia turite nurodyti savo produkto tarifinį kodą. Daugiau informacijos apie produktų klasifikavimą rasite čia.
  • nustatę atitinkamą savo konkretaus produkto tarifinį kodą, galite pasitikrinti tarifų normą „Mano prekybos padėjėjas

Privalomoji tarifinė informacija apie prekių tarifinį klasifikavimą

  • ES privalomosios tarifinės informacijos (PTI) sistemoje galima nustatyti tinkamą prekių, kurias ketinate importuoti, tarifinį klasifikavimą. Taip galėsite suprasti, kokie muitai taikomi jūsų prekei ir ar jums reikia importo sertifikato. PTI sprendimas jums suteikia teisinio tikrumo dėl šio tarifinio klasifikavimo.
  • nuo 2019 m. spalio 1 d. visi su PTI susiję procesai yra elektroniniai, o ekonominės veiklos vykdytojai visus naujus prašymus turi pateikti elektroniniu būdu. Daugiau informacijos žr. „“
  • visus jau priimtus PTI sprendimus galima rasti čia.

Muitinė vertė

  • muitinis įvertinimas – importui deklaruotų prekių ekonominės vertės apskaičiavimas
  • muitai (ir PVM) apskaičiuojami kaip prekių vertės procentinė dalis – kai nustatoma prekių vertė, apskaičiuojant visą už produktą mokėtiną muitą galima atsižvelgti į muitų tarifą ir prekės kilmę.

Daugiau informacijos apie tai, kaip muitinė vertė apskaičiuojama ES, galima rasti čia.

Atleidimas nuo muitų ir muitų taikymo sustabdymas

 

Apskritai dauguma importuojamų produktų apmokestinami importo muitais. Tačiau kai kuriais ypatingais atvejais gali būti taikoma išimtis ir muitų mokėti nereikia.

Bendrojo muitų tarifo muitai taikomi prekėms, kurios importuojamos iš trečiųjų šalių per ES išorės sienas. Tam tikromis ypatingomis aplinkybėmis tokie importo muitai gali būti atleisti.

Žr. visus atvejus, kai galima atleisti nuo muitų (Tarybos reglamentas Nr. 1186/2009).

Tam tikromis aplinkybėmis importo muitų taikymas tam tikroms prekėms taip pat gali būti laikinai sustabdytas (visiškai arba iš dalies). Tai neturi įtakos jokiems antidempingo muitams, kurie taip pat gali būti taikomi.

  • prekėms, importuotoms taikant sąlyginio neapmokestinimo režimą, leidžiama toliau laisvai cirkuliuoti ES rinkoje, kaip ir visoms kitoms teisėtai importuojamoms prekėms.
  • muitų taikymo sustabdymas paprastai suteikiamas žaliavoms, pusgaminiams ar sudedamosioms dalims, kurių ES nėra – jie niekada netaikomi gataviems produktams.

Daugiau informacijos

Tarifinės kvotos

Pagal tarifines kvotas nustatytą prekių kiekį galima importuoti taikant sumažintą arba nulinę muito normą. Tai neturi įtakos jokiems taikomiems antidempingo muitams.

Tarifinės kvotos leidžia pagal tam tikrą kvotą importuotiems produktams patekti į Europos Sąjungos rinką taikant jiems mažesnį muitų tarifą negu produktams, kuriems kvotos netaikomos. Jos užtikrina daugiau įvairovės vartotojams ir kartu skatina ES nepriklausančias šalis atverti savo rinkas Europos prekėms.

Lengvatinės tarifinės kvotos

  • šių rūšių kvotos paprastai nustatomos ES ir tam tikrų kitų šalių prekybos susitarimuose ir lengvatiniuose susitarimuose.
  • šios rūšies kvota reiškia, kad iš anksto nustatytas iš konkrečios šalies įvežamų prekių kiekis gali būti importuojamas į ES taikant palankią muito normą.

Autonominės tarifinės kvotos

  • šios kvotos kai kuriuose ekonomikos sektoriuose gali būti atidaromos siekiant skatinti konkurenciją ES – paprastai jos taiko Erga Omnes (visiems konkurentams) ir paprastai suteikiamos pakankamo kiekio žaliavoms, pusgaminiams ar komponentams, kurių nėra ES. 
  • gataviems produktams tarifinės kvotos neskiriamos.

Daugiau informacijos apie tarifines kvotas rasite čia.

Kvotų administravimas

Papildoma informacija pagal sektorius

Kaip sužinoti apie tarifines kvotas?

Jūsų produkto paieškos rezultatai „Mano prekybos asistente“ suteikia informacijos apie tarifines kvotas ir standartines importo vertes. Taip pat rasite nuorodą į tai informacijai taikytinus teisės aktus.

Antidempingo priemonės

Antidempingo muitai

Be įprastų importo muitų, produktui taip pat gali būti taikomos antidempingo arba kitos prekybos apsaugos priemonės, kai jis importuojamas į ES.

  • ES gamintojai gali pateikti skundą Europos Komisijai, jei mano, kad ES nepriklausančių šalių gamintojai produktą į ES rinką nesąžiningai parduoda. Bendrijos gamintojai, ketinantys pateikti skundą dėl antidempingo, turėtų kreiptis į Europos Komisiją.
  • Europos Komisija taip pat gali pradėti dempingo tyrimą savo iniciatyva arba ES valstybės narės prašymu.

Antidempingo tyrimas

Gavusi ES nagrinėjamojo produkto gamintojų skundą, Komisija ES oficialiajame leidinyje paskelbia pranešimą, kuriuo pradedamas antidempingo tyrimas. Ilgiausias tyrimo pagal šią procedūrą terminas yra 15 mėnesių. Išsamios išvados skelbiamos Oficialiajame leidinyje. Pavyzdžiui, šios išvados gali apimti reglamentą, kuriuo nustatomi antidempingo muitai arba nutraukiamas tyrimas nenustatant muitų.

Pagrindinis ES antidempingo reglamentas atitinka ES tarptautinius įsipareigojimus, visų pirma PPO antidempingo susitarimą.

Taip pat žr. antidempingo tyrimo procesostruktūrinę schemą.

Antidempingo priemonių taikymo sąlygos

Tyrimas turi įrodyti, kad:

  • nagrinėjamosios šalies (šalių) eksportuojantys gamintojai vykdo dempingą.
  • materialinę žalą patyrė paveikta ES pramonė
  • yra priežastinis ryšys tarp dempingo ir nustatytos žalos
  • priemonių nustatymas neprieštarauja ES interesams

Išsami informacija apie antidempingo priemonės nustatymo sąlygas pateikiama Sąlygose.

Jei atlikus tyrimą nustatoma, kad įvykdytos pirmiau nurodytos keturios sąlygos, importuojamam nagrinėjamajam produktui gali būti nustatytos antidempingo priemonės.

Šios priemonės paprastai yra vienos iš šių formų:

  • ad valorem muitas (apmokestinamas pagal sandorio vertę)
  • specifiniai muitai (apmokestinami už konkrečią produkto sumą)
  • įsipareigojimai dėl kainos (ne ES eksportuotojas sutinka parduoti savo produktus už minimalią kainą ES)

Muitus sumoka ES importuotojas, o juos surenka atitinkamos ES valstybės narės nacionalinės muitinės.

Dėmesio jei ES priims gamintojo įsipareigojimą dėl kainos, antidempingo muitai importui nebus renkami (savanoriškai didinama kaina). Komisija neprivalo priimti įsipareigojimo pasiūlymo.

„Mažesnio muito“ taisyklė

Siekiant pašalinti dempingo poveikį tam tikro produkto importui, gali būti nustatytas muitas. Įvertinamas muito dydis, reikalingas žalingam dempingo poveikiui pašalinti. Bus nustatytos dempingo arba žalos lygio priemonės, atsižvelgiant į tai, kuris dydis yra mažesnis.

Antidempingas ir laivai

ES taisyklės apima reglamentą dėl naujai pastatytų laivų pardavimo pernelyg mažomis kainomis. Daugiau informacijos rasite laivų statyboje.

Priemonių taikymo trukmė ir peržiūros

Priemonės paprastai nustatomos 5 metams. Per šį laikotarpį jie gali būti peržiūrimi, jei:

Priemonės nustos galioti po 5 metų, nebent būtų inicijuota priemonių galiojimo termino peržiūra.

Komisija stebi priemones, siekdama užtikrinti, kad jos būtų veiksmingos ir jų laikytųsi eksportuotojai ir importuotojai.

Galiojantys antidempingo muitai

Informacijos apie visus baigtus ir vykdomus antidempingo tyrimus rasite čia.

Antisubsidijų arba kompensacinės priemonės

  • be antidempingo muitų, jūsų importuojamam produktui gali būti taikomos antisubsidijų priemonės – jos taip pat vadinamos kompensacinėmis priemonėmis ir jomis siekiama kompensuoti prekybos partnerio nesąžiningų subsidijų poveikį.
  • yra taisyklių, kada tokios subsidijos leidžiamos ir kada ES gali su jomis kovoti – galite daugiau sužinoti apie šias ES antisubsidijų taisyklių taisykles.
  • kompensacinės priemonės gali būti įvairių rūšių priemonės, tačiau jos paprastai taikomos kaip padidinti muitai – kompensacinė priemonė gali būti papildomas ad valorem arba specifinis muitas ir gali būti taikomos kaip minimali importo kaina, arba gali būti „įsipareigojimas dėl kainos“, kai eksportuotojas įsipareigoja parduoti produktą didesne nei minimali kaina.
  • panašiai kaip antidempingo tyrimo atveju, ES pramonė gali pateikti skundą Komisijai, jei mano, kad produkto importas iš ES nepriklausančios šalies yra subsidijuojamas ir daro žalą tą patį produktą gaminančiai ES pramonei.

Daugiau informacijos apie antisubsidijų priemones rasite čia.

Informacijos apie visus užbaigtus ir vykdomus antisubsidijų tyrimus rasite čia.

Apsaugos pareigos

  • apsaugos priemonės gali būti taikomos, kai ES pramonei poveikį daro nenumatytas, staigus ir staigus importo padidėjimas
  • tokios priemonės taikomos labai retai ir tik labai specifinėmis aplinkybėmis.
  • apsaugos priemonės gali būti kiekybiniai importo apribojimai (prekybos kvotos) arba muito padidinimas – jos gali būti taikomos visam atitinkamo produkto importui iš visų prekybos partnerių arba iš konkrečios kilmės prekių.

Daugiau informacijos apie apsaugos priemones ES galite rasti čia.

 

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos