A fogalomtárban végrehajtott keresés a(z) „O” kifejezésre (169) találatot adott.
Kifejezések betűrendes gyűjteménye:
Politikai szervezet, az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok csoportjának alcsoportja, amely az Európai Unióval folytatott gazdasági párbeszéd alapjául szolgál. 1992-ben alakult. Tagsága az 15 Karibi Közösség államából, valamint a Dominikai Köztársaságból áll. Kuba kivételével a CARIFORUM valamennyi részt vevő állama aláírta az AKCS-EU partnerségi megállapodást, illetve a Cotonoui Megállapodást és a GPM-et.
A tagállamok a következők: Antigua és Barbuda, Bahama-szigetek, Barbados, Belize, Kuba, Dominika, Dominikai Köztársaság, Grenada, Guyana, Haiti, Jamaica, St. Kitts és Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent és Grenadine-szigetek, Suriname, valamint Trinidad és Tobago.
Kapcsolódó tartalom:
Az Egyesült Nemzetek Tengerjogi Egyezménye által szabályozott tengeri övezetek, amelyek tekintetében az államok különleges jogokkal rendelkeznek a tengeri erőforrások feltárását és használatát illetően. A kizárólagos gazdasági övezetek az alapvonaltól a partjától számított 200 tengeri mérföldig terjednek.
A kereskedelmi megállapodások azon rendelkezése, amely előírja, hogy a származó árukat közvetlenül az egyik fél területéről a másikba kell szállítani annak biztosítása érdekében, hogy az importáló országba érkező áruk azonosak legyenek az exportáló országot elhagyó árukkal.
Ha az áruk bármilyen okból áthaladnak vagy megállnak egy olyan országban, amely nem partnerország, a közvetlen szállítás feltételei teljesítettnek tekinthetők, ha az áruk az adott időszakban vámfelügyelet alatt maradnak.
Az az elv, hogy a kereskedelmi partnerek között nem alkalmaznak megkülönböztetést, azaz mindegyik „legnagyobb kedvezményes elbánásban” részesül. A WTO-szabályok értelmében az egyetlen országgal megtárgyalt előnyt ki kell terjeszteni valamennyi WTO-tag kereskedelmi partnerre.
Az előállított termék származó helyzetének megszerzése érdekében a nem származó anyagokon elvégzendő megmunkálások vagy feldolgozások jegyzéke.
A preferenciális rendelkezések azon előírása, amely a származó áruknak az egyik fél területéről a másik fél területére történő szállítására vonatkozik. Ha az áruk bármilyen okból olyan országon haladnak át vagy ott érnek el, amely nem partnerország vagy nem uniós ország, a rendelkezés lehetővé teszi a szállítmányok harmadik országban történő felosztását és néhány egyéb műveletet, feltéve, hogy az áruk vámfelügyelet alatt maradnak a tranzitországban.
A kereskedelmi megállapodásokban és a WTO-szabályokban megállapított származási szabályok, amelyek meghatározzák a nem az exportáló országból származó anyagok maximális százalékos arányát, és amelyek a származónak minősülő árukon belül felhasználhatók.
Kapcsolódó tartalom:
Az a követelmény, hogy a termék egy minimális százalékát a termelő helyi régiójában kell előállítani ahhoz, hogy származónak minősüljön.
Az áruk származásának igazolására szolgáló rendszer, amely 2017. január 1-je óta alkalmazandó az Európai Unió általános preferenciarendszerére (GSP). Ez az úgynevezett származásmegjelölő nyilatkozatot kiállító gazdasági szereplők saját megfelelőségi nyilatkozatának elvén alapul.A származásmegjelölő nyilatkozat kiállítására való jogosultsághoz a gazdasági szereplőket nyilvántartásba kell venni annak az országnak az illetékes hatóságainál, ahol tevékenységüket végzik. A gazdasági szereplő „regisztrált exportőr” lesz.
Kapcsolódó tartalom:
A származás megállapításának kritériumai. Egy áru akkor tekinthető megfelelően átalakítottnak az EU-ban vagy a partnerországban, ha tarifális besorolása megváltozik a termékben felhasznált nem származó anyagok tarifális besorolásához képest.
Kapcsolódó tartalom: