ES bendros gaminių saugos reglamentas (BGSR): Nauja vartotojų apsaugos era
Nuo 2024 m. gruodžio 13 d. taikomas 2023 m. gegužės 10 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2023/988 dėl bendros gaminių saugos, dar vadinamas Bendros gaminių saugos reglamentu (BGSR), kuriuo pakeičiama Bendros gaminių saugos direktyva ir pradedama nauja vartotojų apsaugos era.
BGSR taikomas vartojimo gaminiams, tačiau jo turėtų būti laikomasi ir gaminiams, sukurtiems tik profesionaliam naudojimui, kurie vėliau patenka į vartotojų rinką.
Jis papildo kitus konkrečius ES saugos teisės aktus, apimančius visus papildomus aspektus ir riziką, kurių nereglamentuoja tų konkrečių teisės aktų reikalavimai.
Reglamentu nustatomi keli svarbūs pakeitimai, darantys poveikį tiek ekonominės veiklos vykdytojams, tiek valdžios institucijoms, siekiant pagerinti gaminių saugos standartus visoje ES.
Pagrindiniai BGSR nustatyti pakeitimai
- Platesnė produktų aprėptis: Dabar reglamentas taikomas platesniam gaminių asortimentui, įskaitant internetu parduodamus, naujus, naudotus, pataisytus ar atnaujintus gaminius. Jame taip pat pateikiamas išimčių sąrašas:
- žmonėms skirtiems ar veterinariniams vaistams,
- maistas ir pašarai,
- riboto naudojimo gyviems augalams ir gyvūnams, genetiškai modifikuotiems organizmams ir mikroorganizmams,
- gyvūninės kilmės ir šalutinius produktus,
- augalų apsaugos produktų,
- paslaugų teikėjo naudojama transporto įranga,
- mažos rizikos orlaiviai,
- antikvariniai daiktai,
- produktai aiškiai paženklinti, kad prieš naudojimą juos būtų galima pataisyti arba atnaujinti.
- Griežtesnis rizikos vertinimas. EVV turi atlikti griežtesnius rizikos vertinimus per visą produkto gyvavimo ciklą.
- Didesnė EVV atskaitomybė. Atsakingam ES ekonominės veiklos vykdytojui (ES gamintojui, importuotojui, įgaliotajam atstovui arba užsakymų vykdymo paslaugų teikėjui) pavedamos užduotys, susijusios su kiekvieno gaminio, kuriam taikomas šis reglamentas, sauga.
- Griežtesnė rinkos priežiūra: Nacionalinės valdžios institucijos turi daugiau galių veiksmingiau tikrinti gaminius ir imtis veiksmų prieš nesaugius. RAPEX – skubaus įspėjimo apie pavojingus gaminius sistema – dabar pervadinta „Saugosvartais“ir joje daugiausia dėmesio skiriama geresniam keitimuisi informacija apie priemones, kurių imtasi dėl pavojingų ne maisto produktų.
- Vartotojų įgalėjimas. Reglamentu vartotojams suteikiama daugiau informacijos ir priemonių pranešti apie nesaugius gaminius.
- Kibernetinio saugumo priemonės ir su dirbtiniu intelektu susijusios funkcijos buvo įtrauktos siekiant apsaugoti produktus nuo išorės grėsmių ir sudaryti sąlygas produktų raidai, mokymuisi ir prognozavimo gebėjimams.
Reglamentas dėl bendros gaminių saugos (BGSR), kitaip nei direktyva, kurią jis panaikina, yra tiesiogiai taikomas valstybėse narėse.
Daugiau informacijos galima rasti:
- Gaminių saugos teisės aktai: https://ec.europa.eu/safety-gate/#/screen/pages/productSafetyLegislation
- ES teisės aktų santraukos: Bendrosios gaminių saugos reglamentas (2023 m.): https://eur-lex.europa.eu/EN/legal-content/summary/general-product-safety-regulation-2023.html
- ES gaminių sauga. https://commission.europa.eu/business-economy-euro/doing-business-eu/eu-product-safety-and-labelling/product-safety_en