Uredba EU o splošni varnosti proizvodov (GPSR): Nova doba varstva potrošnikov
Uredba (EU) 2023/988 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 10. maja 2023 o splošni varnosti proizvodov, imenovana tudi uredba o splošni varnosti proizvodov, ki se uporablja od 13. decembra 2024, nadomešča direktivo o splošni varnosti proizvodov in uvaja novo obdobje varstva potrošnikov.
Uredba o splošni varnosti proizvodov se uporablja za potrošniške proizvode, vendar bi morali biti z njo skladni tudi proizvodi, zasnovani izključno za poklicno uporabo, ki pozneje pridejo na potrošniški trg.
Dopolnjuje drugo posebno varnostno zakonodajo EU, ki zajema vse dodatne vidike in tveganja, ki niso obravnavani v zahtevah navedene posebne zakonodaje.
Uredba uvaja več pomembnih sprememb, ki vplivajo na gospodarske subjekte in organe, da bi se izboljšali standardi varnosti proizvodov po vsej EU.
Ključne spremembe, ki jih uvaja uredba o splošni varnosti proizvodov
- Širše zajetje izdelkov: Uredba zdaj zajema širši nabor izdelkov, vključno s tistimi, ki se prodajajo prek spleta, novimi, rabljenimi, popravljenimi ali obnovljenimi. Uvaja tudi seznam izjem:
- zdravila za uporabo v humani ali veterinarski medicini,
- hrano in krmo,
- živih rastlin in živali, gensko spremenjenih organizmov in mikroorganizmov v zaprtih sistemih,
- živalskih in stranskih proizvodov,
- fitofarmacevtska sredstva,
- prevozna oprema, ki jo upravlja ponudnik storitev,
- zrakoplovi z nizkim tveganjem,
- starine,
- izdelki so jasno označeni, da jih je treba pred uporabo popraviti ali obnoviti.
- Okrepljena ocena tveganja: Gospodarski subjekti morajo v celotnem življenjskem ciklu proizvoda izvajati strožje ocene tveganja.
- Večja odgovornost gospodarskih subjektov: Odgovornemu gospodarskemu subjektu v EU (proizvajalcu, uvozniku, pooblaščenemu zastopniku ali ponudniku storitev odpremnih skladišč v EU) se zaupajo naloge v zvezi z varnostjo vsakega proizvoda, zajetega v uredbi.
- Okrepljen nadzor trga: Nacionalni organi imajo več pooblastil za izvajanje učinkovitejših inšpekcijskih pregledov proizvodov in ukrepanje proti nevarnim proizvodom. RAPEX, sistem hitrega obveščanja o nevarnih proizvodih, se zdaj preimenuje vSafety Gatein se osredotoča na boljšo izmenjavo informacij o ukrepih, sprejetih proti neživilskim nevarnim proizvodom.
- Krepitev vloge potrošnikov: Uredba potrošnikom zagotavlja več informacij in orodij za poročanje o nevarnih proizvodih.
- Ukrepi za kibernetsko varnost in funkcije, povezane z umetno inteligenco, so bili vključeni za zaščito proizvodov pred zunanjimi grožnjami ter omogočanje razvoja proizvodov, učenja in zmogljivosti napovedovanja.
Uredba o splošni varnosti proizvodov se za razliko od direktive, ki jo razveljavlja, neposredno uporablja v državah članicah.
Več informacij je na voljo na spletni strani:
- Zakonodaja o varnosti proizvodov: https://ec.europa.eu/safety-gate/#/screen/pages/productSafetyLegislation
- Povzetki zakonodaje EU: Uredba o splošni varnosti proizvodov (2023): https://eur-lex.europa.eu/EN/legal-content/summary/general-product-safety-regulation-2023.html
- Varnost izdelkov v EU: https://commission.europa.eu/business-economy-euro/doing-business-eu/eu-product-safety-and-labelling/product-safety_en